ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΟΠΛΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ-ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #130695

    ΣΑΦΩΣ Κ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ….Κ ΣΟΥ ΣΠΑΝΕ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ…..ΦΙΛΟΣ Κ ΣΥΓΚΥΝΗΓΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ VINCI K EΧΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #369985

    Μπραβο και συνχαρητηρια για το τουφεκι και για το κατωρθομα της εισαγωγης, πραγματικο αριστουργημα, αν και δεν ειμαι και πολυ του δικαννου, αυτο πραγματικα μου αρεσει, καλοριζικο και καλα κυνηγια :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #130706

    μπράβο φίλε! καλοτούφεκο σου εύχομαι!

    επί των λεπτομερειών: χρειάζεται να το φέρει άτομο; Με κούριερ δεν μπορούν να το στείλουν;;

    Και έτσι όπως λες τα χαρτιά, αν δεν είσαι από Αθήνα δεν παίζει να ξεκαθαρίσει το θέμα σε λιγότερο από 5-6 μήνες έ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    DersuUzala στις #370006

    [size=2]Πρεπει δηλαδη να στο φερει καποιος απο Αμερικη ο οποιος για
    να το παρει εκει πρεπει να εχει ή να βγαλει αδεια οπλοκατοχης[/size]

    Μια μαλον λεπτομερεια…

    Δεν νομιζω οτι προκειται για "αδεια οπλοκατοχης". Στις περισσοτερες πολιτειες δεν χρειαζεται αδεια οπλοκατοχης. Απλως πρεπει να πληρωσεις ($10-$20) για να επικοινωνισει το καταστημα απο το οποιο θα παραλαβεις το οπλο με καποια τραπεζα πληροφοριων για να εξακριβωσει οτι δεν εισαι στη λιστα ανθρωπων που δεν μπορουν προς το παρον να αγορασουν οπλο (βεβαρημενο ποινικο μητρωο + ωρισμενοι τυποι ψυχασθενειας).

    Με αλλα λογια, δεν ειναι αδεια οπλοκατοχης, απλως αδεια παραλαβης οπλου. Την βγαζει κανεις επι τοπου στο καταστημα απ οπου παραλαμβανει το οπλο και την βγαζει καθε φορα που αγοραζει οπλο. Εαν δε προκειται για πιστολι, μερικες πολιτιες ζητανε να περασει ο αγοραστης ενα μικρο τεστ, σκοπος του οποιου ειναι να αποδειξει οτι γνωριζει τον ασφαλη χειρισμο οπλων που κρατουνται με ενα μονο χερι (handguns).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    151
    george38 στις #370036

    μπράβο φίλε! καλοτούφεκο σου εύχομαι!

    επί των λεπτομερειών: χρειάζεται να το φέρει άτομο; Με κούριερ δεν μπορούν να το στείλουν;;

    Και έτσι όπως λες τα χαρτιά, αν δεν είσαι από Αθήνα δεν παίζει να ξεκαθαρίσει το θέμα σε λιγότερο από 5-6 μήνες έ;

    Εγω φιλε μου δεν καταφερα να βρω τροπο να μου το στειλουν.
    Δε νομιζω να στειλει αμερικανικο μαγαζι οπλο με courier, εδω δεν στελνουνε ουτε τσοκ που λεει ο λογος
    Παντως στο τελωνειο ισχυριζονται πως δεν εκτελωνιζουν ασυνοδευτο οπλο για ιδιωτη αλλα δεν ξερω αν αυτο
    ισχυει γιατι οπως καταλαβες ζουμε στη χωρα του ''οτι να ΄ναι''.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #134366

    το πιο απλο για να φερεις οπλο απο αμερικη ειναι αυτος που θα σου το φερει να το δηλωσει στην ελλαδα στο ονομα του.ειναι πιο απλη διαδικασια και κατοπιν σου το μεταβιβαζει.οπλα ασυνοδευτα δεν ερχωνται.πρεπει να εισαι εμπορος με αδειες εισαγωγης κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    tsioygani στις #134587

    και ποιο πηρες τελικα φιλε??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    151
    george38 στις #375035

    το πιο απλο για να φερεις οπλο απο αμερικη ειναι αυτος που θα σου το φερει να το δηλωσει στην ελλαδα στο ονομα του.ειναι πιο απλη διαδικασια και κατοπιν σου το μεταβιβαζει.οπλα ασυνοδευτα δεν ερχωνται.πρεπει να εισαι εμπορος με αδειες εισαγωγης κλπ

    Για να το δηλωσει στην ελλαδα στο ονομα του, πρεπει να βγαλει αδεια εισαγωγης,
    πραγμα πολυ δυσκολο για μονιμο κατοικο εξωτερικου.
    Αν τωρα ειναι Ελληνας που παει εξω ταξιδι ισως,
    αλλα δεν ξερω αν καποιο μαγαζι στην Αμερικη θα του πουλησει οπλο χωρις να εχει εκει αδεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #375062

    Για να το δηλωσει στην ελλαδα στο ονομα του, πρεπει να βγαλει αδεια εισαγωγης,
    πραγμα πολυ δυσκολο για μονιμο κατοικο εξωτερικου.
    Αν τωρα ειναι Ελληνας που παει εξω ταξιδι ισως,
    αλλα δεν ξερω αν καποιο μαγαζι στην Αμερικη θα του πουλησει οπλο χωρις να εχει εκει αδεια.

    οχι μην το λες αυτο ειναι πανευκολο.αρκει να εχει κατοικια στην ελλαδα εστω και προσωρινη(ας πουμε το πατρικο στο χωριο του).απλα το οπλο μενει τελωνειο, πηγαινει στο τμημα της περιοχης του με το χαρτι του τελωνειου και κανει εκει αιτηση για αδεια εισαγωγης του συγκεκριμενου οπλου.ειναι απλο και γρηγορο.το εχω κανει σε αλλους πολλες φορες(οποτε δεν χρειαζεται να σου πω τι δουλεια κανω,καταλαβες νομιζω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    151
    george38 στις #375295

    οχι μην το λες αυτο ειναι πανευκολο.αρκει να εχει κατοικια στην ελλαδα εστω και προσωρινη(ας πουμε το πατρικο στο χωριο του).απλα το οπλο μενει τελωνειο, πηγαινει στο τμημα της περιοχης του με το χαρτι του τελωνειου και κανει εκει αιτηση για αδεια εισαγωγης του συγκεκριμενου οπλου.ειναι απλο και γρηγορο.το εχω κανει σε αλλους πολλες φορες(οποτε δεν χρειαζεται να σου πω τι δουλεια κανω,καταλαβες νομιζω)

    Η δικη μου ομως αδεια εισαγωγης εκανε 2 μηνες να βγει
    Ποσο καιρο θα μεινει ο αλλος Ελλαδα για να ειναι σιγουρος οτι
    θα προλαβει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #134966

    Η δικη μου ομως αδεια εισαγωγης εκανε 2 μηνες να βγει
    Ποσο καιρο θα μεινει ο αλλος Ελλαδα για να ειναι σιγουρος οτι
    θα προλαβει;
    την αδεια εισαγωγης την εκδιδει η εκαστοτε αστυνομικη διευθυνση του νομου και την υπογραφει ο αστυνομικος διευθηντης.αν ενημερωσεις για τον χρονο παραμονης στην ελλαδα το τοπικο τμημα που θα κανεις την αιτηση θα εκδοθει μεσα σε μια εβδομαδα.ειναι θεμα αλληλογραφιας μονο γιατι το ποινικο μητρωο πλεον βγαινει αυθυμερον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 3 στις #135371

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ BROWNING B425 71 CM,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΒΑΡΟΣ 3400,ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ FRANCHI FALCONET S.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #376074

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ BROWNING B425 71 CM,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΒΑΡΟΣ 3400,ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ FRANCHI FALCONET S.

    Αν σε ενοχλεί τόσο το βάρος και δεν ασχολείσαι με καρτέρι τότε δεν έχεις άλλη επιλογή. Θα πρότεινα όμως να πάρεις πάλι Browning έτσι ώστε να προσαρμοστείς ευκολότερα. Μια καλή επιλογή θα ήταν το Browning 525 Classic με 66 εκ. κάνη και ατσάλινη βάση ή το Citori με επίσης ατσάλινη βάση. Εκτός του ότι θα είναι ελαφρύτερο λόγω κοντύτερης κάνης, φεύγει βάρος από ένα σημείο που ενοχλεί ιδιαίτερα, δηλαδή μπροστά. Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε όπλο με βάση από αλουμίνιο (ergal) όπως το Falconet υπάρχει το Browning 525 Light.
    Πάντως το 425 είναι εξαιρετικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    georgesah στις #458446

    Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος. Βρίσκομαι στην Αμερική κ θέλω να φέρω το νόμιμα αγορασμένο όπλο μου μαζί στην Ελλάδα. Είμαι έλληνας πολίτης. Η ελληνική αστυνομία λέει πως χρειάζομαι άδεια εισαγωγής. Πως μπορώ να βγάλω άδεια εισαγωγής από εδώ. Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #458487

    θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο ,για τα όπλα, ΣΤΟ Αστυνομικό τμημα που ανήκεις και θα το δηλώσεις να σου πει ακριβώς τι γίνεται.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων