Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #123148

    1ον Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παλικαριού!

    Όταν κάνεις βραδινή περιπολία και αντιληφθείς κάποιον , είναι ΣΙΓΟΥΡΑ λαθροθήρας, οπότε είσαι προσεκτικός, και ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ η χρήση αλεξίσφαιρου γιλέκου, το οποίο άκουσα ότι είχαν, αλλά δεν τα φορούσαν.
    Αν το φόραγαν θα μιλούσαμε μόνο για απόπειρα δολοφονίας και τραυματισμούς.

    Κατά την γνώμη μου η οπλοφορία δεν είναι λύση.

    Θα μπορούσε να υπάρχει μια συνεργασία με την αστυνομία, και μόνο κατά τις βραδινές περιπολίες, όπου είναι 100% ότι θα έρθει αντιμέτωπος με λαθροθήρα και όχι με νοήμονα κυνηγό, να υπάρχει κάποια συνοδεία.

    Αλλιώς θα αντιδράσει ο παράνομος αν ξέρει ότι υπάρχει και οπλοφόρος αστυνομικός μαζί με τους θυροφύλακες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #123162

    Εγώ ψηφίζω όχι. Για ένα σώμα που ακόμα δεν είναι καν ξεκάθαρες οι αρμοδιότητες του, ούτε λόγος για όπλα. Αρκετοί καουμπόηδες γυρνανε έξω. Δεν χρειαζόμαστε κι άλλους.
    Ο λαθροθήρας δεν είναι επαγγελματίας κακοποιός, "εγκληματίας" ,φονιάς. Το υπέρμετρο πάθος ορισμένων τους οδηγεί κάποιες φορές να παρατυπήσουν. Δεν βγαίνουν στο βουνό προετοιμασμένοι να έρθουν σε ένοπλη αντιπαράθεση με τους θηροφυλακες αν συναντηθούν οι δρόμοι τους. Δυστυχώς όμως μερικές φορές προκύπτει λόγο αδυναμίας διαχειρίσεις της κρίσεις από τους εμπλεκόμενους, και της μηδαμινής οργάνωσης της θηροφυλακης. Ένα μόνο και έρημο τζιπ στη μέση του πουθενά με δυο παιδιά πάνω μόνο για πλήρωμα, λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει και ειδικά σε περιπτώσεις καταστολής. Εδω η αστυνομία σε μια πόλη βγάζει έξω 10 περιπολικά, έχει κέντρο συντονισμού, έχει αξιωματικό υπηρεσίας, έχει επόπτη, έχει..έχει..και πάλι σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να αντεπεξέρθει. Θα το κάνει ένα μόνο τζιπ της θηροφυλακης? Η επιβολή του νόμου είναι δύσκολη υπόθεση και η δίωξη λαθροκυνηγών είναι μια περίπτωση επιβολής νόμου. Ο ίδιος ο νόμος προβλέπει και την προστασία του παραβάτη αλλά και των ανυποψίαστων περαστικών που θα βρίσκονται κοντά κάνοντας την κατάσταση ακόμα πιο περίπλοκη και δεν θα λυθεί τίποτα με τα όπλα. Αντίθετα μπορεί να δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα.
    Εκείνο που κατά την γνώμη μου μπορεί να κάνει η θυροφυλακη σύμφωνα με τις δυνατότητες της είναι το εξής. Να βγαίνει για περιπολία και να κάνει τους προβλεπόμενους προληπτικούς έλεγχους και να υποβάλει μηνύσεις στους παραβάτες. Στις περιπτώσεις μη συμμορφώσεως σε σήμα έλεγχου τους από τους λαθροθήρες, να μην προβαίνουν σε καμία περίπτωση σε καταδίωξη προστατεύοντας έτσι τους εαυτούς τους καθώς και τους ανυποψίαστους περαστικούς που θα βρεθούν στο δρόμο τους. Να συλλέγουν όσα περισσότερα στοιχεία μπορούν(πχ μάρκα και χρώμα αυτοκινήτου, αριθμό κυκλοφορίας, πρόσωπο του οδηγού σε περίπτωση που τους είναι γνωστός)και να τα καταθέτουν στην αρμόδια προϊστάμενη αρχή τους για τα περεταίρω.
    Οι "σκληροί" ,"τσαμπουκάδες" ,και "επικίνδυνοι" λαθροθήρες σε κάθε περιοχή είναι γνωστοί .Γιαυτο είναι και εύκολοι "στόχοι". Απλά λίγο δουλειά παραπάνω χρειάζεται. Μεθοδική συλλογή πληροφοριών για τον τρόπο και τον τόπο που λυμαίνονται. Γραπτή προώθηση στον Εισαγγελέα που είναι και η προϊστάμενη διωκτική αρχή. Αν τα στοιχεία είναι επαρκεί τότε θα διατάξει έρευνα και από την αστυνομία. Τότε με μια επιχείρηση από κοινού θηροφυλακης και αστυνομίας ο "λύκος" θα γίνει αρνάκι και θα λογοδοτήσει για τις πράξεις του.
    Κρίμα για τον άδικο χαμό ενός νέου ανθρώπου και τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #123164

    εγω θα προτημουσα και φυσικα ειπα οχι και το εννοω….

    τα λεφτα που θα δωσουν για να εξοπλιστουν με οπλα για εκπαιδευσεις, για εξοπλισμο κτλ ( ας τα αφησουν εκει που ξερουν, εχουν φαει αρκετα , εχουμε βαρεθει να ακουμε τα ιδια για τα γιδια και ξερουμε οτι θα φανε ολλοι με δεκα μασελες και χρυσα κουταλια… ταχα μου ταχα μου εκπαιδευσεις, οπλισμος, ρουχισμος και ενα σωρο μαλακιες που ακουμε κατα καιρους)

    και στο κατω κατω ρε αδερφε για τους κυνηγους τι εχουν κανει????? ειδη με φωτιες και απαγορευσεις μας εχουν στριμωξη ολους σε μια τρυπα, και η θα τρωγονται τα σκυλια μας μεταξη τους , οι θα πυροβολαμε ο ενας των αλλων για ενα ορτυκι….

    Για αυτο λοιπον

    ας μου αποδειξουν οτι οι περιοχες που καηκαν δεν θα χτιση κανενας πουστης

    ας μου αποδειξουν οτι το κρατος ενδιαφερεται για μενα ανοιγοντας μερη τα οποια θα επρεπε να εχουν ανοιξη εδω και χρονια

    να τα δωσουν για να ανοιξουν κανεναν δασικο δρομο για να εχουν προσβαση τα πυροσβεστικα,

    να τα δωσουν να παρουν ελικοπτερα και αεροπλανα

    να τα δωσουν για δεντροφυτευσεις

    να τα δωσουν για δεξαμενες νερου, για να τροφοδοτουνται ευκολα τα πυροσβεστικα

    θα προτημουσα να μου ελεγε το δασαρχειο φετος κυριε Γιωργο εσεις και 10 αλλοι νοματεοι κληρωθικατε να φιλατε το ταδε βουνο για τυχων εμπρισμους, για απελευθερωσης θυραματων, για δεντροφυτευσης κτλ κτλ, και δεν θελω ουτε οπλο, ουτε να με πληρωσουν, ουτε να μου βαλουν βενζινη, ουτε να με ταισουν, ουτε να με ποτησουν
    απλα να μου δειξουν οτι με σεβονται, με εκτιμανε, και οτι προσπαθουν για μενα, και τα παιδια μου αν θελησουν να ασχοληθουν με το κυνηγι…

    οκ!!! δυσκολο επαγγελμα του θυροφυλακα, του αστυνομικου, γιατι εχει να κανει με οπλοκατοχους,
    για τους κυνηγους τι εχουν κανει???
    πληρωνω καθε χρονο ωπος ολοι μας για να ειμαι νομιμος.
    προσπαθω να μαθω την χρηση του οπλου μου για να αισθανομαι ασφαλεις εγω, για μενα αλλα και για τους αλλους, στο σκοπευτηριο πληρωνωντας
    Αυτοι που θα μαθουν την χρηση του οπλου????? που??? το πασχα…. τα χριστουγεννα… αντε και σε καμια οικογενειακη γιορτη για δειξουν οτι εχουν glock και οτι μπορουν να το κρατησουν με ενα χερι οταν ριχνει καταριπας ( πραγμα που δεν γινεται αλλα λεμε τωρα)

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΙ, ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΡΓΑ,

    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑΜΕ……… ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΚΟΥΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ ΠΡΑΞΕΙΣ,

    ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #123166

    Εγω ψηφισα ναι. Εβαλα τον εαυτο μου στη θεση του θηροφυλακα που παει να κανει ελεγχο αοπλος και προστατευομενος μονο απο την ελπιδα να μη παει κατι στραβα.
    πρεπει να αποφασισουμε τι θηροφυλακη θελουμε …. Να εχει ρολο παρατηρητη και εντοπιστη παρανομιων και να περιμενει αλλες υπηρεσιες να βγαζουν τα καστανα απο την φωτια ή να εχει ενα δυναμικοτερο χαρακτηρα?
    Στην πρωτη περιπτωση να ειμαστε σιγουροι οτι η αποτελεσματικοτητα στο εργο της εκ των πραγματων θα ειναι μειωμενη.
    Στην δευτερη περιπτωση επιβαλλεται αυστηρη και συμφωνα με τις προδιαγραφες των σωματων ασφαλειας εκπαιδευση, τοσο στην χρηση οπλου οσο και στη διενεργεια ενος τυπικου ελεγχου.
    Κακα τα ψεματα, περιστατικα οπως το προσφατο της Αμαλιαδας συμβαινουν σε τοποθεσιες και ωρες που διαφερουν απο εναν τυπικο ελεγχο που ο καθενας μας εχει υποστει και ως εκ τουτου θεωρω οτι θα πρεπει ο καθε θηροφυλακας να εχει την δυνατοτητα να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΙ τον εαυτο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    MGVA στις #123167

    ΟΧΙ

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ TA ΓΡΑΦΕΝΤΑ ΤΟY DIMAR1039.

    Η ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΩΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123169

    ΝΑ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΠΡΩΗΝ ΜΠΡΑΒΟΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #123170

    Mηπως αν η Θηροφυλακη ηταν εξοπλισμενη με οπλα που δεν κανουν ζημια, αλλα απλως ακινητοποιουν; Και αυτη η ιδεα με τα αλεξισφαιρα ειναι καλη, γιατι ειδικα στη Βορεια Ελλαδα, και και εμπορους ναρκωτικων μπορει να συναντησουν και διαφορους αλλους παρανομους. Ειναι κριμα να θρηνουμε θυματα, ειδικα για τετοιου "ψυλλου πηδημα" οπως ειναι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    Jimmy στις #123172

    ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

    ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑ ΟΧΙ, ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ. ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ !!!

    ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΛΕΞΗ ΚΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.
    ΠΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ-ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΒΑΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΟΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ.
    ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΚΑΟΥΝ ΤΑ ΔΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΙΣΩΣ, ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΩΝ ΖΩΝΩΝ & ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΝΔΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΤΕΥΤΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ.

    ΤΩΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ. Η ΟΠΟΙΑ (Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΟΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ, ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ? ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΩΣ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ Ο ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΕΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑ.

    ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ ΤΟΥ?
    ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΟΠΛΩΝ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ?
    ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΙΚΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΘΩΩΣΗΣ ΤΟΥΣ?

    ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

    ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ, ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ, ΕΛΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #123173

    Δεν παρακολουθησα το θεμα απ την αρχη διοτι δεν γνωριζω απο πρωτο χερι την δραση της Θηροφυλακης στην Ελλαδα και εαν εχει οποιοδηποτε κοινο με αυτη της; Κυπρου.

    Ομως μετα και την δυσαρεστη ειδηση του θανατου του θηροφυλακα……

    Ψηφισα ΝΑΙ διοτι……θα θελα να ξερα ποιος απο εμας εδω θα μπαινε μπροστα απο Λαθροθηρα( της νυκτας μιλαω παντα) αοπλος σε μια απομονομενη περιοχη……και δε νθα ελεγε ….Δε με νοιαζει εχω γυναικα, εχω παιδια….εχω …να ζησω….

    τωρα θα μου πεις ειναι η δουλεια τους…..συμφωνω…αλλα ειναι και η ζωη τους …..

    Τωρα ομως το Ναι που ειπα εχει ορους….που ισως δεν ειναι αρεστοι στην πληοψηφια της Θηροφυλακης ειδικα εαν η οπλοφορια αποτελει αλλο ενα παραδειγμα να ΄΄φαγωθουν'' χρηματα απ τον πολιτη ή δικαιολογια για την ελλειπη παταξη της λαθροθηριας.

    1, Οπλοφορια ΜΟΝΟ στα περιπολα της Νυκτας.Μερα …..με πλυθωρα κυνηγων γυρω….κανενας ΣΥΝΗΘΩΣ λαθροθηρας δεν επιχειρει βολη εναντιων θηροφυλακα……..ξερει οτι και τον εχουν δει πολλοι και τον εχουν ακουσει……και ειναι μονος εναντιων πολλων……πεζει εκτος εδρας δηλαδη. Τα μεγαλα και δυσκολα κεφαλια νυκτα κυκλοφορουν….

    2, Αγορα οπλων ετσι επιτυχγανετε στο 1/3 αφου δουλευουν με βαρδιες .Δεν χρειαζετε καθολου να οπλοφορει η πρωινη βαρδια …..

    3. Την Νυκτα δεν θα βγω εγω , εσυ η ο οποιοσδηποτε απλος πολιτης να λαθροκυνηγησω………ουτε ρισκαρω την δουλεια, την οικογενεια μου η το οπλο και το αυτοκινητο οντας μεροκαματιαρης για να παρω ενα λαγο.Θα βγει καποιος που το κανει συστηματικα, που δεν τον νοιαζει……που μπορει να φτασει στα εσχατα…….αρα η οπλοφορια δικαιολογειται μονο κατα τις βραδινες ωρες.

    ΣΙΓΟΥΡΑ ….το κακο μπορει να γινει ΚΑΙ ΜΕΡΑ…..αλλα πιστευω οτι εκει ειναι πιο δυσκολο και πιο ευκολη η οποιαδηποτε αυτοαμυνα παρα η οπλοφορια η οποια ΣΥΜΦΩΝΩ μετα παιδια πιο πανω μπορει να ''δημιουργησει υπερβαλλοντα ζηλο προς τους θηροφυλακες''

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #361039

    ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ …….

    Με ποιο κριτηριο , μετα απο ποιά εκπαίδευση, και μετά απο ποιές και τί είδους εξετάσεις θα οπλοφορεί ο Θηροφύλακας ?

    Τι είδους όπλο θα κατέχει ?

    Προσελήφθη σαν οπλοφόρος υπάλληλος ή σαν απλός …ελεγκτής ?

    Πως κατοχυρώνεται Νομικα-Συνταγματικα η υπαρξή του ?, η δυνατοτητα χρησης του οπλου? η δυνατοτητα σύληψης ? η ΟΠΛΟΧΡΗΣΙΑ ? ο τραυματισμος – αφαιρεση ζωης-λαθροθηρα ??????

    Εαν κατέχει κυνηγετικη αδεια και αδεια οπλοφοριας (κυνηγ. οπλου) ή κατοχη του κατα την διαρκεια ελεγχου απαγορεύεται ?????

    Και οπως πολλοι προαναφερθέντες θα συμφωνησω στην ΜΗ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ !

    ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΝΥΚΤΕΡΙΝΗΣ ΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ !!

    Και βεβαια στις μικρες τοπικες κοινωνιες ΟΛΟΙ ξερουν τους ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ !!!!!!!
    ΟΛΟΙ !!!!!!
    και τονιζω το ΟΛΟΙ !!!!!!!!!!!!!

    και φυσικα ………………ποιούν την νήσσαν.

    και ειναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ !!!!!!!!!!!! :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #123180

    το ποιο ωραιο απο ολλα

    θα ηταν τωρα με τις βροχουλες να παρουνε ενα σουπερ ντουπερ ελικοπτερακι, να πανε στις περιοχες που καηκαν και να κανουν ριψεις με σπορους πευκο???? ελατο???? κυπαρηση??? μολοχα??? τσουκνιδα??? δεντρολιβανο???? κτλ κτλ

    απλα εγω θα ελεγα καλυτερα να αναρωτηθουν γιατι να υπαρχουν λαθροκυνηγοι αραγε??? ( και μιλαω για Ελλαδιτσα που δεν εχει ελεφαντες) καποτε ειχα αναφερει σε ενα αλλο θεμα και ειχα πει οχι στο ραβδοτο γιατιιιιιι????? γιατι δεν με σεβονται??? γιατι δεν με επιστευονται???? γιατι με φοβουνται????? γιατιιιιι???????? πως λοιπον να εμπηστευτω εγω αυτους???? γιατι να με περναει αραγε το κρατος για μαλακα και να μου μην δινει ραβδοτο….

    μπλοκο μου εκαναν προχτες σε ελενγχο ρουτινας, και ηταν πισω στο παμπριζ του αυτοκινητου μου ενας ειδικος φρουρος, και με συμαδευε με εκεινη την μαλακια το αυτοματο, οταν ειπα στον αστυνομικο μην με συμαδευει διοτι λιγο πολλη ξερουμε απο οπλα λογο κυνηγιου, τοτε μου ειπαι ειρωνικα αυτη ειναι η δουλεια του τι να κανουμε??? και του ειπα και εγω αν ξανφερη το οπλο στο υψος τον ματιων μου θα σας το βαλω εκει που ξερεται γιατι δεν εχεται κανενα δικαιωμα βαση νομου να με συμαδευεται εφοσων δεν απειλησται, και τοτε του εγνεψε και το κατεβασε και με αναγκασε να βγαλω πυροσβεστηρες φαρμακεια, τριγωνα καρτες καυσαεριων κτεο κτλ για να με γραψη, αλλα εκατσε στην μπανανα μου και του μιναν οι φλουδες…….

    εχουν πολλη βασικοτερα πραγματα να ασχοληθουν απο το να σκεφτονται να τους δωσουν οπλα, ας τους δασκαλεψουν πρωτα πως αντιμετωπιζεις μια κατασταση, ας τους μαθουν πρωτες βοηθειες, και ας πανε να πιασουν πρωτα τους λαθροκυνηγους θυροφιλακες στα χωρια που περιμενουν να μαγκωσουν κανεναν Αθηναιο, ας κανουν κατι με τις φολες που ξεσκιζουν τα ζωντανα μας και ας πανε να βρουνε τα τσογλανια που βαζουνε φωτιες, ας επιτρεψουν και το κυνηγι εκει που το εχουν απαγορεψει, γιατι αν εμεις θα μεινουμε απο κυνηγι αυτοι θα μεινουν απο δουλεια και απο σφαιρες διοτι ολοι μετα παρανομοι θα γινουμε ποσες σφαιρες πια θα τους δωση το κρατος????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #123182

    Γεια σας φιλοι!!!!!!
    Μολις γυρισα απο ενα κυνηγετικο ταξειδι στο εξωτερικο.
    Ειναι αυτονοητο οτι για αλλη μια φορα ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας.
    Δεν υπαρχει αλλη χωρα ,που το κυνηγι να βρισκεται σε τετοια αθλια κατασταση!!!!!!
    Υπευθυνοι ειναι <αυτοι> και <εμεις>, απο αγνοια ως επι τω πλειστον, με γαρνιτουρα συμφεροντος.
    Λυπουμαι που το λεω αλλα ζουμε στα μαυρα σκοταδια……….κι αν δεν ηταν ετσι δεν θα εβλεπα μπροστα μου τετοια ψευτοδιληματα,που υποτιμουν την νοημοσυνη μας,για τα οποια οι απαντησεις ειναι αυτονοητες!!!!!!!!

    Θα ηθελα επισης να συμπληρωσω για καποιους με εμμονες………οτι τα φονικα δεν τα κανουν ετσι απλα οι λαθροθηρες, ή και κυνηγοι προς κυνηγους(οπως σε παλαιοτερη περιπτωση)…….αλλα ανθρωποι με διαταραγμενη προσωπικοτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #361041

    Εγώ θα θυμήσω ένα αντίστροφο περιστατικό που έγινε πριν 6-7 χρόνια στη Λακωνία αν θυμάμαι καλά, όπου θηροφύλακας σκότωσε κάποιον που είχε βάλει κασσετόφωνο.
    Όσο κατακριτέα είναι η πράξη του λαθροθήρα χτες, άλλο τόσο είναι και του θηροφύλακα τότε.
    "Ψευτονταήδες" υπάρχουν και από δω και από κει. Ουαί και αλλίμονο έτσι και οπλιστούν οι θηροφύλακες. Πόσα πιστόλια θα εκπυρσοκροτήσουν τυχαία;
    Τιμώ το έργο τους αλλά σε σοβαρές περιπτώσεις πρέπει να ζητάνε, ίσως και να απαιτούνε τη συνδρομή της αστυνομίας.
    Αντί να ζητάνε αυτά όμως, το μόνο για το οποίο φωνάζουνε (ευτυχώς κάποια μειοψηφία) είναι η μονιμοποίηση τους.

    Εγώ ψηφίζω ΟΧΙ γιατί δεν είναι δυνατόν ιδιώτες που διορίζονται από τον κάθε κυνηγετικό σύλλογο να παίρνουν στα χέρια τους πολεμικό όπλο. Προσωπικά δεν θα αισθανόμουν καθόλου άνετα αν ερχόταν κάποιος να μου κάνει έλεγχο για να δει αν έχω άδεια και πόσες τσίχλες χτύπησα και είχε G3 στραμμένο προς τα πάνω μου.

    Το σίγουρο, όμως, είναι πως πρέπει κάτι να αλλάξει. Δεν είναι δυνατόν να βγαίνουν οι θηροφύλακες νύχτα είτε για περιπολία είτε για να ελέγξουν κάποια πληροφορία για λαθροθηρία και να πηγαίνουν με την ευχή να πέσουν σε κάποιον "καλό" που θα κάτσει να τον πιάσουν. Στις νυχτερινές περιπόλους όπου έτσι κι αλλιώς έχουν να κάνουν με λαθροθήρες κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος οπλισμένος αστυνομικός μαζί τους και οι ίδιοι να είναι εξοπλισμένοι με αλεξίσφαιρο ή κάτι παρόμοιο τέλοσπάντων…

    Τα θερμά μου συλυπητήρια για το παλικάρι… :lol: :lol: :(

    Εδω θα διαφωνησω,αφου οταν εισαι νομιμος δεν εχεις να φοβηθεις κανεναν,για να εκπυσοκροτησουν οπλα πρεπει να γινει τσαμπουκας.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να εχουμε απαιτηση απο τους θηροφυλακες να κανουν σωστο και πολυ εργο πηγαινοντας νυχτα στα βουνα ερμαια και θηματα του οποιου τρελου δολοφονου χωρις ο τελευταιος να γνωριζει και να μετρησει τις κινησεις του διπλες η και περισσοτερες φορες πριν κανη την τελευταια του και φαρμακερη προς τους αλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #123191

    Κατηγορηματικα ΟΧΙ στον εξοπλισμο ενος σωματος χωρις "στρατιωτικη"(και επαναλαμβανω τα """"για να μην παρεξηγηθω)οργανωση διοτι αυτο δεν διασφαλιζει ουτε στο ελαχιστο τα δικαιωματα του πολιτη- κυνηγου , αντιθετα δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο οσα καλειται να λυσει (το μετρο της οπλοφοριας).Και μην πει καποιος οτι η οπλοφορια θα προστατευσει τους θηροφυλακες … Μηπως το οπλο θα τον προστατευσει στα δικαστηρια σε περιπτωση"τυχαιας'' εκπυρσοκροτησης? Παντως θεωρω οτι με αφορμη το θλιβερο αυτο γεγονος καποιοι παλι θα σπεκουλαρουν ζητωντας "οπλα " και κατ επεκταση μονιμοποιηση στο πολυποθητο Ελληνικο Δημοσιο με ο,τι αυτο συνεπαγεται για τον θεσμο της Ομοσπονδιακης Θηροφυλακης.Το διευκρινιζω , το ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΟΠΛΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.-Μονο σε δημοσιους υπαλληλους με την εννοια του νομου.Το Κρατος δινει οπλα για την εφαρμογη του νομου και οχι για αυτοπροστασια.Παντως το τραγικο αυτο γεγονος δειχνει το πραγματικο επιπεδο της κυνηγετικης μας παιδειας και της κυνηγετικης μας πραγματικοτητας.
    Παιδεια λοιπον χρειαζεται και σε αυτο πρεπει να επενδυσουν οι Κ.Ο. και οχι σε αχρηστα και επικινδυνα παλιοσιδερα.
    Φιλικα Τασος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #123193

    Θα δωσω μια διαφορετικη διασταση , δεν μας ενδιαφερει αν οπλοφορουν η οχι.Για την ακριβεια ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να οπλοφορουν για να επιβαλλουν το νομο.Εκ της συστασης δεν εχουν δικαιωμα ενοπλης επιβολης/συλληψης.Θα συμφωνησω οτι για αμυντικους λογους ειδικα σε νυχτερινες ωρες οπου και μπορει να εμπλακουν σε αλλες παρανομες δραστηριοτητες (ναρκωτικα , οπλα , τραφφικ κλπ) ισως θα ηταν χρησιμη η οπλοφορια αλλα αυτο απαιτει εκπαιδευση…
    Ας επανελθουμε στην παταξη της λαθροθηριας που ειναι και το ζητουμενο.
    Ποσοι Αθηναιοι ξεκινανε για να πανε ενα καρο χιλιομετρα και να ρισκαρουνε το αμαξι , το οπλο , τα παντα οταν δεν γνωριζουν την επι τοπου κατασταση (τα κουμαντα ολα δηλαδη) ?
    Νομιζω κανενας . Γεγονοτα σαν κι αυτο που ακουσαμε προχτες ειναι αποκλειστικο φαινομενο των τοπικων κοινωνιων.Και με κινδυνο να θεωρηθω ρατσιστης θα τις κατηγορησω ΕΥΘΕΩΣ (οπως εκανα και στο τοπικ των ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΩΝ προχτες) οτι ειναι συνενοχες στην υποθαλψη/ανοχη/εκτροφη τελικα τετοιων φαινομενων.
    Τα πατσαβουρια σε καθε χωριο τα ξερουν ολοι.Τα ξερει κι ο καφετζης , ο προεδρος του Κ.Σ. , ο αστυνομος , αυτοι τελοσπαντων που εχουν το θεσμικο ρολο να κανουν κατι.ΚΑΤΙ…Οχι φυσικα να τα ξυνουν …
    Το συγκεκριμενο ξερατο ειχε απειλησει τα δυο παλικαρια , ειχε οπλα παρανομα κλπ.Ηταν δυσκολο να επιληφθει το τοπικο Α.Τ. ? Προφανως απαξιουσαν , αδιαφορουσαν , δεν μπλεκονταν …
    Λεω οτι οι λαθροθηρες λειτουργουν καθ εξιν δηλαδη κατ επαναληψη και συνηθως προκλητικα.Τι να κανει ο αοπλος – ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ – θηροφυλακας ? Και οπλο να ειχε να ανταλλαλει πυρα ? Με τι νοημα ?
    Οι αρμοδιοι μετα το σχηματισμο φακελλου ειναι και πρεπει να ειναι τα οργανα της ταξης.Και πριν απ αυτους η κοινωνια που πρεπει να ΞΕΡΟΥΝ οτι θα τους στιγματισει.
    Οταν κατι τετοια αποβρασματα τα υποδεχονται στα καφενεια και χαζολογανε που να παει το πραμα ? Στο διαολο θα παει…θεμα χρονου ειναι να αποθρασυνθουν και να μη σταματουν μπρος σε τιποτα.Ουτε στη ζωη ενος 31χρονου παλικαριου…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων