Ε.Κ.Π ΚΟΖΙΑΚΑ & ΟΣΣΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #366722

    φιλε μου κατα ενα πολυ μεγαλο μερος εχεις απολυτο δικιο δικιο…
    ανοιξα αυτο το post για να μαθω λεπτομερειες για την οσσα και τον κοζιακα αλλα πηρα πολλα προσωπικα μηνυματα απο συναδελφους κυνηγους απο το forum που ειχαν επισκευτει το Αταλαντονησι και μου ειπαν πολυ καλα σχολια για την ποιοτητα των θηραματων αλλα και για την οργανωση τους…!!!
    η περιοχη της παρνασσιδας ειναι πολυ μεγαλη και θα μπορουσαν να την κυνηγησουν στο ελευθερο κυνηγι πολλοι αλλα απαγορευεται…
    και φετος θελαμε με την παρεα να ξαναπαμε για 3η φορα στην παρνασσιδα αλλα λογω του οτι δεν εχουν ανοιξει την ρεζερβα αλλαξαμε προορισμο και στις 9 και 11 του μηνος θα παμε στο Αταλαντονησι…!
    επειδη δεν εχω την πολυτελεια να φευγω απο την Συρο καθε λιγο και λιγακι πχ για μπεκατσα η περδικα η δεν ξερω και εγω για τι αλλο θηραμα…ξερω οτι στην ρεζερβα θα τραξηξω και 15-20 τουφεκιες και θα βγαλουν τα σκυλακια μου και καποια πουλια :angry:
    ειναι πολλοι που δεν πηγαινουν σε ρεζερβα και ειναι σεβαστη η αποψη τους…!!! :( :D :D

    Αν είχα σκυλάκια και ήθελα σίγουρα θηράματα για να αναπαραστήσω μία ολοκληρωμένη κυνηγετική στιγμή για να πάρει χαμπάρι ο κούταβος θα ήμουν μαζί σου, και συγκεκριμένα το αταλαντονήσι είναι ένας τόπος που μάλλον δεν ενοχλεί κανέναν εκεί που έγινε η ρεζέρβα.
    Αλλά τώρα να έχουν κλείση το καλύτερο κομμάτι στην Παρνασσίδα, να είσαι ντόπιος και να πληρώνεις τις τσίχλες, να κάθεσαι για φάσσες και αυτές να μένουν στην ελεγχόμενη, να κάνουν παγάνα για γουρούνι έξω από την ελεγχόμενη και να παραφυλάνε μην τους φύγει το γουρούνι μέσα στην ρεζέρβα, δεν τρώγεται με τίποτα
    Εν τω μεταξύ θα μπορούσε η ρεζέρβα να έχει θηράματα και από αυτά κάποια να ξεφεύγουν και να έχει όλη η γύρω περιοχή, αλλά εδώ γίνεται το αντίθετο, έχουμε εισροή άγριου θηράματος προς την ρεζέρβα … τραγικές καταστάσεις
    φιλικά πάντα και δεν τα βάζω μ' αυτούς που πάνε :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #366761

    Αν είχα σκυλάκια και ήθελα σίγουρα θηράματα για να αναπαραστήσω μία ολοκληρωμένη κυνηγετική στιγμή για να πάρει χαμπάρι ο κούταβος θα ήμουν μαζί σου, και συγκεκριμένα το αταλαντονήσι είναι ένας τόπος που μάλλον δεν ενοχλεί κανέναν εκεί που έγινε η ρεζέρβα.
    Αλλά τώρα να έχουν κλείση το καλύτερο κομμάτι στην Παρνασσίδα, να είσαι ντόπιος και να πληρώνεις τις τσίχλες, να κάθεσαι για φάσσες και αυτές να μένουν στην ελεγχόμενη, να κάνουν παγάνα για γουρούνι έξω από την ελεγχόμενη και να παραφυλάνε μην τους φύγει το γουρούνι μέσα στην ρεζέρβα, [size=3]δεν τρώγεται με τίποτα[/size]
    Εν τω μεταξύ θα μπορούσε η ρεζέρβα να έχει θηράματα και από αυτά κάποια να ξεφεύγουν και να έχει όλη η γύρω περιοχή, αλλά εδώ γίνεται το αντίθετο, έχουμε εισροή άγριου θηράματος προς την ρεζέρβα … [b]τραγικές καταστάσεις[/b]
    φιλικά πάντα και δεν τα βάζω μ' αυτούς που πάνε :angry:

    να εισαι καλα φιλε μου…
    βλεπω εχουμε και το ιδιο οπλο…benelli super 90 extra light…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #366773

    να εισαι καλα φιλε μου…
    βλεπω εχουμε και το ιδιο οπλο…benelli super 90 extra light…!!!

    Ναι πανάθεμάτο για τουφέκι.
    Μ' έχει προβληματίσει πάρα πολύ.
    Όχι με την αξιοπιστία.
    Έχει πολύ γρήγορη επώμιση αλλά όχι τόσο σταθερή.
    Εσύ πως το βρίσκεις?
    Αν θες απάντησε με pm για να μη είμαστε εκτός topic.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #366783

    Αν θες απάντησε με pm για να μη είμαστε εκτός topic.

    σωστος…!!!
    εχεις p.m. :angry: :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #366786

    Ναι πανάθεμάτο για τουφέκι.
    Μ' έχει προβληματίσει πάρα πολύ.
    Όχι με την αξιοπιστία.
    Έχει πολύ γρήγορη επώμιση αλλά όχι τόσο σταθερή.
    Εσύ πως το βρίσκεις?
    Αν θες απάντησε με pm για να μη είμαστε εκτός topic.

    Off topic, αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση. Γράψε αν θέλεις σε κάποιο άλλο θέμα τι εννοείς "όχι τόσο σταθερή".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #366793

    Off topic, αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση. Γράψε αν θέλεις σε κάποιο άλλο θέμα τι εννοείς "όχι τόσο σταθερή".

    Δεν μπορώ να το μεταφέρω γιατί θα είναι σαν τα πετάω κάτι άσχετο σε μία συζήτηση άλλων που είναι ήδη σε εξέλιξη. Θα κάνω ένα καινούργιο topic.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #366834

    Θα ήταν ο ίδιος που ήθελε να μου χρεώσει τους φασιανούς που έπιανε ο σκύλος μου με το στόμα (και μου τους χρέωσε τελικά), λέγοντας "αφού τους θήρευσες". Εννοείται δεν ξαναπάτησα.

    ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΛΥΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΠΡΩΙ-ΠΡΩΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #366853

    Springer είναι ρε φίλε… Η δουλειά του είναι να μουντάρει να το πιάσει το πουλί. Αν το πουλί αντί να πετάξει (που είναι η δική του δουλειά παρεπιμπτόντως :D ) κάτσει ακίνητο, τι περιμένεις να γίνει; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #368481

    Δευτερα και Τεταρτη κυνηγησαμε στο Αταλαντονησι…πολυ πυκνο μερος βγαλαμε καποια πουλια αλλα μονο τα ακουσαμε χωρις να εχουμε την ευκαιρια για τουφεκιά…την Δευτερα ητν η πληρη απογοητευση απο τα 4 ατομα της παρεας οι 2 γυρισαν χωρις πουλι…βγαλαμε και οι 2 μας 2 φασιανους σε 4 ωρες…ειχε καποιες περδικες αλλα δεν τις προτιμουσαμε μονο αν τις εβγαζε το σκυλι μας.
    την Τεταρτη κατι εγινε…γυρισαμε πισω οι 2 μας παλι με το οριο στους φασιανους…αν και μας ειπαν οτι εμπλουτισμος σε φασιανο εγινε πριν 15 ημερες…!!!
    η παρεα απογοητευτηκε και τον βγαλαμε απο μελλοντικο προορισμο…μας ξαναβλεπω παρνασσιδα…!!!
    οι 2 απο τα 4 ατομα γυρισαν Συρο χωρις φασιανο αν και για φασιανο ειχαμε παει εκει…!!!
    θα πω μονο οτι τα πουλια ηταν σε εξαιρετικη κατασταση αλλα ειδικα οι φασιανοι πολλοι λιγοι και καποια πουλια ηταν μαζεμενα σε μερικες πλαγιες…
    αλλο ενα πραγμα που ειδα και πραγματικα το θεωρω αισχος ειναι τα σκοτωμενα θηραματα και ειδικα περδικες οι οποιες ηταν πεταμενες δεξια και αριστερα των μονοπατιων…!!! ;) :P
    μαλλον καποιοι θεωρουν οτι δεν αξιζει να τα βαλεις στην τσαντα και μετα να τα πληρωσεις…!!! :D
    2 εισοδους απο 25+25 ευρω η εισοδο 50 συνολο και απο 20 ευρω το βαρκακι συνολο 40 αρα 2 μερες 90 ευρω αερα κοπανιστο !!! :o

    πλακα-πλακα χρυσορυχειο ο τυπος με το σκαφος που σε πηγαινει στο νησι…!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #368486

    Δευτερα και Τεταρτη κυνηγησαμε στο Αταλαντονησι…πολυ πυκνο μερος βγαλαμε καποια πουλια αλλα μονο τα ακουσαμε χωρις να εχουμε την ευκαιρια για τουφεκιά…την Δευτερα ητν η πληρη απογοητευση απο τα 4 ατομα της παρεας οι 2 γυρισαν χωρις πουλι…βγαλαμε και οι 2 μας 2 φασιανους σε 4 ωρες…ειχε καποιες περδικες αλλα δεν τις προτιμουσαμε μονο αν τις εβγαζε το σκυλι μας.
    την Τεταρτη κατι εγινε…γυρισαμε πισω οι 2 μας παλι με το οριο στους φασιανους…αν και μας ειπαν οτι εμπλουτισμος σε φασιανο εγινε πριν 15 ημερες…!!!
    η παρεα απογοητευτηκε και τον βγαλαμε απο μελλοντικο προορισμο…μας ξαναβλεπω παρνασσιδα…!!!
    οι 2 απο τα 4 ατομα γυρισαν Συρο χωρις φασιανο αν και για φασιανο ειχαμε παει εκει…!!!
    θα πω μονο οτι τα πουλια ηταν σε εξαιρετικη κατασταση αλλα ειδικα οι φασιανοι πολλοι λιγοι και καποια πουλια ηταν μαζεμενα σε μερικες πλαγιες…
    αλλο ενα πραγμα που ειδα και πραγματικα το θεωρω αισχος ειναι τα σκοτωμενα θηραματα και ειδικα περδικες οι οποιες ηταν πεταμενες δεξια και αριστερα των μονοπατιων…!!! ;) :P
    [size=4][color=”#ff0000″]Αυτό Σταύρο το έχω δει & γω δυστυχώς…..κρίμα δεν υπάρχουν λόγια για χαρακτηρισμούς..[/color][/size]
    μαλλον καποιοι θεωρουν οτι δεν αξιζει να τα βαλεις στην τσαντα και μετα να τα πληρωσεις…!!! :D
    2 εισοδους απο 25+25 ευρω η εισοδο 50 συνολο και απο 20 ευρω το βαρκακι συνολο 40 αρα 2 μερες 90 ευρω αερα κοπανιστο !!! :o
    [size=4][color=”#ff0000″]Δεν το ευχαριστηθήκατε & πολύ μάλλον…[/color][/size]

    πλακα-πλακα χρυσορυχειο ο τυπος με το σκαφος που σε πηγαινει στο νησι…!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #368502

    Ναι φιλε Πανο δεν το ευχαριστηθηκαμε…ομως κατα τ΄αλλα η παρεα μας ηταν τελεια και περασαμε καλα !!!
    πηγαμε και αταλαντη 2 φορες μιας και ηταν πολυ κοντα αλλα οχι για κυνηγι …!!!
    αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν οι πολλες καρδερινες και τα φλωρια εξω απο το ξενοδοχειο που μεναμε…!!! :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    badian στις #368639

    Αυτό είναι το σημαντικότερο φίλε να περνας καλα με την παρεα σου οπου και αν βρίσκεσαι!!!!
    Τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #368647

    Αυτό είναι το σημαντικότερο φίλε να περνας καλα με την παρεα σου οπου και αν βρίσκεσαι!!!!
    Τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα B)

    ΣΩΣΤΑ …!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #129795

    Ολες αυτες οι ρεζερβες δεν κανουν πολλες φορες ουτε για τα σκυλια αφου απο τις πολλες μυρωδιες που βρισκουν εδω και εκει παλαβωνουν και νομιζουν οτι βρισκονται σε κοτετσι με κοτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    tsioygani στις #132170

    ΦΙΛΕ ΜΠΕΦ ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΤΑΛΑΝΤΟΝΗΣΙ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ,ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ,ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΑΠΟ ΔΩ,ΧΑΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΚΕΙ,ΦΩΝΕΣ ΚΑΚΟ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΥΣ 15ΜΗΝΩΝ,ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΖΙΑΚΑ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΕΙ,ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων