Σκουρια (ψωριαση ελαφρια) σε οπλο

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    GIORGOS στις #449809

    Παιδιά καλησπέρα πρόσφατα απέκτησα ένα ελληνικό μονόκανο millios, το όπλο είναι παλιό και αρχησιμοποίητο πολλά χρόνια (ίσως 30), το πρόβλημά μου είναι ότι είναι σκουριασμένο το έλυσα το καθάρισα αρκετές ώρες αλλά και πάλι όποτε το περνάω με κάποιο πανάκι πάλι αφίνει σκουριά, η κάνη δε απο μέσα έχει πολλές μικρές τρίπες μάλλον απο υπολύματα πυρίτιδας όλα αυτά τα χρόνια.
    Θέλω να ρωτήσω αν αντιμετόπησε κανείς σας κατι τέτοιο και με ποιόν τρόπο,( τι καθαριστικά χρειάζονται και τέτοια) και δεύτερον επειδή το όπλο δεν χρεισιμοποιήτε σε κάποια δραστηριότητα, με τι προιόν μπρορώ να το προφυλάξω απο το χρόνο?
    Σας ευχαρηστώ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #449811

    Δοκίμασε ψιλό σύρμα κατσαρόλας ποτισμένο με λάδι όπλων με πολύ απαλές εντριβές. Για το εσωτερικό της κάννης το ίδιο αλλά η βέργα καθαρισμού σε δράπανο. Έκανα το ίδιο σε ένα παλιό και ταλαιπωρημένο μονόκαννο του πατέρα μου αλλά η κάννη έχει ακόμα μερικά σημαδάκια εσωτερικά. Εξωτερικά θα φύγει και το χρώμα μαζί με τη σκουριά και θα θέλει επαναβαφή, που μπορείς οικονομικά μόνος σου με κάποιο προιόν ψυχρής βαφής από οπλοπολείο (δεν το ‘χω κάνει μιας και δεν ήταν σε πολλά σημεία στο δικό μου). Εσωτερικά με έχει βολέψει το nitro solvent gun cleaner της Outers (μικρό κόκκινο πλαστικό μπουκαλάκι 60ml).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    GIORGOS στις #449910

    Σε ευχαρηστώ benetos πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου, θα το δοκιμάσω και εγώ στο μονόκανο μου και θα γράψω τα αποτελέσματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Αλεξανδρος στις #451735

    Λοιπον θα δωσω και εγω καποιες συμβουλες γιατι ειχα μεγαλο προβλημα με τις σκουριες.1]Αμα η σκουρια δεν εχει δαγκωση και φενεται πανω στο οπλο σαν πουρι τοτε θα παρουμε wd40 η καποιο παραμοιο υλικο θα ψεκασουμε παρα πολυ πανω στην σκουρια θα αφησουμε να δραση 3 λεπτα το υλικο και θα τριψουμε με εφιμεριδα.Μπορει να χρειαστη 2-3επαναληψεις για να φυγει τελειος η σκουρια. 2]Αμα και παλι η σκουρια δεν εχει δαγκωση αλλα βλεπουμε οτι ειναι πιο σοβαρη απο αυτην που ανεφερα στην αρχη μπορουμε ξανα να ψεκασουμε wd40 και να τριψουμε με ενα πολυ πολυ ψιλο ατσαλομαλο η με παρα παρα πολυ ψιλο γιαλοχαρτο για μεταλα αλλα με γιαλοχαρτο μονο οταν υπαρχη σκουρια σε βασεις οπλων οχι σε καννες και οπουδηποτε αλλου στο οπλο.3]Οταν η σκουρια δαγκωση τοτε πρεπει να καθαρισουμε το οπλο με πετρελαιο να τριψουμε το σημειο που εχει σκουρια με το ψιλο ατσαλομαλο που ειπα και μολις διωξουμε την σκουρια να βαλουμε γρασσο πανω στην διαβρωση και εννοειται πως αν η διαβρωση εναι μεγαλη η γυρω στις θαλαμες το οπλο παει κατευθειαν στον οπλουργο. Και ξανα επισημενω το γιαλοχαρτο να ειναι το ψιλοτερο και να χρησιμοποιητε μονο στις βασεις και οτα εννοω βασεις εννοω εκει που κουμπωνουν οι καννες και οχι εξωτερικα

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων