Ε.Κ.Π ΚΟΖΙΑΚΑ & ΟΣΣΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #363643

    Ποιες 2-3 μέρες Χρήστο μου, καλά θα 'ταν. Δυο φορές τα αμόλησαν μπροστά μας. Αίσχος!

    αταλλαντονησι εχεις παει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363644

    ευχαριστώ πολύ…και μια τελευταία ερώτηση…συνήθως πόσο πάει κατά μέσο όρο?για παράδειγμα εσείς την τελευταία φορά που πήγατε τι κάνατε και πόσα δώσατε?volleyst εσύ ας πούμε?

    ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων…

    φιλε μου να υπολογισεις τα συνολικα εξοδα ταξιδιου (βενζινες-πλοιο-διαμονη-φαγητο) δια 2. εγω και ο κολλητος μου.
    τωρα απο εκει και περα ο καθενας πληρωνει τα δικα του θηραματα…!!!
    υπολογισε περιπου κυνηγετικο 3ημερο συνολικα 10-12 πουλια συνολο σου βαζω περιπου 100ευρω + 25 περιπου η ειδικη αδεια της ρεζερβας.
    διαμονη 3 διανυκτερευσεις 50 ευρω δικλυνο δια 2=25 το ατομο την ημερα επι 3 ημερες=75 ευρω
    πλοιο (εισητηρια αυτοκινητου+τρευλερ+ατομικα εισητηρια) περιπου 75+10+25=110 + 110 επιστροφη συνολο 220 δια 2 το ατομο 110.
    συνολο μεχρι τωρα περιπου (χονδρικα το ατομο βγαινει 310 ευρω + βενζινες+φαγητο χονδρικα σου βαζω 400-450 ευρω το ατομο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #363645

    Έτσι μας λέγαν τότε, πάντως φίλος μου έχει βίντεο που προσπαθεί να διώξει καθιστό φασιανό από δέντρο με πέτρες και τελικά τον πήρε.. με πέτρα! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363646

    παρνασσιδα ποτε πηγες φιλο?αξιζει τον κοπο?αταλαντονησι ανοιγει γυρω στις 20 του μηνα εχω ακουσει σχετικα καλα λογια αλλα ειναι λιγο ακριβοτερη

    παρνασσιδα πηγα το 2005 και το 2007!
    εχει παει φιλος μου αταλαντονησι και μου ειπε πολυ καλα σχολια για την ποιοτητα των θηραματων αλλα μου ειπε οτι ειναι λιγα και καλα…
    το μονο αρνητικο για εμενα προσωπικα ειναι οτι θα ηθελα να κυνηγησω 3 συνεχομενες ημερες αλλα δεν εχεις αυτην την δυνατοτητα…νομοζω ειναι 2 φορες την αβδομαδα και οχι συνεχομενες…αλλιως θα πηγαινα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #126106

    Στην παρνασσιδα τα πουλια τα αμολανε εκεινη την στιγμη και ο αριθμος τους εξαρταται απο τον αριθμο των κυνηγων.
    Ασε που μυριζουν κοτετσι και ξενερωνεις εντελως!Τα υπολοιπα που δεν θηρευονται γινονται τροφη για τα αρπακτικα
    πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #363653

    οι ρεζέρβες είναι μόνο για να μαθαίνουν τα κουτάβια , γελοίος τρόπος κυνηγιού ,

    Ουτε για τα κουταβια δεν κανει φιλε μου…να τα βαλεις να φερμαρουν τι….. μια μπαλα απο φυραμα και πουπουλα? :lol:
    που αμολισαν πριν μια ωρα… η θα βρουν στο βουνο ποτε μυροδια σαν αυτες μεσα στην ρεζερβα να φερμαρουν..εκτος και αν τον πας για κυνηγι σε κοτετσια του Μιμικου…
    το πιο ξεφτυλα κυνηγι για μενα ειναι μεσα στην ρεζερβα..[και μη με παρεξηγησουν τα παιδια που πανε ο καθενας κανει το κεφι του με τον τροπο του και τα γουστα του]….
    Η ρεζερβα ειναι ο προθαλαμος του κυνηγιου που θελουν να μας δωσουν…τετοιο κυνηγι να το κανουν μονοι τους..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #363654

    Στην παρνασσιδα τα πουλια τα αμολανε εκεινη την στιγμη και ο αριθμος τους εξαρταται απο τον αριθμο των κυνηγων.
    Ασε που μυριζουν κοτετσι και ξενερωνεις εντελως!Τα υπολοιπα που δεν θηρευονται γινονται τροφη για τα αρπακτικα
    πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    ΣΩΣΤΟΣ !!!!
    Την περασμενη χρονια,πηγα & Παρνασσιδα & Αταλλαντονησι.
    Καμια σχεση,το Αταλλαντονησι,ειναι μακραν,καλλιτερο,ασε που θα φας τα ποδια σου,στα βραχια & στο τσαλι!!
    Ιδανικο για την αρχη της χρονιας,για τα Σκυλια.
    Αυτος ηταν & ο βασικοτερος λογος,που πηγα στα τελη του Οκτωβρη,για τον Billy και ΜΟΝΟΝ (Επανιελ,4,5 χρονων)

    Billy-Αθηνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #126110

    τωρα μιλουσα με καποιον απο το Δασαρχειο Αταλαντης…περυσι οι μερες κυνηγιου ηταν για φτερωτα Δευτερα και Σαββατο και Τεταρτες κυνηγουσαν Αιγαγρο.
    Φετος εχει κυνηγι μονο φτερωτου Δευτερα-τεταρτη-Σαββατο.
    Λογω μικρου αριθμου Αιγαρου σταματησε το κυνηγι του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126111

    Νομίζω πως όλοι γι αυτό πάνε. Έχω δει και κάποιον που έφερε τον υπερήλικα πατέρα του για να ρίξει λίγα φυσίγγια. Σεβαστό κι αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #363656

    (χονδρικα το ατομο βγαινει 310 ευρω + βενζινες+φαγητο χονδρικα σου βαζω 400-450 ευρω το ατομο.
    [/quote]

    Μπιλακο σου κανω πιο τσιπ προταση.. :D με 300 ευρο το ατομο 3 μερες σας περνω στο χωριο για τα περασματα της φασσας -μπεκατσας
    και πολλες πολλες τσιχλες να βαρας ολη μερα..φαγητο σκυλι για το κυνηγι..οδηγο να σε παει στα πουλια..[εμενα]
    σιγουρη καρποση..2 φασσες την ημερα[βαζω και της αστοχιες μεσα] 1 μπεκατσα στανταρ..και δεντροτσιχλες και τσιχλες οσες θες
    και δεν θα πληρωνεις αυτα που θα βαρας…φαγητο σπιτι ολα μεσα στο πακετο..και εχεις και επιλογες και για κυνηγι αγριογουρουνου
    και οτι αλλο θελετε……. καλο εεεεεεεεεε? μη μου πεις? ελλα τωρα που εχουμε πακετα σε προσφορες απο το νοεμβριο πανε πανω
    η τιμες…. :) :P

    Πλακιτσα κανουμε παιδια μην αρχισουν η προσφορες… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manaraios στις #126136

    πρωτη μου ρεζερβα πριν 16 χρονια περιπου για κανα 2 χρονιες σαπιενζτα , δυσκολο βουνο μεγαλα θηραματα αγρια , μετα επισκεφτηκα αταλαντονησι τοτε ηταν καλα ως προς τα θηραματα πιο λιγα αλλα πολυκαιρισμενα στο νησι ,τελευταια φορα πριν 5 χρονια σιχαθηκα , ήμερα πουλια ξεπουπουλιασμενα απο το κοτετσι και σε αφθονια,αφου αντι να φτιαξω το σκυλι το χαλασα (ευτυχως οχι ανεπανορθωτα).τελος δεν εχω παει αλλα εχω μαθει για κοζιακα για αγριες περδικες μετα απο ετησια απαγορευση του μερους και βεβαια για μπεκατσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363729

    Να ευχαριστησω τον κ.Βασιλη (Billy) ενας ευγενεστατος κυριος…με ενημερωσε πληρως για το Αταλαντονησι…!!! :lol:
    κ.Βασιλη χαρικα για την γνωριμια εστω και δια τηλεφωνου…!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363775

    Αν εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο στην σκαλα αταλαντης η εστω εκει κοντα …
    θα ειναι προτιμοτερο καποιο που ισως εχει και χωρους για τα σκυλια μας…
    ευχαριστω…!!! :lol: :D :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #128527

    Δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου το κυνήγι σε ρεζέρβα και το θεωρώ εχθρό του ελεύθερου κυνηγιού.
    Κάποτε έπεισαν τους κατοίκους στα χωριά στην περιοχή Παρνασσίδος ότι η ρεζέρβα θα έφερνε τουρισμό και κόσμο στα χωριά τους.
    Το αποτέλεσμα μέχρι και σήμερα που μιλάμε η ρεζέρβα να μην έχει ανοίξει για φέτος. Διαδικασία να προσληφθούν υπάλληλοι ακόμα δεν έχει προγραμματισθεί.
    Οι κάτοικοι στα χωριά μέσα στην περιοχή δεν μπορούν να κυνηγήσουν ούτε φάσσες, ούτε τσίχλες-γερακότσιχλες-δενδρότσιχλες, ούτε μπεκάτσες … τίποτα. Μιλάμε για θηράματα που δεν εκτρέφει η ρεζέρβα.
    Αυτή είναι η σημερινή εικόνα … εγκατάλειψη … και οι ντόπιοι που πείστηκαν για αυτή την ιστορία είναι ξένοι στον τόπο τους … αδιανόητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #366716

    Δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου το κυνήγι σε ρεζέρβα και το θεωρώ εχθρό του ελεύθερου κυνηγιού.
    Κάποτε έπεισαν τους κατοίκους στα χωριά στην περιοχή Παρνασσίδος ότι η ρεζέρβα θα έφερνε τουρισμό και κόσμο στα χωριά τους.
    Το αποτέλεσμα μέχρι και σήμερα που μιλάμε η ρεζέρβα να μην έχει ανοίξει για φέτος. Διαδικασία να προσληφθούν υπάλληλοι ακόμα δεν έχει προγραμματισθεί.
    Οι κάτοικοι στα χωριά μέσα στην περιοχή δεν μπορούν να κυνηγήσουν ούτε φάσσες, ούτε τσίχλες-γερακότσιχλες-δενδρότσιχλες, ούτε μπεκάτσες … τίποτα. Μιλάμε για θηράματα που δεν εκτρέφει η ρεζέρβα.
    Αυτή είναι η σημερινή εικόνα … [size=4]εγκατάλειψη[/size] … και οι ντόπιοι που πείστηκαν για αυτή την ιστορία είναι ξένοι στον τόπο τους … αδιανόητο.

    φιλε μου κατα ενα πολυ μεγαλο μερος εχεις απολυτο δικιο δικιο…
    ανοιξα αυτο το post για να μαθω λεπτομερειες για την οσσα και τον κοζιακα αλλα πηρα πολλα προσωπικα μηνυματα απο συναδελφους κυνηγους απο το forum που ειχαν επισκευτει το Αταλαντονησι και μου ειπαν πολυ καλα σχολια για την ποιοτητα των θηραματων αλλα και για την οργανωση τους…!!!
    η περιοχη της παρνασσιδας ειναι πολυ μεγαλη και θα μπορουσαν να την κυνηγησουν στο ελευθερο κυνηγι πολλοι αλλα απαγορευεται…
    και φετος θελαμε με την παρεα να ξαναπαμε για 3η φορα στην παρνασσιδα αλλα λογω του οτι δεν εχουν ανοιξει την ρεζερβα αλλαξαμε προορισμο και στις 9 και 11 του μηνος θα παμε στο Αταλαντονησι…!
    επειδη δεν εχω την πολυτελεια να φευγω απο την Συρο καθε λιγο και λιγακι πχ για μπεκατσα η περδικα η δεν ξερω και εγω για τι αλλο θηραμα…ξερω οτι στην ρεζερβα θα τραξηξω και 15-20 τουφεκιες και θα βγαλουν τα σκυλακια μου και καποια πουλια :angry:
    ειναι πολλοι που δεν πηγαινουν σε ρεζερβα και ειναι σεβαστη η αποψη τους…!!! :( :D :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων