Επιλογή πουλόσκυλου

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 46 έως 56 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #139323

    μιας κ ειμαι ασχετος με τα σκυλια τελειως δε βρηκα αλλο τοπικ σχετικο…να σας ρωτησω κατι,μη με παρετε στο ψιλο, πως μπορω να καταλαβω την ηλικια ενος σκυλου?
    η να το παω κατευθεια κτηνιατρο?αυτος θα μου πει περιπου ποσο ειναι?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #139330

    Αν το σκυλι δεν ειναι κουταβι(πανω απο 12-15 μηνων) και μικροτερο απο 7-8 χρονων τοτε ειναι δυσκολο να καταλαβεις την ηληκια του, ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια. Ο γιατρος θα σου δωσει καλυτερη εκτιμηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #139487

    Τα δοντια του φιλε ειναι ενα καλο σημαδι για την ηλικια του….το πας σε ενα κτηνιατρο και αυτος θα σου πη και θα σου δειξη για να το καταλαβεις…
    [/quote]

    Η πιο σίγουρη λύση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #142332

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και αγχωθεί ταυτόχρονα. Μπορεί ένα θυληκό σκυλί 8 και κάτι μηνών να είναι "ξεκινημένο"; Ρωτάω γιατί είδα σήμερα μία σκυλίτσα που έδειξε καλά δείγματα στο Σχιστό (από την πίσω πλευρά είχαμε πάει που δεν ενοχλούσαμε) με την έννοια ότι άνοιγε και δεν γύρναγε πίσω από τα πόδια μας και αυτός μου είπε ότι οι μέχρι τώρα έξοδοι της έχουν πραγματοποιηθεί στον Λαγκαδά όπου πήρε αρκετές φέρμες σε καμπίσιες πριν από περίπου 1 μήνα όπου δηλαδή η σκυλίτσα θα ήταν περίπου 7 μηνών. Θα την ξαναδώ φυσικά και αύριο και ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί και να συναντήσουμε κανένα πουλάκι ώστε να δω και επάνω στο θήραμα την συμπεριφορά της. Ακόμα η σκυλίτσα μέχρι να ανέβουμε που την κράταγα εγώ δεμένη με τραβούσε δυνατά γιατί ήθελε να λυθεί και να "εξερευνήσει" το καινούργιο περιβάλλον το οποίο έβλεπε γύρω της. Το μόνο "αρνητικό" που είδα εγώ με τα άπειρα μάτια μου ήταν ότι πήγαινε κάποιες φορές "τρέιλερ" στην άλλη σκυλίτσα (10 μηνών) που είχε λύσει ταυτόχρονα. Το ποσό που ζητάει είναι λογικό για 1 "ξεκινημένο" σκυλί και αν συνυπολογίσουμε και την υψηλή γενεολογία του αλλά φοβάμαι μην αποδειχθεί άβγαλτη η κουτάβα και άρα το ποσό μεγάλο. Να σημειώσω ότι την σκυλίτσα πρωτού την πάρω θα την δω και σε στημένο όπου θα τουφεκιστεί και θα το απορτάρει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #142355

    Ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως.

    Ξεκινημενο σκυλι 8 μηνων?

    Οταν λεμε ξεκινημενο, ολοι εχουμε στο μυαλο μας ενα σκυλι το οποιο εχει δαγκωσει μερικα πουλια. Δηλαδη του ντουφεκισαν 10-20+ ορτυκια, λιγες μπεκατσες, κατι. 8 μηνων τι να προλαβει να κανει? Επειδη φερμαρε 2 πεδινες εγινε ξεκινημενο? Μην τρελαθουμε.

    Το σκυλακι ειναι κουταβι. Μπορει να ειναι πρωιμο και να πηγαινει καλα απο τοσο μικρο, αλλα ειναι κουταβι.

    Αν σαρεσει το σκυλακι και ικανοποιει τα γουστα σου, καντου και καμια ιατρικη εξεταση και παρτο. Παρε μαζι σου και καποιον εμπειρο να το δει.
    Το οτι αυτος το δινει σαυτη την ηληκια σημαινει οτι δεν του κανει και ξεσκαρταρει. Ομως το χειροτερο το δικο σου μπορει να ειναι το καλυτερο για μενα. Ο καθενας ψαχνει να δει αλλα πραγματα πανω σε εναν σκυλο. Εσυ μπορει να θες να δεις ερευνα,φερμα, απορτ. Ο αλλος μπορει να ψαχνει παθος,ποιοτητες,καλπασμους,κεφαλια και φερμα,απορτ να τα θεωρει δεδομενα.Μπορει να μην του αρεσει μορφολογικα. Πολλα μπορει. Οπως γραφει και ο καρμα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να γινει ενα καλο κυνηγοσκυλο αν τους δωσεις πουλια.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #142356

    Akoυ φιλε δημητρη.Οι περισοτεροι επαγγελματιες κρατουν απο μια καλη γεννα τα κουταβια ως 7-8 μηνων που αρχιζουν και δειχνουν τα προτερηματα τους.
    Μπορει ο εκτροφεας του να μην ειδε ενα σκυλι αγωνων στο σκυλακι αυτο,αυτο δε σημαινει οτι δε θα γινη ενα εξαιρετικο κυνηγοσκυλο,και μπορει γιατι οχι
    και ενα εξαιρετικο αγωνοσκυλο,πολλοι πρωταθλητες πουληθηκαν κουταβια,και μετα αυτοι που τα πουλησαν τρεχαν να τα αγορασουν πισω.Αν σου αρεσει εσενα
    να το παρεις.
    Υ.Γ.Ειχα ανεβει και εγω σχιστο τη προηγουμενη κυριακη,και γινοταν ενας πραγματικος χαμος απο κοσμο, πουλια παντως ειχε παρα το χαμο που γινοταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #142367

    Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ σήμερα είδα κάποια βασικά στοιχεία που δείχνουν ότι η σκυλίτσα δεν είναι πρωτόβγαλτη και έχει κυνηγετική αντίληψη. Η τελική απόφαση δεν έχει ληφθεί ακόμα καθότι θα την δω και σε στημένο για να τουφεκιστεί. Και κάτι τελευταίο ο άνθρωπος δεν είναι επαγγελματίας εκτροφέας και σίγουρα από τα δικά του σκυλιά ζητάει και κάποια στιλιστικά θέματα όπου μου ξεκαθάρισε ότι η συγκεκριμένη σκυλίτσα δεν διαθέτει όπως επίσης δεν θα έχει πολύ ανοιχτή έρευνα που ζητάει αυτός λόγω του γεγονότος ότι αυτός κυνηγάει ως επί το πλείστον πέρδικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    xellas1 στις #142373

    ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΕΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΟΥ ΣΥΣΤΕΙΝΩ ΑΝΑΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΧΑΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #142392

    Η γέννα δεν είναι από δικιά του γέννα οπότε είναι αδύνατο να δω τους γονείς. Αλλά η μεν μάνα είναι αποδεδειγμένο ότι έχει βγάλει καλά σκυλιά από την κοιλιά της και ο δε πατέρας είναι από τα πολύ γνωστά περδικόσκυλα της περιοχής και αδέλφια του με τον ίδιο πατέρα έχουν αρκετές διακρίσεις. Κοίταξε φίλε karma (και πάντα μιλάω φιλικά) και εγώ είμαι πολύ καχύποπτος αλλά για την κυνηγετική ποιότητα πραγματικά πείστικα γιατί είδα και το πως κινιόταν ένα νεαρό σκυλί σε μέρος όπου δεν είχε ξαναβγεί και δεν μιλάμε για κάμπο όπου τα πράγματα είναι πολύ εύκολα και το πόσο δραστήρια ήταν και το πάθος που είχε για να βγει από το κλουβί της όταν έβγαζε άλλα σκυλιά και το πως έλεγχε κάθε μυρωδιά όπου υπέπτε στην αντίληψη της καθώς και το πως στηνόταν από μόνη της στον αέρα. Οι αμφιβολίες μου είναι κατα πόσον ένα σκυλί 8 μηνών είναι "ξεκινημένο". Και για να γίνω πιο σαφής για το "ξεκινημένο" αυτό σημαίνει να έχει πάρει τουλάχιστον 15 με 20 φέρμες σε άγριο θήραμα αφού πρώτα έχει κάνει τα ανάλογα λάθη. Γιατί τα σκυλιά που έχουν δαγκώσει άγριο θήραμα 15-20 φορές θεωρούνται σχεδόν έτοιμα και εκεί οι τιμές τσούζουν πολύ. Και πάλι τονίζω ότι όσα λέμε είναι σε ένα πλαίσιο ανοιχτού διαλόγου, όπου σας είμαι και ευγνώμων, όπου καταθέτετε τις προσωπικές σας απόψεις σε ένα θέμα που με απασχολεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #142402

    Φιλε αν ηταν τα σκυλια με 15-20 πουλια ετοιμα, τοτε θα ειχαμε ολοι ετοιμα σκυλια, περδικοσκυλα, μπεκατσοσκυλα, και παει λεγοντας.

    Μην τρελαθουμε κιολας. Τωρα αν τα βαφτιζουν καποιοι ετσι για να κονομανε, ειναι αλλο θεμα.

    Ετοιμο σκυλο με 20 ορτυκια και 5 μπεκατσες δεν υπαρχει.

    Αν δεν κυνηγησει ο σκυλος 2-3 σεζον ενα θυραμα, να το ξερει καλα και να δαγκωσει πουλια, ΠΟΥΛΙΑ , μονο τοτε ειναι ετοιμο. Δηλαδη το παιρνεις και σε οποιο μερος πας κυνηγας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #142444

    Ανέφερα ότι "τα σκυλιά που έχουν δαγκώσει άγριο θήραμα 15-20 φορές θεωρούνται σχεδόν έτοιμα". Αυτό δεν σημαίνει ότι το ασπάζομαι και εγώ αλλά για τους επαγγελματίες ή ερασιτέχνες εκτροφείς που θα πουλήσουν 1 σκύλο αυτό ισχύει.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 46 έως 56 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων