Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123099

    EIMAI ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑΣ!!

    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ-ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ-ΛΗΣΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ Κ.Λ Π.ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ? ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ? ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ(φυσικα παντα δυο ατομα)και για να δουμε ποσο ευκολα ο καθε παρανομος θα στρεφει το οπλο του εναντιον του ελεκτη του?
    οι περισσοτεροι απ εμας εχουμε ταξιδεψει στο εξωτερικο,για πεστε μου νοιωσατε ασχημα στα αεροδρομια στους σιδηροδρομικους σταθμους στα μετρο τους που υπαρχουν ενοπλοι φρουροι και μαλιστα με αυτοματα.(οχι μονο πιστολια)..

    για πεστε μου με αυτους τους ανθρωπους που μπορει να ερθεις σε μια διενεξη μαζι του για ασημαντο λογο ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ να σε καθαρισει?

    ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΚΩΛΟΙ

    ξεχασατε τον αλλο στην χαλκιδικη που πηγαινε και εριχνε μηλα σε συγκεκριμενο σημειο και εβαλε το οπλο του γεματο με δεμενη την σκανδαλη με θηλια που μολις πατουσε το γουρουνι το σκοτωνε ακαριαια, αντε να περνουσε κυνηγος απο το σημειο?
    η κοινωνια που ζουμε γεμισε αρρωστα μυαλα η ανθρωπινη ζωη εχει ξεφτελιστη τελειως, κακη νοοτροπια κακα σχολια γεματα ειρωνεια γι αυτον που θα χασει το γουρουνι (αχρηστο θα τον ανεβαζουν συνεχεια)στο κυνηγι(αντε να εμφανιστη στο καφενειο)και ολα αυτα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ!!!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. τελικα ο Ελληνας θελει συνεχως ελεγχο!!!!!
    τωρα για τους αστυνομικους?ποτε κατηγορηθηκε καποιος οταν εκανε σωστη-νομιμη χρησι του οπλου του του?τις περισσοτερες φορες κανανε τις μαλακιες τους….(εδω τωρα κολαει η κακη χρησι)και δεν ειναι οτι ειναι ανεκπαιδευτοι.ειμαστε λαος που ολα τα κανουμε στο γονατο……….
    ρε δεν βαριεσαι που σκοτωθηκε ενα παλικαρι και αφησε ορφανα δυο παιδια? σε μια εβδομαδα θα τοχουμε ξεχασει ολοι

    ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ

    (για πιασε και προφυλακισε τον γιατρο που του εδωσε το πιστοποιητικο για πιασε και κλεισε τον αστυνομικο διοικητη και τον Δασαρχη της περιοχης εφοσον ηξεραν οτι ηταν εριστικος (ειχε κι αλλο προηγουμενο)και δεν εκαναν ενεργειες να του παρουν το οπλο,για πιασε και κανε κατασχεση τα περουσιακα στοιχεια του κατηγορουμενου (πως θα μεγαλωσουν αυτα τα παιδια ρωταει κανεις? και τι συνταξη θα παρει η γυναικα του για να αναθρεψει αυτα τα παιδια?)θελω να γραψω κι αλλα η νεα ψυχη εφυγε δεν γυριζει πισω


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123103

    ΥΠΕΡ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ,ΕΔΩ ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΠΛΑ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ;ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ,ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.ΟΥΤΕ ΑΔΕΙΑ ΒΓΑΖΟΥΝ
    ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ
    ΘΕΛΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasfran στις #123104

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΠΛΟΦΟΡΟΙ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #361005

    [size=3]Οπως απαντησες μονο σου στην ερωτηση που εκανες παραπανω…Ποιος απο εμας περασε σοβαρα τεστ σε ψυχιατρο??Εχουμε 1-2-5 και παραπανω οπλα ο καθενας μας?Μην τα βλεπουμε με 2 μετρα και 2 σταθμα…Αυτοι(θηροφυλακες)τι να πουν δηλαδη,οταν εχουν να ελεγξουν υπερπολλαπλασιους απ οτι ειναι η δυναμη τους?Φαντασου ποσους τρελλους θα βρουν μπροστα τους…[/size]

    Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει να πάρουν και αυτοί όπλο και να αρχίσει το πιστολίδι! :lol:

    Και σοβαρά τώρα: το είπα για να δείξω πως η εκπαιδευση και ο έλεγχος απο πλευράς του κράτους είναι ένα μπάχαλο.
    Και αν σκεφτεί κανείς πως οι θηροφύλακες με όπλο θα αποκτήσουν ξαφνικά νοοτροπία αστυνομικού και θα έχουν να αντιμετωπίσουν οπλοφόρους σε όλους τους ελέγχους που θα κάνουν, τότε τα πράγματα ίσως πολύ εύκολα παρεκτραπούν. Τουλάχιστον οι αστυνομικοί αντιμετωπίζουν ως επί το πλείστον άοπλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #123105

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ!!!!!!

    (για πιασε και προφυλακισε τον γιατρο που του εδωσε το πιστοποιητικο για πιασε και κλεισε τον αστυνομικο διοικητη και τον Δασαρχη της περιοχης εφοσον ηξεραν οτι ηταν εριστικος (ειχε κι αλλο προηγουμενο)και δεν εκαναν ενεργειες να του παρουν το [/u]οπλο,

    αυτό είναι το μεγάλο μας πρόβλημα….δεν εφαρμόζονται οι νόμοι.
    η οπλοφορία δεν θα λύσει κανένα την λαθροθηρία.
    αν δεν εφαρμοστεί ο νόμος και δεν πάει κάποιος που παρανομεί μέσα δεν αλλάζουν τα πράγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #123108

    πολη καλη συζητηση σηκωνει κουβεντα!τι θα λεγατε ναι με πιστολια κροτου για να τρομαζουν απλα τους λαθροθηρες?η κατασταση ειναι λιγο παραξενη λεμε οχι γινεται κατι και μετα λεμε γιατι δεν οπλοφορουν.
    οπλοφορουν λεμε δεν ειναι καταλληλα εκπαιδευμενοι περνουν την εξουσια κ.τ.λ
    το μονο σιγουρο ειναι οτι αν οπλοφορουν θαα πρεπει να ειναι καλληλα εκπαιδευμενα ατομα!
    αν θελουν οπλοφορια ας ιδρισουν μια σχολη οπως η αστυφυλακων οπου θα μπορει να γινει αυτο! αλλιως ας περιπολουν οπως ειναι απλα ας εχουν συνοδεια καποιον αστυνομικο υπαρχει για ολα λυση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #361008

    Εγώ ψηφίζω ΟΧΙ γιατί δεν είναι δυνατόν ιδιώτες που διορίζονται από τον κάθε κυνηγετικό σύλλογο να παίρνουν στα χέρια τους πολεμικό όπλο. Προσωπικά δεν θα αισθανόμουν καθόλου άνετα αν ερχόταν κάποιος να μου κάνει έλεγχο για να δει αν έχω άδεια και πόσες τσίχλες χτύπησα και είχε G3 στραμμένο προς τα πάνω μου.

    Το σίγουρο, όμως, είναι πως πρέπει κάτι να αλλάξει. Δεν είναι δυνατόν να βγαίνουν οι θηροφύλακες νύχτα είτε για περιπολία είτε για να ελέγξουν κάποια πληροφορία για λαθροθηρία και να πηγαίνουν με την ευχή να πέσουν σε κάποιον "καλό" που θα κάτσει να τον πιάσουν. Στις νυχτερινές περιπόλους όπου έτσι κι αλλιώς έχουν να κάνουν με λαθροθήρες κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος οπλισμένος αστυνομικός μαζί τους και οι ίδιοι να είναι εξοπλισμένοι με αλεξίσφαιρο ή κάτι παρόμοιο τέλοσπάντων…

    Τα θερμά μου συλυπητήρια για το παλικάρι… :lol: :lol: :(

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #361009

    Kαι εγώ ψηφίζω ναι υπό προυποθέσεις (αλλαγή τρόπου πρόσληψης, εκπαίδευση, εξέταση απο ψυχίατρο κτλ.) όποιος είναι νόμιμος δεν έχει να φοβηθεί τίποτε και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα αν αυτός που μου κάνει έλενχο οπλοφορεί, δεν μπορεί κάποιος που ελένχει κάθε μέρα οπλοφόρους και αδίστακτους λαθροθήρες να μην μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του όταν δεχθεί επίθεση, και ο λαθροθήρας όταν ξέρει οτι ο θηροφύλακας οπλοφορεί θα το σκεφτεί να σηκώσει το όπλο, ο φόβος φυλάει τα έρημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    P-COSTAS στις #123110

    Ψήφισα όχι το γιατί είναι απλό.
    Για να οπλοφορείς χρειάζεται πρώτα να έχεις παιδεία και κοινωνική μόρφωση και μετά εκπαίδευση σοβαρή από επαγγελματίες εκπσιδευτές,
    Τα όποια προβλήματα υπάρχουν στην αστυνομία ξεκινούν από την έλειψη πρώτα της κοινωνικής μόρφωσης και μετά της εκπαίδευσης
    Πόσες φορές δεν έχετε δει αστυνομικό οπως λέμε "να το παίζει εξουσία"?
    Φανταστείτε να οπλοφορούν οι δασοφύλακες τι "ομορφιές" θα ζήσουμε.
    Τα παραπάνω τα λέω γιατί ασχολούμαι με την σκοποβολή με πιστόλι και στα σκοπευτήρια που ασκούμαι πολλές φορές έρχονται αστυνομικοί και οι περισσότεροι έχουν την νοοτροπία όχι του οργάνου της τάξης αλλά του καουμπόυ του τέξας.
    Πραγματικά λυπάμαι για τον άνθρωπο που χάθηκε και ελπίζω αυτός που του πήρε την ζωή να μην ξαναδεί ηλιοβασίλεμα και να βλέπει τα ντουβάρια της φυλακής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #123112

    Φυσικα και ΟΧΙ.
    Απο την στιγμη που εχουν την δυνατοτητα συνεργασιας με την ΕΛ.ΑΣ τι την θελω την οπλοφορια.
    Αντε ολοι σεριφηδες θα γινουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #123121
    Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;
    Έτσι όπως είναι η κατάσταση όχι, αν όμως εκπαιδευτούν ναι : τρίχε κατσαρέ.
    Ποιος από εμάς εκπαιδεύτηκε για να μπορεί να κρατάει όπλο;
    (μερικοί δεν έχουν πάει καν στρατό)
    Εμείς δεν νομίζουμε ότι κρατάμε τον «πάπα από τα @@» όταν είμαστε οπλισμένοι στο βουνό;
    (πόσα συζητάμε κάθε φορά γι αυτό το θέμα, και για τσακωμούς μεταξύ μας)
    Απλά τώρα βγάζουν τα παιδιά άοπλα στο βουνό κι εμείς περιμένουμε να κάνουν δουλειά, αν τους οπλίσουν θα δώσουν έναν παραπάνω λόγο στον λαθροθήρα να τους πυροβολήσει και να πει μετά : «- με απείλησε…-».
    Αν έχουν οι θηροφύλακες όπλο με την παραμικρή αφορμή θα κάνουν χρήση;;
    Όσο για την συνοδεία αστυνομικού; Ξανά! Τρίχε σγουρέ.
    Εδώ τους έχουν ευνουχίσει στην δουλειά τους, θα τους αφήσουν να την κάνουν στο βουνό;
    Ατυχές το παράδειγμα σου Λεωνίδα, με τους Αμερικάνους, εκεί σε όλες τις δυνάμεις καταστολής το ίδιο επικρατεί. Αν δεν σταματήσεις σε πυροβολούν.
    Αλλά θα μου πει κάποιος, εκεί είναι εκπαιδευμένοι. Σωστά.
    Ενώ εδώ ούτε οι φαντάροι δεν εκπαιδεύονται ποια.
    Υπήρχε κάποτε ο Αγροφύλακας. Τον θυμάστε; Απλοί άνθρωποι ήταν, με ελάχιστη εκπαίδευση. Οπλοφορούσαν. Σε πολλά χωριά ήταν ο νόμος. Και όμως τότε κανείς δεν τους πείραζε.
    Απ’ όποια πλευρά και αν το δει κανείς όλοι δίκιο έχουν.
    Αν εγώ είμαι νόμιμος δεν έχω κανένα πρόβλημα, είτε οπλοφορεί είτε όχι.
    Αν εγώ είμαι παράνομος θα ρίξω είτε οπλοφορεί είτε όχι.
    Αλλά άλλο πρέπει να αποφασίσουμε, θέλουμε σωστή θηροφυλακή ναι η όχι;
    Και αν σωστός θηροφύλακας σημαίνει οπλισμένος θηροφύλακας, ανεπιφύλακτα ναι.
    Αλλά με σωστή εκπαίδευση.
    Πιάσε το αυγό και κούρευτω δηλαδή.
    Ο φόβος ας φυλάει τα έρημα.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Νίκος Σάμος στις #123123

    εγω ψηφιζω ναι γιατι εχουν να κανουν αυτοι οι ανθρωποι με ατομα που οπλοφωρουν αλλα οχι να σε σημαδευουν με το οπλο αν δεν εχεις κανη κατι και να σηκονης τα χερια ψηλα σαν εγλιματιας και τι εκπεδευση να κανουν ρε παιδια μονο ψυχρεμια να εχουν και να μην τραβανε πιστολια για ψυλου πηδημα εκτος αν απηλουντε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #123128

    ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΟΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΠΛΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΑ ΜΑΣ ΡΙΧΝΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΑΘΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΥΝ. ΤΗΝ ΟΛΗ ΖΗΜΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΠΑΠΑΡ… ΟΙ ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΝΑΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #123129

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΝΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΑΔΕΙΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #123143

    Παιδια εγω ψηφισα ναι επειδη νομιζω οτι οταν καποιο οργανο που κανει ελεγχο ερχεται σε επαφη με οπλισμενο και παρανομο πρεπει για παν ενδεχομενο να οπλοφορει.Αυτο γινεται και στο εξωτερικο νομιζω(Στην Αμερικη σιγουρα).Τωρα για το αν με αυτο τον τροπο θα χυθει και αιμα πολιτη δηλαδη λαθροκυνηγου νομιζω οτι δεν μπορουμε να αρνηθουμε στους θηροφυλακες το δικαιωμα της αυτοαμυνας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων