BEAGLE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Μπήγκλ

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #127074

    ermi καλως σε βρηκα! πιστευω εδω να το παμε ηρεμα!και φυσικα δεν ειναι ολες οι ρατσες οι ιδιες και εχουν τα χαρακτηριστικα τους, συμφωνω απολυτα μαζι σου και για εμενα ξεχωριζουν καποιες ρατσες ενω για καποιον αλλο καποιες αλλες!!εγω οταν μιλαω για ολες τις φυλες και πως ειναι θεμα εκπαιδευσης μιλαω απο το επιπεδο του πολυ καλου σκυλιου και πανω, γιατι πολυ απλα για να ειναι πολυ καλο πρεπει να προσαρμοζεται ευκολα σε ολες τις καταστασεις!!Δεν μπορει καποιος να λεει οτι εχει ενα αριστο μπιγκλ αλλα αυτο δεν κυνηγαει μονο του γιατι πολυ απλα δεν ειναι ουτε απλα καλο τοτε!!!εκτος αν πιστευεις οτι καποιες ρατσες δεν εχουν αριστα σκυλια και ολα ειναι απο μετρια και κατω και επιβιβνει τοσα χρονια απο τυχη!!!γι΄αυτο σαν μετρο συγκρισης βαζω τα καλα σκυλια, γιατι τα μετρια και κατω δεν με ενδιαφερουν και δεν αποτελουν μετρο συγκρισης!!

    Μεγαλο παραδειγμα ειναι η Γαλλια οπου τις περισσοτερες ρατσες τις κυνηγανε σε αγελες(γασκωνης,αριεγης,σαιντοζης,πορσελεν κ.α) και ομως τα βλεπεις στα ελληνικα βουνα ατομα απο αυτες τις ρατσες να κυνηγανε ανετα ολομοναχα!!τα αγγλογαλλικα π.χ σε καποιες περιοχες της Γαλλιας τα κυνηγανε σε πολυ μεγαλες αγελες και εχουν μαθει να ειναι πολυ ομαδικα!πιστευω απολυτα οτι αν φερεις τον αρχηγο μιας αγελης η΄ακομη καλυτερα τα κουταβια του που θα μεγαλωσουν εδω και θα τα βγαλεις ολομοναχα στο βουνο(μιλαμε παντα για καλο και πανω κουταβι) στην πρωτη περιπτωση σε λιγο καιρο αφου θα προσαρμοστει θα κυνηγαει ανετα μονο του και στην δευτερη περιπτωση δεν θα εχει απολυτως κανενα προβλημα απο την αρχη!!πιστευω οτι εσυ εχεις και μεγαλυτερη προσωπικη εμπειρια!!

    υπαρχουν ομως και γαλλοι κυνηγοι σε πολλες περιοχες που κυνηγανε σαν εμας με λιγα σκυλια και πολλες φορες μονο με ενα!!!αν λοιπον παρω απο εκει ενα κουταβι που για αρκετα χρονια ολους τους προγονους του κουταβιου τους κυνηγουσε ολομοναχους πιστευω οτι παλι δεν θα εχει το σκυλι κανενα απολυτως προβλημα!!ετσι και εδω αν παρουμε κουταβι απο ενα που εχει τα σκυλια του χρονια τωρα και τα κυνηγαει και μονα τους οτι ρατσα και αυτο ειναι 3 και 4ης γεννεας παλι πιστευω οτι δεν θα εχουμε κανενα προβλημα και ειδικα οταν ειναι απο κουταβι που δεν θα εχει αποκτησει συνηθειες που δεν θελουμε εμεις απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και θα το διαμορφωσουμε οπως σχεδον θελουμε εμεις!!

    τελος ολες οι ρατσες οταν εχουν βοηθεια απο τουλαχιστον ενα ακομα (και τα ημιαιμα μεσα) σιγουρα ειναι καλυτερα και μπορουν να δωσουν και πανω απο το 100% του εαυτου τους και γι΄αυτο λεγεται και βοηθεια η΄ομαδα!!εγω προσωπικα εχω μεγαλυτερο προβλημα και θεωρω μεγαλυτερο μειονεκτημα τις ρατσες που εχουν την ταση να κυνηγουν ανεξαρτητα και που δεν συνδιαζονται ευκολα με αλλα σκυλια ακομα και της ιδιας ρατσας λογω χαρακτηρα!!γιατι μπορει να μπορω εγω να εχω μονο ενα σκυλι αλλα βλεπεις εχω και φιλους και αδερφο που πολλες φορες θα παω μαζι τους και δεν θελω το σκυλι μου να εξαφανιζεται και να κυνηγαει σε αλλο βουνο και να μου χαλαει το κυνηγι!ενω το σκυλι που εχει εμφυτο την ομαδικοτητα και μας εχει βγει ομαδικο μπορει να μην δινει το 100% οταν ειναι μοναχο του αλλα παντα με οποιον και να ειμαι θα το ευχαριστιεμαι!!εξαλλου μην ξεχναμε οτι μπιγκλ δεν εκτρεφουν μονο στην αγγλια αλλα και αμερικη,καναδα,τσεχια,γερμανια,ουγγαρια,ρο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #127696

    Αυτη τη φορα πραγματικα δεν υπαρχει κατι σε αυτα που λες που θα μπορουσα να διαφωνησω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #166140

    Εχω ενα κουρτσχααρ 16 μηνων που κυνηγαει πουλια και λαγο,μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει ενα μπιγκλ 5 μηνων ,ποια ειναι η γνωμη σας ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #319853

    Εχω ενα κουρτσχααρ 16 μηνων που κυνηγαει πουλια και λαγο,μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει ενα μπιγκλ 5 μηνων ,ποια ειναι η γνωμη σας ?

    [font=”Comic Sans MS”]Η γνώμη μας ως προς τι; Να έχεις και ένα Μπήγκλ και να κυνηγάς πότε με το ένα και πότε με το άλλο ή να κυνηγάς ζευγάρι; Τι είδους λαγοκυνήγι θες να κάνεις (φυσικά γνωρίζεις πως τα μπήγκλς δεν κάνουν για πουλιά). Μήπως εννοείς να τα ανταλλάξετε; Βοήθησε μας λίγο.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #166166

    Συγνωμη δεν ειμουν σαφης,το μπιγκλ ειναι απο κυνηγο και λογω ελειψη χωρου το δινει,να κυνηγουν ζευγαρι κυριως λαγο,διοτι απο πουλια δεν ειμαστε εδω και στα καλλυτερα μας,εκτος απο ορτυκι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #319616

    Γεια σε ολους τους φιλους!
    Εχουμε 2009, κοντευουμε στο 2010 και ακομα τα ιδια!!!!!!!Το καλο σκυλι ειναι καλο σκυλι!ιχνηλατει, ξεφωλιαζει, καταδιωκει, μπορει και κυνηγαει και μονο του αλλα και με παρεα!!γιατι πολυ απλα ειναι καλο!!και φυσικα ολες οι φυλες εχουν καλα σκυλια!το αν κυνηγαει μονο του ειναι καθαρα θεμα εκπαιδευσης, ταλεντου και πως διαμορφωνουμε τον χαρακτηρα του κουταβιου!εχω δει πολλα μπιγκλ που μεγαλωσανε μονα τους και βγηκαν ολομοναχα στο κυνηγι και αυτα τα σκυλια πλεον κυνηγανε μονο μονα τους και με παρεα δεν κουνανε καθολου απο τα ποδια σου!

    Εξαιρειται η περιπτωση σκυλιων που εχουμε εισαχθει απο καποιες περιοχες καποιων χωρων οπου επειδη για χρονια τα κυνηγανε σε μεγαλες αγελες εχουν μια εμφυτη ταση προς την ομαδα, αλλα και παλι μπορουν να κυνηγησουν μονα τους!!
    Αλλιως τα σκυλια που ειναι οι λεγομενοι κομπαρσοι και ακολουθουν συνεχεια τα αλλα απο πισω χωρις να εχουν ιχνος πρωτοβουλιας και ανεξαρτησιας θα ειναι παντα μετρια και κατω σκυλια, που η αποδοση τους θα εξαρταται παντα απο τα αλλα σκυλια και αυτα υπαρχουν σε ολες τις ρατσες ακομα και στα ημιαιμα!!

    Στους αγωνες σε ολο τον κοσμο και στην αμερικη οπου γινονται πολλοι με μπιγκλ εχουν αγωνες και σε ομαδα και σε σολο!!εξαλλου η εκπαιδευση του καθε ατομου πριν μπει στην ομαδα γινεται ολομοναχο τουλαχιστον μεχρι τα δυο του χρονια!!

    Σε ολες τις ρατσες οταν κυνηγαμε με πολλα σκυλια και δεν ειναι δεμενα το αποτελεσμα ως προς την ομορφια του κυνηγιου ειναι καταστροφικο!αν ομως η ομαδα ειναι δεμενη και εχει ποιοτικα σκυλια [b]απο οτι ρατσα και να προερχονται[/b] σιγουρα ειναι καλυτερα απο οτι το ενα(βλεπουμε στην φυση: λυκοι, λιονταρια κ.τ.λ)γιατι μην ξεχναμε τα σκυλια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και αρωσταινουν και κρυωνουν και κουραζονται και γενικοτερα μπορει να κανουν καποια στιγμη του κυνηγιου κοιλια στην αποδοση τους, ενω οταν ειναι απο δυο και πανω μπορουν και συμπληρωνουν το ενα το αλλο!!

    +1000000,το καλο σκυλι ειναι καλο σκυλι,ΤΕΛΟΣ.Ειτε μονο ειτε με αγελη την σωστη δουλεια που εχει μαθη να κανη θα την κανη οπως και ναχει το πραγμα.
    Το εργασιακο στυλ ειναι αλλο πραγμα και αλλαζη απο φυλη σε φυλη και ατομο σε ατομο(αργο , γρηγορο ψαξιμο κτλ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #166378

    Σημερα μιλουσα με καποιον που εχει 3τρια μπιγκλ και μου ελεγε στο σκυλι που εχει των χρωματισμο του κοκκινου,ασχετα εαν η σκαρμη του λαγου ειναι της ημερας γαυγιζει ολοι την ωρα ,ενω σε αλλη περιπτωση το γαυγισμα το κανει οταν εχει πολυ καντα των λαγο ,συμβαινει αυτο στα σκυλια του

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    77
    Ανώνυμος στις #167167

    μαγκες εχει παρει κανεις ή εχει ακουσει κανεναν που εχει παρει μπιγκλ απο τον Τσιρκουδη απο τη Χαλκιδικη αν βγηκαν καλα τα σκυλια που πηρε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #167336

    http://www.ixnilasies.gr/forum/viewtopic.php?t=101
    Περικλή
    Εδώ , μπορεί να σου λυθούν κάποιες απορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #317162

    [url=”http://www.ixnilasies.gr/forum/viewtopic.php?t=101″]http://www.ixnilasies.gr/forum/viewtopic.php?t=101[/url]
    Περικλή
    Εδώ , μπορεί να σου λυθούν κάποιες απορίες.

    Η ακόμη και να μπερδευτείς περισσότερο :lol: :lol:
    Περαν της πλακας, διαβασε τα ολα και φιλτραρησε τα καλα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #168192

    ειληκρινά αν κρίνω από τα δικά μου σκυλιά και από αυτά που λέτε βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έχετε ποτέ κυνηγίσει με πιγκλ και δεν είχατε ποτέ στην κατοχή σας πιγκλ…

    Έπεσε στα χέρια μου πριν από 15 χρόνια περιπου ένα καθαρόαιμο θηλικό κουταβάκι πιγκλ το οποίο μου το είχε φέρει ένας φίλος μου από την Θεσσαλονίκη εδώ στην Κρήτη… Το σκυλί από 3-4 μηνών είχε αρχίσει να μαθαίνει και μόλις έγινε 7-8 μηνών οι υπόλοιποι σκύλοι που είχα δεν προλάβαιναν να βγάλουν λαγό… Ήταν το καλύτερο σκυλί που είχα ποτέ… Κάθε φορά μου έβγαζε από 5 λαγούς και πάνω και ήταν ακούραστο σκυλί και δεν τα παρατούσε με τίποτα. Αφού έφευγα από το κυνήγι επειδή δεν ερχόταν όταν το φώναζα αλλά εξακολουθούσε να κυνηγάει και γυρνούσε μόνο του το βράδυ στο σπίτι… Ώσπου μια μέρα δεν ξαναγύρισε ποτέ σπίτι… Έκανα να κοιμηθώ ένα μήνα και το έψαχνα πάνω από ένα χρόνο χωρίς να το βρω… Αυτό το σκυλί ποτέ δεν κυνήγισε σε αγέλη με τους άλλους σκύλους παρόλο που το έβγαζα από κουτάβι μαζί με τους άλλους σκύλους για να μάθει μαζί τους… Δεν ταίριαζε το κυνήγι του με τους άλλους σκύλους… Αυτό ήταν πολύ πιο γρήγορο και αποτελεσματικό. Είχε πολύ καλύτερη μύτη από τα υπόλοιπα σκυλιά και έβρισκε πολύ γρήγορα τον λαγό… Για πολλά χρόνια δεν μπόρεσα να βρω καθαρόαιμο πιγκλ και έτσι κυνηγούσα με κρητικούς ιχνηλατες μέχρι πρίν από 4 χρόνια που βρήκα και αγόρασα ένα θηλυκό καθαρόαιμο πιγκλ κουταβάκι… Επειδή ήξερα τι σκύλος ήταν και ήξερα ότι δεν θα με απογοητεύσει ασχολήθικα μαζί του με αποτέλεσμα να μάθει το ίδιο καλά με το πρώτο πιγκλ που είχα… Ούτε αυτό όμως μπόρεσε να ταιριάξει με τα άλλα σκυλιά και έτσι κυνηγούσε και αυτό μόνο του… Όταν έγινε 2 χρονών μόνο από αυτό τον σκύλο έτρωγα λαγό… 3 χρονών μου ψώφισε από φόλα… Ευτυχώς είχα προλάβει και το ζευγάρωσα με ένα άλλο καθαρόαιμο πιγκλ και κράτησα 2 αρσενικά κουταβάκια τα οποία έμαθαν να κυνηγάνε μαζί και ήταν απίστευτα στο κυνήγι… Από 8 μηνών κυνηγούσαν καλύτερα από έμπειρους σκύλους 3-4 χρονών και ήμουν πολύ χαρούμενος μέχρι που μου ψώφησε το ένα από λεισμανίωση… Τώρα έχω μοναδικό καλό σκύλο το πίγκλ που έμεινε και κυνηγάει μόνο του χωρίς κανένα πρόβλημα όπως και πριν… Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι τώρα που είναι μόνο του κουράζετε και απογοητεύετε πιο έυκολα. Είναι όμως αστέρι… Επίσης όλα τα υπόλοιπα κουταβάκια που είχα δώσει σε φίλους μου έμαθαν και κυνηγάνε μόνα τους γιατί δεν ταιριάξανε με τις άλλες ράτσες και από ότι μαθαίνω έχουν γίνει σε όλους τα καλύτερα σκυλιά τους… Τώρα ψάχνω να βρω να ένα θηλυκό καθαρόαιμο πιγκλ για να το ζευγαρώνω με το δικό μου και να κυνηγάω μόνο με πιγκλ…

    Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι τα πιγκλ δεν ταιριάζουν με άλλες ράτσες διότι ο τρόπος και ο ρυθμός με τον οποίο κυνηγάνε δεν μπορούν να τον ακολουθήσουν οι άλλες ράτσες με αποτέλεσμα τα πιγκλ να κυνηγάνε σε αγέλη μόνο με άλλα πιγκλ… Αλλά και μόνα τους επειδή έχουν μεγάλες αντοχές και λόγο της επιμονής που έχουν στο κυνήγι και δεν τα παρατάνε με τίποτα ούτε απογοητεύονται εύκολα μπορώ να πώ ότι τα καταφέρνουν και μόνα τους πολύ καλύτερα από πολλές άλλες ράτσες που υποτίθετε ότι αποδίδουν καλύτερα όταν δεν κυνηγάνε σε αγέλη… Εγώ ένα καθαρόαιμο πιγκλ το συνιστώ με κλειστά μάτια και είμαι σίγουρος ότι αν κάποιο από αυτά δεν κυνηγάει είναι λόγο της εκπαίδευσής του και όχι λόγο ράτσας…

    Και επειδή ένας φίλος παραπάνω ρώτησε αν θα μπορέσει να κυνηγάει μαζί με κουτσχαρ η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι… Με τίποτα… Το κούτσχαρ είναι πουλόσκυλο και κυνηγάει μυρίζοντας αέρα και φερμάροντας όπως όλα τα πουλόσκυλα ενώ το πιγκλ είναι κλασικός ιχνηλάτης λαγού… Δεν υπαρχει περίπτωση να κυνηγίσουν ποτέ μαζί αυτά τα 2 με αποτέλεσμα είτε να μην μάθει ποτέ το πιγκλ να κυνηγάει αν το πάρεις από μικρό και αμάθευτο ή να κυνηγάει μόνο του το πιγκλ λαγό (και μόνο λαγό) ενώ το κούστχαρ θα σου είναι άχρηστο στο λαγό μιας και δεν θα έχει καμιά επιτυχία μπροστά στο πιγκλ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #168198

    Γνωμη μου ειναι πως το μπιγκλ μπορει να κυνηγαει και με αλλα σκυλια διοτι το εχω δει με τα ματια μου ,με μεγαλη επιτυχια,σχετικα με τα κουρτχααρ σε ενα κοντοχωριανο κυνηγο που εχει δυο εχουν μεγαλες αποδοσεις στον λαγο ,φυσικα και πατουνε τα μουτρα τους κατω και δεν μυριζουν μονο των αερα,ειναι ποιο γρηγορα γενικα στο ψαξιμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #314983

    Γνωμη μου ειναι πως το μπιγκλ μπορει να κυνηγαει και με αλλα σκυλια διοτι το εχω δει με τα ματια μου ,με μεγαλη επιτυχια,σχετικα με τα κουρτχααρ σε ενα κοντοχωριανο κυνηγο που εχει δυο εχουν μεγαλες αποδοσεις στον λαγο ,φυσικα και πατουνε τα μουτρα τους κατω και δεν μυριζουν μονο των αερα,ειναι ποιο γρηγορα γενικα στο ψαξιμο

    εγώ πάντως τα πιγκλ τα έχω μεγαλώσει ανάμεσα σε ράτσες όπως ελληνικό ιχνηλάτη , κρητικο ιχνηλατη, γιούρα , γκέκα , γκριφον ,ποιντερ και με κανένα από αυτούς τους σκύλους δεν μπόρεσε να συνεργαστεί παρά μόνο με άλλο πιγκλ.

    Είχα στην κατοχή μου και κούτσχαρ και πόιντερ εκπαιδευμένα για λαγό… Είναι πολύ γρήογορα σκυλιά αλλά είναι πουλόσκυλα και κυνηγάνε σαν πουλόσκυλα… Δηλαδή τρέχουν γύρω γύρω μπαίνουν στο πυκνό και μόλις πλησιάσουν το λαγό τον φερμάρουν κανονικά όπως και τα πουλιά… Το πιγκλ όμως θα ιχνηλατήσει και θα πάει αμέσως στον λαγό χωρίς να ψάχνει στα κουτουρού μυρίζοντας τον αέρα και έτσι θα τον πλησιάσει πιο γρήγορα τον λαγό. Εκτός από αυτό τα πουλόσκυλα δεν απομακρύνονται εκτός βεληνεκούς του όπλου λόγο του ότι είναι εκπαιδευμένα και για πουλιά και αν ο λαγός κάθεται μέσα σε κανένα ρυάκι κάτι που συμβαίνει εδώ στην Κρήτη πιο συχνά, δεν θα πάνε ποτέ να τον βγάλουν εκεί… Τα πουλόσκυλα είναι πολύ καλά για τον λαγό αν κυνηγάς σε μέρη που έχει κάμπους και πεδιάδες ή αν κυνηγάς πουλιά και θέλεις παράλληλα να σου βγάζουν και κανένα λαγό… Δηλαδή σε μέρη που να μπορείς να ακολουθήσεις τον σκύλο σε όλο τον κυνηγότοπο. Εδώ στην Κρήτη δεν υπάρχουν πολλά τέτοια μέρη γιατί είμαστε όλο ρυάκια βουνά πέτρες και γκρεμούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #168220

    Ειναι τεκμηριωμενο απο κυνηγους εαν βγει ενα πουλοσκυλο στον λαγο δεν μπορει να συγκρηθει με αλλον σκυλο,ποιος θα παει ποιο γρηγορα στον λαγο γνωμη μου δεν ειναι ο ιχνηλατης που φυσικα θα τον βγαλει ισως να περιμενεις και ολη μερα και θα κυνηγαει τον ειδιο ασχετα εαν υπαρχουν και αλλοι, ενω ενα πουλοσκυλο συνδιαζοντας τα μουτρα κατω και και να μυριζει στον αερα ειναι ποιο γρηγορο,φυσικα και θελουμε να ειναι κοντα μας ο σκυλος και να μην εξαφανιζεται και να ειμαστε παντα εντος βολης,εκτος απο μερη ρεθυμνο και χανια λογο πυκνης βλαστησης περιμενουν να τους φερουν οι σκυλοι τον λαγο στο καρτερι τους,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #314888

    Ειναι τεκμηριωμενο απο κυνηγους εαν βγει ενα πουλοσκυλο στον λαγο δεν μπορει να συγκρηθει με αλλον σκυλο,ποιος θα παει ποιο γρηγορα στον λαγο γνωμη μου δεν ειναι ο ιχνηλατης που φυσικα θα τον βγαλει ισως να περιμενεις και ολη μερα και θα κυνηγαει τον ειδιο ασχετα εαν υπαρχουν και αλλοι, ενω ενα πουλοσκυλο συνδιαζοντας τα μουτρα κατω και και να μυριζει στον αερα ειναι ποιο γρηγορο,φυσικα και θελουμε να ειναι κοντα μας ο σκυλος και να μην εξαφανιζεται και να ειμαστε παντα εντος βολης,εκτος απο μερη ρεθυμνο και χανια λογο πυκνης βλαστησης περιμενουν να τους φερουν οι σκυλοι τον λαγο στο καρτερι τους,

    ειναι τεκμηριωμενο μαλλον πανω στον τομεα του ξεφωλιασματος και μονο!!αλλα μεχρι να ερθει το ξεφωλιασμα πρεπει να υπαρχει η αναλογη ερευνα για να βρεθει η μυρωδια και η αναλογη ιχνηλασια για να μας οδηγησει το σκυλι κοντα στο λαγο!!!

    ερωτηση:
    αν παμε σε ενα μερος που εχει 1-2 λαγους ολη η περιοχη,στο οποιο μερος παμε για πρωτη φορα και δεν ξερουμε καν που ειναι οι λαγοι και το μερος ειναι ετσι στο οποιο αλλες φορες μπορουμε να ειμαστε κοντα στο σκυλι, αλλα αλλες φορες θα πρεπει να φυγει και να μπει μονο του μεσα στο πυκνο(100 μετρα) τοτε ποιο σκυλι θα ειναι ποιο αποτελεσματικο αρα και ποιο γρηγορο;;;ο ιχνηλατης ή το πουλοσκυλο;;;

    επισης αν ειμαστε μιας ηλικιας και δεν μπορουμε να περπαταμε πολυ,ποιο παλι υπερτερει;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων