Ψηφίστε, ναι ή όχι, στην οπλοφορία των θηροφυλάκων

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 121 έως 129 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #462061

    φιλε Κωνσταντινε ενημερωσε με σε παρακαλω αν μιλας ως αστυνομικος η ως κυνηγος.
    ειμαι σιγουρος πως ενας με το δικο σου υψηλο επιπεδο δεν θα ειχε προβλημα στην οπλοφορια των θυροφυλακων.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #462063

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #462086

    συμφωνώ και εγώ με τον κωσταντίνο, η θηροφύλακες πρεπει να οπλοφορούν για πολλούς λόγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #462124

    Φιλε μακης καλησπερα! Δεν εχει σημασια τι δουλεια κανω και σε αυτο το φορουμ ολες οι τοποθετησεις μου γινονται απο τη θεση του κυνηγου! Απλως ανεφερα οτι λογω επαγγελματος ειμαι σε θεση να γνωριζω την ψυχολογια του θηροφυλακα που αοπλος κανει ελενχο σε οπλοφορους κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες! Ειμαι υπερ της οπλοφοριας των θηροφυλακων μετα απο ψυχιατρικο ελενχο τους και εκπαιδευση τους στην χρηση αμυντικου οπλισμου απο αξιωματικους της αστυνομιας! Επαναλαμβανω πως ο νομιμος κυνηγος μονο συμφερον θα εχει απο την θωρακιση των θηροφυλακων! Επισης θα αναφερω στον φιλο λορδο πως το αντικειμενο και τα καθηκοντα των δημοτικων αστυνομικων δεν απαιτουσε να φερουν οπλισμο ( τουλαχιστον οι αρμοδιοτητες που ειχαν πριν καταργηθουν) ενω τα καθηκοντα των θηροφυλακων δηλ. ο ελενχος ατομων που οπλοφορουν το επιβαλουν !! Αυτη ειναι η δικη μου αποψη με γνωμονα παντα το συμφερον του ελευθερου παραδοσιακου κυνηγιου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #462150

    Lord αυτα που καθόμαστε και γράφουμε εμεις απο το ωραιο καναπεδάκι μας,να πάμε να τα πούμε στης οικογένειες αυτόν που έχουν πάει άδικα απο κάτι μ@λ@κες που το έπεζαν πιστολέρο(λαθροθήρες), και πήγαν σαν τα σκυλιά στ’αμπέλη χωρίς καν να υπερασπιστουν την σωματική τους ακεραιότητα.
    Η προσωπική μου γνώμη είναι να τους δώσουν όπλα μετά απο ελεγχο απο ψυχολόγους και εκπαίδευση απο ανθρώπους της Ε.Α

    ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ που βοηθάνε εμάς να μπορούμε να κυνηγάμε με ασφάλεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    Jonas στις #514458

    προσωπικά έχω δει θηροφύλακα να οπλοφορεί.

    Και για όποιον πιστεύει οτι πρέπει να καταργηθεί η θηροφυλακή και τα καθήκοντά της θα αναλαμβάνει η αστυνομία, ας σκεφτεί ότι τότε θα πηγαίνεις κατευθείαν αυτόφωρο, ακόμα και για μικροπαραβάσεις (πχ κατά λάθος διέλευση λίγων μέτρων σε ζώνη αποδημητικών την περίοδο μέχρι 15 Σεπ., χωρίς να έχει γίνει θήρα ή κάρπωση). Αυτό θα ήταν πιό έυκολο με έναν πιό ελαστικό νόμο που θα προέβλεπε πρόστιμα για “πταίσματα” και όχι παρπαομπή όλων στην περιπέτεια του δικαστηρίου.

    Ιωνάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #514576

    Καλησπέρα σύντροφοι!

    Η λύση είναι η θηροφυλακή να ενταχτεί στην ΕΛ.ΑΣ ως ανεξάρτητη υπηρεσία της. Δηλαδή η ΕΛ.ΑΣ να έχει την εποπτεία.

    Ο Θηροφύλακας…πρέπει να αναβαθμιστεί σε αστυνομικό της φύσης… με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Εξετάσεις

    Μισθολόγιο

    κτλ κτλ…

    Το να υπαχθεί η Θηροφυλακή στην ΕΛ.ΑΣ θα είναι μια αποτυχία που την έχουμε ξαναζήσει…τόσο με την Αγροφυλακή…όσο και με την Δασική Υπηρεσία που την απορρόφησε το Πυροσβεστικό Σώμα και είδαμε τα χάλια.

    Η μέθοδος της “απορρόφησης” λειτουργεί απαξιωτικά. Αν όμως λειτουργήσει ως ανεξάρτητη υπηρεσία…όπου υπάρχει ΑΤ θα υπάρχει αυτόματα και γραφείο Θηροφυλακής.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/04/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    JDaw στις #517491

    Φυσικά και όχι, εκτός εάν γίνουν βισματικό μερός της ΕΛ.ΑΣ. Μέχρι τότε όχι, γιατί η οπλοφορία για αυτοάμυνα δεν είναι νόμιμη στην Ελλάδα. Να κάνουν ότι κοιμούνται όπως πρέπει να κάνουν τα παιδιά μου εάν κάποιος γύφτος εισέλθει στο σπίτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #517509

    Θα ελεγα ΝΑΙ στην οπλοφορια των θηροφυλακων,αν δε φοβομουν τον ανθρωπινο παραγοντα.Θελω να πω,ποσες φορες δεν εχουμε διαβασει η ακουσει για αψυχολογητη χρηση του πιστολιου τους απο,υποτιθεται,εκπαιδευμενους ανδρες της ΕΛ.ΑΣ?Φοβαμαι λοιπον την αντιδραση καποιων θηροφυλακων,αν ΝΟΜΙΣΟΥΝ οτι απειλουνται.Απο την αλλη πρεπει και αυτοι να αυτοπροστατευονται.Για ολα αυτα ψηφιζω ΛΕΥΚΟ! :bye:

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 121 έως 129 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων