Επιλογή πουλόσκυλου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    boo στις #368035

    Μεγαλωσα με σκύλο στο σπίτι και στο κυνήγι. Μετά τον θάνατο του τελευταίου που τον είχαμε 15 χρόνια (ο Ras ήταν ένα επανιελ με παρατσούκλι "κοντός", αυτό είχε επικρατήσει μετά από διαπίστωση κτηνιάτρου ότι ήταν 5 πόντους κοντίτερος από το κανονικό), δεν ξαναπήρα άλλο. Είχα το άγχος μήπως δεν φανώ αρκετά άξιος για κάτι τέτοιο (αρκετή ενασχόληση μαζί του κτλ). Πάντως αν κάποια στιγμή μου το επιτρέψουν οι συνθήκες θα ήθελα ένα braque pyrenees.

    με το καλο να το παρεις.εχω ενα 6 μηνων το οποιο τα πηγε καλα στα ορτυκια και μπηκε στο νοημα.τωρα θα δουμε του χρονου οταν μεγαλωσει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #368125

    γεια σας!ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα την βοηθεια σας οσο αφορα ενα (μαλλον) ποιντερ που αποκτισα.βασικα επειδη δεν γνωριζα και απο οτι διαβαζα στο φορουμ σας και σε περιοδικα πηρα ενα κουταβακι.απο οσο μπορο να κρινω και να συγκρινω εχει ολα τα χαρακτιριστικα ενος ποιντερ αλλα δεν εχει μαυρο κεφαλι κ εχει μονο τα αυτακια του μαυρα.ειναι πιθανον να την πατισα κ να μην ειναι καθαροαιμο?προβλεπεται σε ενα καθαροαιμο να εχει μονο τα αυτια του μαυρα και στο υπολοιπο σωμα παντου πιτσιλιες μαυρες?σας ευχαριστω και αν καταφερω να βρω πως ανεβαζω φωτο θα το βαλω.καλα κυνηγια σε ολους!

    Δεν ειναι αναγκη να εχει ολο το κεφαλι του μαυρο για να να ειναι ποιντερ. Το ποιντερ μπορει να ειναι μονοχρομο, διχρωμο και τρικολορ(ειναι αποδεκτο). Το που θα εχει το χρωμα δεν εχει σημασια. Αποδεκτα χρωματα: μονοχρωμα, ασπρο-μαυρο, ασπρο-κανελι,ασπρο-συκωτι, και τριχρωμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #368130

    :o κουκλί!!!
    μην στο ματιάσω…

    ποιός του έβαψε το μάτι έτσι? ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #368133

    γεια σας!ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα την βοηθεια σας οσο αφορα ενα (μαλλον) ποιντερ που αποκτισα.βασικα επειδη δεν γνωριζα και απο οτι διαβαζα στο φορουμ σας και σε περιοδικα πηρα ενα κουταβακι.απο οσο μπορο να κρινω και να συγκρινω εχει ολα τα χαρακτιριστικα ενος ποιντερ αλλα δεν εχει μαυρο κεφαλι κ εχει μονο τα αυτακια του μαυρα.ειναι πιθανον να την πατισα κ να μην ειναι καθαροαιμο?προβλεπεται σε ενα καθαροαιμο να εχει μονο τα αυτια του μαυρα και στο υπολοιπο σωμα παντου πιτσιλιες μαυρες?σας ευχαριστω και αν καταφερω να βρω πως ανεβαζω φωτο θα το βαλω.καλα κυνηγια σε ολους!

    Φίλε μου καλησπέρα , θα σου πρότεινα να επιλέγεις τι να διαβάζεις και ακούς καθώς και από ποιους.Είναι τόσοι οι σχετικοί και εδώ μέσα που μπορεί να στο βαφτίσουν και τίγρη επειδή αγριεύει στο φαΐ.

    Εδώ σου παραθέτω το στάνταρ φυλής του σκύλου σου ,διάβασε το http://www.kynigos.net.gr/kinigoskila/pointer.htm , αφού τηρεί αυτά έχει την υποδομή να κυνηγήσει τέλεια , το θέμα μύτη είναι άλλο μετά.

    Μάνο , καλότυχο το σεττεράκι σου !!Είναι πολύ ωραίο κουτάβι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    nikoskal στις #368186

    με το καλο να το παρεις.εχω ενα 6 μηνων το οποιο τα πηγε καλα στα ορτυκια και μπηκε στο νοημα.τωρα θα δουμε του χρονου οταν μεγαλωσει

    να ρωτήσω κάτι για την φυλή;είναι δείκτες ή ξεφωλιαστές;(φερμάρουν δηλαδή; )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #368223

    να ρωτήσω κάτι για την φυλή;είναι δείκτες ή ξεφωλιαστές;(φερμάρουν δηλαδή; )

    [font=”Comic Sans MS”]Είναι δείκτες. Να ρωτήσω και εγώ κάτι; με τι κριτήρια επέλεξες αυτή την φυλή και αυτό το συγκεκριμένο σκυλάκι; [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    dumka στις #136531

    Καλησπέρα, θελώ να αποκτήσω ένα braques pyrenees, αλλά θέλω να είναι κράτάει από κυνηγετική γενιά, να μην είναι του σαλονιού και σέρνεται. Είχα και παλιότερα τετοιο σκύλο, αλλά δυστυχώς έφαγε αδέσποτη φόλα…. Είμαι από Κρήτη και εδώ ζητάνε 700 ευρώ για τον σκύλο και αλλά 1000 για να τον φέρουν απ΄ το εξωτερικό. Αν μπορεί κάποιος ξέρει αν υπάρχει φθηνότερος τρόπος να αποκτήσω τον σκύλο, γιατί αυτά λέφτα μου φαίνονται υπερβολικά πολλά, θα του ημουν ευγνώμον!

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    matgr στις #136813

    Να το χαρεις το σκυλακι , Μανο και να σου ζησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #138296

    Τελικά αγόρασα ένα SPRIGER SPANIEL και το άφησα για εκπαίδευση μέχρι το Απρίλο. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν με τα μηνύματά τους και ιδιαίτερα τον κ. Νικολακόπουλο (ΚΑLLISTON HELLAS). Με την πρώτη ευκαιρία θα σας πω εντυπώσεις μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #138311

    να χαρεις την καινουργιασου σκουπα..
    αυτοι οι μηκροι διολοι ειναι απιστευτα ζωντανα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #138378

    Είναι 4,5 μηνών. Το αγόρασα από τον κ. Ψυχάρη και με διαβεβαίωσε ότι έχει τα σχετικά πιστοποιητικά τα οποία θα μου δώσει όταν τον παραλάβω (μέσα Απριλίου). Ζήτησα από τον κ. Ψυχάρη να τον εκπαιδεύση στην επαναφορά, στην κροτοφοβία και να μην απομακρίνεται από κοντά μου.Για τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να το εκπαιδεύσω εγώ για να υπάξει περισσότερο δέσιμο με τον σκύλο. Μένω στην Αττική (Χαλάνδρι) και δεδομένου ότι καθημερινά σχολάω αργά ενώ τα Σαββατοκύριακα πάω για κυνήγι ή στο εξοχικό με την πρώτη ευκαιρία θα ήθελα να έρθω, γι' αυτό θα ήθελα ένα τηλέφωνό σας ή διεύθυνση. Το e-mail μου είναι ktz56@hotmail.com . Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #138379

    Ευχαριστώ. Εύχομαι και εσύ σύντομα να έρθεις στην οικογένεια των SPRIGER.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #138545

    Ενα ωραιο αρθρο εχει σημερα το ΕΘΝΟΣ για τα springer.Οσο για τον κ.Γιαννη……. απλα υπεροχος.σκετος gentleman στις φωτο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #138656

    …Και, βεβαίως, όσους υπέροχους σκύλους βλέπετε είναι οι δικοί μου, οι άσχημοι είναι άλλων.
    Γεια σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #138664

    καλά εσύ παλικαράκι και ήσουν τόσο βαριά ντυμένος ? ή ήταν για την φωτογράφηση?

    Ακριβώς, μόνο απέξω… για τις ανάγκες της φωτογράφισης…. από μέσα όμως…..

    ΥΓ δεν έγραψες πως τα πέρασες στην Αγγλία.

    Τόσο καλά που δεν γράφεται. Να είσαι καλά Βασίλη και όποτε έρθεις Αττική θα στα πω από κοντά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων