ΑΔΕΙΕΣ ΑΛΙΕΙΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #339875

    Γι’αυτο ρωταω Νικολα..Θελω να μαθω εαν ειναι νομιμα τα καρτερια..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #57907

    Προκοπη νομιζω πως ειναι νομιμα! Εγω παντως εχω ριξει κατι φορες? Ρωτα το λιμεναρχειο να εισαι σιγουρος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #58377

    Mηπως ξερει κανεις τι τιμη εχει ενα σετ φωτοβολιδες[για βαρκα φυσικα] ωστε να συγκρινω με τις τιμες εδω και να πραξω αναλογα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #58802

    Μήπως γνωρίζει κάποιος το εξής? λόγω του ότι ο πατέρας μου εχει βάρκα επαγγελματική στο νησί για να πηγαινω για ψάρεμα έχω βγάλει και εγώ επαγγελματική άδεια.Εδώ στην Αθήνα ο πεθερός μου έχει βάρκα με ερασιτεχνική άδεια με αποτέλεσμα να μην μου επιτρέπουν απο οτι εχω μάθει απο το λιμεναρχείο να ψαρεύω ερασιτεχνικά.

    Μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό ή μηπως υπάρχει παραθυράκι??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #58808

    Κυριακο και βεβαια μπορεις να πας για ψαρεμα με ερασιτεχνικη βαρκα! Αφου εχεις επαγγελματικη αδεια μπορεις να πας για ψαρεμα με οποιοδηποτε σκαφος ειτε επαγγελματικο ειτε ερασιτεχνικο!

    Για ξαναρωτα το λιμεναρχειο, δεν νομιζω να σου ειπε τετοιο πραγμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #58816

    Φιλε Κυριακο το αντιθετο δεν γινεται δηλαδη να μπεις με ερασιτεχνικη αδεια σε επαγγελματικο σκαφος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #58822

    Νίκο και Προκόπη χίλια ευχαριστώ..Απλώς ρώτησε ένας γνωστός μου εναν λιμενικό και του ειπε ότι απαγορεύεται.Δευτέρα πρωί πρωί πάω στο λιμεναρχείο Πειραιά για να ρωτήσω..

    Με εκτίμηση,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #58928

    Καλημέρα σε όλους,

    κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιά απαγορεύεται ο κάτοχος επαγγελματικής άδειας αλιείας να ψαρεύει σε ερασιτεχνικό σκάφος . Δυστυχώς ή πρέπει να διακόψω την επαγγελματική άδεια και να βγάλω ερασιτεχνική ή να περιμένω πότε θα πάω στο νησί για να ψαρέψω απ¨το καϊκι. Πάντως λογική σε αυτή την απαγόρευση δεν βρίσκω.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #58929

    Κυριάκο είναι και αυτό ένα από τα περίεργα της ελληνικής νομοθεσίας, και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να έχεις και τις 2 άδειες μαζί, βέβαια νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις και ερασιτεχνική άδεια χωρίς φυσικά να δηλώσεις ότι έχεις επαγγελματική άδεια, σαν διαδικασία είναι απλή και δεν νομίζω να ελέγχουν εάν είσαι κάτοχος επαγγελματικής άδειας πόσο μάλλον εάν η άδειες βγούν σε διαφορετικά λιμεναρχεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #58931

    Κυριακο αυτο ειναι παραλογο!

    Ειναι σαν να λεμε οτι ενας επαγγελματιας οδηγος δεν μπορει να οδηγησει αλλο αμαξι εκτος απο το ταξι του ή οτι αλλο…!

    Για ρωτα σε κανα αλλο λιμεναρχειο!

    Ειναι πολυ παραξενο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #340051

    Tιποτα δεν ειναι παραξενο σ’αυτο τον τοπο.. This is Greece !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #59027

    Κυριακο μια λεπτομερεια!

    Μηπως νομιζανε στο λιμεναρχειο οτι ηθελες να ψαρεψεις με “επαγγελματικους τροπους” (διχτυα,παραγαδια) απο ερασιτεχνικο καικι τον ΜΑΙΟ?

    Γιατι ως γνωστον απαγορευονται τα διχτυα και και τα παραγαδια απο ερασιτεχνικο καικι τον Μαιο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #59033

    Kατι αναλογο με νομο που ανεφερε εκτος των αλλων πως εαν δεν εχεις διπλωμα για 50αρι δεν μπορεις να το οδηγησεις ακομη και να εχεις διπλωμα μηχανης..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #59074

    Όχι Νίκο τους επισήμανα για καθετή μόνο. Αυτοί ακάθεκτοι μου είπαν ότι γενικώς απαγορεύεται το ψάρεμα από ερασιτεχνική βάρκα.

    ΕΛΛΑΔΑΑΑΑΑΑΑΑ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #59076

    Εγω θα σου προτεινα να ρωτησεις και σε κανα αλλο λιμεναρχειο για να εισαι σιγουρος! Επειδη με ενδιεφερε “εμεσα” αυτο το θεμα,ειχα ρωτησει σε λιμεναρχειο και δεν μου ειχαν πει τετοιο πραγμα! Μου φαινεται τρελλο αυτο! Εγω παντως ή θα ξαναρωταγα μεχρι να μου πουν το αντιθετο ή θα ξεκιναγα………..και καλο ψαρεμα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων