Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #361082

    [font=”Comic Sans MS”]Μια ερωτηση,ισως χαζη,αλλα θα τολμησω:
    Αν προμηθευονταν αυτα τα¨"οπλακια" ηλεκτρικης εκκενωσης;
    [/font]

    Δεν ειναι ασχημη ιδεα αν και θα πρεπει να τα εκτοξευουν με κανονι για φαλαινες :lol: μιας και το βεληνεκες αυτου του μικρου οπλου(TAZER)ειναι λιγα μετρα(4-5)…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    gkiaouris_2 στις #123260

    Εγω ενα πραμα εχω να πω… κριμας στο παλικαρι που εφυγε και ΝΤΡΟΠΗ σε αυτον που μεσολαβισε για να παρει τα οπλα του πίσω ο φονιας όταν τον ειχαν ξανα πιασει.

    Παντως πιστευω οτι οι θηροφύλακες πρεπει να έχουν το δικαιωμα της αυτοπροστασίας απεναντι σε τουφεκιοφόρους (νομιμους ή μη). Επίσης πιστυεω οτι για να κανουν σωστα την δουλεια τους πρεπει να αλλαξουν εργοδοτη, δηλαδη να τους παρει το υπουργειο, να μπουν σε ενα σωστο νομοθετικο πλαισιο, να εκπαιδευτουν κτλ.

    Κριμας παντως γιατι σε δυο χρόνια εχουμε δυο θανατηφόρα, το πρόσφατο αυτο συμβάναν και στο λιδορική περισι το άλλο το παλικαρι (παπανδρεου νομιζω τον λεγανε)

    Κριμας κριμας κριμας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #123264

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #123265

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Andreas.p στις #123272

    Θα ήθελα να γράψω και εγώ τη γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα.

    Καταρχάς, σα νέο μέλος, θα ήθελα να σας πω ότι χαίρομαι που
    συμμετέχω σε αυτό το forum και να ευχηθώ σε όλους καλη κυνηγετική
    χρονιά με μία ελπίδα να μην συμβεί παρόμοιο συμβάν ποτέ ξανά.

    Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι η οπλοφορία των θηροφυλάκων μάλλον
    θα αυξήσει τέτοια φαινόμενα. Δε νομίζω ότι κανένα ρεμάλι θα κολλήσει
    να χρησιμοποιήσει το όπλο του επειδή θα φοβάται μην "τις φάει" πρώτος.

    Από την άλλη πλευρά, όσο άθλιος και να είναι ένας άνθρωπος, αξίζει να
    σκοτωθεί ή να τραυματιστεί επειδή δεν έχει παιδεία να καταλάβει τις
    επιπτώσεις της λαθροθηρίας και σκότωσε 10 λαγούς;

    Και στην τελική θα μας άρεσε ένας συνάδελφος (γιατί και οι θηροφύλακες
    συνάδελφοι κυνηγοί είναι) να έρχεται να μας ελέγξει οπλοφορώντας,
    όπως θα αντιμετώπιζε δηλαδή ένα όργανο της τάξης έναν πιθανό εγκληματία;

    Η γνώμη μου είναι ότι η λύση θα έχει να κάνει με τον τρόπο που η θηροφυλακή θα
    επιχειρεί. Είναι απαραίτητο να συλλάβει το λαθροθήρα επι-τόπου σε
    μια ερημιά; Είναι φυσικό πως τότε τα πράγματα μπορεί και να γίνουν
    επικίνδυνα. Ας πάρει τα στοιχεία του αυτοκινήτου αποφεύγοντας τις διενέξεις.
    Ας κάνει ένα μπλόκο παρακάτω. Ας υπάρχει συνεργασία με την Αγροφυλακή
    ή την Αστυνομία.
    Δεν μπορεί, θα υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διασφαλιστεί η ζωή και
    η ακεραιότητα των θηροφυλάκων όση διάρκεια εκτελούν το λειτούργημά τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #123285

    κι εγώ ψηφίζω όχι, όμως για λόγους που δεν αναφέρθηκαν.

    Η άποψη είναι απλή: ο ελεγκτής αν οπλοφορεί τότε αυτό ΠΡΟΚΑΛΕΙ.

    Στην Αγγλία υπάρχει ο κλασσικός μπάτσος, ο bob, ο οποίος ΔΕΝ ΟΠΛΟΦΟΡΕΙ. Ούτε tazer κουβαλάει ούτε καν γκλοπ. Κουβαλάει απλώς έναν ασύρματο και αν χρειαστεί τότε καλεί ένοπλες ενισχύσεις και έρχεται το 2ο είδος αστυνομικού ο οποίος είναι με κράνος, αλεξίσφαιρο, χειροβομβίδες, πιστόλι και ένα HK MP5 (δηλαδή κάτι σαν SWAT) με το δάχτυλο στην σκανδάλη.

    Ο θηροφύλακας στην Ελλάδα δεν έχει να ελέγξει μεγάλα δάση όπως ο game warden της πολιτείας του Μέιν στην Αμερική, χρειάζεται σωστή λειτουργία της ΑΜΕΣΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ της Αστυνομίας (με οτι αυτό συνεπάγεται : εκπαίδευση , τηλεπικοινωνίες, ηγεσία) και επικοινωνία του θηροφύλακα με αυτούς. Ούτε έχουμε τόσο μεγάλη εγκληματικότητα που να δικαιολογεί την οπλοφορία του θηροφύλακα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #361164

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΝΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΑΔΕΙΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ.

    Ναι αλλα τι θα γινει αν καποιος θηροφυλακας ειτε απο νταηλικι ειτε απο φοβο νομισει οτι σε εναν ελενχο καποιος ειχε σκοπο να τον πυροβολησει και τον πυροβολησει αυτος πρωτος..Υπαρχουν θηροφυλακες που ειναι ικανοι να φερουν οπλο και εχουν και κριση αλλα υπαρχουν και αλλοι που δεν ειναι.Απο την με τη ψυχη να κανει κανει και την δουλεια του αν ξερει οτι ο αλλος οπλοφορει ειναι και νυχτα και αυτος δεν εχει τιποτα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #123314

    Αυτο το θεμα μας εχει βαλη σε σκεψεις…..

    αυτο συζηταγαμε σημερα το πρωι μετα το κυνηγι στο καφε με το θανοlaw καi blackpilum,

    απο την μια λες τι φταινε τα παληκαρια και οι οικογενειες τους να πληρωσουν την μαλακια του ενος????,

    απο την αλλη τι φταινε οι κυνηγοι να πληρωσουν την μαλακια του ενος?????,

    και ρωταω εγω τωρα τι διαολο κανη το κρατος για να αποφυγη αυτον τον ενα και μοναδικο που δεν δυσταζη να σικωση οπλο σε αλλους???

    δινει οπλα σε παιδακια που πανε να παρουν ενα βασικο μισθο και τα αμολανε πανω στα βουνα με κυνδινο την ζωη τους αλλα και την ζωη των αλλων που δεν φταινε??? χωρης εκπαιδευση? χωρης εξοπλισμο? χωρης καποια εμπειρια???

    τι κανει το κρατος οταν με 50 ευρο ενας γιατρος (η και τσαμπα γιατι ειναι γνωστος) κρινει καταλληλο ενα ανθρωπο που εχει προβλημα και του δινει δικαιωμα να περνει οπλο, και να βγαζη αδεια κυνηγιου (αν βγαζη)????

    Τι θα κανει το κρατος σε αυτον τον ενα και μοναδικο ενοχο???? και κυριως στις οικογενειες των παιδιων που πληρωσαν το τιμημα τις αποφασης αυτου του ενα και μοναδικου???

    τι κανει το κρατος για να προστατεψει εμενα και σαν κυνηγο αλλα και σαν πολιτη που φοβαμαι να κυκλοφορισω τα βραδια μην τυχων και μου την πεση κανενας???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    durios στις #123318

    ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ….ΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ Η ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΤΖΙΠ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #123320

    Παντως μεχρι στιγμης εχουμε ακουσει για επιθεσεις λαθροθηρων εναντιων θηροφυλακων. Το αντιθετο δεν εχει ακουστει, ισως επειδη οι μη ενοπλες επιθεσεις δεν μας κανουν να ιδρωνει το αυτι μας, και δε δημοσιοποιουνται. Παντως δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Οταν σας κανει κανεις αλκοτεστ, ενοχληστε γιατι ειναι οπλισμενος; Προσωπικα δε με σταματησε κανεις αστυνομικος ποτε (εκτος απο μια φορα που ειχε φυγει νομιζω ο Πασσαρης) με το οπλο προτεταμενο. Δεν λεω οτι μου αρεσε, αλλα εκτος εκεινης της μιας φορας, δεν ξαναγινε. Πιστευω λοιπον οτι και ο θηροφυλακας, δεν προκειται να ερθει να σε ελεγξει ποτε με το οπλο στο χερι. Αν αυτο σημανει οτι θηροφυλακας πρεπει να περναει εξετασεις καθε χρονο, να το κανει. Αν σημαινει οτι πρεπει να πηγαινει εξω να βλεπει πως γινεται η σωστη φυλαξη να το κανει.

    Εγω οπως ειπα ψηφισα ναι. Σαν υστατο μετρο για να προφυλαξει τη ζωη του, εναντια σε κατι καταλοιπα σαν αυτον που συζηταμε. Πριν ομως γινει αυτο, θα ηθελα να τον εβλεπα πιο εξοπλισμενο. Με αλεξισφαιρο. Με ασυρματο. Με τις καμερες ισως. Ειναι ντροπη και κριμα ενα παλικαρι 35 χρονων να πεθαινει για 2 λαγους ή ενα αγριογουρουνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    basilakos στις #123323

    ego pisteyo oti prepei na exoun giati erxonte antipetopi me oplismenous lathrothires kai ayti einai aoploi kai aloste ti niazei to nomimo kinigo ean tha exei o thirofilakas oplo h oxi thn ora poy ton elenxei (diki moy prosopiki apopsi)…..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #361190

    Ρε παιδιά τη γκαλόπ είναι αυτό θέλει ρωτημα τη έλεγχο να κάνει άοπλος ο άνθρωπος αφού η περισσότεροι είμαστε αγρίμια :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #123376

    εφοσον παει να ελεγξει ενοπλους,πρεπει εστω και κατι να κουβαλαει μαζι του.ποτε δε ξερεις τι γινετε και τι αντιδραση λετε να εχει καποιος που ξερει οτι ειναι παρανομος η εχει κατι παρανομο πανω του?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #123381

    Το να οπλοφορούν είναι νομικά δύσκολο να κατοχυρωθεί. Ένα αλεξίσφαιρο γιλέκο όμως, μπορούν εύκολα να το φορέσουν, αφού κάνουν ελέγχους σε οπλοφορούντες, που δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #123410

    Ψηφίζω ΟΧΙ όσο πιο εμφατικά μπορώ.

    Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους που τόνισαν ότι απαιτείται πολλή και μακρόχρονη εκπαίδευση για να οπλοφορεί κάποιο όργανο της τάξης. Η οπλοφορία είναι τεράστια ευθύνη και προϋποθέτει και την πλήρη αντίληψη και κατανόηση της ευθύνης αυτής. Αυτό μόνο η σωστή εκπαίδευση μπορεί να το πετύχει και πολύ φοβάμαι ότι εδώ πάσχουμε. Αρκετά περιστατικά όπου γίνεται λάθος χρήση του όπλου δυστυχώς παρατηρούνται σε τέτοιες περιπτώσεις ελλιπούς εκπαίδευσης (π.χ. Ειδικοί Φρουροί) και συνήθως δημιουργούν περισσότερα προβλήματα στο κοινωνικό σύνολο από όσα η οπλοφορία θα επίλυε (βλ. Δεκέμβρης 2008).

    Επίσης μια άλλη παράμετρος που περνάει στα ψιλά κατά τη γνώμη μου…όλα αυτά τα χρόνια που έχουμε την Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή, έχουν γίνει αρκετά περιστατικά που λαθροθήρες προκειμένου να αποφύγουν την σύλληψη πυροβόλησαν, είτε για εκφοβισμό είτε με δολοφονική πρόθεση, κατά των θηροφυλάκων. Πόσα δεν ξέρω ακριβώς αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είναι κάποιες δεκάδες αυτά τα περιστατικά.

    Πόσα σοβαρά τέτοια περιστατικά με θανάσιμους τραυματισμούς είχαμε όμως; 2; 3 μαζί με το περιστατικό που ο θηροφύλακας (που οπλοφορούσε !) σκότωσε τον λαθροθήρα στην Λακωνία; Γιατί είναι τόσο λίγα; Γιατί σωστά ενεργώντας οι θηροφύλακες εκείνη την ώρα, προφύλαξαν την σωματική τους ακεραιότητα και μετά ειδοποίησαν την Αστυνομία για να επιληφθεί.

    Σκέφτεστε όμως τι έχει να γίνει αν οι θηροφύλακες κάνουν χρήση των όπλων τους και ανταποδίδουν τους πυροβολισμούς; Εγώ ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων