Mts 200 η KRIEGHOFF K-80 ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #362038

    Τι είναι αυτά πού μας κάνετε τώρα.
    Πάνω που εμείς οι αδαείς έχουμε αποφασίσει ποιό είναι το όπλο των ονείρων μας, μας πετάτε μια καινούργια, καλύτερη και ακριβότερη φίρμα.

    Φίλε μου, δεν είναι ακριβότερα τα Gamba από τα Perazzi… Έχουν ίδια, ίσως και λιγότερη τιμή… Αλλά στην Ελλάδα ίσως το παντρευτείς, αφού όπως είπε και ο Λεωνίδας δύσκολα θα το μεταπωλήσεις.. Επίσης μιλάμε ότι τα Gamba φτιάχνονται ακριβώς έτσι όπως τα θες, σου κάνει ότι του πεις!! Άρα καταλαβαίνουμε αυτο περί οπλοβιομηχανίας κτλ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124450

    Τριανταφυλλε αν χρειαζοταν να διαλέξεις αναμεσα σε DT-10,MX-12,K-80 και δινοντας τα ιδια λεφτα η αν εν πασι περιπτωσει ειχες τα χρηματα για οποιοδοιποτε απο τα τρια τι θα διαλεγες και γιατι ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #124457

    Αν και είμαι μπερετάκιας, το τριντεντ δεν θα το επέλεγα ποτέ.. Είναι ένα τουφέκι το οποίο το έβγαλε η beretta ώστε να αντικαταστήσει το πανάκριβο τότε ASE-90 και να πιάσει τις τιμές των perazzi. Φυσικά είναι απόγονος του ASE-90, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το φτάνει ποιοτικά, μιλάμε για τρομερές διαφορές..Ακόμα και τώρα μεταχειρισμένα ASE-90 ξεπερνούν και τα 6000!!! Επίσης μην ξεχνάς ότι στην Ελλάδα μόνο έχει τόσο υψηλή αξία το DT-10!! Στην Κύπρο όπου όλα κάνουν όσο πραγματικά κοστίζουν, δεν ξεπερνάει τα 4800 ευρώ. Άρα συμπερασματικά δεν είναι αντάξιο ενός perazzi και δεν θα το αγόραζα ποτέ.
    Ανάμεσα τώρα στο Κ-80 και το ΜΧ12 μάλλον θα επέλεγα το 2ο…Αλλά οι λόγοι είναι προσωπικοί και στους λέω: εγώ παίζω skeet. Το Κ-80 είναι πολύ βαρύ και κουραστικό (όσον αφορά το ζυγισμά του, είναι υπέροχο κατ'εμέ, αλλά ο ιδιοκτήτης αυτού που είχα παίξει, είχε κάνει επέμβαση εσωτερικά στο κοντάκι και το είχε ζυγίσει τέλεια). Είναι όπλα φτιαγμένα για σκληρή Αμερικάνικη χρήση και αν θέλεις, είναι όπλα που φτιάχνονται για αμερικάνους. Είναι τύποι που τους αρέσουν τα φορτωμένα!! Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά. Αντίθετα τα perazzi είναι πολύ όμορφα.. Όμως ανάμεσα σε Κ-80 και Κοlar θα επέλεγα το 2ο. Είναι και αυτό για ''αμερικάνους'' αλλά είναι πανέμορφα! 'Ενας άλλος λόγος είναι η τιμή του Κ-80 στην Ελλάδα όπου φτάνει τα 10.000 αν δεν κάνω λάθος.. Ένα ΜΧ-12 κάνει κάπου στα 8000 και το φτιάχνεις όπως θέλεις.
    Αν πραγματικά είχα να δώσω πολλά χρήματα για όπλο, θα αγόρασα κάποιο beretta SO5!! Αυτό είναι το όνειρό μου!!
    Αλήθεια, τί τιμή σου είπε για το Gamba?? Σου είπε πως μέσα στην τιμή είναι και τα έξοδα να πας Ιταλία για να φτιάξεις το όπλο στα μέτρα σου(αφού και κολυμπόντας πας από εκεί που είσαι!!!!)?? Σου είπε πως είναι όπλα εξ'ολοκλήρου custom-made??
    Γενικά ομως είναι θέμα γούστου και το θέμα αφορά μόνο εσένα!! Αν σου αρέσει οπτικά περισσότερο το Κ-80,ή μιλάει στην καρδιά σου που λέμε, τότε αγόρασε το και απόλαυσε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #362056

    Από ποιότητα τα ισπανικά τα Kemen τι λένε;
    Βέβαια απ΄όσο ξέρω δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα…

    Είναι όπλα πολύ καλά ποιοτικά με στιβαρούς μηχανισμούς και κλειδιά, αντάξια των Gamba και Perazzi. Αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορούν ούτε καν στην Κύπρο.. Θα ψάξω λίγο ακόμα και θα σου πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124459

    Σιγουρα φιλε Τριανταφυλλε η τιμη αντικατοπτριζει μεχρι ενος σημειου και την ποιοτητα,αρα λες ενα Περαζζι για να ειναι ακροβοτερο θα ειναι και καλυτερο.Εδω θα εκανα τον δικηγορο του εξω απο δω και θα ελεγα οτι η μπερεττα φτιαχνει πολυ περισσοτερα οπλα απο οτι η Περαζζι και αρα θα μπορουσε να ριξει πολυ το κοστος αλλα απο την αλλη χανει τους ακριβους πελατες που ζητουν οσο το δυνατον μικροτερη και πιο προσεγμενη παραγωγη.
    Παντως ακουω αλλα απο τον ενα,αποφασιζω και μετα ακουω αλλα απο τον αλλο και αλλαζω συνεχεια γνωμη.
    Θα δουμε,αν και εχω επωμισει ολα τα οπλα που εχουν αναφερθει μεχρι τωρα θα ελεγα οτι το καλυτερο ζυγισμα εχουν το μπερεττα και το περαζζι.Παρολα αυτα το κριεκοφ εχει στιβαροτητα και δεσιμο αρα αντοχη,και η κοσμι ειναι ενα συλλεκτικο αναγκαστικα αφου η παραγωγη της ειναι περιορισμενη(90-100 οπλα ετησιως).
    Ιδωμεν ευχομαι στην καλυτερη αποφαση μου….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #362058

    Σιγουρα φιλε Τριανταφυλλε η τιμη αντικατοπτριζει μεχρι ενος σημειου και την ποιοτητα,αρα λες ενα Περαζζι για να ειναι ακροβοτερο θα ειναι και καλυτερο.Εδω θα εκανα τον δικηγορο του εξω απο δω και θα ελεγα οτι η μπερεττα φτιαχνει πολυ περισσοτερα οπλα απο οτι η Περαζζι και αρα θα μπορουσε να ριξει πολυ το κοστος αλλα απο την αλλη χανει τους ακριβους πελατες που ζητουν οσο το δυνατον μικροτερη και πιο προσεγμενη παραγωγη.
    Παντως ακουω αλλα απο τον ενα,αποφασιζω και μετα ακουω αλλα απο τον αλλο και αλλαζω συνεχεια γνωμη.
    Θα δουμε,αν και εχω επωμισει ολα τα οπλα που εχουν αναφερθει μεχρι τωρα θα ελεγα οτι το καλυτερο ζυγισμα εχουν το μπερεττα και το περαζζι.Παρολα αυτα το κριεκοφ εχει στιβαροτητα και δεσιμο αρα αντοχη,και η κοσμι ειναι ενα συλλεκτικο αναγκαστικα αφου η παραγωγη της ειναι περιορισμενη(90-100 οπλα ετησιως).
    Ιδωμεν ευχομαι στην καλυτερη αποφαση μου….!

    ΦΙΛΕ ΜΠΕΦ Η COSMI ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ!!!ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΚΥΠΡΙΔΗΜΟΣ,ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΑΞΙΑΣ 60000 ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΛΕΙΑΝΣΗ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΟΠΩΣ ΜΙΑ COSMI!!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ!!ΑΝ ΔΙΕΘΕΤΑ 10 ΜΕ 12000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑ ΜΙΑ COSMI..!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #362061

    Σιγουρα ετσι ειναι φιλε σκοπευτη αλλα παλι να δωσεις τοσα λεφτα για την βαλεις στο ραφι κριμα δεν ειναι ?
    Αφου δεν ειναι και τοσο ευχρηστη ωστε να την παιρνεις καθημερινα στο κυνηγι με τοσο βαρος νομιζω 4κγρ η κανω λαθος ?
    Εκτος αυτου ειναι και λιγο δυσχρηστη μιας και δεν εχω συνηθησει σε συστημα σαν της κοσμι…. :D :D :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #362064

    Σιγουρα ετσι ειναι φιλε σκοπευτη αλλα παλι να δωσεις τοσα λεφτα για την βαλεις στο ραφι κριμα δεν ειναι ?
    Αφου δεν ειναι και τοσο ευχρηστη ωστε να την παιρνεις καθημερινα στο κυνηγι με τοσο βαρος νομιζω 4κγρ η κανω λαθος ?
    Εκτος αυτου ειναι και λιγο δυσχρηστη μιας και δεν εχω συνηθησει σε συστημα σαν της κοσμι…. :D :D :angry:

    ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3,5 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΑΨΟΓΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ!!ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΦΑΣΑ!!ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ…!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #124481

    Μόνο η Cosmi τιτανίου είναι κοντά στα 3,5 κιλά και η 20άρα. Οι 12άρες πράγματι παίζουν γύρω στα 4. Ωραία τα βαριά και ζυγισμένα ποιοτικά όπλα, αλλά για κυνήγι δεν κάνουν.

    Η ανάλυση του Τριαντάφυλλου περί Beretta, Perazzi, Gamba, Krieghoff, Kolar κλπ. με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Όμως! Το DT1O είναι ίσως το εργονομικότερο σκοπευτικό όπλο σήμερα. Προσοχή, δεν λέω το ποιοτικότερο. Λέω το πιο ψαγμένο εργονομικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #124568

    Αν μας το πουλούσαν όμως στην ανάλογη τιμή θα ήμασταν όλοι χαρούμενοι!!!!

    Φίλε ΜΠΕΦ δεν μας είπες για το Gamba…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124569

    Τριανταφυλλε περιμενω σε μια ωρα τηλ απο τον αντιπροσωπο και θα σου πω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #362151

    Τριανταφυλλε περιμενω σε μια ωρα τηλ απο τον αντιπροσωπο και θα σου πω…

    Τελικα πηρα απαντηση και κοστιζει 7000 με τον φπα με τσοκακια και στανταρ κοντακι.
    Για την ποιοτητα του νομιζω οτι ειναι λογικη η τιμη του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #124664

    Πιστεύω πως είναι άψογη τιμή…
    Μην το σκέφτεσαι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #124672

    Αντε και το πηρα ανταλακτικα που βρισκω ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #362291

    Είναι όπλα πολύ καλά ποιοτικά με στιβαρούς μηχανισμούς και κλειδιά, αντάξια των Gamba και Perazzi. Αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορούν ούτε καν στην Κύπρο.. Θα ψάξω λίγο ακόμα και θα σου πω.

    Φίλε Τριαντάφυλλε, μήπως έμαθες αν υπάρχει αντιπρόσωπος των Kemen στην Κύπρο;
    Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο όπλο πέρα από τα σχόλια του ειδικού Τύπου;
    Συνάδελφε ΜΠΕΦ, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το off-topic post :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων