κυνηγετικη δραστηριοτητα Στην Κύπρο

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #129146

    Φιλε SECTOR δεν μας κουραζεις καθολου,αντιθετος ειναι και αυτος ενας λογος που ο φιλος Χρυσανθος ανοιξε αυτο το topic.

    Το προστιμο οπως ανεφερε και ο Αντρεας ειναι 85ευρο αλλα δεν αφορα την μπεκατσα.
    Αφορα μονο την συνοδια ειτε κτυπισεις μπεκατσα ειτε οχι εαν εχεις οπλο μαζι σου ΚΑΙ σκυλλο ειναι 85ευρο.
    Εαν ομως κτυπησεις απαγορευμενο θηραμα (λαγος,περδικα,φραγγολινα),τοτε πας για δικη με μεγαλα χρηματικα προστιματα η και φυλακιση.

    Ο λαγος ειναι ο πιο δημοφιλης αφου ειναι και το μεγαλητερο θηρευσιμο ειδος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367724

    Σας ευχαριστω ολους :lol:
    Και οτι θελετε……..εδω ειμαστε!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #129167

    ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ), ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΧΗ (ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ) ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΑΡΘΡΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ Η FABARM H TITAN ΗΤΑΝ 800 ΕΥΡΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    Φιλε μου πραγματι ηταν η εποχη.Το αμπελοπουλι αποτελουσε παραδοσιακο κυνηγι και εζησαν και σπουδασαν παιδια με αυτο πολλες οικογενειες.

    Ειναι εκλεκτος μεζες που παρα πολλοι απολαμβανουν. Μετα την απαγορευση η τιμη του εχει φτασει μεχρι και τα 50 Ευρω η δωδεκαδα και αυτο για δευτερη ποιοτητα.

    Συνηθως το σερβιρουν βραστο και θελει ειδικο ψησιμο αλλιως ολη η γευση παει περιπατο.

    Επεισης σερβιρεται ξυδατο ( το οποιο δεν δοκιμασα ακομη αλλα θα το ηθελα πολυ) αλλα και τηγανιτο με αυγα.

    Η συλληψη του γινοταν με ξοβεργα και δικτυα.Προσωπικα πιστευω οτι θα επρεπε τουλαχιστον να επιτρεπετε τ οκυνηγι του με το 36αρι……ετσι δεν μπορουν να κτυπηθουν εμπορευσιμοι αριθμοι προς εκμεταλλευση καποιων αλλα ουτε και στερειτε ενας τοπος κατι το παραδοσιακο που ειχε παντοτε.

    Προσωπικα δεν με συγκινει ως κυνηγι αφου δεν μου αρεσει ως θηραμα.

    Οι ποινες σημερα μπορουν να φτασουν μεχρι και τις 17000 Ευρω οπως αναφερει η νομοθεσια αλλα αυτο ειναι σχετικο…….

    Ο λογος που ειδες τοσα πολλα αρθρα ειναι διοτι ηταν η εποχη που εχουμε στο νησι αυτη τη μαζικη καθοδο των πουλιων….και πολλοι αναπολουν παλιες ομορφες στιγμες.

    Τωρα για την Φαμπαρμ που λες…..με παραξενευει πραγματι……..πρωτον διοτι αυτο που εγω προσεχω ειναι οι πολυ ψηλες τιμες των δικαννων εναντι εσας…..λ.χ ενα Ισπανικο LAURONA στοιχιζει γυρω στα 1300 Ευρω ενω σε εσας το μεγιστο 1000. Με παραξενεψε το γεγονος οτι την βρηκες σε τετοια τιμη……….οπως και το γεγονος οτι βρηκες πρως πωληση καραμπινα.

    Δεν πωλουνται στο νησι……η μαλλον δεν συνηθιζονται να υπαρχουν στα κυνηγομαζα καραμπινες λογω της νομουεσιας.

    Σιγουρα ομως δεν αντιλεγω οτι βρηκες σε τετοια τιμη μια καραμπινα…….για να το λες σημαινει οτι τ οχεις δει….απλα ισως να ηταν κατω απο συγκεκριμενα κριτηρια που πουλιοταν? Δεν ξερω φιλε μου?

    Αληθεια φιλοι ποσο ειναι το προστιμο αν την <παρεις> εχοντας μαζι σκυλο;;;;;
    Δηλαδη ειναι συγκεκριμενο;;;;;;; Γιατι Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν κυνηγετικα παραπτωματα που να υπαρχει προστιμο!!!!! Απλα η ποινη ειναι στην ουσια η ταλαιπωρια της δικης. Και αστειες κυρωσεις.
    Αληθεια ποιο ειναι το πιο δημοφιλες θηραμα στην Κυπρο;;;;

    Ελπιζω να μην κουραζω

    Καθολου δεν κουραζεις φιλε μου.Εδω ειμαστε για να μαθαινουμε ,ολοι μεταξυ μας κατι εχουμε να προσφερουμε.
    Το προστιμο που θα επωμιστεις εαν βγεις για μπεκατσα Ιανουαριο με σκυλο θα ειναι για κυνηγι με συνοδεια σκυλου και θα ανερχετε στα 85 Ευρω οπως ειπαν και οι πιο πανω φιλοι.
    Το ιδιο ισχυει και εαν βγεις ξανα εκπαιδευτικο πριν τις 16 Αυγουστου………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #129169

    Να εισαι καλα χρυσανθε!!!!!
    Το <αμπελοπουλι> ποιο πουλι ειναι ;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    andrewcyp στις #367743

    Να εισαι καλα χρυσανθε!!!!!
    Το <αμπελοπουλι> ποιο πουλι ειναι ;;;;

    λοιπόν..είναι το Sylvia atricapilla..Συνήθης περαστικός επισκέπτης στην Κύπρο..να και λινκ για φώτο(το 2ο έχει καλύτερες)
    http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/…ved=0CA4Q9QEwAg

    http://www.naturephoto-cz.eu/sylvia-atrica…cture-2468.html

    Στην Ελλάδα απ'οτι βλέπω το λέτε "μαυροσκούφη"

    Ο Μαυροσκούφης Sylvia atricapilla, είναι από τα γνωστότερα είδη που ανήκουν στο γένος των τσιροβάκων. Η Ευρωπαϊκή του ονομασία είναι Blackap, ενώ στην Κύπρο είναι γνωστό ως Αμπελοπούλι ή Αμπεροπούλι. Επίσης είναι γνωστό με την ονομασία Συλβία η μελανοκέφαλος ή μελανοκόρυφος.

    Πρόκειται για ένα πουλί στο μέγεθος του σπουργιτιού που δεν ξεπερνάει τα 15 εκατοστά. Κατά το πέταγμα, το άνοιγμα των φτερούγων του αγγίζει τα 20 εκατοστά. Είναι εύρωστο στην κατασκευή του πουλί με ισχυρό γκρίζο ράμφος και δυνατά γκριζόχρωμα πόδια. Το αρσενικό του είδους έχει στενή, μακριά, γκριζωπή και τετραγωνισμένη στο τελείωμα ουρά ενώ ξεχωρίζει εύκολα από το μαύρο σκουφί που αγγίζει ίσα το πάνω μέρος του ματιού του στο οποίο οφείλει και το όνομά του. Το υπόλοιπο φτέρωμά του στην πλάτη, μανδύα και ουροπύγιο είναι σκούρο γκρι, ενώ η τραχηλιά το στήθος και η κοιλιά έχουν πιο ανοιχτόχρωμο γκρίζο χρώμα. Τα νεαρά αλλά και τα θηλυκά του είδους έχουν καστανοκόκκινο σκουφί και ελαφρώς ανοιχτόχρωμο λαδοπράσινο χρώμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367766

    λοιπόν..είναι το Sylvia atricapilla..Συνήθης περαστικός επισκέπτης στην Κύπρο..να και λινκ για φώτο(το 2ο έχει καλύτερες)
    [url=”http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.arthurgrosset.com/europebirds/photos/sylatr8483.jpg&imgrefurl=http://www.arthurgrosset.com/europebirds/blackcap.html&h=333&w=500&sz=25&tbnid=1QS0FZc4Sw28JM:&tbnh=87&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dsylvia%2Batricapilla&hl=el&usg=__CoCJXcT0fy_uQ02iGrZJ30QYFog=&ei=7KP1SvD5AsbE4Qbu29HgAw&sa=X&oi=image_result&resnum=3&ct=image&ved=0CA4Q9QEwAg”]http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/…ved=0CA4Q9QEwAg[/url]

    [url=”http://www.naturephoto-cz.eu/sylvia-atricapilla-picture-2468.html”]http://www.naturephoto-cz.eu/sylvia-atrica…cture-2468.html[/url]

    Στην Ελλάδα απ'οτι βλέπω το λέτε "μαυροσκούφη"

    [i]Ο Μαυροσκούφης Sylvia atricapilla, είναι από τα γνωστότερα είδη που ανήκουν στο γένος των τσιροβάκων. Η Ευρωπαϊκή του ονομασία είναι Blackap, ενώ στην Κύπρο είναι γνωστό ως Αμπελοπούλι ή Αμπεροπούλι. Επίσης είναι γνωστό με την ονομασία Συλβία η μελανοκέφαλος ή μελανοκόρυφος.

    Πρόκειται για ένα πουλί στο μέγεθος του σπουργιτιού που δεν ξεπερνάει τα 15 εκατοστά. Κατά το πέταγμα, το άνοιγμα των φτερούγων του αγγίζει τα 20 εκατοστά. Είναι εύρωστο στην κατασκευή του πουλί με ισχυρό γκρίζο ράμφος και δυνατά γκριζόχρωμα πόδια. Το αρσενικό του είδους έχει στενή, μακριά, γκριζωπή και τετραγωνισμένη στο τελείωμα ουρά ενώ ξεχωρίζει εύκολα από το μαύρο σκουφί που αγγίζει ίσα το πάνω μέρος του ματιού του στο οποίο οφείλει και το όνομά του. Το υπόλοιπο φτέρωμά του στην πλάτη, μανδύα και ουροπύγιο είναι σκούρο γκρι, ενώ η τραχηλιά το στήθος και η κοιλιά έχουν πιο ανοιχτόχρωμο γκρίζο χρώμα. Τα νεαρά αλλά και τα θηλυκά του είδους έχουν καστανοκόκκινο σκουφί και ελαφρώς ανοιχτόχρωμο λαδοπράσινο χρώμα[/i]

    Ευχαριστω!!!!! Μαυροσκουφης ειναι η μεταφραση απο την Αγγλικη ονομασια. < Σταφιδοτσιροβακο> το λεμε,και <Μαυροσκουφη >της οικογενειας των συλβιδων.
    Ειναι ομως πουλι αγνωστο στον πολυ κοσμο εδω.!!!!!Πολοι το μπερδευουν και με την Παπαδιτσα(PURUS ATRICAPILLUS) καθως μοιαζει καπως.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367774

    Ευχαριστω!!!!! Μαυροσκουφης ειναι η μεταφραση απο την Αγγλικη ονομασια. < Σταφιδοτσιροβακο> το λεμε,και <Μαυροσκουφη >της οικογενειας των συλβιδων.
    Ειναι ομως πουλι αγνωστο στον πολυ κοσμο εδω.!!!!!Πολοι το μπερδευουν και με την Παπαδιτσα(PURUS ATRICAPILLUS) καθως μοιαζει καπως.

    Εμεις εδω κατω,το λεμε μαυροκεφαλο! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #369470

    Η παρεα που χαθηκε… :D
    Πως τα πηγαμε μεχρι τωρα?ολα καλα?

    Εγω παντως σημερα το πρωι μετα απο πολυ ψαξιμο και κοπο καταφερα και βρηκα δυο μπεκατσες,αν και η μια μου ξεφυγε.. :angry: ..δεν πηραζει φτανει που τες βρηκα….. B) :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #130390

    Oλοκληρα αρθρα για τον μαυροσκουφη??????
    Τι να θηρευσεις ρε παιδια απο τον μαυροσκουφη?τον κοκινολαιμη? τα τσονια??
    Μια σταλιτσα πουλακια ειναι..μονο πουπουλα ειναι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    andrewcyp στις #369822

    Η παρεα που χαθηκε… ;)
    Πως τα πηγαμε μεχρι τωρα?ολα καλα?

    Εγω παντως σημερα το πρωι μετα απο πολυ ψαξιμο και κοπο καταφερα και βρηκα δυο μπεκατσες,αν και η μια μου ξεφυγε.. :blink: ..δεν πηραζει φτανει που τες βρηκα….. :blink: :P

    είδα και εγώ μια την προηγούμενη Κυριακή μόλις κατέβηκα απο το αυτοκίνητο…Αποβλακώθηκα ήταν η πρώτη μπεκάτσα που είδα στη ζωή μου..Η σκιά της δηλαδή επειδή ήταν βράδυ ακόμη…Μου λέει ο μπαμπάς μου"την ίδια αντίδραση είχα και εγω γιέ μου πριν 35 χρόνια"
    Τέσπα το κυνήγι πάει καλά κάθε Κυριακή είμαστε ολοένα και πιο κοντά στο κουνελάκι που θα μας πάει θα το ξετρυπώσουμε(κυνηγάμε χωρίς σκυλί άτιμες φόλες-δηλητήρια)
    Ψάχνω σκυλί εντωμεταξύ και απευθύνομαι στα παιδιά απο την Κύπρο…Κυρίως φέρμας παιδιά..Ειδικότερα αγγλικό πόιντερ…άμα έχετε κάτι σας παρακαλώ βοηθήστε με..ευχαριστώ,καλά κυνήγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #239389

    [font=”Georgia”]επαναφέρω το θέμα για τους φίλους από την Μεγαλόνησο! :lol:

    Θα μπορούσατε να κάνετε μια σύνοψη της χρονιάς που πέρασε :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #239224

    αρκετεσ τσιχλεσ και φασσες εκαναν φετοσ την εμφανιση τους :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #239223

    αρκετεσ τσιχλεσ και φασσες εκαναν φετοσ την εμφανιση τους :D

    ΘΑ ΣΕ ΔΕΙΡΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ; :lol: :lol: :lol:

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων