Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #123412

    οι δασοφυλακες που οπλοφορουν δεν σας πειραζουν?γιατι λοιπον να μην οπλοφορουν και οι θυροφυλακες κατω απο σκληρα κρητιρια.!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #361240

    οι δασοφυλακες που οπλοφορουν δεν σας πειραζουν?γιατι λοιπον να μην οπλοφορουν και οι θυροφυλακες κατω απο σκληρα κρητιρια.!

    [b]+1!!! :lol: [/b]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #361251

    Ψηφίζω ΟΧΙ όσο πιο εμφατικά μπορώ.
    ……………………………………….

    Σκέφτεστε όμως τι έχει να γίνει αν οι θηροφύλακες κάνουν χρήση των όπλων τους και [color=”#FF0000″]ανταποδίδουν [/color]τους πυροβολισμούς; Εγώ ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

    [font=”Verdana”]Βαγγέλη δηλαδή αν πυροβολούν τους θηροφύλακες αυτοί τι πρέπει να κάνουν;
    Ας αναλογιστούμε σε τέτοια – απευκτέα- περίπτωση, ποιόν θα "προτιμούσαμε" να δούμε τραυματία, τον θηροφύλακα ή τον λαθροθήρα;

    Στο πρόσφατο τραγικό συμβάν, ΕΑΝ ο τραυματίας θηροφύλακας είχε όπλο και πρόφταινε κι έριχνε του φονιά, θα τον κατηγορούσε κανείς μας;

    Και πάλι επαναλαμβάνω ότι πιστεύω πως η χρήση των όπλων δημιουργεί παρά επιλύει προβλήματα, υπάρχει όμως και το "αλλά"…..[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #123427

    Καλημέρα σε όλους. Θα πω και εγώ την γνώμη μου που είναι ναι στην οπλοφορία των θηροφυλάκων υπό την προϋπόθεση της σωστής εκπαίδευσης αλλά και της σωστής επιλογής αυτών. Και λέω ναι διότι έχω ιδία άποψη από νυχτερινή περιπολία κατά της λαθροθηρίας. Εάν κάποιος από εμάς είχε πιστεύω τέοια εμπειρία ίσως λέω ίσως γιατί είναι καθαρά προσωπικό θέμα αυτό , να είχε την ίδια άποψη με εμένα. Φανταστείτε λοιπόν ένα αυτοκίνητο (ή και περισσότερα πολλές φορές ΜΑΖΙ) που μέσα στην νύχτα κινείται – κινούνται σε βουνό ή όπως συνήθως γίνεται σε απομακρυσμένες περιοχές. Ο θηροφύλακας θα πρέπει λοιπόν σε εκείνο το σημείο να πάει και να σταματήσει για έλεγχο το ή τα εν λόγω οχήματα.. Πέιτε μου εάν φαντάζεστε τι ψυχή χρειάζεται για να το σταματήσεις και να ελέγξεις τους επιβαίνοντες για το τί κάνουν εκείνη την ώρα στο βουνό, γιατί μην μου πειτε οτι κάθονται και ακούνε και μόνο σε περίπτωση που ακούσουν πυροβολισμό θα πάνε να ελέγξουν οπότε ίσως ζητήσουν και την συνδρομή της αστυνομίας. Σας το λέω εγώ επειδή το έχω ζήσει κατεβαίνεις με τον φακό στην καλύτερη περίπτωση στο χέρι και κάνεις σε κάποιον σήμα νυχτιάτικα να σταματήσει για έλεγχο και αυτόματα σκέφτεσαι που μπορεί να πέσεις. Εάν το σκεφτείτε καλά ή ακόμα και εάν το ζήσετε τότε θα σκέφτεστε ίσως διαφορετικά επαναλαμβάνω. Τέλος δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο πέρα του οτι δύο συνάνθρωποι μας έχουν δολοφονηθεί μέχρι στιγμής, προσωπικά γνωρίζω απόπειρα εναντίον και άλλου θηροφύλακα και έχω δει σε περιοδικά του χώρου φωτογραφίες από το σηματάκι του stop που κρατούσαν θηροφύλακες τρύπιο από σφαίρες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #361258

    [size=3]Καλημέρα σε όλους. Θα πω και εγώ την γνώμη μου που είναι ναι στην οπλοφορία των θηροφυλάκων υπό την προϋπόθεση της σωστής εκπαίδευσης αλλά και της σωστής επιλογής αυτών. Και λέω ναι διότι έχω ιδία άποψη από νυχτερινή περιπολία κατά της λαθροθηρίας. Εάν κάποιος από εμάς είχε πιστεύω τέοια εμπειρία ίσως λέω ίσως γιατί είναι καθαρά προσωπικό θέμα αυτό , να είχε την ίδια άποψη με εμένα. Φανταστείτε λοιπόν ένα αυτοκίνητο (ή και περισσότερα πολλές φορές ΜΑΖΙ) που μέσα στην νύχτα κινείται – κινούνται σε βουνό ή όπως συνήθως γίνεται σε απομακρυσμένες περιοχές. Ο θηροφύλακας θα πρέπει λοιπόν σε εκείνο το σημείο να πάει και να σταματήσει για έλεγχο το ή τα εν λόγω οχήματα.. Πέιτε μου εάν φαντάζεστε τι ψυχή χρειάζεται για να το σταματήσεις και να ελέγξεις τους επιβαίνοντες για το τί κάνουν εκείνη την ώρα στο βουνό, γιατί μην μου πειτε οτι κάθονται και ακούνε και μόνο σε περίπτωση που ακούσουν πυροβολισμό θα πάνε να ελέγξουν οπότε ίσως ζητήσουν και την συνδρομή της αστυνομίας. Σας το λέω εγώ επειδή το έχω ζήσει κατεβαίνεις με τον φακό στην καλύτερη περίπτωση στο χέρι και κάνεις σε κάποιον σήμα νυχτιάτικα να σταματήσει για έλεγχο και αυτόματα σκέφτεσαι που μπορεί να πέσεις. Εάν το σκεφτείτε καλά ή ακόμα και εάν το ζήσετε τότε θα σκέφτεστε ίσως διαφορετικά επαναλαμβάνω. Τέλος δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο πέρα του οτι δύο συνάνθρωποι μας έχουν δολοφονηθεί μέχρι στιγμής, προσωπικά γνωρίζω απόπειρα εναντίον και άλλου θηροφύλακα και έχω δει σε περιοδικά του χώρου φωτογραφίες από το σηματάκι του stop που κρατούσαν θηροφύλακες τρύπιο από σφαίρες…. [/size]

    και αν έχουν ένα πιστόλι που θα τους δίνει την ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ εντύπωση της ασφάλειας θα αποφευχθούν τα χειρότερα; Το θέμα που θίγεις είναι ολιστικό και δεν είναι η λύση του τόσο απλή όσο να αφήσεις και τους θηροφύλακες να οπλοφορούν όπως οπλοφορούν τόσοι άλλοι.

    Βέβαια είπες και τις μαγικές λεξούλες "σωστή εκπαίδευση". Εδώ δεν είναι εκπαιδευμένοι οι αστυνομικοί, οι δασοφύλακες, εμείς οι ίδιοι οι κυνηγοί, οι λιμενικοί και τώρα τελευταία και ο στρατός. Οι μόνοι που πυροβολούν τακτικά (και αυτοί στον αέρα) είναι οι συνοριοφύλακες. ΠΩΣ θα εκπαιδεύσεις ΣΩΣΤΑ τους θηροφύλακες και κυρίως ΠΟΙΟΣ θα τους εκπαιδεύσει ΣΩΣΤΑ;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #361275

    [color=”#8b0000″][font=”Verdana”]Βαγγέλη δηλαδή αν πυροβολούν τους θηροφύλακες αυτοί τι πρέπει να κάνουν;
    [/font][/color]

    [font=”Verdana”]
    Μα το γράφω ακριβώς από πάνω Μάριε ".
    [/font][/color]..σωστά ενεργώντας οι θηροφύλακες εκείνη την ώρα, προφύλαξαν την σωματική τους ακεραιότητα και μετά ειδοποίησαν την Αστυνομία για να επιληφθεί."
    Είμαι της γνώμης ότι ο θηροφύλακας στο βουνό ούτε τον ήρωα πρέπει να παριστάνει αλλά ούτε και τον… "σερίφη" όπως προαναφέρθηκε. Θεαματικές συλλήψεις δηλαδή, με την στενή έννοια του όρου, σε περιπτώσεις αδίστακτων που δεν διστάζουν να προττάσουν το όπλο τους για να αποφύγουν τις συνέπειες, δεν πρέπει να είναι και αυτοσκοπός. Καταγγελία στην Αστυνομία και οι σχετικές μηνύσεις θα κάνουν την δουλειά και το κυριότερο αναίμακτα.

    [color=”#8b0000″][font=”Verdana”]Ας αναλογιστούμε σε τέτοια – απευκτέα- περίπτωση, ποιόν θα "προτιμούσαμε" να δούμε τραυματία, τον θηροφύλακα ή τον λαθροθήρα;
    [/font][/color]

    [font=”Verdana”]
    Κανέναν ; Δεν θέλω ποτέ να σκεφτώ έστω ότι πρέπει να διαλέξω κάτι τέτοιο. Η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι ίδια είτε είναι κάποιος λαθροθήρας είτε όχι. Εξάλλου η εποχή που η λαθροθηρία τιμωρείτο με θάνατο έχει περάσει εδώ και πάνω από 200 χρόνια

    [/font][/color]

    [color=”#8b0000″][font=”Verdana”]Στο πρόσφατο τραγικό συμβάν, ΕΑΝ ο τραυματίας θηροφύλακας είχε όπλο και πρόφταινε κι έριχνε του φονιά, θα τον κατηγορούσε κανείς μας;[/font][/color]

    [font=”Verdana”]
    Πολλοί να είσαι σίγουρος φίλε μου. Ανάμεσά τους η οικογένεια του λαθροθήρα βέβαια αλλά και οικολόγοι, αριστεροί, αναρχικοί και αντιεξουσιαστές και άλλοι πολλοί πρόθυμοι να σταυρώσουν τις Κυνηγετικές Οργανώσεις και /ή να ακυρώσουν το έργο της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής.

    [/font][/color]

    [color=”#8b0000″][font=”Verdana”]Και πάλι επαναλαμβάνω ότι πιστεύω πως η [b]χρήση [/b]των όπλων δημιουργεί παρά επιλύει προβλήματα, …[/font][/color]

    Συμφωνώ απόλυτα και για αυτό και ξαναγράφω στο ίδιο θέμα. Δημιουργεί παρά επιλύει προβλήματα !!!
    Το "αλλά" που σε απασχολεί προβληματίζει και εμένα αλλά είναι πιστεύω ο συμβιβασμός που θα χρειαστεί να κάνουμε για να έχουμε την Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή έξω στα βουνά κι όχι πίσω από τα γραφεία όπως τους δασικούς που ανέφερε ο stathis πιο πάνω. Με την ευκαιρία φίλε stathi θα σου πω μόνο ότι μιας και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κυνηγώ τα τελευταία 20 χρόνια σχεδόν μόνο τα Σαββατοκύριακα, δεν με απασχόλησε ποτέ το αν οπλοφορούν οι δασικοί ή όχι… δεν τους συνάντησα ποτέ μου… δεν εργάζονται τα Σαββατοκύριακα βλέπεις

    [i]και αν έχουν ένα πιστόλι που θα τους δίνει την ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ εντύπωση της ασφάλειας θα αποφευχθούν τα χειρότερα; Το θέμα που θίγεις είναι ολιστικό και δεν είναι η λύση του τόσο απλή όσο να αφήσεις [u]και[/u] τους θηροφύλακες να οπλοφορούν όπως οπλοφορούν τόσοι άλλοι.[/i]

    Είναι αλήθεια ότι διαβάζοντας το μήνυμα του Κώστα και όσα αναφέρει για την πραγματικότητα των νυχτερινών ελέγχων κατάλαβα γιατί ψήφισε υπέρ της οπλοφορίας των θηροφυλάκων. Είναι στα αλήθεια δύσκολο το έργο των θηροφυλάκων που εργάζονται κάτω από τέτοιες συνθήκες αλλά πολύ σωστά επισημαίνεις φίλε Caveman "την ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ εντύπωση της ασφάλειας" και τίποτα παραπάνω που θα τους έδινε ένα όπλο και που τελικά θα πολλαπλασίαζε περιστατικά με τραυματισμούς και θανάτους παρά θα τα μείωνε.

    [i]Βέβαια είπες και τις μαγικές λεξούλες "σωστή εκπαίδευση". Εδώ δεν είναι εκπαιδευμένοι οι αστυνομικοί, οι δασοφύλακες, εμείς οι ίδιοι οι κυνηγοί, οι λιμενικοί και τώρα τελευταία και ο στρατός. Οι μόνοι που πυροβολούν τακτικά (και αυτοί στον αέρα) είναι οι συνοριοφύλακες. [b]ΠΩΣ[/b] θα εκπαιδεύσεις [b]ΣΩΣΤΑ[/b] τους θηροφύλακες και κυρίως [b]ΠΟΙΟΣ [/b]θα τους εκπαιδεύσει [b]ΣΩΣΤΑ[/b];;;;[/i]

    Αα μπράβο. Πολύ σωστά. Στα περισσότερα μηνύματα υπέρ της οπλοφορίας διαβάζω συνέχεια το ίδιο ρεφραίν " Ναι αλλά με προϋπόθεση την εκπαίδευση". ΠΩΣ θα εκπαιδεύσεις ΣΩΣΤΑ τους θηροφύλακες και κυρίως ΠΟΙΟΣ θα τους εκπαιδεύσει ΣΩΣΤΑ;;;; έλα μου ντε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #123478

    Βέβαια είπες και τις μαγικές λεξούλες "σωστή εκπαίδευση". Εδώ δεν είναι εκπαιδευμένοι οι αστυνομικοί, οι δασοφύλακες, εμείς οι ίδιοι οι κυνηγοί, οι λιμενικοί και τώρα τελευταία και ο στρατός. Οι μόνοι που πυροβολούν τακτικά (και αυτοί στον αέρα) είναι οι συνοριοφύλακες. ΠΩΣ θα εκπαιδεύσεις ΣΩΣΤΑ τους θηροφύλακες και κυρίως ΠΟΙΟΣ θα τους εκπαιδεύσει ΣΩΣΤΑ;;;;
    [/quote]

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΔΗΜ/ΦΩΝ η ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ !!!
    ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #123495

    Καλημέρα σε όλους. Συνάδελφε Caveman σέβομαι απόλυτα όλες τις απόψεις και βέβαια και την άποψη σου αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω οτι κανένας δεν είναι εκπαιδευμένος σ'αυτόν τον τόπο. Άλλα είναι τα αίτια και όχι η εκπάιδευση 100%. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στον τομέα αυτόν αλλά όχι και να μηδενίζουμε τα πάντα. Όπως προείπα και σωστά τόνισες είπα με την κατάλληλη εκπαίδευση. Και η κατάλληλη εκπαίδευση δεν είναι οτι κάνουμε τον χαζό και αφήνουμε τον οποιοδήποτε κάφρο να μας πυροβολεί και εμείς προσπαθούμε να κρυφτούμε (εδώ ερχόμαστε στους άλλους λόγους). Και στο κάτω κάτω της γραφής όταν κάποιος θηροφύλακας δέχεται πυροβολισμούς από κάποιον δεν θα κάτσω να σκεφτώ περί εκπαίδευσης ή εάν θα πρέπει να ανταποδώσει. Μην φτάσουμε δηλαδή σε θέματα όπως να κυνηγάει τρέχοντας αστυνομικός διαρήκτη και επειδή του έβαλε τρικλοποδιά και έπεσε για να τον συλλάβει του έκανε μήνυση ο διαρήκτης. Πιστεύω οτι στην Ελλάδα παραείμαστε ευαίσθητοι με τους παρανομούντες γι'αυτό και πάντα θα είμαστε μπάχαλο. Ας πάει κάποιος μάγκας Ελληναράς να πυροβολήσει στην Αμερική θηροφύλακα για να δούμε τι θα γίνει. Και το λέω αυτό γιατί εκεί υπάρχουν νόμοι και γιάυτό υπάρχει κυνήγι. Τέλος Θα ήταν καλό όλοι μας να πηγαίναμε για θηροφύλαξη κάποιες φορές σαν προσφορά προς τον Κ.Σ. που ανήκουμε ώστε να καταλάβουμε τι κίνδυνο διατρέχουν οι άνθρωποι αυτοί αντιμετωπίζοντας στα βουνά κάθε καρυδιάς καρύδι (λαθροκυνηγούς, λαθρέμπορους κ.α.), διότι έτσι θα καταλαβαίναμε τι θέλουμε ακριβώς να κάνουν αυτοί οι άνθρωποι. Εγώ το μόνο που θα πω είναι μακάρι να είχαν όπλα ώστε να μην κηδεύαμε ένα παλικάρι οικογενειάρχη λόγω ενός ανώμαλου λαθροκυνηγού.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΙΤΗΣΗ ΝΑ ΔΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. Πολλές φορές καλό είναι να τα τονίζουμε αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #361312

    [size=3]Καλημέρα σε όλους. Συνάδελφε Caveman σέβομαι απόλυτα όλες τις απόψεις και βέβαια και την άποψη σου αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω οτι κανένας δεν είναι εκπαιδευμένος σ'αυτόν τον τόπο. Άλλα είναι τα αίτια και όχι η εκπάιδευση 100%. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στον τομέα αυτόν αλλά όχι και να μηδενίζουμε τα πάντα. Όπως προείπα και σωστά τόνισες είπα με την κατάλληλη εκπαίδευση. Και η κατάλληλη εκπαίδευση δεν είναι οτι κάνουμε τον χαζό και αφήνουμε τον οποιοδήποτε κάφρο να μας πυροβολεί και εμείς προσπαθούμε να κρυφτούμε (εδώ ερχόμαστε στους άλλους λόγους). Και στο κάτω κάτω της γραφής όταν κάποιος θηροφύλακας δέχεται πυροβολισμούς από κάποιον δεν θα κάτσω να σκεφτώ περί εκπαίδευσης ή εάν θα πρέπει να ανταποδώσει. Μην φτάσουμε δηλαδή σε θέματα όπως να κυνηγάει τρέχοντας αστυνομικός διαρήκτη και επειδή του έβαλε τρικλοποδιά και έπεσε για να τον συλλάβει του έκανε μήνυση ο διαρήκτης. Πιστεύω οτι στην Ελλάδα παραείμαστε ευαίσθητοι με τους παρανομούντες γι'αυτό και πάντα θα είμαστε μπάχαλο. Ας πάει κάποιος μάγκας Ελληναράς να πυροβολήσει στην Αμερική θηροφύλακα για να δούμε τι θα γίνει. Και το λέω αυτό γιατί εκεί υπάρχουν νόμοι και γιάυτό υπάρχει κυνήγι. Τέλος Θα ήταν καλό όλοι μας να πηγαίναμε για θηροφύλαξη κάποιες φορές σαν προσφορά προς τον Κ.Σ. που ανήκουμε ώστε να καταλάβουμε τι κίνδυνο διατρέχουν οι άνθρωποι αυτοί αντιμετωπίζοντας στα βουνά κάθε καρυδιάς καρύδι (λαθροκυνηγούς, λαθρέμπορους κ.α.), διότι έτσι θα καταλαβαίναμε τι θέλουμε ακριβώς να κάνουν αυτοί οι άνθρωποι. Εγώ το μόνο που θα πω είναι μακάρι να είχαν όπλα ώστε να μην κηδεύαμε ένα παλικάρι οικογενειάρχη λόγω ενός ανώμαλου λαθροκυνηγού.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΙΤΗΣΗ ΝΑ ΔΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. Πολλές φορές καλό είναι να τα τονίζουμε αυτά. [/size]

    Άρα συμφωνούμε πως το θέμα της σωστής θηροφύλαξης δεν είναι τόσο απλό όσο να αρχίσουν να οπλοφορούν και οι θηροφύλακες.

    Όσο για τις αντίθετες απόψεις, συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε κουβέντα κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων, δεν παίρνουμε αποφάσεις για το μέλλον. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #123559
    Μάλιστα κύριοι, θα συμφωνήσω μαζί σας.
    Οι θηροφύλακες δεν πρέπει να οπλοφορούν.
    Γιατί δεν πήγατε σήμερα να τα πείτε αυτά στην οικογένεια του παλικαριού;
    Να τους πείτε ότι ο άνθρωπος τους ήταν ανάξιος να φέρει όπλο και να κάνει σωστά την δουλειά του.
    Να τους πείτε ότι αυτός που τον δολοφόνησε είχε δικαίωμα να έχει όπλο ενώ ο δικός τους άνθρωπος όχι.
    Άντε να σας δω αμπελοφιλόσοφοι. Σαν τους οικολόγους κι εσείς κρίνετε από τη ασφάλεια του καναπέ σας.
    Να κρατάνε όπλο, ειδικά στις βραδινές περιπολίες, και αν δεν σταματάς με την πρώτη κλήση, στο ψαχνό.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #123563

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #123586

    Επειδή παρατηρώ στα γραφόμενα πολλών συμφορουμιτών πολλές ανακρίβειες οι οποίες όμως απορρέουν από τα μισοψέμματα-μισοαλήθειες που μας σερβίρουν ΚΣΕ κλπ να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα που κάποιοι τα αγνοούν και κάποιοι κάνουν ότι τα αγνοούν…(και δεν αναφέρομαι στους φίλους που απάντησαν ναι ή όχι αλλά σε πιο "πάνω" καταστάσεις)

    1.Το ερώτημα όπως τίθεται (οπλοφορία ή όχι) είναι άνευ αντικειμένου καθώς οι Νόμοι είναι σαφέστατοι:Απαγορεύεται η οπλοφορία σε ιδιώτες και ιδιωτικούς φύλακες και δεν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί αυτό εκτός κι αν η Θηροφυλακή υπαχθεί στα Δασαρχεία και οι Θηροφύλακες γίνουν Δημόσιοι Υπάλληλοι

    2. Το Νομικό καθεστώς ίδρυσης και λειτουργίας της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής είναι από έωλο έως παράνομο.
    Οι Ομοσπονδιακοί Θηροφύλακες δεν έχουν διακαίωμα να κάνουν ελέγχους , πολύ περισσότερο δε να κατάσχουν όπλα και μέσα λαθροθηρίας.
    Η απόφαση του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου είναι ξεκάθαρη.
    Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μηνύσουν κάποιον λαθροθήρα και να παραστούν σαν μάρτυρες κατηγορίας στη Δίκη , όπως μπορεί δηλαδή να κάνει ο οποιοσδήποτε απλός Κυνηγός διαπιστώσει παράβαση .
    Δεν μπορούν να κάνουν ελέγχους σε περιοχές εκτός ευθύνης του Κυνηγετικοιύ Συλλόγου στον οποίο ανήκουν.
    Αυτά που γράφω δεν είναι δικές μου ερμηνείες ή εικασίες αλλά αποφάσεις Δικαστηρίων και γνωμοδοτήσεις της Εισαγγελείας του Αρείου Πάγου.

    Αλλά το θέμα δεν είναι η νομιμότητα ή όχι της Θηροφυλακής αλλά το πως θα λειτουργήσει αποτελεσματικώτερα και φυσικά ασφαλέστερα και για τους ίδιους αλλά και για τους κυνηγούς, καθώς πιστεύω ότι έχει προσφέρει και μπορεί να προσφέρει ακόμη περισσότερα ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    Και εξηγούμαι: Η θηροφυλακή θα πρέπει να έχει το ίδιο σχεδόν καθεστώς λειτουργίας με την Δημοτική Αστυνομία (τηρουμένων των αναλογιών βεβαίως)
    Δηλαδή να βεβαιώνει παραβάσεις και να κόβει πρόστιμα και κλήσεις στους παραβάτες.

    Αυτό άλλωστε είναι το μόνο επιτρεπόμενο από το Σύνταγμα και τους Νόμους καθεστώς λειτουργίας ενός Ιδιωτικού Σώματος Φύλαξης.
    Έτσι θα είναι αποτελεσματικώτερη η δουλειά της αλλά και δεν θα κινδυνεύουν οι ίδιοι ή οι ελεγχόμενοι από ανεγκέφαλους τσαμπουκάδες ένθεν κακείθεν.

    Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να αλλάξει η Κυνηγετική Νομοθεσία και οι ποινές για λαθροθηρία να είναι αποκλειστικά και μόνο χρηματικές και Διοικητικές (σε εξαιρετικά σκληρές περιπτώσεις το τελευταίο πχ Νυχτερινό κυνήγι κλπ).

    Και όλα αυτά που αναφέρω-προτείνω δεν είναι δικές μου ιδέες αλλά καθεστώς στις περισσότερες Ευρωπαϊκές Χώρες, τις οποίες εμείς σαν έξυπνοι Ελληναράδες μονίμως και σκοπίμως αγνοούμε….

    Το θέμα αυτό είχε τεθεί και παλιότερα και το επανέφερε ο Λεωνίδας με αφορμή τα τελευταία τραγικά γεγονότα.

    Αυτό θα πρέπει να συζητήσουμε και να απαιτήσουμε από τις Κυνηγετικές Οργανώσεις και το αρμόδιο Υπουργείο και όχι αν θα οπλοφορούν ή όχι οι Θηροφύλακες , αφού η ενδεχόμενη οπλοφορία τους είναι παράνομη.

    Αν υπήρχε αυτό το καθεστώς δεν θα σήκωνε κανένας ανεγκέφαλος-ψυχοπαθής όπλο και δεν θα είχαμε τις τόσες και τόσο τραγικές απώλειες ζωών.

    Πρόπερσι αν θυμάμαι καλά είχα δει στην Βελγική Τηλεόραση ένα Video-ρεπορτάζ.
    Ένα τζιπ της Βέλγικης Θηροφυλακής (Δημόσιοι Υπάλληλοι…) να καταδιώκει νύχτα ένα Βαν με δύο νυχτερινούς λαθροθήρες ζαρκαδιών που είχαν ήδη σκοτώσει 3 ζώα για να τα πουλήσουν σε εστιατόρια της περιοχής.

    Οι λαθροθήρες για να ξεφύγουν από τη Θηροφυλακή πετούσαν διάφορα αντικείμενα και μεταξύ αυτών και δύο ποδήλατα που είχαν στο Βαν.
    Τελικά και μετά από μισή ώρα καταδίωξη εγκλωβίστηκαν και συνελήφθησαν χωρίς να ανοίξει μύτη.
    Η τιμωρία τους: Ένα ιδιαίτερα μεγάλο πρόστιμο (15000 Ε και στους τρεις μαζί αν θυμάμαι καλά) και σαν Διοικητική Ποινή αφαίρεση της Κυνηγετικής τους Άδειας για 5 χρόνια….
    Κανείς πλην των λαθροθήρων δεν έφερε όπλο.

    Τι θα συνέβαινε στην Ελλάδα σε αντίστοιχη περίπτωση;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #123601

    Α!!!!!!!! ρε φιλε!!!!!!! SAKET Τα εχω ξαναγραψει αυτα!!!!!!!!
    Στου κουφου την πορτα ……οσο θελεις βροντα!!!!!!!
    Δυστυχως θα ξαναπω οτι ειμαστε απολυτοι ξερολες μεσα στο τεχνητο σκοταδι.
    Μαλιστα φτασαμε και στο αξιοθαυμαστο σημειο ……να ειναι η ζωη ενος λαγου ,πολιτιμοτερη απο την ανθρωπινη.
    Τετοιες φασιστικες θεωριες σπανια θα συναντησεις ξανα ,σε οποιο χωρο!!!!!!!!!
    Ελπιζω για το καλο μας να ειναι μια μειοψηφια, γιατι η κυνηγετικη στερηση μας ,μας οδηγει σε λυσεις και θεωριες ντροπης.
    Και σαφως αναφερομαι στις ιδεες μας γενικοτερα, και οχι μονο στην εν λογω οπλοφορια ,διοτι ειναι οντως αστειο να το συζηταμε για το συγκεκριμενο σωμα.
    Μαλιστα απο την αρχη μου εκανε εντυπωση η συγκεκριμενη προταση,για ενα ΔΥΣΤΥΧΩΣ παρανομο σωμα.
    Ορισμενα πραγματα ειναι λυπηρα ,και δηλωνουν οχι μονο την αγνοια,αλλα και ενα χαρακτηρα που οχι μονο ξεφευγει απο καθε λογικη,αλλα δειχνει ποσο πισω ειμαστε,ποσο ευκολα χειραγωγουμαστε και ποσο δυσκολο ειναι να παμε μπροστα!!!!!!!!

    Ειναι γεγονος οτι οσο λιγοτερα τα οπλα, και βεβαια περισσοτερα σχολεια, τοσο μεγαλυτερος ειναι ο πολιτισμος μιας χωρας ,ισως θα επρεπε να εχουμε αλλο ονειρο και τροπο για τον σοφρονισμο και την καταστολη!!!!!!!!!!!!!!
    Και οντως αν θελεις να κτυπησεις κατι…….το κτυπας οικονομικα ……δεν το πυροβολεις!!!!!!
    Και αν φτασουμε στο σημειο να κατασκευασουμε ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ μεσα στο κυνηγετικο στερεωμα……ισως αυτο οδηγησει και ΣΤΟΝ ΑΦΟΠΛΙΣΜΟ ΜΑΣ.

    Καλη σας μερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #123650

    Έτσι ακριβώς είναι φίλε sector…
    Αλλά εμείς ως κυνηγοί έχουμε και ένα άλλο κακό: δεν σκεφτόμαστε και καταπίνουμε άκριτα ό,τι μας σερβίρουν και ό,τι μας λένε…
    Λυπάμαι που το λέω και ίσως κακοφανεί σε πολλούς αλλά είμαστε όχλος χωρίς γνώσεις , Παιδεία και κρίση…
    Και κάποιοι εκμεταλλευόμενοι αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικό μας , μας οδηγούν εκεί που θέλουν αυτοί…

    Θα ακούσουμε πολλές ανοησίες και κραυγές τώρα με το τραγικό αυτό περιστατικό αλλά για την ταμπακέρα τίποτε….
    Και θα μείνει η Κυνηγετική Νομοθεσία μας ίδια κι απαράλλαχτη για άλλα 40 χρόνια ….Και θα κυνηγάνε και τα παιδιά και τα εγγόνια μας με …ετήσια Ρυθμιστική αντί για πάγιους Κυνηγετικούς κανόνες…και με παράνομη Θηροφυλακή…

    Όταν όμως κάποιοι τα επισημαίνουμε αυτά , πέφτουν όλοι να μας φάνε…Γιατί άραγε;;;;;;
    Η απάντηση στην τρίτη γραμμή του μηνύματός μου….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #123651

    δυστυχώς saket η 3η γραμμή ισχύει γενικά στην Ελλάδα, όχι μόνο στο κυνήγι….
    κατά τα λοιπά συμφωνώ μαζί σου (και με τον sector φυσικά)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων