Κυνηγετικό Μαχαίρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #130188

    Εχω δει σε αμερικανικα σιτε να τα τοποθετουν μεσα σε νερο σοδας κ μετα σε ανοδο καθοδο κ μπαταρια αυτοκινητου,για να φυγει η πολυ σκουρια.Δεν γνωριζω περισσοτερα αλλα εαν το ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις απαντηση…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #369197

    Εχω δει σε αμερικανικα σιτε να τα τοποθετουν μεσα σε νερο σοδας κ μετα σε ανοδο καθοδο κ μπαταρια αυτοκινητου,για να φυγει η πολυ σκουρια.Δεν γνωριζω περισσοτερα αλλα εαν το ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις απαντηση…

    αυτό δημιουργεί φυσαλίδες υδρογόνου οι οποίες εγκλωβίζονται σε μικρές οπές του μετάλλου, με μακροπρόθεσμα αρνητικά αποτελέσματα. Είναι καλή μέθοδος για σκουριασμένα τμήματα τρακτέρ ή φορτηγού αλλά για μαχαίρια δεν κάνει. :angry:

    Όσον αφορά την αδρανοποίηση δεν νομίζω πως χρειάζεσαι σκουριά στην λαβή μέσα. Ούτε ενεργή, ούτε αδρανοποιημένη. Λάδι, τρίψιμο με πολλά γυαλόχαρτα (καλύτερα σμυριδόπανα, είναι πιο ανθεκτικά) και πολύ σωστά όπως ανέφεραν πιο πάνω flitz.

    φιλικά,
    caveman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #369200

    Έχω ένα μαχαίρι, που ο παπούς μου το αποκαλούσε "γουρουνομάχαιρο", με πολύ μεγάλη λάμα. Είχε μια ξύλινη λαβή η οποία πλέον δεν υπάρχει και σκέφτομαι να βάλω μια άλλη. Το θέμα που ανοίξατε με βοηθάει πάρα πολύ. Το θέμα είναι πως έχει αρκετή σκουριά επάνω. Καμία σκέψη για το πως να την αφαιρέσω;;;

    αφού είναι σε μαχαίρι, καυτό νερό, πράσινο σαπούνι και σύρμα κατσαρόλας… α και λίγο νίτρο ίσως κάνει κάποια δουλεία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    pantelis1987 στις #135568

    Πουλώ χαυλιόδοντα φακόχοιρου όπου μπορεί να το χρησιμοποιηθεί σαν λαβή για μαχαίρι αντίστοιχο post έχω βάλει στον post των πωλήσεως .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #376332

    Να δω αν μου πεις συγχαρητήρια όταν θα τελειώσω το μαχαίρι… Μάλλον όταν ανεβάσω φώτο θα μου ζητήσετε να κλειδωθεί το θέμα και να αφαιρεθούν οι φωτογραφίες…
    Χαχαχα…

    Καλησπερα.
    Γεια σου zed.
    αυτη ειναι η δικη μου πρωτη προσπαθεια. Τελειωσε πριν λιγες μερες, και μαλιστα ετοιμαζω και δευτερο <_<

    φωτο

    φωτο

    εδω

    Βεβαια εχει κατι ψιλοατελειες , καθως δεν αγορασα ΤΙΠΟΤΑ. Τα ΠΑΝΤΑ ειναι στο χερι.
    Κανε την προσπαθεια σου, κατι καλο θα βγει.!!!!!! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #376352

    Καλησπερα.
    Γεια σου zed.
    αυτη ειναι η δικη μου πρωτη προσπαθεια. Τελειωσε πριν λιγες μερες, και μαλιστα ετοιμαζω και δευτερο <_<

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4231329695/”%5Dφωτο%5B/url%5D

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4232100692/”%5Dφωτο%5B/url%5D

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4232094432/”%5Dεδω%5B/url%5D

    Βεβαια εχει κατι ψιλοατελειες , καθως δεν αγορασα ΤΙΠΟΤΑ. Τα ΠΑΝΤΑ ειναι στο χερι.
    Κανε την προσπαθεια σου, κατι καλο θα βγει.!!!!!! ;)

    Τι έκανες πάλι ρε ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!

    Τις ορειχάλκινες ράβδους πως τις στερέωσες (εννοώ χρησιμοποίησες σφυγκτήρα ή σφυρί; )
    Χρησιμοποιήσες κόλλα ή στηρίζεται στις ράβδους μόνους; Αν έβαλες κόλλα ποιά έβαλες;;
    Λάμα από τι ύλικο έφτιαξες;
    Το γυαλοχάρταρισμα του ξύλου το έκανες σε ζώνη-γυαλόχαρτο ή σε τρυπάνι με κυλινδρικό τριβείο; Ή μήπως στο χέρι;;
    Το ξύλο τι είναι; Που το βρήκες;

    Αυτά τα … ολίγα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #376353

    Μπηκα και εγω στο τρυπακι!!!!
    Αγορασα μιαλαμα δαμασκηνη!
    Θατο φτιαξω με ξυλο ελιας οπως του Σωτηρη!
    Αλκη!!!!!!!!!!! Να το περασω λινελαιο???????????????????????? <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #376355

    Τι έκανες πάλι ρε ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!

    Τις ορειχάλκινες ράβδους πως τις στερέωσες (εννοώ χρησιμοποίησες σφυγκτήρα ή σφυρί; )
    Χρησιμοποιήσες κόλλα ή στηρίζεται στις ράβδους μόνους; Αν έβαλες κόλλα ποιά έβαλες;;
    Λάμα από τι ύλικο έφτιαξες;
    Το γυαλοχάρταρισμα του ξύλου το έκανες σε ζώνη-γυαλόχαρτο ή σε τρυπάνι με κυλινδρικό τριβείο; Ή μήπως στο χέρι;;
    Το ξύλο τι είναι; Που το βρήκες;

    Αυτά τα … ολίγα!!!

    Αυτα δεν ειναι ερωτησεις, αλλα βροχη!!!!!! <_<
    Λοιπον . Το ξυλο ειναι καρδια ελιας, επιλεγμενο κομματι, απο καλα ξεραμενο ξυλο, το οποιο εκοψα πλακες για να εχω και στο μελλον.
    Δυσκολευτηκα λιγο γιατι δεν εχω <σταθερο> τρυπανι, για να κεντραρω, και ιδικα δυσκολευτηκα στο τρυπημα της λαμας(δεν εχω αργα) ,η οποια ειναι corbon steel ;) ,(το εχω για φιλεταρισμα) ;) απο ενα μεγαλο μαχαιρι Icel. Βεβαια το σχημα το αλλαξα ριζικα ,και χρειαστηκε να το τροχισω εκ'νεου.
    Οι πυροι ειναι ελαφρως κεφαλομενοι,και η διαμπερης πισω τρυπα ειναι απο μασιφ βεργα,που την ξετρυπησα,για να βαλω τελικα (δεν υπαρχει στη φωτο) διακοσμητικο δερματινο κορδονι.
    Εχει χρησιμοποιηθει και λιγη araldit που κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο για την περιπτωση, οπου και αν χρειαζεται.
    Ναι εχω μια πατενταδικη μικρουλα μεγκενη, για να σταθεροποιω τα μερη και να τρυπαω
    Βεβαια εχει γινει μπετον , και δεν δυναται πλεον να αποσυναρμολογηθει.
    Οσο για το ξυλο, ντουκοχαρτο,χοντρο -ψιλο, και λινελαιο. Θα το τριψω παλι ομως , γιατι θελω να στοκαρω τις μικρορογμες (ως πρωτο , δεν επελεξα πλακες απο τις πιο καλες ), για να εχω τις τελειες για το δευτερο), και μετα θα το γυαλισω παλι.
    Αν δεν σε καλυψα σε κατι ρωτα παλι :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #376356

    Καλησπερα.
    Γεια σου zed.
    αυτη ειναι η δικη μου πρωτη προσπαθεια. Τελειωσε πριν λιγες μερες, και μαλιστα ετοιμαζω και δευτερο <_<

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4231329695/”%5Dφωτο%5B/url%5D

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4232100692/”%5Dφωτο%5B/url%5D

    [url=”http://www.flickr.com/photos/menat/4232094432/”%5Dεδω%5B/url%5D

    Βεβαια εχει κατι ψιλοατελειες , καθως δεν αγορασα ΤΙΠΟΤΑ. Τα ΠΑΝΤΑ ειναι στο χερι.
    Κανε την προσπαθεια σου, κατι καλο θα βγει.!!!!!! ;)

    Πραγματικά πολύ όμορφο, αν δεν έλεγες ότι το έφτιαξες εσύ άνετα θα το πέρναγα για κάποιο έτοιμο…

    Μπράβο και πάλι.
    Προσωπικά πάντως, δεν έχω τόσο μεγάλες προσδοκίες…
    Εγώ το έχω αφησει λίγο κρατάω δυνάμεις για όταν θα κλείσει το κυνήγι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #376364

    Πραγματικά πολύ όμορφο, αν δεν έλεγες ότι το έφτιαξες εσύ άνετα θα το πέρναγα για κάποιο έτοιμο…

    Μπράβο και πάλι.
    Προσωπικά πάντως, δεν έχω τόσο μεγάλες προσδοκίες…
    Εγώ το έχω αφησει λίγο κρατάω δυνάμεις για όταν θα κλείσει το κυνήγι…

    και το δικό μου είναι ημιτελές, για αυτό καθυστερώ τόσο την "παρουσίασή" του! <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #376367

    Sector πολυ ομορφο το μαχαιρι σου ,ειδικα εκεινο με το κοκκαλο σαν λαβη!Μπραβο! <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    MrC4RB0n στις #135598

    Παιδιά για τα ξύλινα μέρη χρησιμοποιήστε TEAK-OIL…3-4 χέρια κάθε χέρι το αφήνουμε στεγνώνει,τρίψιμο με γυαλόχαρτο και πέρασμα ξανά…εξαιρετική αίσθηση στην αφή δεν αλλοιώνει την αίσθηση του ξύλου όπως τα βερνίκια και τρομερή προστασία…το χρησιμοποιώ για το ξύλινο ιδιοκατασκευή ψαροντούφεκό μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #376395

    και το δικό μου είναι ημιτελές, για αυτό καθυστερώ τόσο την "παρουσίασή" του! <_<

    Μην ντρέπεσαι βάλε καμιά φωτό. Όλοι θα είναι καλοί μαζί σου. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    pantelis1987 στις #135885

    Μπράβο πολύ καλή δουλειά και για τα δυο μαχαίρια .
    Μια ερώτηση τι πάχος έχει το κάθε ξύλο. (slaps) ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    pantelis1987 στις #136922

    Όποιος ενδιαφέρεται για ξύλα για λαβή μαχαιριών μπορεί να κοιτάξει στις πωλήσεις έχω ανεβάσει ένα post (Ξύλα για λαβή μαχαιριών 7 διαφορετικά ξύλα και ένα κέρατο)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων