pouloskilo

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #122344

    Περικλη

    Οπως φαινεται θελεις ενα σκυλο για επαναφορα-απορτ και αν τυχει να σου ξεπεταξει κατι δεν θα χαλαστεις.

    Με αυτα που λες πηγαινεις σε ενα καλο σπιγκερ σπανιελ. Σκυλος ξεφολιασματος με μεγαλες δυνατοτητες, εμφυτο απορτ, μπαινει και στα πιο δυσκολα σημεια,νερο, και πολυ σημαντικο κανει και για ορτυκι. Ισως ειναι απο τα πιο καταλληλα σκυλια για ντοπιαρικο ορτυκι. Ξεφωλιαζει το θυραμα χωρις να του δινει τη δυνατοτητα να περπατησει.

    Και το κοκερ, αν βρεις καλο κυνηγητικο σκυλο, μια χαρα ειναι για απορτ.

    Αλλα οχι επανιελ. Το επανιελ ειναι σκυλο φερμας. Ειναι κριμα να τον εχουμε συνεχως στα ποδια μας και να τον στελνουμε μονο να μαζευει τις τσιχλες. Ενα επανιελ που θα το βαλεις απο μικρο στη τσιχλα δεν θα φερμαρει. Θα προγκαει. Για να εχεις επανιελ και για μπεκατσα και για τσιχλα, θα πρεπει να του εχεις κανει πολυ καλη βασικη εκπαιδευση και μετα την ηληκια των 3 χρονων να το βαλεις στη τσιχλα, αφου εχει καταλαβει ο σκυλος ποτε πρεπει να φερμαρει και ποτε να απορταρει.Ομως αφου σε ενδιαφερει κυριως η τσιχλα το ξεχναμε.

    Αποψη μου ειναι σπριγκερ σπανιελ. Θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπανω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #122360

    Παιδιά.. αν καθυστερούσε ο peri θα το άνοιγα εγώ το θέμα… Εγώ κάνω όλων των ειδών τα κυνήγια (εκτός από αγριογούρουνο κ πέρδικα) αλλά κυρίως τσίχλα.. και αρκετές φορές πάω και για ορτύκια…
    Είναι δυνατόν ..να πάρω επανιέλ και όταν κάνω περπατητό τσίχλας σε ρεματιά… να καταλαβαίνει πότε πρέπει να προγκίξει τα τσιχλοκότσιφα και πότε να φερμάρει μια μπεκάτσα..?
    Και κάτι άλλο… ας πούμε ότι παίρνω ένα σπρίγκερ… αυτό θα μπαίνει στις πυκνούρες και στα ρέματα… ή θα περπατάει δίπλα από τα πόδια μου.. και τελευταίο και κυριότερο… έχει τύχει να κάτσω σε διπλανό καρτέρι από κυνηγό με τέτοιο σκύλο…. και ο άνθρωπος να βαράει τσίχλα και το πουλί να πέφτει σε καθαρό, μπροστά μου και ανάμεσα από ελιές.. και ο σκύλος να ψάχνει … να πατάει κυριολεκτικά το πουλί και να το βρίσκει μετά από μισή ώρα. Έχω δει 2-3 φορές αυτό το σκηνικό…
    και σκέφτομαι ότι αν ο σκύλος δε βρίσκει τέτοια πουλιά.. τότε τι θα κάνει σε περιπτώσεις με ψιλά χόρτα και πουρναράκια… Μπορεί να έτυχε και να είδα μπούληδες και όχι πραγματικά σκυλιά που έχουν εκπαιδευτεί κ.λ.π..
    Γενικά παιδιά… όσοι μπορείτε δώστε τα φώτα σας και πείτε την άποψή σας… Να σημειώσω επίσης ότι σκύλο δεν είχα ποτέ… και αν και για κυνήγι πιγαίνω πολλές φορές με φίλους που έχουν σκυλιά… γενικά δεν έχω και τις ιδιαίτερες γνώσεις από σκυλιά…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #360521

    Παιδιά.. αν καθυστερούσε ο peri θα το άνοιγα εγώ το θέμα… Εγώ κάνω όλων των ειδών τα κυνήγια (εκτός από αγριογούρουνο κ πέρδικα) αλλά κυρίως τσίχλα.. και αρκετές φορές πάω και για ορτύκια…
    Είναι δυνατόν ..να πάρω επανιέλ και όταν κάνω περπατητό τσίχλας σε ρεματιά… να καταλαβαίνει πότε πρέπει να προγκίξει τα τσιχλοκότσιφα και πότε να φερμάρει μια μπεκάτσα..?
    Και κάτι άλλο… ας πούμε ότι παίρνω ένα σπρίγκερ… αυτό θα μπαίνει στις πυκνούρες και στα ρέματα… ή θα περπατάει δίπλα από τα πόδια μου.. και τελευταίο και κυριότερο… έχει τύχει να κάτσω σε διπλανό καρτέρι από κυνηγό με τέτοιο σκύλο…. και ο άνθρωπος να βαράει τσίχλα και το πουλί να πέφτει σε καθαρό, μπροστά μου και ανάμεσα από ελιές.. και ο σκύλος να ψάχνει … να πατάει κυριολεκτικά το πουλί και να το βρίσκει μετά από μισή ώρα. Έχω δει 2-3 φορές αυτό το σκηνικό…
    και σκέφτομαι ότι αν ο σκύλος δε βρίσκει τέτοια πουλιά.. τότε τι θα κάνει σε περιπτώσεις με ψιλά χόρτα και πουρναράκια… Μπορεί να έτυχε και να είδα μπούληδες και όχι πραγματικά σκυλιά που έχουν εκπαιδευτεί κ.λ.π..
    Γενικά παιδιά… όσοι μπορείτε δώστε τα φώτα σας και πείτε την άποψή σας… Να σημειώσω επίσης ότι σκύλο δεν είχα ποτέ… και αν και για κυνήγι πιγαίνω πολλές φορές με φίλους που έχουν σκυλιά… γενικά δεν έχω και τις ιδιαίτερες γνώσεις από σκυλιά…

    Για τα κυνήγια που το θες η καλύτερη λύση είναι το σπρίγκερ, μην βγάζεις συμπεράσματα για την φυλή απο ένα κακό δείγμα της που είδες έχω δει σπρίγκερ πραγματικές ''σκούπες'' , οτιδήποτε σκύλο φέρμας και να πάρεις αν κυνηγάς τσιχλοκότσυφα η φέρμα του θα χαθεί ή στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει ασταθής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #360523

    φιλε Alex ετσι οπωσ τα λεσ ειναι αλλα και στα 3χρονια του σκυλου αμα το βαλεισ στην τσιχλα και δαγκωσει 2/3 φορεσ κατ εμε μετα θα τισ φερμαρει και αφτεσ!μια φερμα δεν νομιζω να καταλαβαινει αφτο το "προγκηγμα"!παντα θα φερμαρει γιατι ειναι σκυλι φερμασ!οτι κυνηγαει,πρωτα θα το φερμαρει και φαντασου σε ενα κλειστο μεροσ,σε μια πουρναρα που θα ειναι γεματο τσιχλεσ τι εχει να γινει!και ασ εχει και μπεκατσα μεσα!οτι προλαβε(η μυτη του σκυλου(τον κυριο ειδε!φιλε george τα σπρινγερ με την καταληλη βασικη εκπαιδευση ειναι οπωσ ειπε και ο προλαλησασ firefighter σκουπα!και σαν ρατσα "τα περνει τα γραματα" κατα πολυ,δεν θα καθετε στα ποδια σου!οποτε μη σε αποσχολει αφτο αν σε ενδιαφερει ενα springer!ολα αφτα οπωσ ειπα κατα τη γνωμη μου και με οσεσ εμπειριεσ ειχα μεχρι τωρα απο σκυλια!ο κυριοσ νικολακοπουλοσ(kalliston hellas) ειναι ο κατεξοχην αρμοδιοσ για τα springer και οχι μονο!υπομονη και θα παρει μεροσ στην κουβεντα!μαλλον μασ αφηνει να πουμε πρωτα τα "δικα μασ" και μετα να μασ διορθωσει για τυχον λαθοι :P που παντα σαν ανθρωποι κανουμε και θα κανουμε!αναμενω και γω μαζι σασ τισ…..πιο σωστεσ απαντησεισ! :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #360524

    Παιδιά.. αν καθυστερούσε ο peri θα το άνοιγα εγώ το θέμα… Εγώ κάνω όλων των ειδών τα κυνήγια (εκτός από αγριογούρουνο κ πέρδικα) αλλά κυρίως τσίχλα.. και αρκετές φορές πάω και για ορτύκια…
    Είναι δυνατόν ..να πάρω επανιέλ και όταν κάνω περπατητό τσίχλας σε ρεματιά… να καταλαβαίνει πότε πρέπει να προγκίξει τα τσιχλοκότσιφα και πότε να φερμάρει μια μπεκάτσα..?
    Και κάτι άλλο… ας πούμε ότι παίρνω ένα σπρίγκερ… αυτό θα μπαίνει στις πυκνούρες και στα ρέματα… ή θα περπατάει δίπλα από τα πόδια μου.. και τελευταίο και κυριότερο… έχει τύχει να κάτσω σε διπλανό καρτέρι από κυνηγό με τέτοιο σκύλο…. και ο άνθρωπος να βαράει τσίχλα και το πουλί να πέφτει σε καθαρό, μπροστά μου και ανάμεσα από ελιές.. και ο σκύλος να ψάχνει … να πατάει κυριολεκτικά το πουλί και να το βρίσκει μετά από μισή ώρα. Έχω δει 2-3 φορές αυτό το σκηνικό…
    και σκέφτομαι ότι αν ο σκύλος δε βρίσκει τέτοια πουλιά.. τότε τι θα κάνει σε περιπτώσεις με ψιλά χόρτα και πουρναράκια… Μπορεί να έτυχε και να είδα μπούληδες και όχι πραγματικά σκυλιά που έχουν εκπαιδευτεί κ.λ.π..
    Γενικά παιδιά… όσοι μπορείτε δώστε τα φώτα σας και πείτε την άποψή σας… Να σημειώσω επίσης ότι σκύλο δεν είχα ποτέ… και αν και για κυνήγι πιγαίνω πολλές φορές με φίλους που έχουν σκυλιά… γενικά δεν έχω και τις ιδιαίτερες γνώσεις από σκυλιά…

    Ο σκυλος φερμας ΔΕΝ εχει σκοπο να απορταρει μονο αλλα πρωτιστα να φερμαρει και κατοπιν να απορταρει.Αν εχει πολυετη εμπειρια μπορει και ακινησια να κανει στο καρτερι και να απορταρει ο,τι ντουφεκας στο περπατητο.Οχι ομως να ξεσηκωνει οπως πχ τα σπρινγκερ σπανιελ , αν το κανει αυτο ειναι γιατι ΔΕΝ εχει τη φερμα δηλ κατι εγινε και χαλασε το στανταρ της εργασιας του.
    Ετσι μαλλον ειναι καλυτερο ενα σπρινγκερ για γενικο περπατητο , τη μπεκατσα θα την προγκηξει και ισως την παρεις.Η φαση με τα σκοτωμενα πουλια που λες συμβαινει ΣΕ ΟΛΑ τα σκυλια κι εχει να κανει με τις συνθηκες αλλα και τη μερα που βρισκεται ο σκυλος , σιγουρα υπαρχουν σκυλια με φοβερη ευχερεια στο απορτ και μαλιστα σε πολλες φυλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #360525

    περι για να καταλαβω η διαταξη θα αλλαξει οταν μπει το κρυο?γιατι και γω την ζεστα την πολυ δεν την μπορω!θελω να κανει ψοφοοοοο!! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #122366

    sto allo thema ayta,,,min ta periplekoume..

    enow tin katareusi tou antikiklwna stin anatoliki eurwpi,,pou kathete me ta 30 aria apo panw mas,,stin dutiki vrexei me to touloumi,

    kai fisika i talantwsi twn sistimatwn na erthei pio notia, mesogeio diladi,,kai na erthei kai ligi psixritsa..idika sta 850ph..

    gia peite mou gia spriger, gia peite mou gia spriger..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #122367

    gia peite mou gia spriger, gia peite mou gia spriger..
    [/quote]
    χαχαχαχααχαχαχαχααχα!εισαι ολα τα λεφτα!οχι φιλε δεν θελω να μπερδεψω θεματα απλα επειδη πρεπει να εχω χασει καποια επεισοδια κατα καιρουσ……εισαι μετεορολογοσ η σαν χομπι το χεισ?απο καιρο ηθελα να ρωτησω γιατι συνηθοσ σε διαβαζα στον καιρο!οσο για τα springer που ειναι ο ανθρωποσ μασ???βρε μπασ και ειναι σε κανενα αγονα????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #360527

    enow tin katareusi tou antikiklwna tin anatoliki eurwpi,,pou kathete me ta 30 aria apo panw mas,,stin dutiki vrexei me to touloumi,

    kai fisika i talantwsi twn sistimatwn na erthei pio notia, mesogeio diladi,,kai na erthei kai ligi psixritsa..idika sta 850ph..

    μονο κανενα ανεμοστρογγυλο :blink: να μην κανει γιατι ολα θα τα χουμε!!!!! :P σεισμοι,λιμοι και καταποτισμοι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #360529

    φιλε Alex ετσι οπωσ τα λεσ ειναι αλλα και στα 3χρονια του σκυλου αμα το βαλεισ στην τσιχλα και δαγκωσει 2/3 φορεσ κατ εμε μετα θα τισ φερμαρει και αφτεσ!μια φερμα δεν νομιζω να καταλαβαινει αφτο το "προγκηγμα"!παντα θα φερμαρει γιατι ειναι σκυλι φερμασ!οτι κυνηγαει,πρωτα θα το φερμαρει και φαντασου σε ενα κλειστο μεροσ,σε μια πουρναρα που θα ειναι γεματο τσιχλεσ τι εχει να γινει!και ασ εχει και μπεκατσα μεσα!οτι προλαβε(η μυτη του σκυλου(τον κυριο ειδε!φιλε george τα σπρινγερ με την καταληλη βασικη εκπαιδευση ειναι οπωσ ειπε και ο προλαλησασ firefighter σκουπα!και σαν ρατσα "τα περνει τα γραματα" κατα πολυ,δεν θα καθετε στα ποδια σου!οποτε μη σε αποσχολει αφτο αν σε ενδιαφερει ενα springer!ολα αφτα οπωσ ειπα κατα τη γνωμη μου και με οσεσ εμπειριεσ ειχα μεχρι τωρα απο σκυλια!ο κυριοσ νικολακοπουλοσ(kalliston hellas) ειναι ο κατεξοχην αρμοδιοσ για τα springer και οχι μονο!υπομονη και θα παρει μεροσ στην κουβεντα!μαλλον μασ αφηνει να πουμε πρωτα τα "δικα μασ" και μετα να μασ διορθωσει για τυχον λαθοι :P που παντα σαν ανθρωποι κανουμε και θα κανουμε!αναμενω και γω μαζι σασ τισ…..πιο σωστεσ απαντησεισ! :blink:

    Καλησπερα φιλε

    Οταν εχεις εκπαιδευσει εναν σκυλο στην βασικη εκπαιδευση και εχει εμπειρια απο θυραματα τοτε ειναι δυσκολο να αλλαξει συνηθειες. Αν εχεις ενα επανιελ που εχει φερμαρει 100+ μπεκατσες χωρις να ασχολειται με οτιδηποτε αλλο, μπορεις μετα να το βαλεις στο καρτερι. Ο σκυλος δεν θα περιφερεται και θα σου φερνει οτι θελει. Ο σκυλος θα καθεται διπλα σου στη θεση κατω και θα κανει απορτ με εντολη. Τοτε ειναι δυσκολο να αρχισει να φερμαρει τσιχλες γιατι εχει καταλαβει ο σκυλος τι ακριβως κανει.

    Οσο για τα σπριγκερ, ειναι ενας σκυλος ξεφωλιαστης. Θα μπει παντου και θα κινηται μεσα στην εμβελεια του οπλου σου(θελει και αυτο την εκαπιδευση του). εφωλιαζει τσιχλες,μπεκατσες στο περπατητο. Κανει απορτ απο παντου.Ειναι καλος χαρακτηρας. Παντα μιλαμε για τον μεσο ορο καιι οχι για ατομα που υστερουν. Υπαρχουν ποιντερ υπαρχουν και ποιντερακια. Υπαρχουν ντραχταρ υπαρχουν και ντραχταρακια. Ετσι για τα σπριγκερ. Για καρτερι και ξεφωλιασμα σπριγκερ. Επανιελ για ορτυκι,μπεκατσα, φερμα. Αντε γιατι βλεπω αλλους με ποιντερ κουταβια στο καρτερι διπλα τους δεμενα με αλυσιδα και τρελαινομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #122372

    συμφωνω στα περισσοτερα αλλα εγω δεν ειπα για το απορτ.το απορτ ειναι απορτ.η φερμα ειναι το θεμα!100 φορεσ μπεκατσα να φερμαρει ναι μεν θα τινει προσ την μπεκατσα,αλλα 2/3/5 φορεσ φτανουν για να μαθει και την τσιχλα!και μετα?μετα δεν θα φταιει το ζωντανο οταν θα τουφεκισει καποιοσ σε μια πουρναρα τσιχλεσ αδιαζοντασ το οπλο και αμεσοσ στην επομενη,μετα απο λιγα δευτερολεπτα σηκωθει μια μπεκατσα και την χασει!κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου για τα σπρινγκερ!ακουσ Περιιιιιιι…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #360535

    συμφωνω στα περισσοτερα αλλα εγω δεν ειπα για το απορτ.το απορτ ειναι απορτ.η φερμα ειναι το θεμα!100 φορεσ μπεκατσα να φερμαρει ναι μεν θα τινει προσ την μπεκατσα,αλλα 2/3/5 φορεσ φτανουν για να μαθει και την τσιχλα!και μετα?μετα δεν θα φταιει το ζωντανο οταν θα τουφεκισει καποιοσ σε μια πουρναρα τσιχλεσ αδιαζοντασ το οπλο και αμεσοσ στην επομενη,μετα απο λιγα δευτερολεπτα σηκωθει μια μπεκατσα και την χασει!κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου για τα σπρινγκερ!ακουσ Περιιιιιιι…….

    Ξεφευγουμε απο το θεμα

    Αυτο που σου εξηγω ειναι: Ο σκυλος ξερει τι κανει. Στο καρτερι, κανει απορτ απο τη θεση κατω και ξερει το απορτ σαν εντολη. Κανει μια μηχανικη κινηση. Δεν μαθαινει τη τσιχλα και την φερνει-απορταρει επειδη πηρε την εντολη να απορταρει. Αυτος ο σκυλος ξερει να φερμαρει μπεκατσα και απορταρει οτι τον στειλεις να απορταρει, απο μπαλακι μεχρι ρινοκερο. Τελοσπαντων ξεφυγαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #360536

    δεν μιλαω για καρτερι τσιχλασ αλλα περπατιτο!!!ουτε για το απορτ!μονο για την φερμα σαν σκυλο φερμασ!και λεω….. φαντασου τι θα γινεται στην προκειμενη περιπτοση!τεσπα αν εννοεισ κατι αλλο και δεν το καταλαβαινω πασο……….ισωσ μπερδεφτηκα/καμε λιγο με τα γραφομενα για τισ 2 φυλεσ!το θεμα μασ ομωσ ειναι ο Φφιλοσ που ζηταει σκυλακι!να πεσει και καμια προταση!!!!! :P :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #360559

    pios meteorologos re sei…axxaaxax oxi kamia sxesei…

    xompi einai,,ligi vivliografia , ligo internet, ean sou aresei kiolas vgazeis mia akri,,

    exoume pei o meteorologos mas einai o SAKIS,,telos..:P:P:P..

    egw apla grafw ektimiseis,,,kai kanoume kai tin plaka mas, meta apo xronia, exei ginei sinitheia pleon sto site,,thats all..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #122454

    Παιδιά, ευχαριστώ για όλες τις απόψεις…
    Μου φένεται ότι ένα σπριγκερ μου ταιριάζει καλύτερα…. γιατί θα είναι σκύλος γενικών καθηκόντων… Μου αρέσει πολύ το περπατητό.. και δεν είμαι τύπος που φοβάται να περπατήσει…(ενοώ όλο τον τόπο στην κυριολεξία)..Πιστεύω ότι για τσίχλες και ορτύκια θα κάνει στο περπατητό.. και σίγουρα θα ξεσηκώνει και καμιά μπεκατσούλα περισσότερη από αυτές που βγάζω μόνος μου με τα πόδια…
    Τώρα, αν επιπλέον απορτάρει θυράματα που χτυπάω στο καρτέρι.. και υπο ορισμένες συνθήκες θα τα έχανα (ψηλά χόρτα, πουρναράκια κ.λ.π), τότε είναι ακριβώς αυτό που θέλω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων