Mts 200 η KRIEGHOFF K-80 ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #124236

    http://www.youtube.com/watch?v=dcDTPGZ8FoI

    Δεν είναι ανάγκη να το πάρουμε τοις μετρητοίς, απλά η προσωπική άποψη κάποιου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #361886

    Φίλε ΜΠΕΦ , δεν θέλω να σου κόψω τη φόρα , αλλά ούτε το ένα όπλο , ούτε το άλλο κάνουν για τα ολυμπιακά αθλήματα του πήλινου , όπως ρίχνονται σήμερα.

    Το Krieghoff κάνει κυρίως για αμερικάνικο τραπ και σκήτ ή σπορτινγκ όπως το ρίχνουν στην Αμερική , γιατί είναι πολύ βαρύ , αζύγιστο και ακούνητο για ολυμπιακό τραπ και σκήτ (που ρίχνουμε εδώ) που απαιτούν ζωντανά και καλοζυγισμένα όπλα.Είναι αθάνατο και εξαιρετικό μηχανικά , αλλά έχει και την συμπεριφορά μπετόβεργας. Θα σε δυσκολέψει πολύ να κάνεις κάτι καλό με αυτό.

    Το Vostok είναι ένα όπλο που είχε τις επιτυχίες του πριν από 30 και πλέον χρόνια και πλέον έχει ξεπεραστεί από τις εξελίξεις . Σαν σκητοντούφεκο είναι στημένο για 32 γρ σκάγια με μαλινόταπα και πιάτα με λιγότερες ταχύτητες και χωρίς τους απαιτητικούς ντουμπλέδες στον 4 βατήρα. Σαν τραποντούφεκο είναι επίσης κάποια χρόνια πίσω με πάρα πολύ σφικτά τσοκαρίσματα , (φουλ και έξτρα φουλ) , σχεδιασμένα για την εποχή που έριχναν 32 γραμμαρια σκάγια με μάλλινη τάπα , τα πιάτα πιο αργά και η τεχνική του αγωνίσματος τελείως διαφορετική. Επίσης τα κοντάκια τους θα σε δυσκολέψουν και ανταλλακτικά δεν υπάρχουν σε μεγάλη διαθεσιμότητα σε περίπτωση βλάβης.

    Επίσης , λόγω του ότι τα παραπάνω όπλα δεν είναι ιδιαιτέρως δημοφιλή , θα δυσκολευτείς να τα ξεφορτωθείς και όταν θα γίνει αυτό , θα χάσεις σημαντικό μέρος των χρημάτων που έχεις δώσει.

    Αν θέλεις πραγματικά να επενδύσεις κάποια χρήματα σε ένα καλό σκοπευτικό όπλο ,το οποίο να μπορεί να σου δώσει αυτά που θές στον βατήρα και να κραταει την αξία του σαν όπλο οι επιλογές είναι δυστυχώς μόνο δύο: Perazzi ή Beretta.

    Η επιλογή είναι δική σου.

    +1

    Επιπλέον, αναφέρεις κάποια πράγματα τα οποία δεν με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είσαι έτοιμος να αγοράσεις κάτι τόσο ακριβό και εξεζητημένο, χωρίς να γνωρίζεις κάποια πολύ βασικά πράγματα για την χρήση τέτοιων όπλων στο σκοπευτήριο. Αναφέρω χαρακτηριστικά:

    Βασικα εδω δεν υπαρχει σκοπευτηριο αλλα ισως υπαρξει στο εγγυς μελλον

    Θα μου αρεσε το τραπ περισσοτερο αλλα το θελω και για κυνηγετικη χρηση

    Η συμβουλή μου είναι η εξής: Όταν με το καλό λειτουργήσει σκοπευτήριο στην περιοχή σου, ανάλογα με τα αγωνίσματα που θα προσφέρονται και ανάλογα με το ποιο αγώνισμα θα σου αρέσει τελικά και στην πράξη και όχι στην θεωρία, τότε ανάλογα με τα χρήματα που θα θέλεις να διαθέσεις, θα σε συμβουλέψουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

    Και κάτι ακόμα. Μην μπερδεύεις τα σκοπευτικά όπλα με το κυνήγι. Και ιδίως τα τραποντούφεκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #124266

    Για να 'χουμε καλό ρώτημα, οι τιμές των Krieghoff σε τι επίπεδα παίζουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #361901

    Για να 'χουμε καλό ρώτημα, οι τιμές των Krieghoff σε τι επίπεδα παίζουν;

    Τιμη αντιπροσωπιας αυτη την στιγμη 8700 ευρω.
    Λεωνιδα αυτο που δεν εχω πει ποτε ειναι οτι εκτος απο το κυνηγι εχω και ενα κολλημα με τα οπλα(κυνηγετικα).
    Δηλαδη μαζευω κυριως καλα οπλα,και ετσι τυχαινει να εχω και το DT10 και το Perazzi mx12.Επισεις εχω και αλλα οπως 682
    μερικα Merkel beretta πλαγια και ποζε καθως και browning σκοπευτικα.
    Ετσι το οπλο δεν παει να πει οτι θα το λιωσω στο σκοπευτηριο ουτε οτι θα κανω προταθλητισμο απλα θελω να το εχω.
    Βεβαια εχετε δικιο για το ενδεχομενο πωλησης και την τιμη μεταπωλησης.Γι'αυτο ισως παω σε κατι πιο κλασσικο οπως μια cosmi που δεν χανει ποτε τα λεφτα της και που συνεχεια ανεβαινει κατα πολυ η τιμη της.Παντως ιδωμεν…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #124312

    Μην μας το γυρίζεις τώρα στις καραμπίνες!!!!
    Εγώ πάντως σε αυτά τα χρήματα θα επέλεγα ένα Renato Gamba!! Kαλύτερο απο όλα όσα αναφέρθηκαν για εμένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124313

    Αληθεια τριανταφυλλε γιατι τα συγκεκριμενα οπλα εχουν την φημη οτι ειναι καλυτερα απο τα Perazzi ?
    Επισεις ποιος ειναι ο αντιπροσωπος εδω ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #361933

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=dcDTPGZ8FoI”]http://www.youtube.com/watch?v=dcDTPGZ8FoI[/url]

    Δεν είναι ανάγκη να το πάρουμε τοις μετρητοίς, απλά η προσωπική άποψη κάποιου.

    Συγγνώμη αλλά αυτή η λίστα απέχει πάάάάρα πολύ από την πραγματικότητα…
    Πού είναι το Beretta ASE-90??
    Πού είναι τα Vostok???
    Πού είναι τα Gamba??
    Τα Kolar???
    Και έλεος…το cynergy No4???????????
    E μην αρχίσουμε να λέμε και άλλα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #361934

    Αληθεια τριανταφυλλε γιατι τα συγκεκριμενα οπλα εχουν την φημη οτι ειναι καλυτερα απο τα Perazzi ?
    Επισεις ποιος ειναι ο αντιπροσωπος εδω ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #361935

    Αληθεια τριανταφυλλε γιατι τα συγκεκριμενα οπλα εχουν την φημη οτι ειναι καλυτερα απο τα Perazzi ?
    Επισεις ποιος ειναι ο αντιπροσωπος εδω ?

    Ο μηχανισμός κτλ είναι σχεδόν ίδια…απλά υπάρχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής νομίζω…Είναι μισό σκαλοπάτι καλύτερα από τα Perazzi (και που να δεις πλαγιόκαννο Gamba!!!)…Βασικότερος όμως παράγοντας είναι η διαφήμιση! Η Perazzi (και η Beretta) πέρα από τις προσφορές που κάνει στους πρωταθλητές έχει και παντού διαφήμισεις…Ε αναγκαστικά θα επιλέξουν όλοι Perazzi!!!
    Τα Gamba από πέρυσι τα εισάγει ο κ. Πισσάς Παντελής (έχει και την Laporte Hellas που έφτιαξε το Ολ. Σκοπευτηριο στο Μαρκόπουλο). 6936144484 είναι το κινητό του..μόνο αυτό ξέρω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #124320

    Φίλε ΜΠΕΦ η γνώμη μου είναι να μην σκεφτείς τίποτα παρά μόνο την αγορά του όπλου που σε ενθουσίασε. Πάρτο και μετά θα δεις για σκοπευτήρια κλπ. Δεν μπορούν όλα να γίνονται με λογικούς λόγους. Άκου και την καρδιά σου που επιθύμησε κάποιο από αυτά τα όπλα.
    Αγόρασε την οπλάρα που σκέφτεσαι και κοίταξε να ευχαριστηθείς την κάθε βολή…μα την κάθε βολή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #361940

    Σ'ευχαριστω Τριανταφυλλε ,παντως νομιζω οτι θα συμφωνησω και με σενα και με τον φιλο τον Androu οτι δεν ειναι τυχαιο οτι τα beretta-perazzi κυριαρχουν αυτη την στιγμη ,καθως και για την ποιοτητα των gamba.Ειναι ενα παζλ το τι θα αποφασισω τελικα.
    Περιμενω και την προσφορα του αντ/που των gamba και βλεπουμε…. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #124346

    Συμφωνώ και επαυξάνω σε όσα έγραψε ο Τριαντάφυλλος. Τα Gamba (Renato ή Flli) είναι σαφώς ανώτερα ποιοτικά από τα Perazzi, αλλά δεν έχουν μεταπωλητική τιμή και ζήτηση. Μόνο αν πέσεις σε γνώστη.

    Όχι βέβαια ότι το Perazzi είναι κακό όπλο, κάθε άλλο. Απλά όταν μία οπλοτεχνία γίνεται οπλοβιομηχανία, είναι λογικό να μην μπορούμε πλέον να μιλάμε για αυθεντικό χειροποίητο όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #124352

    Τι είναι αυτά πού μας κάνετε τώρα.
    Πάνω που εμείς οι αδαείς έχουμε αποφασίσει ποιό είναι το όπλο των ονείρων μας, μας πετάτε μια καινούργια, καλύτερη και ακριβότερη φίρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #124384

    Από ποιότητα τα ισπανικά τα Kemen τι λένε;
    Βέβαια απ΄όσο ξέρω δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124388

    Ειναι αληθεια οτι oi καννες των krieghoff den δεν φτιαχνονται πλεον απο ατσαλι μπελλερ ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων