Παιδια και Κυνηγι.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #47796

    Συνάδελφοι επαναφέρω το θέμα με αφορμή το παρακάτω μήνυμα

    που διάβασα σε γνωστή ιστοσελίδα που μας είχε απασχολήσει παλαιότερα.

    Αναρωτιέμαι ποίος δίνει το δικαίωμα αυτής της κυρίας  να διαμορφώνει

     την προσωπικότητα των  παιδιών σύμφωνα με της προσωπικές της

    ανάγκες και  με τα δικά της πιστεύω?

     

     

     

     

    603)

     

    dora

    dorab@sch.gr

    Τοποθεσία:
    Ελλάδα

    14.10.2004 06:40 AM Host: cache2.ira.sch.gr


    Αγαπητοί κύριοι – κυρίες,

    Αφού σας συγχαρώ για την πραγματικά αξιέπαινη προσπάθειά σας, θα ήθελα να σας εκθέσω τις σκέψεις μου.

    Είμαι δασκάλα στην α/βάθμια εκπαίδευση.Αυτό τον καιρό αναζητώ και προσπαθώ να οργανώσω υλικό ώστε να μελετήσουμε με τους μικρούς μαθητές μου τις σχέσεις των ανθρώμων με τα ζώα. Μου άρεσαν πάρα πολύ οι φωτογραφίες που έχετε στην εισαγωγική σελίδα του site σας, και αναρωτιέμαι εάν θα μπορούσατε να μου τις στείλετε για να τις εκτυπώσω και να τις χρησιμοποιήσω.

    Με αφορμή τις προσωπικές μου ανάγκες, λοιπόν, σκέφτηκα πόσο χρήσιμο και ιδιαίτερα ενδιαφέρον θα ήταν για τους εκπαιδευτικούς που προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές τους απέναντι στα ζώα, εάν προσφέρατε μέσα από το site σας εκτυπώσιμο εκπαιδευτικό υλικό (αποτελούμενο από φωτογραφίες, ιδέες για δραστηριότητες, σχέδια διδασκαλίας, και βέβαια το πληροφοριακό υλικό που ήδη υπάρχει)

    Με εκτίμηση,
    Δώρα χχχ

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #48358

    Πιστευω οτι για να γινει ενα παιδι κυνηγος, δεν ειναι αναγκη να εχει πατεραδες-παππουδες κυνηγους! Για παραδειγμα φερνω τον εαυτο μου αφου κανεις στην οικογενεια μου δεν ειναι κυνηγος και κανεις δεν εχει ουτε ενα κυνηγετικο οπλο εκτος απο ενα  αεροβολο! Πρωτη φορα μου εδειξε ο πατερας μου το αεροβολο οταν ημουν περιπου 8 χρονων (να φανταστητε ημουν τοσο μικρος που οταν εριξα με κραταγε ο πατερας μου απο πισω για να μην με κλωτσισει το αεροβολο!). Με το που εριξα αμεσως κατι με κυριεσαι! Απο τοτε ασχολουμαι με τα αεροβολα για σκοπευτικους λογους και οχι μονο! Σημερα ειμαι 19 χρονων εχω βγαλει αδεια κυνηγιου και εχω ενα μονοκανο Baikal IJ-18M-M, και αντι να με παιρνει ο πατερας μου γαι κυνηγι τον παιρνω εγω! Το πρωτο πραγμα που εμαθα με τα οπλα μου (αφου εχω και 3-4 αεροβολα) ειναι να τα χρησιμοποιω με ασφαλεια και πειθαρχια και να τα συντηρω!

    Τελος θελω να τονισω οτι καθε πραγμα ειναι επικυνδυνο (οχι μονο τα οπλα), αν δεν χρησιμοποιειται σωστα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #48362

     K EGW PISTEYW OTI EINAI THEMA XARAKTHRA K IDIOSYGRASIAS TOU ATOMOU AFOU EGW APO MIKROS TRELOS HMOUN ME TO KYNHGI(O PATERAS MOU ME METRAGE STO YPSOS ME METRO TO BERETTA MOU)ENW O ADERFOS MOU AN K MEGALYTEROS KATA 3 XRONIA DEN ASXOLITHIKE POTE SOVARA ME TO KYNHGI ALLA EGINE PSARONTOUFEKAS.(K EIXE PANTA KALYTERO SHMADI APO EMENA!!)

    PISTEYW PWS TA PEDIA DIAMORFWNOUN TON KYNHGETIKO TOUS XARAKTHRA K MESA APO THN OIKOGENEIA ALLA K APO DIAFORA ALLA POU SYMVENOUN GYRW TOUS.PANTWS OI GONEIS PEZOUN SHMANTIKO ROLO OPWS K TO SXOLEIO.EMENA STO SXOLEIO TA PERISSOTERA PEDIA ANTIDROUSAN STHN LEKSI KYNHGI,GIA MENA AYTH H LEKSH HTAN MAGIKH K POSES FORES DEN ESKASA TON PATERA MOU,PROKEIMENOU NA ME PAREI STA ORTYKIA H TSIXLES MAZI TOU,NA KANW SXEDON EGW TO APORT TOUS!

     OPWS K H PAIDEIA POU PERNEI TO MIKRO PEDI APO TON KYNHGO PATERA H PAPOU TOU.MATHENEI TOSA POLLA GIA THN FYSH POU LIGOI MPOROUN NA TOU TA DIDAKSOUN STO SXOLEIO TIS ASTIKHS KOULTOURAS.

    ISWS THA EPREPE I KYN.ORGANWSEIS MAS NA ASXOLITHOUN ME TO THEMA K NA DIKSOUME PRAGMATIKA STA PEDIA  POIOI EINAI OI KYNHGOI K TI THELOYN PRAGMATIKA APO THN FYSH,K ETSI NA KATALAVOUN PRAGMATIKA TON ROLO TOU KYNHGIOY(OPWS POLY OMORFA APEDEIKSE O MIKROS GIOS TOU JIMPAP STHN OIKOLOGO POU PROSPATHSE NA TOU DIDAKSEI MONO THEWRIES!!!)ME SEMINARIA ,EKDROMES,DENTROFYTEYSEIS TA MIKRA PEDIA EINAI IKANA NA ANTLHSOUN MIA DIKI TOUS GNWMH WS PROS TO KYNHGI.

    GIATI SIGOURA TA PEDIA TWN PERISSOTERWN EDW MESA KSEROUN TI SHMAINEI KYNHGI K GIA AYTO K ERXONTE MAZI MAS,ALLA TO POSOSTO EKEINWN POU DEN EXOUN KAMIA EMPLOKH ME THN LEKSI KYNHGI EINAI PIO MEGALO K SIGOURA  EPIREAZONTE PIO EYKOLA APO KAPOIOUS EPITHDIOYS.

    EGW PANTWS KYNHGW APO MIKRO PEDI K DEN THA KSEXASW OTAN EIXA THN PRWTH MOU KYNHG.ADEIA K POSO XAROUMENOS ALLA K WRIMOS K SOVAROS HMOUNA.SIGOURA ENA OPLO SE KANEI PANTA I PIO SOVARO H ANEGEFALO.K TA PEDIA MPOROUN NA MATHOUN POLLA APO TO KYNHGI K THN FYSH GENIKOTERA…

    FILIKA BERETTA425,VANGELIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #48791

    Και μην ξεχνατε οτι αλλα ενδιαφεροντα εχουν τα παιδια στις μεγαλουπολεις και αλλα στην επαρχια..Ισως τελικα το να εισαι χωριατοπαιδο τη σημερον ημερα ειναι θετικο απο παρα πολλες αποψεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    akis στις #338341

    Φίλοι μου χαίρομαι όταν διαπιστώνω οτι υπάρχουν και άλλοι με τον δικό μου προβληματισμό γυρώ απο την παίδεια. Ως γιος κυνηγού που με μύησε στο κυνήγι απο πολύ μικρό και ευτυχώς μου έδωσε την σωστή παιδεία μπορώ να καταλάβω όλα αυτά που λέτε και να θλίβομαι όταν βλέπω νέα παιδιά να βγαίνουν στο βουνό χωρίς παιδεία. Σε αυτό φταίει η οικογένεια τους αλλά και η πολιτεία που δεν κάνει κάτι για αυτό. Για αυτό αποφάσισα να γράψω ένα βιβλίο που θα μοιράζεται δωρεάν ελπίζω απο τους κυνηγετικούς συλλόγους με αυτό το θέμα. Αυτό που ζητώ απο εσάς συνάδελφοι είναι να μου απαντήσετε στα ερωτήματα μου στο μηνυμά μου με θέμα κυνήγι τι σημαίνει για ‘σένα ώστε να γίνει όσο το δυνατον καλύτερο  και να έχουν τα παιδία μας την ευκαιρία που δεν είχαμε εμείς να αποκτήσουν παιδεία γύρω απο την αγάπη τους. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56103

    Δυστυχως ολλοι θα ακουσατε το θεμα του νεαρου που αυτοκτονησε με κυνηγετικο οπλο μετα απο αποβολη στο σχολειο..Ακομη μια φορα βγηκε στο φως η αναγκαιοτητα της σωστης φυλαξης του οπλου..Προσωπικα δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να συμβει κατι τετοιο ποσο μαλλον ο δυστυχος πατερας.. Τι να πει κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #56105

    Ολοι το λενε, οτι τα οπλα φυλλασονται ξεχωριστα, απο τα φυσιγγια, και αν ειναι δυνατον λυμενα, και με ενα βασικο κομματι (παπια στα δικανα, κλειστρο στα αυτογεμη) σε διαφορετικο σημειο. Φυσικα ολα κλειδωμενα και μακρια απο παιδια.

     Δυστυχως ομως, σε περιπτωσεις οπως του ατυχου νεαρου, η απογνωση ειναι τοση, που ευκολα μπορει να βρεθει αλλος τροπος. Το θεμα ειναι βεβαια να μη φτασει κανεις ως εκει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56110

    Ετσι ειναι..Με τον ενα η τον αλλο τροπο θα το εκανε..Αλλα αλλου ειδους μεθοδοι δεν φερνουν παντα το μοιραιο..Τα οπλα ομως παντα σκοτωνουν !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #339576

    Θα συμφωνησω μαζι σας σχετικα με την φυλαξη των οπλων! Αλλα το θεμα δεν ειναι το ‘”πως”, ειναι το “γιατι”!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #56115

     To γιατι εγινε αυτο που εγινε; Δυστυχως εδω ειναι που λενε “αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου”. Ο καθε ενας στην απογνωση του, δεν ξερεις τι ειναι ικανος να κανει. Το θεμα ειναι οτι την απογνωση ενος παιδιου, με ευαισθητο, οπως αποδειχτηκε χαρακτηρα, την πληρωνουν οχι μονο οι οικογενεια του, αλλα και οι συγγενεις, φιλοι, ακομα και οσοι πηραν την αποφαση να το αποβαλλουν απο το σχολειο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56152

    Αποδεικνυεται για αλλη μια φορα οτι καθε ανθρωπος απαιτει διαφορετικη μεταχειριση αναλογα με την περισταση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    huntermf στις #56339

    Καλησπέρα σας,

    Αν και παρακολουθώ το φόρουμ, σπάνια βρίσκω το χρόνο να γράψω κάτι. Για το συγκεκριμένο θέμα όμως και λόγω της σοβαρότητας του, δεν μπορώ να… αντισταθώ στον πειρασμό!! Ας μη σκεφτόμαστε τι μπορεί να κάνει το κράτος ή οι κυνηγετικές μας οργανώσεις για τέτοια θέματα. Είναι και οι δυο τους εξαιρετικά.. δυσκίνητοι για τέτοιους ρόλους! Ας αναρωτηθούμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς οι ίδιοι. Και επειδή… έχει προλάβει άλλος να… τετραγωνίσει αυτόν το κύκλο, ας ρίξουμε μια ματιά στο παρακάτω link:

    http://www.grandpaslegacy.org/

    Κυνηγοί και ψαράδες αναλαμβάνουν εθελοντικά και δωρεάν την.. “εκπαίδευση” των παιδιών μας. Δείτε την αρχική τους σελίδα και θα βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, νομίζω. Απλά μια ιδέα.

    Φιλικά, Μίλτος Φακιώλας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56389

    Πολυ καλο το site φιλε μου και χρησιμο στους εχοντες παιδια..Το μονο κακο ειναι οτι ειναι στα αγγλικα..

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων