ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38269

    ΟΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΠΕΚΑΤΣΟΦΤΕΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΜΑΖΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

    ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ “ΣΕΜΝΟΙ”, ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ “ΒΑΡΕΙΑ ΜΑΣ” ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΙΓΟΥΜΕ, ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ “ΑΠΕΙΛΟΥΝ” ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ, ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΜΕ “ΑΓΝΟΙΑ” ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ “ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ“, ΔΕΙΧΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΔΟΚΩΜΕΝΟ.

    ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ!!!
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ……..

    ΤΟ FORUM ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΤΗΣ “ΝΕΑΣ” ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΓΕΝΝΙΑΣ.

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #335731

    ALEX είπα να το κλείσω το θέμα γιατί με κούρασε αλλά εσύ το επαναφέρεις με υπονοούμενα και δηκτικά σχόλια.

    Λοιπόν για να τελειώνουμε επιτέλους γιατί κουράζουμε και τους φίλους του forum ,σου αναφέρω ότι:Η πεδιάδα από Λαμία ως Καινούργιο και η Κωπαίδα είναι ΖΕΣ άρα τα εκπαιδευτικά επιτρέπονται και αν ήσουν κυνηγός με σκυλί (το πουλοκυνηγός δεν μου αρέσει γιατί παραμπέμπει αλλού) θα το ήξερες.Ενα τηλεφώνημα στο ΚΣ Λαμίας ή Λειβαδιάς θα στο επιβεβαιώσει.’ρα πολύ κακό για το τίποτα όπως πολύ σωστά παρατήρησε κάποιος φίλος στο forum.

    Για το ξερόλας τώρα που μου αποδίδεις εμμέσως πλήν σαφώς: Κυνηγάω πολλά χρόνια ορτύκια, από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά σκυλιά και θεωρώ τον εαυτό μου κατά τινα τρόπο ειδικό στο κυνήγι αυτό.Ξερόλας δεν είμαι.Το κυνήγι του αγριογούρουνου ή της φάσας πχ δεν το γνωρίζω.Αν και τα δύο τα έχω κυνηγήσει κατά καιρούς όπως όλοι μας η λιγοστή πείρα μου δεν μου επιτρέπει να εκφέρω άποψη γι’ αυτά και σέβομαι τις απόψεις των ειδικών σε αυτά τα κυνήγια και έτσι μαθαίνω και εγώ.(Γηράσκω αεί διδασκόμενος).

    Για την σεμνότητά μου τώρα: Είμαι σεμνός “σαν παρθένα κόρη” που θα έλεγε και ο Όμηρος και την παράδοση και εμπειρία μου την ανέφερα προς επίρρωσιν των απόψεών μου.

    Για την αντίδραση των “οργανωμένων μαζών”: Κατ’ αρχήν ο όρος μάζα με απωθεί.Οι κυνηγοί όπως και όλοι οι συμπολίτες μας δεν είναι μάζα αλλά άνθρωποι με όνειρα και επιθυμίες και προσδιοριστική ατομικότητα.Όσο δε για το οργανωμένες φυσικά πρέπει να υπάρχει οργάνωση αλλά εσύ είσαι ευχαριστημένος από τις οργανώσεις μας;Αν από τις κυνηγετικές σου εξορμήσεις αφιέρωνες λίγο χρόνο να κουβεντιάσεις με τους συγκυνηγούς σου (όλων των τάξεων και επαγγελμάτων) θα έβλεπες την απογοήτευσή τους και την οργή τους.’ρα κάτι πρέπει να γίνει και όχι περί άλλων να τυρβάζουμε.

    Και σε κάτι που συμφωνούμε: στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.Εγώ κυνηγάω τα πάντα αλλά τον περισσότερο χρόνο μου τον αφιερώνω στα κυνήγια φέρμας.Εσύ με τι ακριβώς ασχολείσαι περισσότερο;Να μας το αναφέρεις  αν θέλεις, να καταλάβω γιατί έχεις αυτές τις περίεργες αντιλήψεις περί ειδικών περιοχών για εκπαιδευτικά.Μα οι ΖΕΣ αυτό ακριβώς δεν είναι;Και τι σχέση έχει το σκοπευτήριο με την εκπαίδευση των σκύλων; Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

    Στο προσδοκώμενο φίλε alex θα φτάσουμε όχι προσκυνώντας καταστάσεις και Οργανώσεις και λιβανίζοντας τα γένεια ο ένας του άλλου,αλλά πιέζοντας πολιτικούς,κόμματα,οργανώσεις,προσφέροντας χρήμα και χρόνο και αφυπνίζοντας την μεγάλη ομάδα (και όχι μάζα) των συγκυνηγών μας.

    Για τους νόμους τώρα: Φυσικά και πρέπει να τους σεβόμαστε αλλά να τους σεβόμαστε όλους.ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΜΙΑ ΚΑΘ’ ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΩΝ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΜΕ ΕΩΛΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ “ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΝΕ ΛΑΓΟΥΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ ΚΙΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ”Μπορεί να είναι και έτσι αλλά τα τρυγόνια τι τα κάνουν τα βγάζουν φωτογραφίες;

    Και για να βάλουμε επιτέλους ένα τέλος σε όλα αυτά γιατί θα γελάει ο κάθε πικραμένος με αυτά που γράφονται εδώ: Κανένα μα κανένα σκυλί δεν μπορεί να μυρίσει ορτυκομάνα ή ορτυκάκια.(Αν παρ΄ελπίδα ξέρεις κανένα το αγοράζω 21000 Ε ).Αν είχες κυνηγήσει ορτύκια με σκυλί θα το ήξερες.Για το θέμα αυτό διάβασε, αν δεν σου κάνει κόπο, άρθρο Ιταλού εκπαιδευτή στο περασμένο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ, όπου διηγείται πως αυτός είδε μια μάνα φασιανό και τα τρία πουλάκια της και τα φοβερά και τρομερά σκυλιά του δεν πήραν χαμπάρι,αν και πέρασαν στα δύο μέτρα,λόγω ακριβώς του γεγονότος ότι οι μάνες και τα μικρά δεν μυρίζουν.

    Ουφ!!! Τελείωσα.Ελπίζω να μην με αναγκάσεις να επανέλθω σε ένα θέμα που όποιος έχει σκυλιά φέρμας (δηλαδή Τα 3/4 των Ελλήνων κυνηγών) το γνωρίζει πολύ καλά.Θα είναι σαν να ανακαλύπτουμε ξανά την Αμερική….

    ΦΙΛΙΚΑ XIRO και κατά κόσμον ΓΙΑΝΝΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Panagiotis στις #38289

    Φίλε xiro συμφωνώ μαζί σου 100% χ 2

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335746

    ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΑΠΟ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ KRITSILIS ΣΤΟΝ ALEX:

    Φίλε μου Alex,

    Στο σημείο αυτό επέτρεψέ μου να πω δύο λόγια, μιάς με το κυνήγι των τρυγονιών μεγάλωσα, και Απριλιάτικο και Φθινοπωρινό.

    … για το θέμα του “φτερού” έχω αντίθετη άποψη.

    … Απρίλη του 1984 & του 1985.  Τόπος κυνηγίου : θέση ” καυκαλήθρα” Κυλήνης νομού Ηλείας. Τα τρυγόνια κατά μικρά κοπαδάκια από νότο πρός βορά. Ταχύτητα των πουλιών: τραίνο με κάρβουνο θα την παρομοίαζα.

    …. νόμιζα ότι τα τρυγόνια ήταν έυκολο θήραμα.

     …Σεπτέμβριος του 1986. … Πάλι τα ίδια κοπαδάκια , παραδόξως για μένα τότε η ίδια κατεύθηνση. Αλλά ταχύτητα, μάλλον με την Φερράρι του Σουμάχερ….

    Αυτά έχω ζήσει εγώ προσωπικά με τα πουλιά αυτά. Τα ξέρω από 10 χρονων. Καμμιά σχέση τα ΣΟΥΜΑΧΕΡΑΚΙΑ του Σεπτέμβρη με τα ΚΑΡΒΟΥΝΟΤΡΑΙΝΑ του Απρίλη.

    ————-
    Αντώνης Κριτσίλης

     

    Φίλε μου Αντώνη.

    Έχω ήδη δηλώσει σε προγενέστερο μήνυμά μου ότι δεν γνωρίζω πολλά από τρυγόνια, για αυτό δεν θέλω κανένας να νομίζει ότι κάνω τον ειδικό. Μου κάνει παρ’ όλα αυτά εντύπωση, πώς και δεν αντέκρουσε κανείς την άποψή σου για τις ταχύτητες των τρυγονιών του Απρίλη και του Σεπτέμβρη, τις οποίες παρουσίασες μάλλον …ανάποδα.

    Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην περίπτωσή σου η τοποθεσία που τα κυνήγησες, αλλά νομίζω ότι είναι κοινή πεποίθηση ότι τα απριλιάτικα τρυγόνια είναι σκέτα διαόλια, με δεύτερα σε ταχύτητες & ελιγμούς τα σεπτεμβριάτικα, και τρίτα τα ντοπιάρικα της έναρξης, ιδίως τα πιτσούνια. Ακόμα κι αυτά όμως (πιτσούνια) μετά τις πρώτες ντουφεκιές της ημέρας, πιάνουν αμέσως το νόημα κι αρχίζουν τα ακροβατικά.

    Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που συμφωνεί μαζί μου;

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38327

    Λεωνίδα ο Αντώνης έχει δίκιο. Τον Απρίλη έχει προγηθεί το πέρασμα τους από την θάλασσα. Οπότε φτάνουν ξεθεομένα και το μόνο που ψάχνουν είναι ένα μέρος να ξεκουραστούν, να φάνε και να συνεχίσουν το ταξίδι τους.

    Ένας από τους κυριότερους σταθμούς είναι τα Στροφάδια, μια βραχονησίδα 26 μίλια ανοικτά από τις ακτές της Κυπαρησίας. Η ομοσπονδιακή θηροφυλακή προσπαθεί κάθε χρόνο να είναι εκεί αλλα σαμποτάρεται όπως ήδη γράφτηκε στον τύπο.

    Αντίθετα τον Σεπτέμβριο η μετακίνηση τους από τον βορρά προς την χώρα μας γίνεται σταδιακά με ενδιάμεσους σταθμούς.

    Γι αυτό άλλωστε είναι παχουλά και δυνατά.

    Ο τόπος συγκέντρωσης πριν το ταξίδι είναι οι Βαλκανικές χώρες. Προτιμούν όμως την Σερβία και Βουλγαρία γιατί βρίσκουν περισσότερη τροφή λόγω των παραδοσιακών καλλιεργιών, αντίθετα με το τι γίνεται στην Ελλάδα.

    Την δεκαετία του 70 στην διάρκεια των Πασχαλινών διακοπών, πηγαίναμε με τον πατέρα μου κάθε πρωί στα Μέγαρα όπου φαντάσου η κάρπωση ήταν σαν μια σημερινή καλή μέρα για τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38329

    Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΚΡΙΤΣΙΛΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΕΡΔΕΡΨΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ.

    ΤΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΕΝΑΙ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ “ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ”, ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΛΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ “ΠΕΡΙΤΤΑ” ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΤΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟΝ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΥΨΗ ΜΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, ΤΟ ΝΑ ΤΑ “ΜΠΑΣΕΙΣ” ΔΕ, ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΑΠΑΤΗΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΑ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΟΥΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΜΕ 5-6-7ΑΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕ 8-9ΑΡΙΑ.

    ΤΑ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ “ΒΑΡΙΑ” ΚΑΙ ΑΠΟΝΗΡΕΥΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΤΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΥΨΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΤΑ ΠΡΩΙΜΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ “ΧΑΖΑ” ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΟΥΝΕ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.

    ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΦΙΛΟΣ LEO ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. 

    Η ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ KRITSILIS ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΟΛΛΩΝ…….ΧΡΟΝΩΝ……. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38332


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 20 Mάϊος 2004


    Λεωνίδα ο Αντώνης έχει δίκιο. Τον Απρίλη έχει προγηθεί το πέρασμα τους από την θάλασσα. Οπότε φτάνουν ξεθεομένα και το μόνο που ψάχνουν είναι ένα μέρος να ξεκουραστούν, να φάνε και να συνεχίσουν το ταξίδι τους.

    Ένας από τους κυριότερους σταθμούς είναι τα Στροφάδια, μια βραχονησίδα 26 μίλια ανοικτά από τις ακτές της Κυπαρησίας.


    ΚΩΣΤΑ Η ΑΠΟΔΗΜΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ. ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟΠΟΥΣ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗΣ/ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ. ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ “ΞΕΘΕΩΜΕΝΩΝ” ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ.

    ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΦΑΔΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΤΟΥΣ ΕΚΤΑΣΗΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΟΙ “ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΑΣ” ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #38337

    εγω συμφωνω με τον αντωνη

    χωρισ μεγαλη εμπειρια στα απριλιατικα αλλα απο τισ κυνηγοκουβεντεσ ξερω

    οτι τα απριλιατικα τα βαρανε οι λαθροθηρεσ ευκολα και καθιστα πολλεσ φορεσ στα σημεια απο τα οποια μπαινουν μετα το ταξιδι τουσ απο την θαλασσα .

    τα βρισκουν οταν εχουν χασει την περισσοτερη δυναμη και ενεργεια γιαυτο και φαγωθηκαν οι οικολογοι και απαγορευτηκαν

    τα του σεπτεμβριου που τα κυνηγω καθε χρονο ερχονται και αυτα απο την θαλασσα

    αλλα μολισ δουνε στερια στουκαρουν σαν βολιδεσ

    ο καθενας βεβαια μπορει να εχει την γνωμη του και να την καταθετει  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335750

    Ρε παιδιά, άμα έρχονται απ’ την θάλασσα λογικό είναι να είναι κουρασμένα και να είναι ευκολότερος στόχος. Κι εγώ μια φορά που κυνήγησα στην Μάνη Σεπτέμβρη σε μπάσιμο απ’ την θάλασσα, μου έκανε εντύπωση η χαμηλή ταχύτητα των πουλιών, αλλά και η εκπληκτική αλλαγή συμπεριφοράς (βλ. afterburner) μόλις έπαιφτε η πρώτη ντουφεκιά.

    Τι να πω, μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως είμαι σίγουρος ότι παίζει ρόλο ο τόπος.

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38344

    Φίλε Αλέξη, δεν ξέρω αλλά όσα υποστηρίζω τα έχω διαβάσει και σε περιοδικά σε άρθρα που αναφέρονταν στον κύκλο μετανάστευσης των αποδημητικών.

    Εννοείται ότι τα πουλιά με το που φτάνουν πάνω από τα νησιά μας αρχίζουν τους ενδιάμεσους σταθμούς.

    Όσο για το αν έχουν δυνάμεις θα σου πω το εξής: οι Ζακυνθινοί παραδέχονται ότι  παρακαλάνε να μην φυλάγονται τα Στροφάδια,  ώστε από το τουφεκίδι που θα πέφτει εκεί, να κάνουν το μπάσιμο τους κατευθείαν στο νησί τους και να τα βρούν ξεθεωμένα.

    Στην Αίγυπτο όπως έχω ξαναπεί γνωρίζοντας από τα ταξίδια που κάνω κάθε χρόνο, τα τρυγόνια δεν κυνηγιούνται συστηματικά. Τριγυρίζουν στις παρυφές του Καΐρου σε περιοχές με κανάλια του Νείλου, σαν τις δικές μας δεκαωχτούρες. Είναι σίγουρα απονήρευτα πριν φτάσουν εδώ.

    Πιστεύεις λοιπόν ότι ένα πουλί που διανύει μια τέτοια απόσταση με συνεχόμενη πτήση, είναι σε θέση να αποφύγει τον κυνηγό που τον περιμένει στην ακτή, αν δεν ανακτήσει τις δυνάμεις του? Φυσικά μετά από κανα 2 μέρες θα είναι μια χαρά αν έχει γλιτώσει. Πάρτο με την λογική, αν περπατάς 12 ώρες συνέχεια, θα έχεις το ίδιο κουράγιο να τρέξεις αν κάτι σου συμβεί?

     

    Τα τρυγόνια που γλιτώνουν μετά από το πρώτο μπάσιμο, αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο και ψηλώνουν, αρχίζοντας τους ελιγμούς.

    Τον Αύγουστο τα τοπιάρικα μετά την πρώτη μέρα έχουν γίνει εξπέρ, αυτά δε που έρχονται από πάνω έχουν πάρει την δόση τους όσο καιρό παραμένουν στις γειτονικές μας χώρες και βέβαια από την στιγμή που θα περάσουν τα σύνορα μας αρχίζει η πραγματική μάχη.

    Συμφωνώ ότι τον Απρίλη δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα και ότι δεν είναι μέσα στις αιτίες της μείωσης τους το Απριλιάτικο κυνήγι στην Ελλάδα.

    Δεν είμαι όμως σε θέση να εκτιμήσω αν θα πρέπει να επιτραπεί και δεν ανέχομαι να ισχύουν άλλοι νόμοι σε μερικά μέρη της Ελλάδας υπό την ανοχή του Κρατικού μηχανισμού.

    Τα περί παράδοσης τα ακούω βερεσέ, και μένα ο παππούς μου κυνήγαγε τον λαγό όλο το χρόνο, θα πρέπει να το κάνω κι εγώ για να τηρώ τας παραδόσεις?

    Έτσι από περιέργεια θα θέσω το θέμα σε φίλο μου καθηγητή ορνιθολογίας στο πανεπιστήμιο της Κρήτης. Είναι ανοικτόμυαλος άνθρωπος που δεν διστάζει να διαλαλεί στα οικολογικά συνέδρια ότι οι μεγαλύτερες μειώσεις παρατηρούνται στα μη θηρεύσιμα είδη.

     

    Τονίζω δε ότι σε καμία περίπτωση οι όποιες διαφωνίες μεταξύ των μελών, δεν πρέπει να επηρεάζουν τις σχέσεις μας.

     

    Φιλικά, Κώστας 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38345


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΙΑΚ στίς 20 Mάϊος 2004


    εγω συμφωνω με τον αντωνη

    χωρισ μεγαλη εμπειρια στα απριλιατικα αλλα απο τισ κυνηγοκουβεντεσ ξερω

    …………………………………………………………….

    τα βρισκουν οταν εχουν χασει την περισσοτερη δυναμη και ενεργεια γιαυτο και φαγωθηκαν οι οικολογοι και απαγορευτηκαν ………..


    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΑΚ,

    ΤΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ “ΚΛΙΚΕΣ” ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΕΙΛΗ /ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΥΡΙΚΝΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΝ. ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ….

    ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ…..

    P/S: ΑΓΑΠΗΤΕ ΙΑΚ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΕΜΦΟΜΑΙ ΕΣΕΝΑ. Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38347


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 20 Mάϊος 2004


    Έτσι από περιέργεια θα θέσω το θέμα σε φίλο μου καθηγητή ορνιθολογίας στο πανεπιστήμιο της Κρήτης. Είναι ανοικτόμυαλος άνθρωπος που δεν διστάζει να διαλαλεί στα οικολογικά συνέδρια ότι οι μεγαλύτερες μειώσεις παρατηρούνται στα μη θηρεύσιμα είδη.

     


    [/indent]

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ,

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

    ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΦΙΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #38350

    ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΦΙΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ.

    Ο γραπτός λόγος κρύβει πάντα τον κίνδυνο να παρεξηγηθεί η πρόθεση του γράφοντος. Πολλά από τα ειπωμένα εδώ πέρα που προκάλεσαν ερεθισμούς και παρεξηγήσεις, αν τα έλεγε κάποιος σε μία μεγάλη παρέα, θα είχαν τελείως διαφορτεική αντιμετώπιση. Οι κινήσεις των χεριών, το ύφος του προσώπου, ο τόνος της φωνής, είναι πράγματα που χρωματίζουν τις λέξεις στην προφορική κουβέντα, και που λείπουν δυστυχώς από τον γραπτό λόγο. Η αδυναμία της πιστής έκφρασης συναισθημάτων μέσω του γραπτού λόγου, προκαλεί δυστυχώς αυτές τις παρεξηγήσεις.

    Βλέπω εδώ ότι ο Alex φοβάται πλέον πως ό,τι και να πει θα παρεξηγηθεί, και είναι λογικό, αφού βρέθηκε ξαφνικά κατηγορούμενος για κάτι που είπε σε προηγούμενο μήνυμα μεν, που δεν το εννοούσε όμως όπως αρχικά ακούστηκε.

    Εγώ φροντίζω να διαβάζω πάντα τα μηνύματά μου πριν τα στείλω, τουλάχιστον αυτά που λόγω περιεχομένου μπορούν να παρεξηγηθούν εύκολα.

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38353

     

    Για το καλό της δραστηριότητας που αγαπάμε ας παραμένουν οι διαφορές απόψεων σε χαμηλούς τόνους.  Καλό είναι να αποφεύγουμε τους υπαινιγμούς. Οι όποιες δυσαρέσκειες μεταξύ μελών είναι άδικο να αποδίδονται στο σύνολο.

     

    Για τα εκπαιδευτικά έχω να πω το εξής: Δεν κάνω παρανομίες, πάω όπου επιτρέπεται,  την εποχή των ζευγαρωμάτων ξεκουράζω τους σκύλους μου και σέβομαι την περιουσία των άλλων. Δεν αισθάνομαι καμία ενοχή.

    Ένα απόγευμα είδα στην Κωπαϊδα κοντά στους φοίνικες τα (ψηλωμένα) στάρια καταπατημένα. Σήμερα έμαθα πως μετά από λίγες μέρες πέθαναν 4 σκύλοι από φόλες στην περιοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #38360

      Φιλε  kritsilis εισαι καλοδεχουμενος στο νησι μου.Απο 1 εως  15 Σεπτεμβριου .Τοτε ειναι τα περασματα.Στησιμο στο καρτερι το καλο απ ο το απογευμα της προηγουμενης  στα δε <<δικα μας>> ας πουμε 2.30 το πρωι . Να εισαι σιγουρος οτι στα δικα μας καρτερια τα χιλια ειναι λιγα

      Μιχαλης 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων