κυνηγετικη δραστηριοτητα Στην Κύπρο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #128945

    Αντρεα δεν πεζει θεμα παρρεξηγησης φιλε, νομιζω εχουμε και οι δυο τις ιδιες αντιληψεις και ευαισθησιες.

    Φιλε Andrew Cyprus ακομη επισημη εξορμηση μονο για μπεκατσα δεν εχω παει αφου προς το παρον παω για λαγο. Αν και φετος ηδη εχουν φανει νωρις τα πρωτα πουλια , οταν θα αρχισω αποκλειστικες εξοδους για μπεκατσα, εαν θες να σε παρω μαζι μου.Να μιλησουμε τελςο Νοεμβριου…….αρκει να εισαι απο Λεμεσο…..αλιως θα ναι μεγαλο το ταξιδι …

    Εχω ομως καποιους κανονες…..τους οποιους οποιος κυνηγα μαζι μου πρεπει να ακολουθει….οσον αφορα ασφαλεια και εκπαιδευση για το σκυλι( π.χ δεν ριχνει κανεις σε θηραμα που ξεπετακτηκε αντι να φερμαριστει.)

    Εαν εισαι προθυμος πολυ ευχαριστως.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    andrewcyp στις #367361

    Αντρεα δεν πεζει θεμα παρρεξηγησης φιλε, νομιζω εχουμε και οι δυο τις ιδιες αντιληψεις και ευαισθησιες.

    Φιλε Andrew Cyprus ακομη επισημη εξορμηση μονο για μπεκατσα δεν εχω παει αφου προς το παρον παω για λαγο. Αν και φετος ηδη εχουν φανει νωρις τα πρωτα πουλια , οταν θα αρχισω αποκλειστικες εξοδους για μπεκατσα, εαν θες να σε παρω μαζι μου.Να μιλησουμε τελςο Νοεμβριου…….αρκει να εισαι απο Λεμεσο…..αλιως θα ναι μεγαλο το ταξιδι …

    Εχω ομως καποιους κανονες…..τους οποιους οποιος κυνηγα μαζι μου πρεπει να ακολουθει….οσον αφορα ασφαλεια και εκπαιδευση για το σκυλι( π.χ δεν ριχνει κανεις σε θηραμα που ξεπετακτηκε αντι να φερμαριστει.)

    Εαν εισαι προθυμος πολυ ευχαριστως.

    Φυσικά και είμαι πρόθυμος!Η απόσταση δεν με τρομάζει φίλε έκανα κάποτε το Λευκωσία -Πάφος 3 φορές την βδομάδα για να δω το κορίτσι μου και μιλάμε για προχωρημένες ώρες:DΚαι φυσικά εννοείται ότι θα σεβαστώ τους κανόνες σου αλλιώς μπορείς να με διώξεις αμέσως…Θα τα πούμε και μέσω pm καλύτερα

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367399

    Ανοιγω αυτο το ποστ , μετα απο εισηγηση μελων, ωστε να αναρτωνται οοιεσδηποτε αποψεις, εισηγησεις, αποτελεσματα απο την κυνηγετικη δραστηριοτητα στην Κυπρο.

    ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ. ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΩΝ 18γρ. ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367405

    Καλησπερα και απο μενα στα παιδια απο την Κυπρο.
    Εχω μια απορια .
    Η λογικη και οχι μονο λεει ,οτι οι απαγορευσεις λαμβανουν χωρα με σκοπο την προστασια των θηραματων οπου και οταν χρειαζεται.
    Και ρωτω ……ποτε σκοτωνονται περισσοτερες μπεκατσες;;;;;; Στο καρτερι;;;;;;; ή στο κυνηγι με σκυλο;;;;;;;
    Αν οσο αφορα την Κυπρο η απαντηση ειναι η δευτερη περιπτωση……..παει καλα!!!!!
    Αν σκοτωνονται,ή εχουν δυνατοτητα να σκοτωθουν περισσοτερες στο καρτερι ,τοτε ποιος ο ουσιαστικος λογος της απαγορευσης του κυνηγιου με σκυλο;;;;;;;; καποιο λακο εχει η φαβα!!!!!!!!!.

    Μπορει να απαντησει καποιος στην ερωτηση παρακαλω!!!!(οσο αφορα την Κυπρο).
    Στην Ελλαδα ποιος ο λογος της απαγορευσης του καρτεριου!!!!!!!!!!!!

    Υ. Σ Kαι σε Ευρωπαικες χωρες, επιτρεποταν αρχικα μονο το καρτερι(που Ελλαδα θεωρειται εγκλημα) και κατοπιν τους τις εκοψαν τελειως!!!!!!! :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #128998

    Φιλε μου χωρις παρεξηγηση με εχεις συγχισει….δεν καταλαβα καλα τι εννοεις?

    Εαν η ερωτηση σου ειναι γιατι να απαγορευεται τ οκυνηγι της μπεκατσας μετα το Ιανουαριο με σκυλο, αφου με το καρτερι ετσι και αλλιως σκοτωνονται περισσοτερα πουλια η απαντηση ειναι οτι το ζητουμενο δεν ειναι ποσες και με ποιο τροπο κτυπιουνται…

    ….το μονο που νοιαζει εδω περα ειναι να μην χρησιμοποιηθει το κυνηγι της μπεκατσας με σκυλο σαν προφαση για να κυνηγηθουν περδικες και λαγοι ενω η περιοδος τους τελειωνει 31 Δεκεμβριου.

    Ναι η καραμπινα απαγορευετε στην Κυπρο!

    Φιλε μου τα φυσιγγια των 18 γρ μπορουν καλλιστα να χρησιμοποιηθουν για ορτυκι….και ειναι και πολυ πιο ομορφο τ οκυνηγι του ορτθυκιου με 36αρι. Απλα αυτα που λες σπανια χρησιμοποιουνται για αμπελοπουλια. Στην ουσια Τα χρησιμοποιουν για λαθροθηρια σε 36αρι με σιγαστηρα στο λαγο την νυκτα και στις φασσες στο νερο.

    Ο λογος ειναι οτι τα 18 γραμμαρια θα καταστρεψου ντ οπουλι που κτυπιεται στ 2-3 μετρα τ ομεγιστο , συνηθως με 3-6 γραμμαρια φυσσιγγια …………..οχι περισσοτερο.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367425

    Φιλε μου χωρις παρεξηγηση με εχεις συγχισει….δεν καταλαβα καλα τι εννοεις?

    Εαν η ερωτηση σου ειναι γιατι να απαγορευεται τ οκυνηγι της μπεκατσας μετα το Ιανουαριο με σκυλο, αφου με το καρτερι ετσι και αλλιως σκοτωνονται περισσοτερα πουλια η απαντηση ειναι οτι το ζητουμενο δεν ειναι ποσες και με ποιο τροπο κτυπιουνται…

    ….το μονο που νοιαζει εδω περα ειναι να μην χρησιμοποιηθει το κυνηγι της μπεκατσας με σκυλο σαν προφαση για να κυνηγηθουν περδικες και λαγοι ενω η περιοδος τους τελειωνει 31 Δεκεμβριου.

    Ναι η καραμπινα απαγορευετε στην Κυπρο!

    Φιλε μου τα φυσιγγια των 18 γρ μπορουν καλλιστα να χρησιμοποιηθουν για ορτυκι….και ειναι και πολυ πιο ομορφο τ οκυνηγι του ορτθυκιου με 36αρι. Απλα αυτα που λες σπανια χρησιμοποιουνται για αμπελοπουλια. Στην ουσια Τα χρησιμοποιουν για λαθροθηρια σε 36αρι με σιγαστηρα στο λαγο την νυκτα και στις φασσες στο νερο.

    Ο λογος ειναι οτι τα 18 γραμμαρια θα καταστρεψου ντ οπουλι που κτυπιεται στ 2-3 μετρα τ ομεγιστο , συνηθως με 3-6 γραμμαρια φυσσιγγια …………..οχι περισσοτερο.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ, ΕΚΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367453

    Φιλε μου χωρις παρεξηγηση με εχεις συγχισει….δεν καταλαβα καλα τι εννοεις?

    Εαν η ερωτηση σου ειναι γιατι να απαγορευεται τ οκυνηγι της μπεκατσας μετα το Ιανουαριο με σκυλο, αφου με το καρτερι ετσι και αλλιως σκοτωνονται περισσοτερα πουλια η απαντηση ειναι οτι το ζητουμενο δεν ειναι ποσες και με ποιο τροπο κτυπιουνται…

    ….το μονο που νοιαζει εδω περα ειναι να μην χρησιμοποιηθει το κυνηγι της μπεκατσας με σκυλο σαν προφαση για να κυνηγηθουν περδικες και λαγοι ενω η περιοδος τους τελειωνει 31 Δεκεμβριου.

    Δεν χρειαζεται να συνχιζεσαι ,για το οτι δεν γνωριζω την νομοθεσια σας!!!!!!!
    Νομιζω οτι καταλαβα.
    Δηλαδη επιτρεπεται και στο καρτερι , και με σκυλο εως τον Δεκεμβρη, και μετα μονο στο καρτερι.

    Συγνωμη δεν ειχα καταλαβει, νομισα οτι μονο καρτερι ολο το χρονο :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #129019

    Οχι Βικτωρα, ( νομιζω οτι δεν ειναι ετσι τ ομικρο σου φιλε μου, εαν θες μου το θυμιζεις, απολογουμε) εννοουσα την ερωτηση του φιλου Σεκτορ οχι εσενα.
    Λαθος μου που δεν εβαλα παραθεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #367459

    Δεν χρειαζεται να συνχιζεσαι ,για το οτι δεν γνωριζω την νομοθεσια σας!!!!!!!
    Νομιζω οτι καταλαβα.
    Δηλαδη επιτρεπεται και στο καρτερι , και με σκυλο εως τον Δεκεμβρη, και μετα μονο στο καρτερι.

    Συγνωμη δεν ειχα καταλαβει, νομισα οτι μονο καρτερι ολο το χρονο :lol:

    Οταν ειπα με συγχησες ενοουσα οτι δεν καταλαβα τι εννοουσες φιλε μου :lol: Ακριβως μετα τον Δεκεμβριο δεν μπορεις να την κυνηγησεις με σκυλο….δεν υπαρχει ομως νομοθεσια που να σου απαγορευει να την κτυπησεις στο καρτερι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367561

    Οταν ειπα με συγχησες ενοουσα οτι δεν καταλαβα τι εννοουσες φιλε μου :lol: Ακριβως μετα τον Δεκεμβριο δεν μπορεις να την κυνηγησεις με σκυλο….δεν υπαρχει ομως νομοθεσια που να σου απαγορευει να την κτυπησεις στο καρτερι.

    Δυστυχως υπαρχει παντου η απαραδεκτη λογικη των αδικων απαγορευσεων οπου υπαρχει αδυναμια ελεγχου απο την κρατικη μηχανη.
    Ποναει χερι……..κοβεις καφαλι!!!!!!!
    Μου θυμιζει τον περιορισμο των ανθρωπινων ελευθεριων πολιτων κρατων ολου του κοσμου(με αποκορυφωση τις U.S A ) , που ποροκυπτει απο την αδυναμια ελεγχου της τρομοκρατιας.

    Συχνα προβληματιζομαι αν αυτη ειναι λογικη ανθρωπου(καθως ειναι αδικη, και αυτος που νομοθετει …..ο υπευθυνος) ,και καθως αδυνατω ψαχνω για αλλες σκοπιμοτητες.

    Και στην Ελλαδα δυστυχως εχουμε απαγορευσεις ή καθυστερησεις εκκινησης περιοδου θηραματος, με την( λαθος λογικη για μενα) της προστασιας αλλου, λογω αδυναμιας ελεγχου.

    Ας βρουν αλλους τροπους οι αρμοδιοι και υπευθυνοι………….καλα ειναι οι περικοπες!!!!!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #129098

    +1 Φιλε SECTOR στα λογια σου.

    Αν και οι απαντησεις του φιλου Kurzthaar με εχουν καληψει πληρως θα ηθελα απλος να προσθεσω να μην φανταζεστε πως η μπεκατσα ειναι ψηλα στες προτιμισεις των κυπριων κυνηγων.Ελαχιστοι την κυνηγουν ειτε με σκυλλο ειτε καρτερι.
    Αυτοι που την κυνηγουμε με σκυλλο ειμαστε πολυ λιγοι και ταυτοχρονα η μπεκατσα συνηθως ερχετε αργα και μενουμε ακομα λιγοτεροι μετα τον δεκεμβρη λογο του προστημου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367642

    +1 Φιλε SECTOR στα λογια σου.

    Αν και οι απαντησεις του φιλου Kurzthaar με εχουν καληψει πληρως θα ηθελα απλος να προσθεσω να μην φανταζεστε πως η μπεκατσα ειναι ψηλα στες προτιμισεις των κυπριων κυνηγων.Ελαχιστοι την κυνηγουν ειτε με σκυλλο ειτε καρτερι.
    Αυτοι που την κυνηγουμε με σκυλλο ειμαστε πολυ λιγοι και ταυτοχρονα η μπεκατσα συνηθως ερχετε αργα και μενουμε ακομα λιγοτεροι μετα τον δεκεμβρη λογο του προστημου.

    Αληθεια φιλοι ποσο ειναι το προστιμο αν την <παρεις> εχοντας μαζι σκυλο;;;;;
    Δηλαδη ειναι συγκεκριμενο;;;;;;; Γιατι Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν κυνηγετικα παραπτωματα που να υπαρχει προστιμο!!!!! Απλα η ποινη ειναι στην ουσια η ταλαιπωρια της δικης. Και αστειες κυρωσεις.
    Αληθεια ποιο ειναι το πιο δημοφιλες θηραμα στην Κυπρο;;;;

    Ελπιζω να μην κουραζω :lol:

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367646

    Αληθεια φιλοι ποσο ειναι το προστιμο αν την <παρεις> εχοντας μαζι σκυλο;;;;;
    Δηλαδη ειναι συγκεκριμενο;;;;;;; Γιατι Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν κυνηγετικα παραπτωματα που να υπαρχει προστιμο!!!!! Απλα η ποινη ειναι στην ουσια η ταλαιπωρια της δικης. Και αστειες κυρωσεις.
    Αληθεια ποιο ειναι το πιο δημοφιλες θηραμα στην Κυπρο;;;;

    Ελπιζω να μην κουραζω :lol:

    ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ), ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΧΗ (ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ) ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΑΡΘΡΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ Η FABARM H TITAN ΗΤΑΝ 800 ΕΥΡΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #129119

    Συγχαρητηρια και για το τοπικ αδερφια!!!!!!!
    Ειναι ενδιαφερον να μαθαινουμε τα δικα σας!!!!!!!!

    Αν απαγορευεται η χρηση καραμπινας…..γιατι πωλειται;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    andrewcyp στις #367677

    Αληθεια φιλοι ποσο ειναι το προστιμο αν την <παρεις> εχοντας μαζι σκυλο;;;;;
    Δηλαδη ειναι συγκεκριμενο;;;;;;; Γιατι Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν κυνηγετικα παραπτωματα που να υπαρχει προστιμο!!!!! Απλα η ποινη ειναι στην ουσια η ταλαιπωρια της δικης. Και αστειες κυρωσεις.
    Αληθεια ποιο ειναι το πιο δημοφιλες θηραμα στην Κυπρο;;;;

    Ελπιζω να μην κουραζω :lol:

    καλημέρα..το πιο δημοφιλές θήραμα στην Κύπρο ήταν,είναι και θα είναι ο λαγός…
    όσον αφορα το πρόστιμο τώρα κοιτάζω στο βιβλίο που μας δίνουν πριν την εξέταση για άδεια κυνηγίου και δεν βρίσκω κάτι θα το κοιτάξω πιο προσεκτικά και θα επανέλθω

    δεν λέει ξεκάθαρα αλλά για παράδειγμα το αδίκημα να κυνηγάς με κνηγετικό σκύλο σε απαγορευμενη περιοχή κυνηγίου είναι 50Λίρες Κύπρου άρα γύρω στα 85 ευρώ…άρα παιδιά το πρόστιμο πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 80-85 ευρώ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων