Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #123696

    Θα ηθελα να συμπληρωσω, οτι αυτα τα συμβαντα, θα ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπιστουν ως ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΑΤΥΧΗ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ, οπως και τα ατυχηματα ΜΕΤΑΞΥ ΓΟΥΡΟΥΝΟΚΥΝΗΓΩΝ κλπ……..διαφορετικα οι οποιες ρυθμισεις ,ειδικα σε ενα κρατος οπως το δικο μας(με νομους που κρατουν από την εποχη της επταετιας) , μονο κακο θα φερουν τελικα στο κυνηγι, και < πατηματα >για τους ψευτοοικολογους, και ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ περιορισμους.
    Και ηθελα βεβαια να πω ακομα οτι με κανενα τροπο εγω ΔΕΝ αμφισβητω τις καλες προθεσεις σας για το κυνηγι.
    Όμως σε καμια περιπτωση, δεν πρεπει τετοια διλληματα να μας διχαζουν προκαλωντας εσφαλμενες εντυπωσεις για τα μελη μας εδω μεσα και παντου , οτι δηλαδη………….οποιοι ειναι κατα της οπλοφοριας ή και ακομα ΚΑΤΑ του σωματος της θηροφυλακης…….ή της ΚΣΕ (οπως καποιοι προσπαθουν να μας πεισουν)…….ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΛΑΘΡΟΘΗΡΩΝ!!!!!!
    Βεβαια δεν θα με εντυπωσιαζε και αν συνεβαινε κατι τετοιο!!!!!!(να το νομιζουν δηλαδη)
    Όπως και το ότι καποιοι είναι ικανοι να πυροβολησουν ανθρωπο,για πλημέλλημα!!!!!!
    Δεν υπαρχει μονο το ασπρο και το μαυρο,και το 1+1=2
    Πως θα οπλισεις ενα σωμα, που καν δεν εχει δικαιωμα να αναλαβει ανακριτικο εργο;;;;;;;Αλλα μονο βοηθητικο;;;;;;; Τι ειναι αυτο το θεμα που συζηταμε;;;;;;;
    Ειμαστε η κατεξοχην χωρα,με τους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ, οπου ο κυνηγος ενω προσφερει τα ΜΕΓΙΣΤΑ οικονομικα, απολαμβανει τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ κυνηγετικα, χωρις ΤΙΠΟΤΑ να είναι κεκτημενο,εκτος από τη ΧΑΜΗΛΗ του υποληψη!!!!!!!!!
    Να ειμαστε καλα ΕΜΕΙΣ και οι ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ μας!!!!!!!!
    Ισως καποια κυνηγια στο εξωτερικο(σε ορισμενες χωρες),να μας εδιναν γνωση κατ'επιλογη,και ορθολογιστικη κριση,ωστε να βγουμε απο τα αδιεξοδα!!!!!!
    Σιγουρα θα ζηλευαμε,και θα αλλαζαμε γνωμη για ΑΡΚΕΤΑ πραγματα,και δεν θα ειμαστε ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ σε οποια κριση!!!!!!!
    Πεποιθηση μου οτι ΜΕΓΑΛΟ ποσοστο της λαθροθηριας ,ειναι απορρεια της ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΜΑΣ ΦΤΩΧΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑΣ, αλλα και αποτελεσμα του ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!!!!!!!
    Ας ξυπναμε λοιπον σιγα-σιγα…….και ας ενωθουμε .γιατι μας περιμενουν χειροτερα!!!!!!!
    Λυπουμαι γιατι συχνα πυκνα, οχι μονο <κλισε> στα μυαλα καποιων διακρινω,και μονοδρομους σκεψης,αλλα και υπερβολες και εμμονες. Είναι δε τοση η λυπη μου για την διαπιστωση της διχονοιας μας,αλλα και της ασυνενοησιας ,που δεν σας κρυβω,ότι ειμαι πολύ κοντα στο να απομακρυνθω από το site.

    Nα ειστε ολοι καλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #362656

    Με αφορμή το πρόσφατο περιστατικό στον Πύργο με την εν ψυχρώ δολοφονία θηροφύλακα από λαθροκυνηγό, θέτω το συγκεκριμένο θέμα προς συζήτηση.

    Ψηφίζω κατευθείαν [b]όχι[/b] και ο λόγος είναι απλός. Δεν εμπιστεύομαι ούτε καν τους αστυνομικούς με το κουμπούρι στο ζωνάρι, που [u]και[/u] εκπαίδευση υποτίθεται έχουν [u]και[/u] κανόνες εμπλοκής έχουν [u]και[/u] όταν τύχει και το χρησιμοποιήσουν το ρημάδι βρίσκονται πάντα κατηγορούμενοι.

    Πώς θα εμπιστευτώ λοιπόν ιδιώτες, απλούς πολίτες ουσιαστικά, που είναι υπάλληλοι των ομοσπονδιών και παίρνουν εντολές από προέδρους κυνηγετικών συλλόγων, να φερθούν με ψυχραιμία, σύνεση και σεβασμό στο όπλο που φέρουν;

    Από την άλλη, αν σκεφτούμε ότι οι θηροφύλακες είναι ουσιαστικά οι μόνοι που έχουν να κάνουν αποκλειστικά με οπλισμένους πολίτες (οι αστυνομικοί πόσους ένοπλους θα αντιμετωπίσουν στην καριέρα τους) είναι σαφές ότι θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να τους εξασφαλίσουμε τουλάχιστον την σωματική τους ακεραιότητα.

    Να γίνουμε Αμερική; Εκεί ο θηροφύλακας "game warden" είναι από τις πιο τρομακτικές φιγούρες της υπαίθρου. Κυνηγάς αμέριμνος και ξαφνικά ακούς πίσω από την πλάτη σου "GAME WARDEN, EMPTY YOUR WEAPONS!" (ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ, ΑΔΕΙΑΣΤΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΑΣ), και ουέ κι αλίμονο αν δεν το κάνεις αμέσως.

    Αλλά τι μέρος του λόγου θα ήταν ο αντίστοιχος game warden στην Ελλάδα; Υπό ποιες προϋποθέσεις θα είχε προσληφθεί, τι είδους εκπαίδευση θα είχε λάβει, πόσο αντικειμενικός και άμεμπτος θα κατάφερνε να παραμείνει σε μία μικρή τοπική κοινωνία;

    Συμφωνώ απόλυτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    PERPATITOS στις #127629

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΣΟΥΜΕ.

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ( ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΛΕΓΧΘΗΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ?) ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ, ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΜΕΣΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΛΗΣΗΣ ΤΙΣ ΝΥΚΤΕΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑΣ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ-ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΟΠΛΟΦΟΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΜΥΝΑ.

    ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΕΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΕΝΟΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΤΟΜΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗ ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΗ. ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #127831

    Σε τι θα βοηθήσει το όπλο το θυροφύλακα?να ανταλλάξει πυρά με ανεγκέφαλο κυνηγό?-αυτό δεν είναι λύση ….

    …..είναι θέμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ!(και του κυνηγού και του θυροφύλακα)……

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Ανώνυμος στις #132338

    ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;ΑΜΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΑΓΑΝΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Rixrer στις #133931

    Εγώ θα έλεγα κατάργηση της θηροφυλακής και να αναλάβει η αστυνομία. Εξάλου οι λαθροκυνηγοί και ο κάθε λαθραίος χρησημοποιούν πλέων βαριά όπλα που τα υπηρεσιακά δε μπορούν να κάνουν απολύτος τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    malibu στις #137617

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΤΡΑ ΘΗΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΝΥΠΑΡΧΤΑ! ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η Κ.Σ.Ε ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ DVD! ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ! ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΤΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ!!! ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΟΛΗΤΟΙ ΣΤΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ!!!!! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΑΡΟΙΜΙΑ!! ΓΙΑΥΤΟ ΑΝΤΙΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΟΠΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ [ΑΣ ΜΗΝ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΗ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ] ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΧΗΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ. Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΡΙΞΗ ΟΛΛΟΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΕΛΕΙ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #137722

    το να δωσει το δικαιωμα το κρατος σε καποιο μηχανισμο του ειναι θεμα προς μεγαλη συζητηση μιας και η σκεψη ειναι απο οτι καταλαβαινω η μερικη αφοπλιση των σωματων ασφαλειας(σωστη ισως).ο νομος περι χρησης οπλου ειναι σχεδον ασαφης και για τους αστυνομικους οι οποιοι εχουνε και σχετικη εκπαιδευση.τωρα το να δωθει αδεια οπλοφοριας στους θυροφυλακες ειναι παρακυνδινευμενο μιας και δεν ειναι καν μηχανισμος του κρατους.το καλυτερο θα ητανε να γινωνται ελεγχοι με μικτα συνεργεια απο θυροφυλακες και αστυνομια και οσο και αν σας φενεται παραξενο σε καποια μερη γινεται αυτο παντα και με την παρουσια δασικου υπαλληλου οι οποιοι αν θελετε να ξερετε παιρνουνε νυχτερινες αποζημιωσεις καθε μηνα ουτως η αλλως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Κώστας Κ. στις #461763

    Γειά σας φίλοι. Είμαι καινούργιος εδώ. Να εκφέρω άποψη θα ήθελα..

    Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να γίνουν οι εξής αναπροσαρμογές για να γίνει ωφέλιμο το λειτούργημα του θηροφύλακα. Επανίδρυση της Αγροφυλακής, διαχωρισμός θέσης Δασαρχείου και αυτής, η Θηροφυλακή θα μπορούσε να υπάγεται στην Αγροφυλακή ως συμπληρωματικό τμήμα της “υπαίθριου” αστυνόμευσης.

    Λοιπόν, τώρα και εφόσον εκπαιδευτούν αυτοί οι άνθρωποι θα μπορούν να φέρουν ένα αλεξίσφαιρο γιλέκο και κάποιο φορητό ελαφρύ οπλισμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    SPORTAGE 05 στις #461889

    ΕΔΩ τωρα το παιζουν ΡΑΜΠΟ αν οπλοφορουν τι θα γινει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #461893

    ειναι εν μερη απαραδεκτο για εμας τους σωφρονες κυνηγους να χρειαζομαστε την θυροφυλακη να απομονωσουμε μια μικρη μειοψηφια πανηλιθιων λαθροκυνηγων .
    εγω μονος και με μετρια σωματικη διαπλαση εχω αρκετες φορες χαλασει τα σχεδια καποιων πονηρων ….
    Επισης οταν δινεις οπλο μη κυνηγετικο σε καποιον αμφιβολου επιπεδου, αμφιβολου εκπαιδευσης, με ελλειπη γνωση της υπαιθρου και ισως και της νομοθεσιας τοτε μην περιμενεις παρα μονο σκηνες απο αμερικανικη αστυνομικη ταινια.
    το να βγαλεις κυνηγετικη αδεια ειναι ευκολο , να γινεις κυνηγος ομως ειναι δυσκολο και μπορει να μη γινεις και ποτε.
    Αν δεν ειναι κυνηγος ο θυροφυλακας δεν μπορει να καταλαβει τον τροπο σκεψης του νομιμου κυνηγου η του λαθροκυνηγου.
    Ποιος ειναι αυτος που μου εγγυαται οτι ο οπλοφορων θυροφυλακας δεν ειναι ενα υπερβολικα κομπλεξικο ατομο ???
    και μη μου πειτε ο ψυχιατρος της υπηρεσιας γιατι ξερω αρκετους στρατιωτικους,αστυνομικους και λιμενικους που ειναι παντελως Ακαταληλοι για οποιαδηποτε
    εργασια .Και στην τελικη αμα θελετε αν το προβληματικο αχρηστο παιδακι το εβαλε ο μπαμπας του στο δημοσιο με ενα τηλεφωνο στον μπαρμπα που ειχε στην Κορωνη εεε δεν ειμαι υποχρεωμενος να τον φορτωθω εγω για δερβεναγα.Ας παει στον ιδιωτικο τομεα να δουμε ποσες ημερες θα αντεξει … αν παει ποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #462007

    Eδω δεν εχουν λεφτα λενε για βενζηνες στα αμαξια το οπλο θα φτιαξει την κατασταση,ο θηροφυλακας ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος καλειτε να κανει μια δουλεια που στην κλειστη κοινωνια του χωριου,η ακομα και τις επαρχιας του κανει τον μακακα,δεν μπορει να κανει κατι αλλο,,εχουμε το ελληνικο συστημα εδω παιδια,δεν υπαρχουν νομοι σωστοι που να σε αποτρεπουν απο την παρανομια,και οτι και να λεμε τζαμπα καιει η λαμπα,φιλε μακις η μικρη μειοψηφια των πανηλιθιων λαθροκυνηγων που λες,για να απομονοθη θελει τα ΕΚΑΜ και οχι τους κυνηγους,πηγενε σταματα καμια παρεα που κυνηγανε γουρουνι ολο τον χρονο,και μετα ελα να μου πεις αν θελει τα ΕΚΑΜ η τους κυνηγους,νομοι δεν υπαρχουν,εξω αμα σε πιασουν σαν λαθροθηρα παθαινεις τετοιο χουνερι που δεν το ξανακανεις ποτε σου,και φυσικα τελος το κυνηγι για σενα,,εδω πας στο δηκαστηριο και λεει ο προεδρας.ελα μωρε παιδια για ενα λαγο να τον καψουμε τον ανθρωπο,,αθωος χα χα,και ο αθωος εχει χτιση σπιτι απο τα λαγοπουλα τις νυχτος,η αλλαγη θα ερθη με τον καιρο απο τους νεους κυνηγους,εχουμε δρομο ακομα,εγω ητε εχει οπλο ητε οχι το ιδιο μου κανει,,μηπος και τους βλεπω ποτες μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #462008

    συμφωνω απολυτα μαζι σου ηλια ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα, καλησπερα φιλε χαθηκαμε ρε γαμωτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #462027

    Γεια σου φιλε βικτωρα,,θα ξαναβρεθουμε οταν ερθουν οι μπεκατσες φιλε χα χα,,λιγο ακομα και το φαγαμε το καλοκαιρι,,αν και εγω φετος με το κουταβι να ειναι μικρο τι να κανω,ταλαιπωρια φιλε και παλι απο την αρχη,με βλεπω να σηκωνω καμια με τα ποδια και να τρωει ντουμπλε σε χρονο ττ,,με το ματι μου γυρισμενο αναποδα απο την χαρμανα χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #462045

    Απο αυτα που λεγονται και γραφονται εδω μεσα καταλαβαινει κι ενας ασχετος με το κυνηγι το επιπεδο πολλων συναδελφων κυνηγων(???). Ο αλλος λεει οτι οι θυροφυλακες αν παρουν οπλα θα βγαλουν τα κομπλεξ τους στους κυνηγους κι ο αλλος οτι ειναι ατομα που δεν ειχαν αλλη δουλεια να κανουν…. Γνωριζουν αραγε ποσοι θυροφυλακες εχουν σκοτωθει ή τραυματιστει κατα τους ελενχους λαθροθηρων? Αυτοι που τους κατηγορουν θα ειχαν τα κοτσια να πανε νυχτα στα βουνα να τα βαλουν με την οργανωμενη λαθροθηρια που υπολογιζει την ανθρωπινη ζωη οσο και αυτη των θηραματων? Επειδη ειναι ευκολο να κρινουμε τα παντα απο τον καναπε μας κι επειδη τυχαινει λογω επαγγελματος να αντιμετωπιζω εγκληματιες ( οπως ειναι και οι λαθροκυνηγοι ) προσωπικα πιστευω πως με μια καταλληλη εκπαιδευση πρακτικη και θεωρητικη οι θυροφυλακες επιβαλλεται να φερουν υπηρεσιακο οπλισμο αμυνας. Αλλωστε ο νομοταγης κυνηγος δεν εχει τιποτα να φοβηθει απο τον ελενχο και αυτα τα παιδια θα μπορεσουν να κανουν ευκολοτερα τη δουλεια τους!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων