Κυνηγετικό Μαχαίρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Αλεξανδρος στις #448371

    Γεια σας βρηκα το μαχαιρι που χρησιμοποιουσε ο προπαππους μου στο κυνηγι αλλα και σε αλλες εξορμησεις.Μην φανταστητε τιποτα περιπλοκο ενα μεσαιου μεγεθους μαχαιρι με μικρη λαβη και λαμαρινενια θηκη,εδω να συμπληρωσω πως ολα τα παλια μαχαιρια της οικογενοιας ειναι χειροποιοητα απο τον προπαππου μου οπως και το μαχαιρι για το οποιο γραφω.Το ειχα βρει εδω και χρονια αλλα δεν ειχα χρονο για να το φτιαξω ετσι σημερα το αποφασισα,πηρα τρια φυλλα απο εφημεριδα τυλιξα την ξυλινη λαβη,πηρα σπρει wd40 και ψιλο γιαλοχαρτο για σιδερο.Το μαχαρι ηταν γεματο σκουρια και βρωμια ετσι ψεκασα και ετριψα με το γιαλοχαρτο για να φυγη πρωτα η βρωμια, αυτο επαναληφθηκε για 3 φορες μετα απο αυτο ξαναψεκασα σπρει και το αφισα να ενεργηση για 15 λεπτα και αυτο επισης επαναληφθηκε 4 φορες μεχρι να καθαριση το μαχαιρι και αφου καθαρισε το ψεκασα ξανα με το σπρει και το ετριψα με εφημεριδα αυτην την φορα για να το λαδωσω κσι να απομακρυνω υπολειματα σκουριας.Στο τελος το τροχισα και εγινε παλι ενα κανονικο μαχαρι γιατι πριν ηταν ολο μεσα στην σκουρια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #448467

    Όσοι φίλοι ασχολούνται με την κατασκευή μαχαιριών ας κοιτάξουν για λάμες σε μαρμαράδικα, είτε παλιούς δίσκους κοπής μαρμάρων ή λάμες σχιστηρίου. Έχουν πάχος 3 χιλ. και είναι όλα από πολύ καλά σουηδικά ατσάλια, παλιά έφτιαχνα (λόγω σχέσης με το επάγγελμα) μπαλταδάκια, με μαχαίρια δεν είχα ασχοληθεί παρότι λάτρης τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #448735

    ο παππους μου, μέγας σιδηρουργός της περιοχης του εφτιαχνε κλαδευτήρες και μαχαιρια για προσωπική του χρήση (στο καμινι, αγοράζοντας κωχ απο κοντινό σιδηροδρομικό σταθμό τότε κτλπ… old school καταστάσεις δηλαδή!
    τουλαχιστον στις κλαδευτηρες του που εχω ακόμη δεν υπάρχει συγκριση με τιποτα που κυκλοφορει εξω και εχω δοκιμάσει.
    πραγματικά μετανιώνω που δεν κρατησα καποιο απο τα καλά του μαχαιρια που ειχε. αν ηταν και αυτά τοσο καλά εκανα μεγάλη γκάφα.
    Σαν πρώτη υλη μου ειχε πει μόνο πως χρησιμοποιουσε φυλλα σουστας απο φορτηγά αλλά συμπληρωνε μετά πως αυτό ηταν μονο ενας απο τους λόγους που εβγαινε καλό το μαχαιρι ή το τσεκουρι ή η κλαδευτήρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Αλεξανδρος στις #448803

    Και μενα ο προπαππους μου εφτιαχνε πολλες κατασκευες οπως μαχαιρια τσεκουρια γκλιτσες ξυλινες κουταλες μπουζουκια φλαουτα απο καλαμι σφυριχτρες ακομη και αντικλειδεια,οπως μου ελεγε ο πατερας μου και ο παππους μου ,ο προπαππους ηταν διαβολου καλτσα οτι επιανε στα χερια του το εκανε κατι χρησιμο, ακομη εχω σε παρα πολυ καλη κατασταση ενα τσεκουρι του που το ειχε φτιαξει απο γαντζο που ενωνονταν τα βαγονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472363

    [/url]
    upload jpg[/url]
    [/url]
    adult picture hosting[/url]
    [/url]
    image hosting 12mb[/url]
    [/url]
    post images[/url]
    Μερικά από τα μαχαίρια που φτιάχτηκαν από σκραπ υλικά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #473037

    Εχω βρει εναν μαχαιροποιο που φτιάχνει απιστευτα μαχαίρια κυνηγιου που δεν εχουν σχέση με του εμπορίου ούτε σε τιμη ουτε σεποιοτητα.
    Ειναι στην κρητη και λογικά θα στελνει και Πειραια τουλάχιστον με το καραβι.
    Ειναι ολα κατω απο 100 ευρω και ειναι φτιαγμένα απο λιμες-σουστες-πλανια.
    Δεν εχω παρει τηλ.ακομη για λεπτομέρειες.
    Οποιος θελει να δει τις δουλειές του να μου πει.
    Δεν κανω διαφήμιση,δεν τον ξερω ουτε εχω αγοράσει,απλα εψαχνα για μαχαιρι και επεσα πανω του.
    Δεν φτιαχνει κρητικα μαχαιρια μονο, επειδη ειναι στην κρητη.
    Φτιαχνει πανεμορφα κατ εμε κυνηγετικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #473040

    [/url]
    upload jpg[/url]
    [/url]
    adult picture hosting[/url]
    [/url]
    image hosting 12mb[/url]
    a class=”d4pbbc-url” target=”_blank” href=”http://postimage.org” rel=”nofollow”>[/url]
    post images[/url]
    Μερικά από τα μαχαίρια που φτιάχτηκαν από σκραπ υλικά!!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    Σπύρο τα μαχαίρια σου είναι σούπερ και θα δεις ότι την λάμα που μου έδωσες θα την φτιάξω με τον Σταύρο μπερκέτι, φυσικά θα συνδράμεις ως ειδικός άμα χρειαστεί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #473052

    Σπύρο τα μαχαίρια σου είναι σούπερ και θα δεις ότι την λάμα που μου έδωσες θα την φτιάξω με τον Σταύρο μπερκέτι, φυσικά θα συνδράμεις ως ειδικός άμα χρειαστεί

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Ευχαριστώ Μιχάλη,ότι χρειαστείς να με ενοχλήσεις :yes: 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #481604

    Λοιπόν ,εδώ είμαι πάλι !Πριν λίγο καιρό φίλος μου έφερε ένα κέρατο ελαφιού[από αυτά που αφήνουν στο δάσος της Πάρνηθας τα ενήλικα αρσενικά μετά το ζευγάρωμα] και μου ζήτησε να του φτιάξω ένα μαχαίρι για το κυνήγι! Με λάμα από ατσάλι αέρος,από λεπίδες πλάνης και με ιδική επεξεργασία[πύρωμα και σβήσιμο μόνο της πλάτης σε λάδι για να είναι πιό μαλακό και ελαστικό το μέταλλο ,ούτως ώστε να μη σπάσει σε χρήση λεβιέ,ενώ η κόψη είναι πιό σκληρή]!Η λαβή έγινε από τη βάση του κέρατος με μερικές τροποποιήσεις σε σημεία,ένα κομμάτι μπρούντζο με δέρμα ενδιάμεσα και τέλος η θήκη από δέρμα,ολόσωμη, λιπασμένη και κερωμένη,με καλό αγκάλιασμα στο μαχαίρι!

     

    [/url]
    how to take a screenshot on a pc

    [/url]
    image hosting 30 mb[/url]

    [/url]
    screenshot program

    [/url]
    post a picture[/url][/url]
    click image upload[/url]

     

    Μένιοο, καλορίζικο και καλοδούλευτο!!  :good:  😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #481605

    Λοιπόν ,εδώ είμαι πάλι !Πριν λίγο καιρό φίλος μου έφερε ένα κέρατο ελαφιού[από αυτά που αφήνουν στο δάσος της Πάρνηθας τα ενήλικα αρσενικά μετά το ζευγάρωμα] και μου ζήτησε να του φτιάξω ένα μαχαίρι για το κυνήγι! Με λάμα από ατσάλι αέρος,από λεπίδες πλάνης και με ιδική επεξεργασία[πύρωμα και σβήσιμο μόνο της πλάτης σε λάδι για να είναι πιό μαλακό και ελαστικό το μέταλλο ,ούτως ώστε να μη σπάσει σε χρήση λεβιέ,ενώ η κόψη είναι πιό σκληρή]!Η λαβή έγινε από τη βάση του κέρατος με μερικές τροποποιήσεις σε σημεία,ένα κομμάτι μπρούντζο με δέρμα ενδιάμεσα και τέλος η θήκη από δέρμα,ολόσωμη, λιπασμένη και κερωμένη,με καλό αγκάλιασμα στο μαχαίρι! [/url] how to take a screenshot on a pc [/url] image hosting 30 mb[/url] [/url] screenshot program [/url] post a picture[/url][/url] click image upload[/url] Μένιοο, καλορίζικο και καλοδούλευτο!! :good: ;-)

    <hr />

    http://www.kourema-skylou.gr/index.html Σπυρος Αιγάλεω

     

    [/url]
    free pic[/url]

     

    εισαι μεγαλος καλιτεχνης :good: :good: αυτα να τα βλεπουνε κατι ντουφοκαλευρηδες :negative: :negative: που τπυς εφτιαξες και μαχαιρι :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #481612

    Ωραίος ο Σπύρος είσαι καλλιτέχνης,

    το μπερκέτι σου ταιριάζει απόλυτα! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3423
    ΛΕΩΝ στις #481614

    :good: :good:  :good: ωραίο μαχαίρι…εύγε! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #481615

    Γεια σου Σπυρο καλλιτεχνη! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #481617

    Μπραβο ρε Σπυρο!!!!!!!!!!! :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #481620

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια  🙂  :heart:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων