ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ…

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 121 έως 124 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38385

     Kαλημερα παιδια,

     Εμας εδω Χανια, τα πουλια οπως και να χει απο θαλασσα ερχονται. Του Σεπτεμβριου ομως, ερχονται φαγωμενα και ετοιμα για το μεγαλο ταξιδι, με πολλες δυναμεις, μπολικο λιπος, και φυσικα πετανε με 1000 αναμεσα στις ελιες, καθιστωντας τα ενα τρομερα δυσκολο στοχο.

     Τα του Απριλη, οσες φορες κυνηγησα με τον πατερα μου, ειναι τελειως ηρεμα, πολυ αδυνατα, και παρα πολυ ευκολοι στοχοι..

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #38418

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΘΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΤΥΠΑΓΑΝ  ΣΑΝ…….ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #38424

     

     Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα  διαβάσατε στο πρόσφατο  ΕΘΝΟΣ/ΚΥΝΗΓΙ, για τις παρατηρήσεις των Βρετανών, σχετικά με τις “παράπλευρες απώλειες” που υφίστανται τα τρυγόνια, σε ένα ζωτικό χώρο φωλεοποίησης και αυτές ΔΕΝ οφείλονται στο κυνήγι αλλά στην δραματική αλλαγή των όρων χρήσης γής, στην εντατική γεωργία, στα φυτοφάρμακα κ.λ.π

     Το σκηνικό αυτό μου θυμίζει ολίγον το το τι έπαθε η πεδινή πέρδικα σε μας ή  στην Ιταλία,  εξαιτίας της υποβάθμισης και των αλλαγών των βιοτόπων της … επομένως η επίκληση ενός κυνηγιού “παραδοσιακού” χαρακτήρα, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη και οι νεότερες παράμετροι, το μόνο που θα μας κάνει είναι ή να εθελοτυφλούμε ή να κλείνουμε το “ένα” μάτι μπροστά στο πρόβλημα και πολύ περισσότερο βέβαια δεν νομίζω ότι στο σημείο αυτό να επηρεαζόμαστε ή παρασυρόμαστε από τους “οικολογίσκους …”

     Αντίθετα θα πρέπει να μελετηθεί το θέμα και μελέτη βέβαια δεν γίνεται με τα όπλα “ανά χείρας” κατά μήνα Απρίλιο, όπως πιθανώς θα σκέφτονται κάποιοι, εξάλλου όποιοι τα κυνηγούν και την “κλειστή περίοδο”…. τι άραγε προσφέρουν στους εαυτούς τους, πέραν του τίτλου του “λαθροθήρα” και του δημόσιου διαπομπευτή του έλληνα κυνηγού ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38450


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEOD στίς 21 Mάϊος 2004


     εξάλλου όποιοι τα κυνηγούν και την “κλειστή περίοδο”…. τι άραγε προσφέρουν στους εαυτούς τους, πέραν του τίτλου του “λαθροθήρα” και του δημόσιου διαπομπευτή του έλληνα κυνηγού ;;;


    [/indent]

    ΙΣΩΣ…. ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ, ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΟΤΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΚΕΩΝΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ/ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΩΝ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ “ΚΙΤΡΙΝΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ”, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΣΥΝΑΝΤΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ. 

    ΣΙΓΟΥΡΑ…. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ  ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

    ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!! ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΣ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΑ, ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ “ΤΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΑΜΟΙΡΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ” ??????

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ “ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ” ΕΠΙ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΟΝΩΝ. ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ “ΗΓΟΥΝΤΑΙ” ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΟΤΕ?? ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??

    ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ: TI-ΠO-TA…..


    ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ “ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΕΟΓΡΑΦΑ” ΕΝΟΣ ΧΡΕΟΥΣ ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΛΕΜΑΤΑ.

    ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ. ΑΣ ΜΠΟΥΝΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ “ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ” ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ, ΝΕΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ. ΑΣ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ “ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΑΤΡΙΕΣ” ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ.

    ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ΤΟΥΣ “ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ”!!!!!!!

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 121 έως 124 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων