Επιλογή πουλόσκυλου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #367851

    Προσανατολίζομαι κατ’ αρχήν προς το SPRINGER SPANIEL και θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Νικολακόπουλο ή όποιον άλλο γνωρίζει,
    1. αν είναι καλύτερα να αγοράσω κουτάβι το οποίο εν συνεχεία θα δώσω για εκπαίδευση ή να αγοράσω έτοιμο σκύλο και
    2. σε ποια ηλικία πρέπει να είναι ο σκύλος σε κάθε περίπτωση.

    [font=”Comic Sans MS”]1. Εξαρτάται από το τι θεωρείς έτοιμο. Έτοιμο με τα δικά μου κριτήρια θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (αν όχι αδύνατον) να βρεις στην Ελλάδα. Έτοιμος θεωρείτε ο σκύλος που εκτελεί όλα τα παραγγέλματα με λέξεις – νοήματα – σφυρίχτρα. Κάνει σωστή έρευνα για όλα τα θηράματα στρεφόμενος με σφυρίχτρα και δείξεις χεριών, μένει ακίνητος στο καρτέρι, κάνει ακινησία στο σήκωμα του όπλου και στο ξεπέταγμα των θηραμάτων, έχει ικανότητα να εντοπίζει που πέφτουν τα χτυπημένα θηράματα και να απομνημονεύει την θέση τους, να παραμένει ακίνητος μέχρι να πάρει εντολή για απόρτ, να απορτάρει από ξηρά και νερό είτε έχει δει το θήραμα είτε το κατευθύνουμε εμείς. Να κυνηγά σε όλα τα εδάφη, λίμνες , έλη φτερωτά και μικρά τριχωτά. Όπως καταλαβαίνεις ένας τέτοιος σκύλος θα είναι τουλάχιστον 18 μηνών, αν δε απαιτούμε και εμπειρίες σε όλα τα θηράματα τότε μιλάμε για 2 ετών και πάνω. Η τιμή παρόμοιων σκύλων στην Αγγλία είναι από 2.000 έως 4.000 λίρες (εξαρτάται αν έχει διακρίσεις σε αγώνες) Μπορεί να βρεθεί από 1.300 – 1.500 λίρες αν μετά την εκπαίδευση διαπιστώθηκε πως δεν είναι κατάλληλα για αγώνες, ανάλογα με το "κουσούρι" πιθανόν να κάνει για κυνήγι π.χ. αν είναι αργός στην έρευνα αλλά όλα αυτά θα πρέπει να τα εξετάσεις από κοντά και να ανακαλύψεις τα κουσούρια.
    2. Τουλάχιστον από την 9η εβδομάδα της ζωής των κουταβιών.
    Φιλικά[/font]


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #129264

    και η δικη μου επιλογη κυνηγοσκυλου.στα χερια μου ειναι 10 μερες!!στις 13 θα κλεισει τους 4 μηνες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #129267

    Καλορίζικο, φαίνεται ωραίο κουτάβι, εύχομαι να είναι ο σκύλος που προσδοκάς. Ο χώρος που τον έχεις είναι καθαρός και με ωραίο σπιτάκι. Αν όμως μου επιτρέπεις να πω την γνώμη μου αν θες να πάρεις το 110% από αυτό το κουτάβι τότε καλύτερα να φτιάξεις ένα περιφραγμένο και στεγασμένο χώρο καταργώντας την αλυσίδα. Αν φυσικά δεν είναι εκεί για λόγους φωτογράφισης.
    Φιλικά

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #129268

    ειναι περιφραγμενος ο χωρος 40 τ.μ απλα η αλυσιδα μονο και μονο για φωτογραφηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #129270

    Πολυ ωραιο το μικρο!!!!
    Βλεπω τα πρωτα σταδια της εκπαιδευσης πανε καλα!!!.Γεννημενο μανεκεν.Καλοτυχο να ειναι και γερο.Και με το αφεντικο που εχει 'μπλεξει" θα γινει ξεφτερι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    nikoskal στις #367862

    [img]http://img5.imageshack.us/img5/2015/dsc0007gd.jpg[/img]και η δικη μου επιλογη κυνηγοσκυλου.στα χερια μου ειναι 10 μερες!!στις 13 θα κλεισει τους 4 μηνες

    :lol: κουκλί!!!
    μην στο ματιάσω…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #129277

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΖΩΟ ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #367866

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]1. Εξαρτάται από το τι θεωρείς έτοιμο. Έτοιμο με τα δικά μου κριτήρια θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (αν όχι αδύνατον) να βρεις στην Ελλάδα. Έτοιμος θεωρείτε ο σκύλος που εκτελεί όλα τα παραγγέλματα με λέξεις – νοήματα – σφυρίχτρα. Κάνει σωστή έρευνα για όλα τα θηράματα στρεφόμενος με σφυρίχτρα και δείξεις χεριών, μένει ακίνητος στο καρτέρι, κάνει ακινησία στο σήκωμα του όπλου και στο ξεπέταγμα των θηραμάτων, έχει ικανότητα να εντοπίζει που πέφτουν τα χτυπημένα θηράματα και να απομνημονεύει την θέση τους, να παραμένει ακίνητος μέχρι να πάρει εντολή για απόρτ, να απορτάρει από ξηρά και νερό είτε έχει δει το θήραμα είτε το κατευθύνουμε εμείς. Να κυνηγά σε όλα τα εδάφη, λίμνες , έλη φτερωτά και μικρά τριχωτά. Όπως καταλαβαίνεις ένας τέτοιος σκύλος θα είναι τουλάχιστον 18 μηνών, αν δε απαιτούμε και εμπειρίες σε όλα τα θηράματα τότε μιλάμε για 2 ετών και πάνω. Η τιμή παρόμοιων σκύλων στην Αγγλία είναι από 2.000 έως 4.000 λίρες (εξαρτάται αν έχει διακρίσεις σε αγώνες) Μπορεί να βρεθεί από 1.300 – 1.500 λίρες αν μετά την εκπαίδευση διαπιστώθηκε πως δεν είναι κατάλληλα για αγώνες, ανάλογα με το "κουσούρι" πιθανόν να κάνει για κυνήγι π.χ. αν είναι αργός στην έρευνα αλλά όλα αυτά θα πρέπει να τα εξετάσεις από κοντά και να ανακαλύψεις τα κουσούρια.
    2. Τουλάχιστον από την 9η εβδομάδα της ζωής των κουταβιών.
    Φιλικά[/font][/size]

    Ευχαριστώ κατ' αρχήν για την άμεση απάντησή σας. Θα καταχραστώ της καλοσύνης σας και θα ρωτήσω ακόμη αν :
    • υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα για τη συγκεκριμένη ράτσα,
    • μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες για την εκπαίδευσή του π.χ. κόστος χρόνος κλπ και
    • εσείς αναλαμβάνετε την προμήθεια και εκπαίδευσή του
    με δεδομένο ότι θα αγοράσω τον σκύλο την άνοιξη, λόγω μετακόμισής μου σε πιο άνετο σπίτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #129290

    Μάνο εύχομαι να έχει μία σπουδαία κυνηγετική καριέρα που θα σου αφήσει αξέχαστες εμπειρίες.
    Συμφωνώ με τον κ. Νικολακόπουλο για την περίφραξη του χώρου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #129297

    Eίναι απλά πανέμορφο!!! Να 'ναι τυχερό Μάνο και να σου χαρίσει τις χαρές που προσδοκάς.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #129308

    Μεγαλωσα με σκύλο στο σπίτι και στο κυνήγι. Μετά τον θάνατο του τελευταίου που τον είχαμε 15 χρόνια (ο Ras ήταν ένα επανιελ με παρατσούκλι "κοντός", αυτό είχε επικρατήσει μετά από διαπίστωση κτηνιάτρου ότι ήταν 5 πόντους κοντίτερος από το κανονικό), δεν ξαναπήρα άλλο. Είχα το άγχος μήπως δεν φανώ αρκετά άξιος για κάτι τέτοιο (αρκετή ενασχόληση μαζί του κτλ). Πάντως αν κάποια στιγμή μου το επιτρέψουν οι συνθήκες θα ήθελα ένα braque pyrenees.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #367963

    Ευχαριστώ κατ' αρχήν για την άμεση απάντησή σας. Θα καταχραστώ της καλοσύνης σας και θα ρωτήσω ακόμη αν :
    • υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα για τη συγκεκριμένη ράτσα,
    • μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες για την εκπαίδευσή του π.χ. κόστος χρόνος κλπ και
    • εσείς αναλαμβάνετε την προμήθεια και εκπαίδευσή του
    με δεδομένο ότι θα αγοράσω τον σκύλο την άνοιξη, λόγω μετακόμισής μου σε πιο άνετο σπίτι.

    [font=”Comic Sans MS”]Δεν είμαι τόσο καλός για να κάνεις κατάχρηση. Είμαι ευτυχής, αν και όταν μπορώ, να μοιραστώ τις γνώσεις μου και συγχρόνως να παίρνω από άλλους.
    Έχω κατ' επανάληψη δηλώσει στο φόρουμ πως δεν συστήνω εκτροφείς και εκπαιδευτές για λόγους που έχω εξηγήσει λεπτομερώς.
    Στην περίπτωσή σου θα κάνω εξαίρεση γιατί δεν θα ήθελα να νομίσει κανείς πως επειδή εκτρέφω αυτή την φυλή (ερασιτεχνικά), αποκρύπτω τους υπόλοιπους, αντιθέτως επειδή με ενδιαφέρει η ανάπτυξη της φυλής δίνω επιβάσεις ή κουτάβια από τις γραμμές μου και στους επαγγελματίες εκτροφείς.
    * Ο ένας είναι ο Χρ. Ψυχάρης "Psiharis Ventus" 6948080888 (ο οποίος έχει και τα Σπρίγκερ του Ν. Φωτακόπουλου) και ο άλλος είναι ο Παν. Νικολόπουλος "Di Greco" 69325202272. Υπάρχει άλλος ένας ερασιτέχνης, ο Τάσος Ιερόπουλος (6937150782) . Κατά καιρούς βλέπω μερικές αγγελίες στα κυνηγητικά περιοδικά αλλά ανώνυμες, με κινητό, και χωρίς επωνυμία εκτροφείου.
    * Κάθε εκπαιδευτής ανάλογα με το σύστημα εκπαίδευσης που εφαρμόζει, ανάλογα με την επιδεκτικότητα του κουταβιού αλλά και μέχρι που θέλεις να φτάσεις εσύ, χρειάζεται από δύο περίπου μήνες έως ένα χρόνο. Οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με το τι ζητάς όπως περιέγραφα στο προηγούμενο ποστ μου, αλλά και από εκπαιδευτή σε εκπαιδευτή. Θα σε ενημερώσουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτές που θα απευθυνθείς.
    * Όχι, δεν αναλαμβάνω την προμήθεια, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω όπου βρεις εμπόδια, αφιλοκερδώς. Δεν εκπαιδεύω κουτάβια πλην των δικών μου.

    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #129361

    Πάντως αν κάποια στιγμή μου το επιτρέψουν οι συνθήκες θα ήθελα ένα braque pyrenees.

    Ψαγμένο σε βρίσκω συνάδελφε, καλή επιλογή, κυρίως τα "μικρού τύπου" (Petitte taille).
    Εύχομαι οι συνθήκες να σου επιτρέψουν σύντομα.
    Φιλικά

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367971

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Ψαγμένο σε βρίσκω συνάδελφε, καλή επιλογή, κυρίως τα "μικρού τύπου" (Petitte taille).
    Εύχομαι οι συνθήκες να σου επιτρέψουν σύντομα.
    Φιλικά [/font][/size]

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ<<ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΥΤΟ ΗΛΙΟ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΦΡΕΣΚΑΔΑ ΤΟΥ>>ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΝΕΡΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    kostaspointer στις #129386

    γεια σας!ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα την βοηθεια σας οσο αφορα ενα (μαλλον) ποιντερ που αποκτισα.βασικα επειδη δεν γνωριζα και απο οτι διαβαζα στο φορουμ σας και σε περιοδικα πηρα ενα κουταβακι.απο οσο μπορο να κρινω και να συγκρινω εχει ολα τα χαρακτιριστικα ενος ποιντερ αλλα δεν εχει μαυρο κεφαλι κ εχει μονο τα αυτακια του μαυρα.ειναι πιθανον να την πατισα κ να μην ειναι καθαροαιμο?προβλεπεται σε ενα καθαροαιμο να εχει μονο τα αυτια του μαυρα και στο υπολοιπο σωμα παντου πιτσιλιες μαυρες?σας ευχαριστω και αν καταφερω να βρω πως ανεβαζω φωτο θα το βαλω.καλα κυνηγια σε ολους!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων