Ποιός μπορεί?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #36716

    Για το φλόμπερ, τα ίδια μου είπαν και μένα. Απλά θα κάνουν μιά δική τους διαδικασία αναζήτησης ( γιατί άντε να βρεί χαρτί εδώ και 30 χρόνια). Δεν είναι τίποτα όμως, τυπικό είναι το θέμα.

    Τουλάχιστον θα είναι νόμιμο για τα παιδιά μας.

    Για Λεωνίδα μιά ερώτηση κρίσεως, όχι τίποτα άλλο , αλλά επειδή έχει δει το όπλο μου…… είναι “φρόνιμο” να βάλω εσωτερικά τσοκάκια στο browning citori s/p που είδες ??  ή ΟΧΙ

    ΥΓ. Ξέρω τι θα απαντήσεις…………….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36719

    Αφού ξέρεις, γιατί ρωτάς; Η απάντηση είναι _ _ _ !

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ASPETIS στις #36720

    Φίλε Γιάννη :

    Το Φλομπεράκι σου είναι λειόκανο πυροβόλο όπλο και πρέπει να έχει άδεια κατοχής. Εχεις δύο επιλογές: α) ή το καταστρέφεις και το εξαφανίζεις από προσώπου γής (κομμάτια και στα σκουπίδια, μιά καλή λύση ήταν παλιότερα και τα πηγάδια)  ή β) πηγαίνεις μέχρι 23 Ιουλίου 2004 και το δηλώνεις στο Α/Τ της κατοικίας σου (την οποία και σου συνιστώ).

    Αν συλληφθείς με αυτό αθώο οπλάκι, το πλέον βέβαιο είναι ότι φιλοξενηθείς στις στοργικές αγκάλες της μητέρας πατρίδας για ένα 24ωρο περίπου (αν σε πιάσουν παρασκευή μπορεί να σε κρατήσουν μέχρι τη δευτέρα). Στη συνέχεια θα πας αυτόφορα (Τριμελές Πλημμελειοδικείο) και θα ανταμοιφθείς με περίπου 3 έως 6 μήνες (αν έχεις καθαρό ποινικό μητρώο ή ποινές κάτω των 6 μηνών συνολικά θα πάρεις αναστολή). Ενας μηνάς = περίπου 200€. Η διαδικασία αυτή ενεργοποιεί και την διαδικασία επιβολής διοικητικών μέτρων που είναι παράλληλη και ανεξάρτητη από την ποινική διαδικασία και έχει σαν αποτέλεσμα την αφαίρεση των τυχόν αδειών για τα κυνηγετικά όπλα που τυχόν έχεις.

    Ξεχασα να σου πώ ότι σου ανοίγεται και φάκελλος στο αρχείο Σέγκεν. Δεν σου κάνουν τίποτε αλλά κάθε φορά που θα μπαίνεις ή βγαίνεις από τα ευρωπαικά σύνορα θα αντιμετοπίζεις τα αγριωπά βλέμματα  και τη λεπτομερέστατη σωματική έρευνα από την κάθε POLIZEI.

    Μετά από όλα αυτά που διάβασες φίλε Γιάννη (και κάθε Γιάννης) πόσο επιθυμείς το οπλάκι σου, που λέγεται φλομπεράκι? αξίξει το κόπο μιά τέτοια ταλαιπωρία ?

    Εντελώς Φιλικά

    ASPETIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #36724

    ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΟΜΠΕΡΑΚΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ Α.Τ. ΝΑ «ΨΑΡΕΨΩ».

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΜΑΠΑΚΗ ΤΑ «ΠΡΑΣΙΝΑ» ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΑ 3,8 Τ0 ΚΟΥΤΙ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΑΡΓΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΔΗΛ. ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΒΑΖΕΙ SOKOL ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 33 ΓΡ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΒΑΖΩ JK6 TOY ΙΔΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ. ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΨΑΧΝΩ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

    ΦΙΛΙΚΑ, ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #36754


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 26 Aπρίλιος 2004


    Αφού ξέρεις, γιατί ρωτάς; Η απάντηση είναι _ _ _ !


    [/indent]

    Εξαρτάται βέβαια σε πλευρά πλευρά ανήκεις, αν είσαι από την Ελληνοκυπριακή πλευρά είναι ΟΧΙ,,,,,,,,,,,,,

    αλλιώς…άστω καλύτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36769


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 26 Aπρίλιος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 26 Aπρίλιος 2004


    Αφού ξέρεις, γιατί ρωτάς; Η απάντηση είναι _ _ _ !


    [/indent]

    Εξαρτάται βέβαια σε πλευρά πλευρά ανήκεις, αν είσαι από την Ελληνοκυπριακή πλευρά είναι ΟΧΙ,,,,,,,,,,,,,

    αλλιώς…άστω καλύτερα

    Aν ομως εισαι με την κυβερνηση της Ελλαδας τοτε ΝΑΙ υπο ορους!!!!

    Γιωργος

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36771

    Η απάντηση μου συμφωνεί με την πλειοψηφία του Ελληνοκυπριακού λαού.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #36840

    ΦΙΛΕ SHAOLIN.

    ΑΦΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΠΑΚΗ,ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΕΒΑΙΩΣΩ,ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΑΠΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΧΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΜΙΟΤΕΡΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟΥΣ,ΗΘΙΚΟΤΑΤΟ ΑΤΟΜΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΣ.

    ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FOROUM.

    ZHTA TOY KAI TA AΣΠΡΑ,ΤΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ Α1 ΓΑΛΛΙΑΣ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ.

    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ,[ΤΑΚΗΣ ΣΑΜΙΟΣ].

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #36855

    Καλημέρα φίλοι μου.

    Μπορεί κάποιος να γράψει την διεύθυνση και το τηλέφωνο του Μαπάκη. Πιστεύω ότι είναι χρήσιμο σε όλους εμάς που δεν ξέρουμε τον εν λόγω κύριο και ακούμε τόσο καλά λόγια για αυτόν.

    Να προτείνω και κάτι άλλο. Μήπως, κ. Διαχειριστά, ήταν καλό να ανοιχτεί ένα θέμα με τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνα όλων των οπλουργών και εμπόρων που αναφέρονται κατά καιρούς στα φόρουμ;;; Εννοώ αυτούς που προτείνουμε σε διάφορες συζητήσεις.  Χωρίς όμως αυτό να θεωρηθεί διαφήμηση.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #36966

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    ΦΙΛΕ statri 1 Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ Ι.ΜΑΠΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛ. Ν. ΠΛΑΣΤΗΡΑ 1 Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ  ΤΗΛ. 2108000377. ΦΙΛΕ SAMWIN ΟΝΤΩΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ. ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΟΜΠΕΡ ΠΗΓΑ ΣΤΟ Α.Τ. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ, ΓΙΑΝΝΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #37023

    Ευχαριστώ Γιάννη.

    Μήπως έχεις δοκιμάσει φυσσίγια κάποιου άλλου κατασκευαστή που μπορείς να προτείνεις;

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #37067

    Tριανταφυλλε

    πολυ καλο φυσιγγι βγαζει και ο Μηνας Ιορδανογλου(jordan)

    Ειδικα το κοκκινο το κυνηγαω ολο τον χρονο σε μικρα θηραματα!

    Το semi magnum που βγαζει δουλευετε πολυ στον Εβρο και ολοι λενε τα καλυτερα!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #37172

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕ

    ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ LAKO (ΚΟΚΚΙΝΟ) ΤΟΥ ΤΣΑΡΙΚΤΣΗ Β.  ΚΑΙ ΤΟ S32 ΤΟΥ STOKA ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #37176


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από SHAOLIN στίς 03 Mάϊος 2004


    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕ

    ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ LAKO (ΚΟΚΚΙΝΟ) ΤΟΥ ΤΣΑΡΙΚΤΣΗ Β.  ΚΑΙ ΤΟ S32 ΤΟΥ STOKA ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ


    Αγαπητοί φίλοι, έχουμε ξαναεπιχειρήσει στο φόρουμ να κριτικάρουμε τα φυσίγγια που κυνηγάμε. Δυστυχώς αποδειχτηκε, οτι αυτό που για κάποιον είναι υπέροχο για κάποιον άλλο είναι απαραδεκτο.

    Πάντως εκτός από μερικές περιπτώσεις που συμφωνούσαν όλοι όσοι είχαν κυνηγήσει με ένα φυσίγγι, τις περισσότερες φορές δεν μπορέσαμε να έχουμε αντικειμενική άποψη.

    Μου έλεγε μια περίπτωση κάποιος κατασκευαστής που δείχνει οτι μερικές φορές είμαστε περίεργοι.

    Συγκεκριμένα, μια περίοδο υπήρξε έλειψη στο χρώμα του κάλυκα που χρησιμοποιούσε για 15 συνεχόμενα  χρόνια και αναγκάστηκε να γεμίσει το ίδιο φυσίγγι σε κίτρινο κάλυκα. Ενώ στην αρχή δεν ήθελε κανείς να τα αγοράσει, όσοι το τόλμησαν, μετά έψαχναν μανιωδώς να το βρούν σε κίτρινο χρώμα. Εννοείται οτι δεν είχε αλλαχθεί τίποτα άλλο.

    ’ρα λοιπόν για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να γίνουν δοκιμές σε χαρτί και στην πράξη, έλεγχος υλικών και ζύγισμα. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #37179

     Πιστευω οτι και ο καλυκας παιζει καποιο ρολο, ελαχιστο ισως, αλλα παιζει. Ισως δηλαδη να υπηρχαν καποιες ελαχιστες διαφορες ως προς το βλητικο αποτελεσμα.

     Επειτα ειναι και ο ψυχολογικος παραγοντας, ο οποιος ειναι σημαντικος. Μην ξεχνας Κωστα οτι οταν ξεκινησες να γεμιζεις κοντεψαν να σε πεισουν οτι οι πιεσεις του φυσιγγιου σου ειναι μεγαλες ενω δεν ηταν.

     Συμφωνω ομως με την αποψη οτι τα φυσιγγια ειναι κατι το τελειως υποκειμενικο, και οτι ειναι λαθος να αντιμετωπιζονται μονα τους, και οχι σε σχεση με το οπλο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων