Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #123079

    Με αφορμή το πρόσφατο περιστατικό στον Πύργο με την εν ψυχρώ δολοφονία θηροφύλακα από λαθροκυνηγό, θέτω το συγκεκριμένο θέμα προς συζήτηση.

    Ψηφίζω κατευθείαν όχι και ο λόγος είναι απλός.

    Καλησπέρα σας,
    Λεό γραφω απο το notebook, οπότε ζηταω εκ των προτέρων συγνώμη για την ορθογραφία.
    Δεν σου κανω παρατήρηση με τα παρακάτω, αλλα επειδή είσαι ο συγκεκριμένος (!!!) όπως καταθέτεις την άποψη σου κατευθύνεις το θεμα.
    Και κάνοντας τον συνήγορο του Διαβόλου θέτω ανάποδα το ερώτημα, ποιά μέσα πρέπει ή μπορεί να χρησιμοποιήση κάποιος για να ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ, ή την οικογένεια του.
    Το να “σώσει την ζωή του” το βαζω με καιφαλαία διότι το βασικό και το αρχέγονο ένστικτο είναι η επιβίωση.

    Επειδή λοιπόν δεν μιλάμε για πολιτισμένες καταστάσεις και για διαδικάσιες διαλόγου θέτω το ερώτημα.

    Γιατι δεν βάζει-ουμε διαδικασίες εκπέδευσης πάνω στην χρήση των όπλων μέσα στην όποια εκπέδευση έχουν οι θυροφύλακες κ.λ.π αρμόδιοι ώστε και αυτοί να ξέρουν τι βαστάνε και εμείς να μην φοβόμαστε – ή να φοβόμαστε δικαιολογημένα όταν παρανομούμε – λαθροθηρούμε και πόσο μάλλον όταν σηκώνουμε το όπλο απέναντι σε άλλον άνθρωπο όποια ιδιότητα και αν έχει.

    Αν μπούμε στην διαδικασία του να μετρήσουμε την αξία της λαθροθηρίας (πόση αξία μπορεί να έχει ένας λαγός) τότε πάμε στο χάος. Τι αξία έχει ένα δένδρο, ενα δάσος (φωτιά και τσιμέντο παντού).
    Αν μπούμε στην σκέψη του αρμόδιου που δεν ξέρω πόσες υποθέσεις λαθροθηρίας έβαλε στο αρχείο λόγω φόρτου εργασίας των δικαστηρίων, και τις άποψης ότι σιγα μην ασχοληθώ με ενα λαγό ή με δυό – τρία πουλάκια, γιατί έχουμε την θυροφυλακή – γιατι την πληρώνουμε – γιατι κάνει τόσο αγώνα η ΚΣΕ.

    Τέλος εγώ είμαι υπέρ της οπλοφορίας του θυροφύλακα γιατί δεν εχω να φοβηθώ τίποτα. Βεβαίως η εκπέδευση επιβάλετε, αλλά αν θες την μικρή μου άποψη όχι στα όπλα – αλλά στηνψυχολογία για την σωστή οπλοφορία.

    Βέβαια όλα αυτά ειναι θεωριές που ισχύουν όταν δεν είναι ο δικός σου αδελφός – σύζηγος – πατέρας – γιος ….


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #123081

    OXI

    Δεν υπαρχει εκπαιδευση,

    ΚΑΙ

    ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΑΔΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΑΔΕΙΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΓΕΜΑΤΟ ΟΠΛΟ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΛΕΝΞΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #123083

    Με αφορμή το πρόσφατο περιστατικό στον Πύργο με την εν ψυχρώ δολοφονία θηροφύλακα από λαθροκυνηγό, θέτω το συγκεκριμένο θέμα προς συζήτηση.

    Ψηφίζω κατευθείαν όχι και ο λόγος είναι απλός.

    Καλησπέρα σας,
    Λεό γραφω απο το notebook, οπότε ζηταω εκ των προτέρων συγνώμη για την ορθογραφία.
    Δεν σου κανω παρατήρηση με τα παρακάτω, αλλα επειδή είσαι ο συγκεκριμένος (!!!) όπως καταθέτεις την άποψη σου κατευθύνεις το θεμα.
    Και κάνοντας τον συνήγορο του Διαβόλου θέτω ανάποδα το ερώτημα, ποιά μέσα πρέπει ή μπορεί να χρησιμοποιήση κάποιος για να ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ, ή την οικογένεια του.
    Το να “σώσει την ζωή του” το βαζω με καιφαλαία διότι το βασικό και το αρχέγονο ένστικτο είναι η επιβίωση
    Συμφωνω απολυτα και λεω πωσ εγω θα παρω κουμπουρι!!!!!!οοοοο ναι ναι!ετσι οπωσ γινανε τα πραγματα θετω εγω ενα αλλο ερωτημα!!!με το σταυρο στο χερι με τα παρελκομενα του η πρεπει να μπουμε και μεισ στο κολπο προσ επιβιωση???και επειδη εγω πιστευω το δευτερο, οπωσ ειπα κουμπουρι στο αμαξι.το λιγοτερο αφτο με το ρευμα!!!!!!!!δεν ειναι ευκολο αλλα καθολου δισκολο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #123084

    ψηφίζω όχι στην οπλοφορία,άλλωστε δεν θα έχουν δικαίωμα χρήσης του ακόμα και αν απειληθουν.
    κάτι τέτοιο δεν ισχύει και με τους αστυνομικούς!!!
    προτείνω όμως αφού έχουν να κάνουν με οπλισμένους και παράνομους ανθρώπους
    που λαθροθηρεύουν νύχτα και είναι αποφασισμένοι για όλα να φέρουν αλεξίσφαιρα γιλέκα
    οπως αυτά των αστυνομικών.αντί για όπλα μπορούν επίσης να έχουν ισχυρές φωτογραφικές
    μηχανές (θερμικές) και να καταγράφεται η δραστηριότητα των ανώμαλων αυτών ''ανθρώπων''.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #123085

    Η ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #123086

    Νίκο, το σχόλιο ότι "επειδή είσαι ο συγκεκριμένος (!!!) όπως καταθέτεις την άποψη σου κατευθύνεις το θεμα" δεν το καταλαβαίνω και θα ήθελα μία διευκρίνηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #361001

    Η ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ….

    σωστοοοοοσ!και θα πω και κατι αλλο!μιασ που ειμαι απο καβαλα ξερετε ποσεσ φορεσ μασ σταματησε το δασαρχειο στα συνορα και ηταν μαζι με συνοριοφιλακεσ παρεα με αυτοματα οπλα!τουσ εβλεπα και κατα χαιρομουνα!ελεγα μπραβο στα παιδια,παλι καλα,τι να κανουν και αφτοι ερχομενοσ απο τον αρδα η απο αλλεσ μεριεσ!γιατι ολοι εκει ειναι κυριεσ????οπωσ ειπα δεν ειμαι υπερ αλλα ετσι μιασ που κουβεντα γινεται!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #123089

    Το ερώτημα δεν μπορεί να απαντηθεί με ένα ξερό "ναι" ή "οχι". Νομίζω ότι ο νόμος περιγράφει υπό ποιές προϋποθέσεις μπορεί να οπλοφορεί ο θηροφύλακας, δηλαδή ποτέ (έτσι όπως τα γράφει και με τις ασάφειες που έχει). Το θέμα είναι ότι η θηροφυλακή είναι ένα σώμα εξομοιούμενο με διωκτική αρχή και όχι διωκτική αρχή. Είναι σαν να ζητάμε να οπλοφορεί η Δημοτική Αστυνομία που κι' αυτή δεν είναι καθαυτό αστυνομικό σώμα. Αν δεχθούμε δε ότι πρέπει να οπλοφορεί ο θηροφύλακας τότε τι είδους όπλο πρέπει να έχει? Μήπως θα έπρεπε να εφοδιάζεται με μη θανατηφόρο όπλο (non leathal weapon π.χ. maze σπρέυ πιπεριού κλπ)? Και πότε θα νομιμοποιείται να χρησιμοποιήσει το όπλο? Εδώ ακόμα και οι αστυνομικοί δεν τα έχουν ξεκαθαρίσει αυτά. Ο game warden όπως και κάθε αστυνομικό όργανο στις ΗΠΑ έχει σαφείς δικαιοδοσίες για τη χρήση του όπλου, δηλαδή αν κουνηθείς στην άναψε, αλλά αυτό εκεί το ξέρουν όλοι. Συνεπώς το αντικείμενο της ψηφοφορίας μάλλον είναι άνευ ουσίας. Θα πρέπει όμως να μας προβληματίσει ότι η Θηροφυλακή ήδη θρηνεί δύο νεκρούς στη μάχη κατά της λαθροθηρίας προσπαθώντας να καλύψει το κενό και την ανικανότητα του κράτους. Σιγά δηλαδή μην πήγαινε ο Δασικός υπάλληλος να κάνει έλεγχο στους λαθροθήρες. Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να διέπει τη λειτουργία Σώματος Θηροφυλακής (βλέπε Σώμα Ειδικών Φρουρών) δεν θα πρέπει οι θηροφύλακες να οπλοφορούν.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #361002

    Νίκο, το σχόλιο ότι "[i]επειδή είσαι ο συγκεκριμένος (!!!) όπως καταθέτεις την άποψη σου κατευθύνεις το θεμα[/i]" δεν το καταλαβαίνω και θα ήθελα μία διευκρίνηση.

    Φίλε δεν το λέω κακοπροέρετα,
    ισα – ισα μετα την έκφραση έβαλα τρια θαυμαστικά.
    Ενοω ότι η άποψη σου είτε έτσι είτε αλλιώς κατευθύνει, καλως ή κακώς. κάποιες απόψεις.
    Αν δεν έβαζες την ψυφοφορία, δεν ειχα πρόβλημα, επειδή όμως μας διαβάζει πολύ κόσμος και αποσπάσματα απο τα γραφώμενα έχω δει σε ένθετα και περιοδικά κατά καιρούς, αυτή η ψυφοφορία μπορεί να βρεθεί αναρτημένη κάπου και να την χρησιμοποιούν.

    Παντα φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jortak στις #123091

    Εγώ θα θυμήσω ένα αντίστροφο περιστατικό που έγινε πριν 6-7 χρόνια στη Λακωνία αν θυμάμαι καλά, όπου θηροφύλακας σκότωσε κάποιον που είχε βάλει κασσετόφωνο.
    Όσο κατακριτέα είναι η πράξη του λαθροθήρα χτες, άλλο τόσο είναι και του θηροφύλακα τότε.
    "Ψευτονταήδες" υπάρχουν και από δω και από κει. Ουαί και αλλίμονο έτσι και οπλιστούν οι θηροφύλακες. Πόσα πιστόλια θα εκπυρσοκροτήσουν τυχαία;
    Τιμώ το έργο τους αλλά σε σοβαρές περιπτώσεις πρέπει να ζητάνε, ίσως και να απαιτούνε τη συνδρομή της αστυνομίας.
    Αντί να ζητάνε αυτά όμως, το μόνο για το οποίο φωνάζουνε (ευτυχώς κάποια μειοψηφία) είναι η μονιμοποίηση τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #123094

    Ψηφισα ΝΑΙ και εννοειται υπο προυποθεση…Η προυποθεση αυτη ειναι,η εκπαιδευση πανω στο αντικειμενο(οπλοφορια-οπλοχρησια)σε σχολη αστυνομιας η καπου αλλου(στρατος ισως)…
    Αυτο το υποστηριζω γιατι οταν ο εκαστοτε θηροφυλακας κανει ελεγχο,κανει ελεγχο σε οπλοφορους,ειτε αυτοι ειναι συνειδητοποιημενοι και σωστοι κυνηγοι,ειτε σε επικινδυνους,κομπλεξικους,ψυχασθενεις,μαλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #123095

    Θα ψηφίσω ναι αλλά με επιφύλαξη. Είναι ένα σώμα που καθημερινά βρίσκεται σε κίνδυνο. Ελάτε στη θέση αυτών των ανθρώπων που πρέπει να δουλέψουν κάτω από τις πιο επικίνδυνες συνθήκες. Με ποια ψυχολογία και τι @ρχίδια θα σταματήσουν κάποιον που παρανομεί και είναι οπλισμένος. Βέβαια πρέπει πρώτα να εκπαιδευτούν και να εξεταστούν από ψυχολόγο. Και στο φινάλε ένας κυνηγός που είναι νόμιμος σε όλα του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #123096

    Ψήφισα όχι γιατί με την παρούσα εκπαίδευση που υπάρχει σε κυνηγούς και θηροφύλακες, είναι επικίνδυνο. Εγώ θα κρατάω όπλο για το κυνήγι εκείνος γιατί θα κρατάει ? Για να υπερασπιστεί τον εαυτό του αν τον απειλήσω ? πάει παιδιά… κάτι τέτοιο θα δημιουργήσει χάος στην ύπαιθρο. Για να μην μακρηγορήσω λέω απλά ότι είναι θέμα εκπαίδευσης και παιδείας πάνω απ’ όλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #123097

    Συνεπώς το αντικείμενο της ψηφοφορίας μάλλον είναι άνευ ουσίας

    Αν δεν έβαζες την ψυφοφορία, δεν ειχα πρόβλημα, επειδή όμως μας διαβάζει πολύ κόσμος και αποσπάσματα απο τα γραφώμενα έχω δει σε ένθετα και περιοδικά κατά καιρούς, αυτή η ψυφοφορία μπορεί να βρεθεί αναρτημένη κάπου και να την χρησιμοποιούν.

    Κώστα και Νίκο, ο λόγος που ανέβασα τη ψηφοφορία δεν είναι για να προκαλέσω αλλαγές στο σύστημα. Είναι απλή περιέργεια μου για να σφυγμομετρήσω τι σκέφτονται οι άλλοι κυνηγοί για το θέμα. Το αν και πώς κάποιοι θα τη χρησιμοποιήσουν είναι άλλο θέμα. Έτσι κι αλλιώς, όποιος καταθέτει δημοσίως την άποψή του, δέχεται αυτόματα ότι η άποψή του μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #361003

    Και εγώ όχι ψηφίζω! Για τον απλούστατο λόγο πως δεν ελεγχονται και δεν εκπαιδεύονται οι αστυνομικοί θα γίνουν αυτά στους θηροφύλακες? Δύσκολο το βλέπω!
    Και ένα απλό παράδειγμα: σε μέρος που πηγαίνω για κυνήγι όλοι ξέρουν πως ένας θηροφύλακας παίρνει ψυχοφάρμακα γιατί ο άνθρωπος έχει πρόβλημα.
    Πιστεύει κανένας πως θα περάσει ψυχολογικά τεστ ο συγκεκριμένος απο ειδικούς?

    edit: βέβαια θα μου πεί κάποιος εσύ μεγάλε πέρασες? όχι δυστηχώς…. μια τυπική βλακεία ήταν η επίσκεψη στον ψυχίατρο…. δύσκολη ερώτηση όντως…

    Οπως απαντησες μονο σου στην ερωτηση που εκανες παραπανω…Ποιος απο εμας περασε σοβαρα τεστ σε ψυχιατρο??Εχουμε 1-2-5 και παραπανω οπλα ο καθενας μας?Μην τα βλεπουμε με 2 μετρα και 2 σταθμα…Αυτοι(θηροφυλακες)τι να πουν δηλαδη,οταν εχουν να ελεγξουν υπερπολλαπλασιους απ οτι ειναι η δυναμη τους?Φαντασου ποσους τρελλους θα βρουν μπροστα τους…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων