pouloskilo

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #360594

    Παιδιά, ευχαριστώ για όλες τις απόψεις…
    Μου φένεται ότι ένα σπριγκερ μου ταιριάζει καλύτερα…. γιατί θα είναι σκύλος γενικών καθηκόντων… Μου αρέσει πολύ το περπατητό.. και δεν είμαι τύπος που φοβάται να περπατήσει…(ενοώ όλο τον τόπο στην κυριολεξία)..Πιστεύω ότι για τσίχλες και ορτύκια θα κάνει στο περπατητό.. και σίγουρα θα ξεσηκώνει και καμιά μπεκατσούλα περισσότερη από αυτές που βγάζω μόνος μου με τα πόδια…
    Τώρα, αν επιπλέον απορτάρει θυράματα που χτυπάω στο καρτέρι.. και υπο ορισμένες συνθήκες θα τα έχανα (ψηλά χόρτα, πουρναράκια κ.λ.π), τότε είναι ακριβώς αυτό που θέλω.

    Έτσι ακριβώς. Και είναι και πολύ ευγενικά πλάσματα. Θα βαρεθείς να σε κοιτάει στα μάτια!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #360620

    kati kserei o leo alla den mas ta leei..:P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #360633

    kati kserei o leo alla den mas ta leei.. :P

    Μα τα είπαν οι υπόλοιποι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στα σκυλιά για να σου πω τη γνώμη μου. Συμφωνώ με το ρεζουμέ ότι εφ' όσον προορίζεις το σκυλί για απόρτ στις τσίχλες, τότε ένα springer ή ένα cocker θα έπρεπε να είναι η επιλογή σου. Εγώ springer έχω και θεωρώ ότι με καλύπτει σε γενικό κυνήγι και πιο ειδικά στην τσίχλα. Στον βάλτο όμως που με ενδιαφέρει περισσότερο, θα ήταν 100 φορές καλύτερο ένα labrador retriever. Λογικά το επόμενό μου θα είναι labrador.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #122557

    δασκαλε leo καλησπερα!οταν λεσ καλυτερο και μαλιστα 100 φορεσ καλυτερο για τα παπια γιατι το λεσ???ενδιαφερομαι πολυ να μαθω οσο γινεται περισσοτερα για τισ φυλεσ ξεπετεγματοσ και επαναφορασ γι αφτο ρωταω!!!χωρισ να θελω να σε κουρασω!απλα μια μικρη ερωτηση με μια σωστη μικρη απαντηση,μιασ που ειναι κ απο σενα, λιγο λιγο θα διαμορφοσουμε ολοι μασ μια πιο ολοκληρομενη εικονα για αφτεσ τισ παρεξηγημενεσ φυλεσ για την ελλαδα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #122562

    Φίλε μου, είμαι ο πλέον αναρμόδιος να συμβουλέψω σε θέματα για κυνηγόσκυλα, πόσο μάλλον να κάνω και ανάλυση των αρετών τους. Κατέθεσα απλώς την προσωπική μου γνώμη που μπορεί κάλλιστα να είναι και τελείως λάθος. Τα Springer είναι πολυεργαλεία. Τα κάνουν όλα από λίγο και συμφέρουν. Είναι μικρόσωμα, δραστήρια, ευγενικά σκυλιά και τους αρέσει να κυνηγούν τα πάντα. Τα labrador είναι λιγότερο πολυδιάστατα, αλλά στην επαναφορά και ιδίως των υδροβίων, είναι οι βασιλιάδες.

    Έχω δει springers άριστα στην επαναφορά στο νερό, αλλά στον χρόνο που χρειάζονται για να φέρουν ένα παπί, ένα labrador έχει φέρει τρία! Επίσης δεν έχουν ούτε την απαιτούμενη υπομονή να κάτσουν ώρες σε ένα καρτέρι χωρίς να δυσανασχετήσουν, αλλά ούτε και την ικανότητα του labrador να μαρκάρει πολλές διαφορετικές θέσεις σκοτωμένων θηραμάτων.

    Είμαι βέβαιος ότι κάποιος μπορεί να πει ότι όλα είναι θέμα εκπαίδευσης και ότι ένας εξαιρετικά προικισμένος κυναγωγός μπορεί να πετύχει θαύματα με οποιοδήποτε σκύλο, αλλά εγώ που δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, προτιμώ να βρω τις αρετές που ψάχνω έτοιμες στα γονίδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #122597

    Και μιας που ξεκινήσαμε την κουβέντα.. για αυτού του είδους τα σκυλιά (ξεφωλιάσματος και επαναφοράς)… ρωτάω το εξής… Πόσο δύσκολη είναι η εκπαίδευση ενός τέτοιου σκύλου… και πιο συγκεκριμένα… από κάποιον που δεν έχει γνώσεις από κυνηγόσκυλα.. όπως η αφεντιά μου. Δηλαδή.. θα προτείνατε να αγοράσω ένα εκπαιδευμένο σπρίγκερ από εκπαιδευτή.. ή να αποκτήσω ένα κουτάβι και να προσπαθήσω να το μάθω να κυνηγάει. Ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις σε ένα σκύλο να κάνει απόρτ.. αν διαβάσεις κάποια πράγματα και ασχοληθείς μαζί του.. Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις.. είναι θέματα όπως η εκμάθηση της έρευνας, η κροτοφοβία και γενικά κακές συνήθειες που μπορεί να αποκτήσει το σκυλί λόγω απειρίας δικιάς μου κατά τη διαδικασία της εκπαίδευσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #360697

    Και μιας που ξεκινήσαμε την κουβέντα.. για αυτού του είδους τα σκυλιά (ξεφωλιάσματος και επαναφοράς)… ρωτάω το εξής… Πόσο δύσκολη είναι η εκπαίδευση ενός τέτοιου σκύλου… και πιο συγκεκριμένα… από κάποιον που δεν έχει γνώσεις από κυνηγόσκυλα.. όπως η αφεντιά μου. Δηλαδή.. θα προτείνατε να αγοράσω ένα εκπαιδευμένο σπρίγκερ από εκπαιδευτή.. ή να αποκτήσω ένα κουτάβι και να προσπαθήσω να το μάθω να κυνηγάει. Ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις σε ένα σκύλο να κάνει απόρτ.. αν διαβάσεις κάποια πράγματα και ασχοληθείς μαζί του.. Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις.. είναι θέματα όπως η εκμάθηση της έρευνας, η κροτοφοβία και γενικά κακές συνήθειες που μπορεί να αποκτήσει το σκυλί λόγω απειρίας δικιάς μου κατά τη διαδικασία της εκπαίδευσης.

    φιλε μου το πρωτο σκυλι που πηρα ηταν κοκερ πριν 2 χρονια περιπου.απο εκαπιδευση δεν ηξερα τιποτα…ο σκυλος θελει υπομονη και με λιγη εκαπιδευση στην αρχη 10 με 20 λεπτα ειναι αρκετα για να του δειξεις αυτα που θελεις..αν παρεις και το βιβλιο του νικολαρακου σιγουρα θα χεις καλα αποτελεσματα..τωρα ολοι κανουμε λαθη για αυτο τον λογο ειναι και οι ποιο ειδικοι εω να σε βοηθησουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #360887

    ti egine mpikame se proeklogiki periodo??

    den mporousan na tis kanoun 15 meres meta..na pame gia psifo na riksoume kai se kamia fasoula…:lol:🙁:lol:::(

    poli isixia epese ,,kai den moyu aresei… :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #122885

    Περι κανα νεοτερο ειχεσ απο κανα σκυλακι???δεν πειραζει και οι τσιχλιτσεσ καλεσ ειναι….αν αρχισουνε τα κρυα νωρισ!!!!

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων