ΑΔΕΙΕΣ ΑΛΙΕΙΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #37668

     Σιγα μην κυνηγησουν αυτους που κανουν τη ζημια. Αν ηθελαν πραγματικα να απαγορεψουν τις ανεμοτρατες απο το να γυαλωνουν, να κανουν νομο να ψαρευουν 1-2 μιλια απο τις ακτες, και να βαλουν συστημα που να παρακολουθουν τις τρατες απο το λιμεναρχειο ωστε να ξερουν το στιγμα τους. Οπως γινεται με τα αεροπλανα.

     Αλλα βουληση υπαρχει?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #37735

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ 1-2 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΡΟΪΟΔΟ.

    ΕΤΥΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΤΟ “ΓΑΪΔΟΥΡΟΝΗΣΙ” ΣΕ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΜΕ ΤΡΑΓΑΝΑ, ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΜΙΑ ΑΝΕΜΟΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ, ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΛΕΓΑΜΕ ΣΤΟΝ  “ΝΤΑΗ” ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΗΤΑΝ “ΜΕΓΑΛΟ” ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΡΙΧΝΑΝ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΜΑΣ. Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #37781

    ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΦΑΛΟ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ****ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ****ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ!!!!!ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΩΧΝΕΙ…..???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #37959

    Δεν ξέρω Δημήτρη , αλλά νομίζω ότι πρέπει να έρχεται το λιμεναρχείο του Αλιβερίου στο Πόρτο Μπούφαλο.

    Είναι αυστηροί γενικά σε όλους, και στους επαγγεματίες που βγαίνουν πρός τα έξω. Εκεί βγάζει την αδεια ο  αδερφός μου. Θέλει άδεια ακόμα και για καλάμι και πετονιά ( αλλά κανείς δεν έχει… ή δεν είχε τουλάχιστον).

    Η περιοχή έχει γενικά πολλές ιχθυοκαλλιέργιες και κάποιοι κάνουν “καλάμι” στην επιτρεπόμενη απόσταση από αυτές , άρα και τα μέτρα αυξημένα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #37979

     Αποσπασμα απο την αδεια αλιειας μου..

    2. Με την αδεια αλιειας πρεπει να εφοδιαζονται οι ψαραδες, οι αλιεργατες αλιευτικων πλοιων, τα πληρωματα τους, το προσωπικο των ιχθυοτροφειων, των θυνειων και γενικα οσοι ασκουν το αλιευτικο επαγγελμα, εκτος απο τους ερασιτεχνες ψαραδες που χρησιμοποιουν καλαμι η πετονια 

    Μη τρελλαθουμε κιολας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #37981

    FILOI MOU, APO OSA GNORIZO, 8EORHTIKA DEN APAITEITAI ADEIA GIA THN XRHSH PETONIAS H ME KALAMI APO THN AKTH H TO LIMANI.OMOS, POLLES EINAI OI FORES OPOU EXOUN DIOXEI KOMSO OI LIMENIKOI GIA AYTON TON LOGO OPOS ANAFERETE KAI PIO PANO SE MNMTA APO ALLOUS FILOUS. PISTEYO POS EXEI NA KANEI ME TO SE POION 8A PESEIS. OPOS BEBAIA KAI STA PERISSOTERA STHN ELLADA. EXARTATAI ME TO AN TO ARMODIO ORGANO POU SE ELEGXEI, EXEI OREXH NA TRABHXEI TO SKHNIKO H OXI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #37985


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 15 Mάϊος 2004


     Αποσπασμα απο την αδεια αλιειας μου..

    2. Με την αδεια αλιειας …….., εκτος απο τους ερασιτεχνες ψαραδες που χρησιμοποιουν καλαμι η πετονια 


    [/indent]

    Πόσες φορές έχω πεί ότι κάποιοι είναι βασιλοκότεροι του βασιλέως όταν κατέχουν εξουσία. Δυστηχώς επαληθεύομαι για μιά ακόμα φορά.

    Τελικά ο φίλος μου πλήρωσε πρόστιμο τότε 20,000 δηλαδή 60 ευρώ σήμερα, ίσον με άδεια κανονική για 4 χρόνια. Δεν την έβγαζε καλύτερα, τρία ποτά ήτανε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #37999

    Νομιζω οτι εαν εχουμε μια σωστη ανιμετωπιση του θεματος …εννοω ζητησαμε ποτε απο το λιμενικο νας πει βασει ποιου νομου πρεπει να εχουμε αδεια για να ψαρευουμε απο την στερια????

    Επειδη οπως σας εχω πει ασχολουμαι με τα ναυτιλιακα…και εχω πολλες φορες εχω ερθει σε αντιπαραθεση με τους λιμενικους δαιφορων κρατων για πολλα θεματα …μια σωστη αντιμετωπιση -με περισση ευγενεια-  λυνει πολλα προβληματα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #38059

    ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΥΤΗ ΦΙΛΟΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ Π.ΜΠΟΥΦΑΛΟ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ.ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ …..ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!!!!!!!!ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ!!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΞΑΝ….ΕΙΧΑΝ ΑΔΕΙΕΣ…ΑΛΛΑ……..ΤΙ ΔΟΥΛΙΑ ΕΙΧΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΚΕΙ????

    <<ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ….ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ….ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΓΑΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΑΡΙΔΑ>>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #38060


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 16 Mάϊος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 15 Mάϊος 2004


     Αποσπασμα απο την αδεια αλιειας μου..

    2. Με την αδεια αλιειας …….., εκτος απο τους ερασιτεχνες ψαραδες που χρησιμοποιουν καλαμι η πετονια 


    [/indent]

    Πόσες φορές έχω πεί ότι κάποιοι είναι βασιλοκότεροι του βασιλέως όταν κατέχουν εξουσία. Δυστηχώς επαληθεύομαι για μιά ακόμα φορά.

    Τελικά ο φίλος μου πλήρωσε πρόστιμο τότε 20,000 δηλαδή 60 ευρώ σήμερα, ίσον με άδεια κανονική για 4 χρόνια. Δεν την έβγαζε καλύτερα, τρία ποτά ήτανε


    [/indent]ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Ο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΨΑΡΕΥΕΙ ΑΠΟ ΞΗΡΑ Η ΘΑΛΑΣΣΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38065

    Δημητρη, αν ψαρευεις απο βαρκα, πρεπει να εχεις οπωσδηποτε αδεια. Καλαμι απο βαρκα δεν ψαρευει κανεις, γιατι το καλαμι θελει αναβαθα νερα, και η βαρκα φαινεται, οποτε τα ψαρια φοβουνται.

     Εν παρει περιπτωσει, η εν λογω ερευνα ειναι παρανομη, αλλα δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με τους αστυνομικους καμμια φορα. Οπως και να χει, χρειαζεται ευγενεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #38069


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 17 Mάϊος 2004


    Δημητρη, αν ψαρευεις απο βαρκα, πρεπει να εχεις οπωσδηποτε αδεια. Καλαμι απο βαρκα δεν ψαρευει κανεις, γιατι το καλαμι θελει αναβαθα νερα, και η βαρκα φαινεται, οποτε τα ψαρια φοβουνται.

     


    [/indent]ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΑΜΙ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΣΤΑ 60—->120Μ ΒΑΘΟΣ ,ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 5 ΣΙΓΟΥΡΑ,ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΑΡΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΕΦΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙΣ ΠΕΤΟΝΙΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38075

    Καλαμι εννοω καλαμι χωρις μηχανακι απο ακτη. 

     Αν εσυ ψαρευεις απο βαρκα, με καλαμι που εχει μηχανακι, και πηγαινεις, κανεις κατι σαν συρτη, η αμα εισαι σταματημενος κατι σαν καθετη. Αυτα θελουν αδεια… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38228


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από JIMPAP στίς 17 Mάϊος 2004


    ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΑΜΙ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΣΤΑ 60—->120Μ ΒΑΘΟΣ ,ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 5 ΣΙΓΟΥΡΑ,ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΑΡΚΑ


    [/indent]Μιλάμε για ΒΑΡΚΑ ή για ΚΟΤΕΡΟ, ΠΕΝΤΕ ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #52651


    [indent]Παιδια μιας και η κυνηγετικη περιοδος μας αφηνει για φετος και θα πρεπει να ετοιμαζομαστε για ‘αλλα’ μηπως ξερει κανεις ποσο κοστιζει μια αδεια πλοων για ερασιτεχνη?[/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων