ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #38996

    Δεν νομίζω να θεωρήσει κανείς οτι κάνω διαφήμιση αλλά μπορώ να πω για τους φίλους που κυνηγούν τσίχλα οτι αξίζει να δοκιμάσουν τα ASSOS της οπλοτεχνικής στα 32 γρ. με GM3 και τιμή 3.80 εάν δεν με απατά η μνήμη μου. Τα φυσίγγια αυτά νομίζω οτι γεμίζονται στον Κύργια και είναι πιο φθηνά από τα δικά του που κυκλοφορούν με την επωνυμία GM3.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #38998

    Νομίζω ότι αν κάποιος έχει δοκιμάσει ένα φυσίγγι και έχει απόψη , πρέπει να την μεταδίδει μια που αν αδύνατο να δοκιμάζουμε όλοι όλα τα φυσίγγια.

    Αρα από την πλευρά μου τέτοιες αναφορές είναι καλοδεχούμενες και σαφώς δεν αποτελούν διαφήμιση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38999

    Φίλοι μου δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο, αφού ενα φυσίγγι μπορεί να έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά σε ένα άλλο όπλο.

    Παράδειγμα το remington Nitro, το είχα δοκιμάσει εγώ και μου έδωσε αριστες κατανομές και διευριμένο δραστικό κύκλο. Το δοκίμασε ο Λεωνίδας και του δείχνει υπερβολικές συγκεντρώσεις στο κέντρο και ανύπαρκτη περιφέρεια.

    Γενικά πάντως να αποφεύγετε αμερικάνικα φυσίγγια που απευθύνονται στο κυνήγι της αγριογαλοπούλας. Τα φυσίγγια αυτά παρουσιάζουν υπερβολική συγκέντρωση στο κέντρο, γιατί η γαλοπούλα χτυπιέται από μακρινές αποστάσεις με στόχο το κεφάλι και τον λαιμό. Συνηθως δε, η βολή γίνεται από φύλάχτρα σε ακίνητο στόχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39001

    ’σε ρε Κώστα να τα γράψω μόνος μου. Μαρτυριάρη! Έχω σκοπό να σας γράψω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις μου από τις χθεσινές δοκιμές, αλλά θα το κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο.

    Φιλικά,

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #335882

    Ο Κώστας έχει δίκιο σ’ αυτό που λέει . Το κάθε όπλο έχει την δική του βλητική απόδοση με κάθε διαφορετικό τύπο φυσιγγίου. Εκτός των άλλων θα πρέπει (η γνώμη μου είναι) να βρει και να κατασταλάξει σε ένα τύπο φυσίγγίου, όσο αυτό είναι δυνατό, ανάλογα το θήραμα διότι θα πρέπει να συνηθίσει την προσκόποευση που χρειάζεται το κάθε ένα.

    Εγώ π.χ. αναφέρθηκα στα ASSOS διότι βλέπω οτι έχω πολύ καλές συγκεντρώσεις αλλά και συμπεριφορά σύμφωνα με τον καιρό που επικρατεί τις περισσότερες φορές στην Ελλάδα σύμφωνα με την δική μου άποψη. 

    Ο Κωστής π.χ. αναφέρθηκε στα Nitro της Remington τα οποία θεωρώ σε συγκεκριμένες συνθήκες κυνηγίου τρομερά (απίστευτη διάτρηση, και δύναμη) άλλος όμως μπορεί να διαφωνεί γιατί μην ξεχνάμε οτι συνήθως τα φυσίγγια magnum (τα οποία δεν θεωρώ προσωπικά απαραίτητα για την Ελλάδα) είναι πολύ αργά και χρειάζονται πολύ προσκόπευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335885


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Mάϊος 2004


    ’σε ρε Κώστα να τα γράψω μόνος μου. Μαρτυριάρη! Έχω σκοπό να σας γράψω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις μου από τις χθεσινές δοκιμές, αλλά θα το κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο.

    Φιλικά,


    Ναι ρε, πες μας κι εσύ τώρα οτι γράφω μαλακίες:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>

    Έλα  τα αποτελέσματα μόνο ενός φυσιγγιου απεκάλυψα. Χεχεχεχε!!!!!

    Λοιπόν κοίτα να βρεις χρόνο γιατί θα τα βγάζω ενα – ενα.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #39036

    Κυριοι το saga 28gr. 32gr,δεν παιζονται χαμηλη ανακρουση γρηγορο φυσεκι μεγαλεσ ταχυτητεσ δεν αφηνει καταλοιπα στην κανη το χρησιμοποιω χειμωνα καλοκαιρι δηλ. το πρασινο  καλοκαιρι το μπλε χειμωνα κανει σε ολα τα οπλα μου. γιωργοσ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335953


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 28 Mάϊος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Mάϊος 2004


    ’σε ρε Κώστα να τα γράψω μόνος μου. Μαρτυριάρη! Έχω σκοπό να σας γράψω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις μου από τις χθεσινές δοκιμές, αλλά θα το κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο.

    Φιλικά,


    Ναι ρε, πες μας κι εσύ τώρα οτι γράφω μαλακίες:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley4.gif’)”>

    Έλα  τα αποτελέσματα μόνο ενός φυσιγγιου απεκάλυψα. Χεχεχεχε!!!!!

    Λοιπόν κοίτα να βρεις χρόνο γιατί θα τα βγάζω ενα – ενα.

    [/indent]


    [/indent]

     

    Λοιπόν, κύριοι. Συνοπτικά κάποια σχόλια από τις δοκιμές μου:

    Από τσιχλοφύσιγγα, δοκίμασα τα B&P Nike 32gr., τα Cheddite Aquila 32 gr.& JK6 34gr, και τα Beretta S32 32gr.

    Με τσοκ βελτιωμένο κυλινδρο (****), την πιο ομοιόμορφη κατανομή την έδωσαν τα Beretta, αν και ήταν σχετικά ανοικτή για το συγκεκριμένο τσοκάρισμα. Παρ’ όλα αυτά, ήταν πραγματικό “κέντημα”. Την πιο μαλακή ντουφεκιά είχαν τα Aquila, με τα Nike πολύ κοντά σ’ αυτόν τον τομέα, και τα JK6 να είναι μάλλον βαριά για τέτοια εποχή, όπως και τα Beretta. Πάντως τα Nike ανταποκρίθηκαν καλύτερα στο τσοκάκι που χρησιμοποιήθηκε, δίνοντας ακριβώς το ποσοστό διασποράς που θα έπρεπε, με πολύ καλή κατανομή, χωρίς κενά και εκάχιστα σφικτότερο κέντρο. Τα Αquila άφηναν κάποια κενά απ’ όπου θα μπορούσε να περάσει πουλί μεγέθους τσίχλας. Κενά άφηνε και το JK6, αλλά αυτό είναι πιο δικαιολογημένο, αφού λόγω ταχύτητας και πιέσεων, ήταν αναμενόμενο η ντουφεκιά να σκορπίσει λίγο με την ζέστη.

    Στα πιο χοντρά, τα δείγματα προς δοκιμή ήταν πολύ περισσότερα, για αυτό θα γράψω κάποιες πολύ γενικές παρατηρήσεις.

    Δοκίμασα τα B&P F2 Classic 34 gr. σε νούμερο 6 και νούμερο 4, τα B&P F2 Long Range 36 gr. σε νούμερο 6 επινικελωμένα, τα Nobel Sport Percorso di Caccia 36 gr. σε νούμερο 4, τα Nobel Sport Tecna PM40 40 gr, σε νούμερο 5, τα Nobel Sport Heavy Load 42 gr. σε νούμερο 4, Τα Cheddite JK6 36 gr. νούμερο 4, τα Cheddite T5 40 gr. νούμερο 4, τα Stokas Max 40 40 gr. νούμερο 4, και τα Remington Nitro Magnum 42.5 gr. νούμερο 4. Το τσοκάκι ήταν το modified (***).

    Στα 34-36 γραμμάρια, την καλύτερη εντύπωση μου άφησε το Percorso di Caccia της Nobel Sport. Ομοιόμορφη κατανομή, σφικτό κέντρο, γεμάτη περιφέρεια, πολύ ανεκτό λάκτισμα. Τα B&P F2 στα 34 γραμμάρια, ενώ έδωσαν αρκετά καλά αποτελέσματα δεν έφτασαν το συγκεκριμένο φυσίγγι σε συνολική εικόνα. Αντίθετα, αρκετά καλά ήταν τα JK6 36gr. και τα F2 36gr.

    Στα semi magnum, οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες και πιο χτυπητές. Καταρχήν, όλα τα φυσίγγια είχαν υπερβολικό κλώτσημα, πράγμα καθόλου παράλογο, αν λάβουμε υπόψη την θερμοκρασία που επικρατούσε. Καλύτερη συνολική απόδοση είχε το Nobel Sport Tecna PM 40. Υποψιάζομαι ότι μάλλον είχε και τις χαμηλότερες πιέσεις. Επιπλέον, όλα τα φυσίγγια που ήταν γεμισμένα με Tecna, τα πήγανε καλύτερα συγκριτικά με τα υπόλοιπα.

    ’φησα τελευταίο το Nitro Magnum της Remington. Ο λόγος είναι ότι αυτό το φυσίγγι με μπέρδεψε. Από την μία, η συγκέντρωσή του ήταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ σφικτή, 91% από τα 35 μέτρα με τσοκάκι 3 άστρα!!! Από την άλλη, δεν μπορεί κανείς να πει ότι ήταν μία καλή κατανομή, αφού πέρα από το κέντρο το οποίο ήταν ¨ασφυκτικό”, η περιφέρεια ήταν ανύπαρκτη, ενώ υπήρχαν κι αρκετά σκάγια “δραπέτες”, τα λεγόμενα flyers, στα άκρα της κατανομής. Σίγουρα, είναι ένα φυσίγγι “special purpose” όταν το ζητούμενο είναι οι πολύ μακρινές ντουφεκιές, αλλά σαν συμπλήρωμα με κάποια άλλα φυσίγγια στην ζώνη, είναι μάλλον απαραίτητο. Το δοκίμασα μάλλιστα και με τσοκάκι super full (14/10), και η συγκέντρωση άγγιξε το 100% από τα 35 μέτρα. Εργαλείο, αλλά όχι για γενική χρήση.

    Αυτά εν ολίγοις φίλοι μου. Οι αποδόσεις των συγκεκριμένων φυσιγγίων βέβαια, αφορούν το δικό μου όπλο, (Beretta Vitoria 71 εκατ. 18,4 αυλός), αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ενδεικτικά σαν μπούσουλας κι από όποιον δεν έχει τον χρόνο ή τον χώρο για να κάνει κι ο ίδιος δοκιμές με το όπλο του.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #39227

    Λεωνιδα δεν μας αναφερεις εκτος απο το Nitro Magnum σε τι αποσταση εγινα οι παραπανω δοκιμες ειδικα αυτες με τα 32gr και **** τσοκ καθως και ποιο τσοκακι εβαλες custom η αυτο που εχει το οπλο σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39228

    Σωστά. Οι δοκιμές έγιναν με τσοκάκια Briley. Τα φυσίγγια 32 γραμμαρίων τα δοκίμασα (στο περίπου) στα 25 μέτρα με τσοκ **** και τα πιο βαριά στα 25 και στα 35 μέτρα με τσοκάκι ***. Οι δοκιμές δεν είχαν την απαραίτητη λεπτομέρεια για εξαγωγή συμπερασμάτων. Ο σκοπός μου ήταν να δω πιο πολύ τις διαφορές ανάμεσα στα φυσίγγια μου, και όχι η ακριβής αξιολόγησή τους, και πιο συγκεκριμένα, ποια είναι η συμπεριφορά τους με ζέστη, για να δω ποια θα χρησιμοποιήσω στην έναρξη, τόσο στις 20 Αυγούστου στα τρυγόνια, όσο και στις 15 Σεπτεμβρίου στα παπιά.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335995

    Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε γιατί κι εγώ παραξενεύομαι…

    Για το Nitro Magnum της Remington μιλάω, αφού η συγκέντρωση που σου έδωσε, με τη ζέστη σχετικά της εποχής δεν μου…πολυκολλάει. Μήπως μπόρεσες να αξιολογήσεις και την δύναμή του, την διάτρηση κ.λ.π. γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο και φοβάμαι μήπως παραείναι “μαλακό” γι’αυτό και δίνει τέτοια αποτελέσματα.

    Φιλικά,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #39394

    Τον περασμένο Νοέμβριο έκανα δοκιμές με  Remington Nitro Νο4 42,5 gr, με την Breda και εξωτερικό τσοκ ***. Η πρώτη δοκιμή έγινε στα 25 μέτρα. Το άνοιγμα της τουφεκιας ήταν 60Χ50 με ελάχιστα περιφεριακα σκάγια εκτός κύκλου. Στα 36,5 μέτρα ο δραστικός κύκλος ήταν 82Χ70 (τα έχω σημειωμένα στην ατζέντα μου). Οι κατανομές ήταν θαυμάσιες όπως και η διάτριση, Μου φάνηκε όμως αργό φυσίγγι.

    Είχε τον μεγαλύτερο δραστικό κύκλο σε σχέση με τα lepre, rottweil, 206S.


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39397


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 31 Mάϊος 2004


    Σωστά. Οι δοκιμές έγιναν ,,,,,,,,, ποια είναι η συμπεριφορά τους με ζέστη, για να δω ποια θα χρησιμοποιήσω στην έναρξη, τόσο στις 20 Αυγούστου στα τρυγόνια, όσο και στις 15 Σεπτεμβρίου στα παπιά.


    [/indent]Αυτά τα ΠΑΠΙΑ τι τραβάνε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335999


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 02 Ιούνιος 2004


    Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε γιατί κι εγώ παραξενεύομαι…

    Για το Nitro Magnum της Remington μιλάω, αφού η συγκέντρωση που σου έδωσε, με τη ζέστη σχετικά της εποχής δεν μου…πολυκολλάει. Μήπως μπόρεσες να αξιολογήσεις και την δύναμή του, την διάτρηση κ.λ.π. γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο και φοβάμαι μήπως παραείναι “μαλακό” γι’αυτό και δίνει τέτοια αποτελέσματα.

    Φιλικά,

    Βαγγέλης


    [/indent]

     

    Φίλε Βαγγέλη, δεν είναι καθόλου περίεργο. Τα συγκεκριμένα φυσίγγια φτιάχνονται με γνώμονα τις υπερσυγκεντρώσεις, για χρήση στο κυνήγι γαλοπούλας, όπου οι βολές γίνονται σε ακίνητο θήραμα, και ο σκοπός είναι τα πολλαπλά τραύματα στην περιοχή κεφακιού – λαιμού. Τα υλικά είναι επιλεγμένα με αυτό το σκεπτικό, πολύ σκληρά σκάγια, συγκεντρωτήρας που περιέχει το 100% της γόμωσης, και κόκκοι πολυαιθυλενίου ανάμεσα στα σκάγια για μείωση των τριβών και παραμορφώσεων.

    Η επόμενη δοκιμή θα είναι πιο επιστημονική, με μετρημένα 35 μέτρα, κύκλο 76 εκατοστών, και επιλεγμένα φυσίγγια.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #39709

    Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει γνώμη για τα TORDO του Λάμπρου; Γεμίζονται με PRIMA και θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά με την συμπεριφορά τους και ανάλογα των θερμοκρασιών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων