ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spy στις #30874

    paidia 2 meres meta toy stayroy(16 septembri) megalo perasma trygonion kai apo zakyntho. milame gia xiliades trygonia kai poloi megala kopadia ego den ekana polla pragmata logo douleias alla perase polloi kana i ora mou.

    spy


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #30877

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΕΒΑΖΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ Η ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΕΚΑΟΚΤΟΥΡΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ Η ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΛΟΥΒΙΣΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΘΙΣΤΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.

    Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΡΑΝΤΑΡΙΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΣΧΙΣΕΙ.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΟΤΙ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΟΡΤΥΚΙΩΝ

    ΣΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30879

     Εδω στα Χανια φιλε spriger, εχουν αυξηθει επισης τρομερα πολυ, σε σημειο να εχουν εκτοπισει σχεδον τα περιστερια μεσα απο την πολη. Επισης σε ενα κοτετσι εδω κοντα, γειτονας μου ελεγε οτι οι δεκαοχτουρες δεν αφηναν φαγητο για τις κοτες του, με αποτελεσμα να θελει διπλασια η και παραπανω ποσοτητα φαγητου για τις ιδιες κοτες. Υποψιν οτι οι δεκαοχτουρες τρωνε πολυ φαγητο και γεννανε 4 φορες το χρονο. Η τουφεκια τους ειναι πολυ ευκολη αν ασχολησαι με το κυνηγι του τρυγονιου.

     S. Hitman, λογικο ειναι να μην ασχολουνται με τετοιου ειδους θηραματα στην αγγλια, ειδικα τρυγονια-φασσες. Οι Αγγλοι κυνηγανε κυριως σε καρτερια, ομως οσο και αν ειναι παραδοση εκει, το ειδος του κυνηγιου που κανουν δεν νομιζω οτι θα ταιριαζε στον Ελληνα κυνηγο. Να πυροβολας ασταματητα, χωρις διακοπη επειδη καποιος σου γεμιζει παντα ενα οπλο, ενω απο απεναντι καποιοι διωχνουν τα πουλια προς τα σενα… Το μονο που τους παραδεχομαι ειναι το οτι οντως σεβονται αυτου του ειδους την παραδοση και τη διατηρουν. Οσο για τις φωτογραφιες με τα 200 πουλια, δεν νομιζω οτι θα ηθελα να δω και εδω κατι παρομοιο, εστω και με επιβλαβη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30880

     Αν και αν συνεχισουν οι δεκαοχτουρες να αναπτυσσονται ετσι γρηγορα σε λιγα χρονια θα ειναι πιο πολλες και απο τα σπουργιτια. Δυστυχως ομως σε πολλα μερη εχει σταματησει η καλλιεργεια σιτηρων, και ετσι δεν θυμομαστε ποση ζημια κανει ενα μεγαλο κοπαδι περιστεροειδη σε ενα χωραφι. Απο ιστοριες του πατερα μου, ειναι ικανα να μην αφησουν ουτε μισο σπορο στο χωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #30885

    ΦΙΛΕ VICTZ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΚΑΟΚΤΟΥΡΕΣ.ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΗΡΘΑΝΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ.ΠΟΛΛΑ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ!!!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΕ ΔΙΚΑΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ (ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ??) ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΙΚΑΝΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ

    ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΕΜΕΙΣ!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Silent H I T M A N στις #30886

    FYSIKA TO KHNYGI STHN AGGLIA  DEN TO SYGRINO ME TO KYNIGI STHN ELLADA. STH AGGLIA DEN YPARXOUN VOUNA, OLA EINAI MIA EUTHEIA ME APERANTA XORAFIA. MONOTONIA. ENO STHN ELLADA ALLH FASH. MONO TO KYNIGH FASSAS 8EOROTHO OTI EINAI PERIPOU TO IDIO ME TO ELLHNIKO STYLE.(KARTERI) . KAI KATI ALLO POU MOU ARESEI EINAI H A8LHTIKH SKOPOVOLH ME LEIOKANNA OPLA POU STHN ELLADA EINAI PIO PERIORISMENH. KAI GIA TO TELOS NA ANAFERO OTI EPITREPONTAI KAI MHXANHMATA  APOMIMITIKA, OMOIOMATA, KTL. AFOU XRHSIMOPOIOUNTAI AKOMA KAI GERAKIA KAI NYFITSES GIA TO KYNIGI TOU AGRIOKOUNELOU.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Silent H I T M A N στις #30887

    OI AGGLOI KYNHGOUN ME DIKANNO OXI GIATI EINAI KALOI, APLA DIATHROUN THN PARASOSH KAI TA 8HRAMATA POU KYNHGOUN FRONTIZOUN NA TA ANTIKATASTOUN . APA YPARXOUN SE AF8ONIA. KAI DEN XREIAZONTAI KAPAMPINES AFOU SHKONOUN POLLA 8HRAMATA KAI TO DIKANNO EINAI EPARKES. ALLOSTE TA AGGLIKA XEIROPOIHTA DIKANNA EINAI TA KALYTERA POIOTIKOS STON KOSMO. ALLA MILAME GIA DIKANNA APO 5.000.000 MEXRI 25.000.000 DRAXMES.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30888

     Αυτο που λεμε ομως ειναι οτι οταν τουφεκας σε παγανα και εχεις ενα γεμιστη, να γεμιζει δηλαδη το ενα δικανο ενω τουφεκας με το αλλο, ειναι μια πρακτικη που δεν με βρισκει συμφωνο. Σωστο αυτο με την παραδοση, ισως και επειδη η καθε εκταση και οτι περιεχει ειναι ιδιοκτησια του κτηματια, και ετσι αυτος κανονιζει τις απελευθερωσεις αλλα και το ποτε, ποσο, που και κυριοτερα απο ποιον θα κυνηγηθει. Αυτο με το καλο και ακριβο χειροποιητο οπλο ειναι σωστο, αλλα εχω δει γερακο με ενα 16αρι πιασμενο με μονωτικη ταινια και συρματα, να μη χανει τουφεκια στο φτερο, και για αρκετο καιρο επειδη ετυχε να ειναι το καρτερι του εκει που πηγαινα και γω και μου ειχε κανει εντυπωση.

     Οσο για το φιλο Springer, δεν ειναι θεμα το αν ειναι καλοι η οχι, απλα η παραδοση τους λεει οτι το κυνηγι γινεται με δικαννα, και οχι με οτιδηποτε αλλο. Αλλωστε και αρκετα καλα οπλα υπαρχουν σε προσιτες τιμες, ομως εδω το θηραμα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το συναντησεις και ετσι ενα τριτο φυσσιγι ειναι δικαιολογημενο. Εγω κυνηγαω με δικαννο παντα, αλλα ειναι θεμα προσωπικης επιλογης που δεν με δικαιωνει παντα αλλα με κανει προσεκτικοτερο στις τουφεκιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #30889

    ΦΙΛΕ SILENT ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΦΘΟΝΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΚΑΝΑ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ.

    ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΗΚΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΟΠΑΔΙ 30 ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΕΥΧΟΣΟΥΝΑ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΔΕΚΑΣΦΕΡΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΝΑΚΙ ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΔΥΟ.

    ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΗΣΙ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!!!!

    ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΙΟΠΕΡΙΣΤΕΡΑ.

    ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΓΓΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕ ΜΟΝΟΚΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ???????

    ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΑΙΔΑΡΟ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΡΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #30893

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΙ Ν Α ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΑΥΤΟ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30894

     Sorry φιλε Springer, αλλα δεν εχεις δικιο. Και 30 και 50 και 2000 κομματια να σηκωσεις, πρεπει να σου γινει δευτερη φυση οτι δεν μπορεις να τα αποδεκατισεις. 2 περδικες ειναι ενα αξιοπρεπες κυνηγι, για να μπορεις να πας και αλλες μερες, και οχι να πηγαινεις και να βλεπεις τους θαμνους και τα βραχια. Αν τωρα μετα τις 2 τουφεκιες σου φυγουν τοτε χαιρετα τα, και καμαρωνε τα που τα καταφεραν και να ευχεσαι να τα ξανασυναντησεις.

     Δημητρη εχεις απολυτο δικιο, αυτο ειναι σκοποβολη. Επισης σκοποβολη ειναι και το κυνηγι στα τρυγονια στις ανοιχτες εκτασεις, ετσι που εχεις αρκετο χρονο να σημαδεψεις, να υπολογισεις αποστασεις, ισως και να αλλαξεις φυσσιγι αν ερχεται ψηλοτερα απο οσο υπολογιζες. Για δοκιμαστε ομως να τα κυνηγησετε αναμεσα σε ελιες η πευκα, εκει που 1 βολη ειναι υπεραρκετη αλλιως το πουλι εξαφανιστηκε. Το ιδιο συμβαινει και με τις τσιχλες στους ελαιωνες, σαιτες αληθινες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #30929

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΣΚΟΤΩΣΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ(4).

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ???

    Η ΟΥΣΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ.ΚΥΝΗΓΟΙ Η ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΠΕΣΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ 15 ΕΩΣ ΚΑΙ 28 ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ 90% ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30932

     Εγω φιλε μου δεν μιλησα για τους νομιμους που εχουν 3 σφαιρες, αλλα για τους αλλους με τις 8σφαιρες. Φυσικα και ενα δικανο η ενα μονοκανο μπορει να κανει αρκετη ζημια, δεν διαφωνει κανεις. Ολα ειναι θεμα παιδειας και μονο.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων