ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36601

    Αγαπητοί φίλοι,

    Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι μανιωδώς με ότι αφορά το φυσίγγι. Πυρίτιδες, καψούλια, συγκεντρωτήρες, σκάγια και κάλυκες.

    Ενώ είναι πολύ απλό το να κατασκευαστεί ένα άριστο φυσίγγι, περιπλέκονται τα πράγματα λόγω του οικονομικού παράγοντα, δηλαδή της μείωσης του κόστους.

    Κανένα φυσίγγι δεν σημαίνει οτι είναι καλό, επειδή πριν χρόνια μια εταιρεία έβγαζε ένα πραγματικά καλό φυσίγγι.

    Για μένα οι περισσότερες πυρίτιδες αν συνδυαστούν με καλά υλικά στην σωστή δοσολογία, θα δώσουν ένα άριστο φυσίγγι. Απλά κάποιες αντιδρούν καλύτερα κάτω υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

    Η γνώμη μου είναι να φροντίσετε ώστε η επιλογή σας να γίνει με γνώμονα τον έλεγχο της ποιότητας και όχι την εταιρεία και την πυρίτιδα.

    Πώς θα γίνει ο έλεγχος? εδώ χρειάζεται γνώση όρεξη μεράκι και κάποια έξοδα.

    Το πρώτο τεστ είναι η βολή σε χαρτί 1,2χ1,2 για να δούμε αν αξίζει να ασχοληθούμε παραπέρα. Έχουμε αναφερθεί παλιότερα το πως γίνεται αυτό το τεστ.

    Η δεύτερη φάση αφορά αυτούς που είναι ψείρες και περιλαμβάνει τον έλεγχο των υλικών. Θα μου πείτε ποιος θα κάτσει τώρα να κάνει τέτοια δουλειά.

    Κι όμως εδώ στο φόρουμ ξέρω αρκετούς που μπορούν να την κάνουν και άλλους που θα ήθελαν αλλά δεν ξέρουν το πώς.

    Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε κάποιες βασικές γνώσεις τις οποίες μπορούμε να αποκτήσουμε από βιβλία που κυκλοφορούν.

    Πρέπει να μπορούμε να αναγνωρίσουμε την κάθε πυρίτιδα, κάτι που δεν είναι και τόσο εύκολο. Στο About υπάρχουν φωτογραφίες και διαστάσεις των κόκκων για τις περισσότερες. Στο βιβλίο του Xατζιώτη υπάρχουν περιγραφές αλλά μπορείτε να συμβουλευτείτε και διάφορα sites στο Internet.

    Ελέγχουμε την σφαιρικότητα των σκαγιών αφήνοντας μια ποσότητα να κυλήσει πάνω στο τραπέζι, θα διαπιστώσετε ότι αυτά που δεν είναι απόλυτα σφαιρικά θα σταματήσουν νωρίτερα κάνοντας ατσούμπαλη πορεία. Κάπως έτσι γίνεται και στην τουφεκιά.

    Με ένα παχύμετρο ελέγχουμε την διάμετρο σε κάμποσα σκάγια για να δούμε αν δεν υπάρχουν ανακατεμένα μεγέθη, πράγμα που σημαίνει μεγάλη ουρά στην τουφεκιά.

    Τέλος ελέγχουμε την ομοιομορφία του κλεισίματος αν και οι σύγχρονες μηχανές δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

    Το σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται ένα φυσίγγι που πωλείται 3 και κάτι ευρώ να είναι ποιοτικά συγκρίσιμο με κάποια των 4,5.

    Πιθανώς να υπάρχουν και πυρίτιδες διαλογής σε προσφορά, αφού αν γεμίσει κάποιος  με Sokol που θεωρείται φτηνή η διαφορά σε κόστος ανα κουτί με την JK6 δεν είναι πάνω από 20-25 λεπτά. 

    Συζητούσα τις προάλλες με κάποιον μικρό κατασκευαστή και μου έλεγε για το γεγονός ότι βρίσκουμε σκάγια διαφόρων μεγεθών στα φυσίγγια μας, ότι πολλοί μαζεύουν ακόμα και τα σκάγια που πέφτουν στο πάτωμα και πιστέψτε με είναι πολλά αυτά που πέφτουν, αν κρίνω από την μοκέτα στον χώρο που γεμίζω εγώ.

    Δοκιμάστε λοιπόν τα φυσίγγια σας και μην εντυπωσιάζεσθε με τα ονόματα.  Και προπάντων να είστε σίγουροι, όπως θα έλεγε και ο Αιγινήτης δεν σκοτώνει μόνη της η Tecna ούτε το Perazzi.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36610

     Παρολο το οτι εχω ασχοληθει αρκετα με τις γομωσεις, ειναι η πρωτη φορα που ασχοληθηκα τοσο σοβαρα, και εδωσα σημασια σε πραγματα που δεν εδινα πριν. Το ταδε καψουλι συνεργαζεται με την δεινα πυριτιδα, ενω ο συγκεντρωτηρας Χ θελει τοσο ακριβως υψος κλπ κλπ. Η αποψη οτι ολα τα φυσιγγια σκοτωνουν ειναι σωστη, αλλα το να αλλαζεις 50 μαρκες τη σαιζον, επειδη η μια ειναι ωραια εμφανισιακα, η αλλη βαζει το μπαρουτι που σκοτωνει ακαριαια, η τριτη εχει τρομερο ονομα, δεν ειναι λυση. Οι λυσεις ειναι 2 και εχουν ενα κοινο σταδιο: δοκιμες, δοκιμες, δοκιμες, και δοκιμες.

     Ειτε λοιπον, θελετε να ασχοληθητε με την ετοιμασια του δικου σας φυσιγγιου, οπως ο Κωστας, και καποιοι αλλοι, ειτε να βρειτε το φυσιγγι που ειναι “θανατος” οπως λεει και ενας γνωστος μου δεν υπαρχει αλλη λυση. Ισως καποιες εταιριες να ειναι πιο σοβαρες, πιο σταθερες στα υλικα και στην ποιοτητα, αλλα επειδη υπαρχει και ο παραγοντας οπλο, με τις χιλιαδες παραμετρους του, τοτε μονο με αρκετες δοκιμες μπορουμε να αποφασισουμε.

     Μην παρασυρεστε λοιπον απο σειρηνες, τα περισσοτερα υλικα που κυκλοφορουν ειναι αρκετα καλης ποιοτητας, αλλα πολλες φορες κακα συνδιασμενα μεταξυ τους, η χρησιμοποιουνται καποια οχι τοσο ποιοτικα υλικα για να ριξουν το κοστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36628

    Χθές άνοιξα ένα σκοπευτικό φυσίγγι της B&P το competition 2000 το οποίο χρησιμοποιούσα στο σκοπευτήριο πριν αρχίσω να γεμίζω.

    Βλέποντας το χρώμα της πυρίτιδας ξαφνιάστηκα γιατί ήξερα ότι γεμίζονται με G2000 x 24 . Δεν είχε καμιά σχέση ούτε σε χρώμα ούτε σε εμφάνιση. Η G2000 που ήξερα ήταν σκούρα γκρί μολυβί θα έλεγα, γραφιτομένη κλασσική διβασική πιρίτιδα.

    Αυτή που είχε το φυσίγγι δεν είχε καμιά σχέση, ήταν πράσινου χρώματος κάτι σαν την JK6 αλλά  μικρού μεγέθους κώκοι.

    Πηγαίνοντας σήμερα στον Θεοδωρίδη (Κένταυρος) για προμήθειες υλικών γόμωσης του έδειξα το φυσίγγι και τον ρώτησα με τι μπαρούτι είναι γεμισμένο.

    Μου εξήγησε οτι είναι η νέα G2000 που μόνο το όνομα έχει παραμείνει. Εκεί έμαθα ότι από τότε που κάηκε το εργοστάσιο της B&P στην Ιταλία, η εταιρεία κατασκευάζει όλα τα μπαρούτια της στην Πωλονία και  τα εχει αλλάξει όλα. Μάλιστα μου έδειξε κάποιες πυρίτιδες που είχε παλιάς και νέας παραγωγής, ανάμεσα τους ήταν και η ΜΒ32. 

    Έτσι εξηγούνται τα παράπονα όλων όσων δοκίμασαν φέτος φυσίγγια της Pellagri. Θυμάστε το είχαμε συζητήσει παλιότερα. Ο Λεωνίδας μάλιστα κάπου βρήκε μια παλιά παρτίδα NIKE και κατέβασε όλο το ράφι.

    Δεν ξέρω αν οι αλλαγμένες νέες πυρίτιδες είναι καλές η κακές. Αν κρίνω όμως από τα παράπονα τόσων μελών του φόρουμ οι οποίοι φώναζαν χωρίς να ξέρουν τι είχε συμβεί ότι τα φετινά είναι σαν να ρίχνουν άλλο φυσίγγι, μάλλον η ανάγκη για μείωση του κόστους παραγωγής οδήγησε σε ποιοτική υποβάθμιση.

    Εγώ εξασφάλισα 4 κιλά JK6 (2400 φυσίγγια) που θα με φτάσει για 2 χρόνια και μισό κιλό Sipe το οποίο θα γεμίσω με τα ίδια υλικά που το φτιάχνει ο Θεοδωρίδης για να μην ψάχνομαι. Τέρμα οι δοκιμές και η αναζήτηση 2 μπαρούτια είναι αρκετά.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #37254

    Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τα nobelsport sporting που αγοράζω στη μαλακάσα. Δεν καίγονται με αποτέλεσμα να γεμίζει το όπλο ακαυτη πυρίτιδα και η κάνη μετα από 50 βολές να είναι χάλια. Επίσης παρατήρησα πολύ καπνό μετά την τουφεκιά.

    Τα άλλαξα και τώρα ρίχνω με τα Lambro sporting και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335500

    Συνήθως η κακή καύση της πυρίτιδας οφείλεται στο ότι το καψούλι δεν συνεργάζεται σωστά με την πυρίτιδα.

    Αν σε μια ταχύκαυστη πυρίτιδα όπως είναι οι σκοπευτικές, βάλεις ένα καψούλι χαμηλής ισχύος η το αντίστοφο η καύση παραμένει ατελή.

    Βέβαια το Sporting της Nobel Sport είναι αρκετά καλό φυσίγγι, τώρα ίσως η υγρασία επιδεινώνει το πρόβλημα των κατάλυπων.

    Σχετικά με τα φυσίγγια της Beretta, είναι πράγματι φτιαγμένα στην Ιταλία. Στο κουτί αναγράφεται το εργοστάσιο που τα κατασκευάζει. Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω με τι πυρίτιδα είναι γεμισμένα.

    Οι Ισπανικές πυρίτιδες μπορεί να μην είναι κακές αλλά είναι πολύ φτηνές, σχεδόν μισή τιμή από κάποιες άλλες. πράγμα που σημαίνει οτι έχω απαίτηση όταν αγοράζω ένα φυσίγγι γεμισμένο με αυτη, να έχει λογική τιμή.

    Γνωστή Ελληνική εταιρεία που χρησιμοποιούσε άριστες παραδωσιακές ευρωπαικές πυρίτιδες , τις αντικατέστησε με Ισπανικές ενώ η τιμή δεν άλλαξε. Γιατί λοιπόν να μην αγοράσω τα Saga η τα RIO που γεμίζονται με τις ίδιες και πωλούνται 2 ευρώ φτηνότερα?

    Αυτή είναι φίλοι μου η Ελληνική πονηριά του δήθεν επιτυχημένου έμπορου: “πως θα σου πάρω περισσότερα χωρίς να δώσω τίποτα”. Γι’ αυτό κάποιοι κατασκευαστές βγάζουν σπυράκια όταν τους ρωτάς με τί μπαρούτι γεμίζουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #38841

    Αγόρασα ένα κουτί φυσίγγια Beretta SS Speed Gr. 32. No 9, και σκοπεύω να τα δοκιμάσω απόψε, μαζί με άλλα φυσίγγια. Η τιμή λιανικής πώλησης είναι 6 ευρώ.

    Όσον αφορά την κατασκευή του, φαίνεται αρκετά ποιοτικό φυσίγγι. Η πυρίτιδα είναι πράγματι η Ισπανική C.S.B. 1, ο κάλυκας γράφει στο μέταλλο P.B. (Pietro Beretta), ο συγκεντωτήρας φαίνεται πολύ ποιοτικός (δεν έχει στοιχεία για να αναγνωρίσω την μάρκα) και περιέχει όλα ανεξαιρέτως τα σκάγια της γόμωσης, και τέλος τα σκάγια είναι απόλυτα σφαιρικά, σκληρά, καλά λειασμένα, γραφιτωμένα και ιδίου μεγέθους. Το δε κλείσιμο, έίναι απόλυτα ομοιόμορφο, με κανονικό βάθος και ήπια στατική πίεση.

    Κατασκευαστής τους είναι η Ιταλική εταιρεία BORNAGHI, πολύ γνωστή εταιρεία κατασκευής φυσιγγίων στην Ιταλία. Το site της είναι http://www.bornaghi.it/inglese/home.html

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38848

    Λεωνίδα θα σου προτεινα να τα συγκρίνεις στα τεστ σου με τα αντίστοιχα Saga 32 γραμ. export νομίζω λέγονται. Κοστίζουν 4,3 ευρώ και αν έχουν τα ίδια αποτελέσματα αξίζουν τον κόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #38851

    Θα μου επιτρέψεις φίλε Λεωνίδα να πω, πως μόνο και μόνο από το κόστος τους δεν θεωρώ συμφέρουσα αγορά τα εν λόγω φυσίγγια.Ειδικά για την μεγάλη πλειοψηφία των υποψήφιων αγοραστών (κυνηγοί τσίχλας) υπάρχουν πολλές άλλες προτάσεις πιο οικονομικές με πολύ καλά βλητικά αποτελέσματα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #38854

    TA GOYSTA PLHRONONTAI PAIDIA!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #38856

    Μα δεν προτρέπω κάποιον να πάει να τα αγοράσει. Απλά συμπληρώνω στοιχεία στο θέμα που μας είχε απασχολήσει προ καιρού, ως προς τα υλικά τους και την προέλευσή τους. Και στο κάτω κάτω, αν κάποιος θέλει να δώσει 6 ευρώ για τσιχλοφύσιγγο, μπορεί και να τον ενδιαφέρουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #335863

    Φίλε Λεωνίδα δεν είπα οτι προτρέπεις κάποιον να τα αγοράσει. Πιστεύω οτι τέτοιες διευκρινήσεις δεν χρειάζονται γιατί λίγο πολύ όλοι ξέρουμε ποιοι είμαστε. Και για να ευλογήσω τα γένια μας πιστεύω οτι το επίπεδο των κηνυγών που μετέχουν στο forum είναι υψηλό.

    Απλά λέω πως επειδή ένα φυσίγγι βγαίνει κάτω από την ομπρέλα μιας μεγάλης εταιρείας δεν δικαιολογεί και το αυξημένο τίμημα όταν υπάρχουν φυσίγγια που γεμίζονται με τα ίδια υλικά και κοστίζουν πολύ πιο φθηνά.

    Τέλος για τα γούστα που είπε ο φίλος bilbe θα ήθελα να πω πως έχω συναντήσει κυνηγό να χρησιμοποιεί στις τσίχλες φυσίγγια FEDERAL αλλά δεν μπορώ να πω οτι είναι παράδειγμα προς μίμηση, όταν υπάρχουν ελληνικά φυσίγγια άριστα γι’αυτό το είδος κυνηγίου (και πιστέψτε με πως κάτι γνωρίζω για το συγκεκριμένο κυνήγι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #38866

    DE DIAFONO KOSTA,TO PARADEIGMA ME TA FEDERAL EINAI EXTREME,ALLA GIA KAPOIES PERIPTOSEIS POY THA SYNANTHSOYME LIGES TSIXLES,NOMIZO OTI DEN EINAI KAI TOSO YPERBOLIKA TA 6E GIA ENA KOYTI (OXI NA PAME GIA POLEMO ME TSIXLES BEBAIA!).

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38873

     Θα εδινα και 26€ το κουτι, αν το κυνηγι που προοριζονταν ηταν για ενα θηραμα το οποιο συναντας σπανια, οπως λαγος, αγριοχοιρος, χηνα κλπ, και αξιζε τον κοπο να εχεις ενα ακριβο φυσιγγι που το εμπιστευεσαι και ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΤΡΗΣΕΙΣ.

     Αλλα 6€ για ενα φυσιγγι που μπορω να βρω με 4 η να φτιαξω με 3, δεν τα δινω…

    Αλλωστε το επωνυμο δεν ειναι παντα και το καλυτερο, ετσι δεν ειναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38912

    Πάντως τα “δικά μας” csb κοστίζουν το ίδιο με της Beretta ίσως και ακριβότερα.

    Πιστέυω οτι μια λογική τιμή για τσιχλοφύσιγγο είναι κάτι περισσότερο από 4 ευρώ.

    Πέρισι κυνήγησα τις τσίχλες με τα Jk6 του Alfa Game με σκάγια  υποτίθεται αντιμονίου 5%. Αρκετά καλό φυσίγγι αλλά όχι για 5,3 ευρώ. Φέτος το φτιάχνω μόνος μου με κόστος 2,85 και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τις δοκιμές μου.

    Αυτές τις μέρες γεμίζω φυσίγγια για τρυγόνια με την ίδια συνταγή της Jk6Β (1,65γρ Χ 32,5) συγκεντ. Θώδη με σκάγια duble No 7-9 και για τα ψηλωμένα Νο 6-8. Δεν περίμενα να κάνω δοκιμές σε θήραμα γιατί θεωρώ δεδομένη την φονικότητα με τόσο καλές συγκεντρώσεις στο χαρτί αλλά και στις βολές του sporting Ελευσίνας όπου τα δοκίμασα. Οι πιέσεις που παράγουν πρέπει να βρίσκονται κοντά στις ανώτερες τιμές της κατηγορίας, πάντως η αίσθηση της ανάκρουσης είναι μικρότερη απο του Alfa Game (τα κλείνει με 8αρι αστεροειδές) και γενικά είναι ανεκτή χωρίς πρόβλημα ούτε με το σουπερ ποζε. Τα βρίσκω αρκετά γρήγορα και με μεγάλη διατρητικότητα.

    Τα περί διαμπερών τραυμάτων και κοψόφτερων πουλιών στις κοντινές βολές από φυσίγγια που παρουσιάζουν αυξημένη διάτριση, δεν με αγγίζουν αφού στα 20 μέτρα που θεωρειτικά είναι μια κοντινή βολή, το πουλί θα πάρει τόσα σκάγια που δεν θα προλάβει να κλείσει τα φτερά του. Αντιθετα στις μακρυνές βολές που η κινητική ενέργεια των σκαγιών έχει μειωθεί κατά πολύ, αποδίδουν σίγουρα καλύτερα αρκεί να διατηρείται μια ικανοποιητική συγκέντρωση ώστε το πουλί να πάρει 3-4 σκάγια. Δηλαδή αν η φονικότητα των σκαγιών και κατά συνέπεια η κινητική τους ενέργεια, διατηρείται περισσότερο από το σημείο που τα σκάγια σκορπίζουν τότε σίγουρα θα έχουμε κοψόφτερα γιατί το θήραμα θα πάρει 1-2 σκάγια τυχαία. Αυτά όμως ισχύουν για Νο σκαγιών από το 6 και κάτω γιατί απλούστατα τα ψιλά σκάγια χάνουν την ενέργεια πολύ πριν σκορπίσουν. Όταν λοιπόν έχουμε πολλά κοψόφτερα σε νορμάλ αποστάσεις, η αιτία είναι οτι το φυσίγγι δεν διαθέτει καλές συγκεντρώσεις ούτε καν στα 30 μέτρα. Κάτι που φαίνεται ακόμα και στο χαρτί. Λεωνίδα θυμάσαι στην Νεμέα με τα συγκεκριμένα φυσίγγια; στο χαρτί έδωσαν τις πιο άθλιες κατανομές που έχω δει ποτέ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #38992

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

    ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΩ ΚΥΡΙΟΣ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ (+- 4 Euro ).ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων