ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΙΚΟΛΟΓΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #374164

    Εγώ πάλι δεν ξέρω πολλούς. Έχω έναν στην δουλειά που μου την λέει (οφείλω όμως να πω ότι δεν είναι από τους γραφικούς). Η μεγάλη πλάκα έγινε όταν μου έστειλε μια φώτο στο κινητό, πάνω σε βάρκα, να τραβάει με μπαλαδοκαθετή κάμποσους μπαλάδες και να ποζάρει περήφανος :angry:.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #133859

    Κάτι ακόμα για να καταλάβετε τη εστί οικολόγος στην Ελλάδα.

    Μετά της ευρωεκλογές που είχαμε και όταν το ΚΕΚ πήρε το ποσοστό του 1.30 αρχηγός οικολογικού κόμματος έπαιρνε τηλέφωνο τον πρώτο υποψήφιο του ΚΕΚ και του ζητούσε μανιωδώς να κατέβει στης βουλευτικές εκλογές του Σεπτεμβρίου μαζί με το ΚΕΚ απαντηση ήταν όχι παρόλο την αρνητική απαντηση εκείνος επέμενε .

    Τελικά κατέβηκε υποψήφιος βουλευτής στην Α Αθηνών με το κόμμα ΛΑΟΣ.

    Ο ίδιος άνθρωπος μου εκανε πρόταση να κάνω εκπομπή στο κανάλι του περί κυνηγίου.

    Μιλάμε για τον κύριο οικολόγο πάντα .

    Μετά από δυο συναντήσεις που είχα μαζί του και ενώ τα είχαμε βρει κανονικά του είπα πώς στην εκπομπή θα φέρνω σε αντιπαράθεση κυνηγούς με οικολόγους δέχτηκε.

    Την πρώτη εκπομπή που γράφαμε σε στούντιο μεγάλου οικολογικού καναλιού γιατί το δικό του είναι μάπα . πήγε πολλή καλά έως την ώρα που άρχιζα να φέρνω στη φορά όλα τα κέρδη τον οικολόγων στο γυαλί .

    Μάλιστα ο καναλαρχις μου απάντησε πώς δεν μπορεί να παίξει αυτό το υλικό και έτσι σταμάτησε η παρολιγον συνεργασία μας.

    Έχω μια απορία .

    Ζητάνε υποστήριξη από το ΚΕΚ όταν δεν τη περνούνε πάνε και λουφάζουνε στο ΛΑΟΣ άραγε μάχονται για το πλανήτη ή για τη δόξα και τη μάσα.

    Γιατί εμείς μαχόμαστε μόνο για το ελεύθερο και παραδοσιακό κυνηγοί φιλοι μου οικολόγοι.

    Ο ανορθόγραφος του Άρτεμις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manaraios στις #374170

    [font=”Times New Roman”][size=3]Κάτι ακόμα για να καταλάβετε τη εστί οικολόγος στην Ελλάδα.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Μετά της ευρωεκλογές που είχαμε και όταν το ΚΕΚ πήρε το ποσοστό του 1.30 αρχηγός οικολογικού κόμματος έπαιρνε τηλέφωνο τον πρώτο υποψήφιο του ΚΕΚ και του ζητούσε μανιωδώς να κατέβει στης βουλευτικές εκλογές του Σεπτεμβρίου μαζί με το ΚΕΚ απαντηση ήταν όχι παρόλο την αρνητική απαντηση εκείνος επέμενε .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Τελικά κατέβηκε υποψήφιος βουλευτής στην Α Αθηνών με το κόμμα ΛΑΟΣ. [/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Ο ίδιος άνθρωπος μου εκανε πρόταση να κάνω εκπομπή στο κανάλι του περί κυνηγίου.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Μιλάμε για τον κύριο οικολόγο πάντα .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Μετά από δυο συναντήσεις που είχα μαζί του και ενώ τα είχαμε βρει κανονικά του είπα πώς στην εκπομπή θα φέρνω σε αντιπαράθεση κυνηγούς με οικολόγους δέχτηκε.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Την πρώτη εκπομπή που γράφαμε σε στούντιο μεγάλου οικολογικού καναλιού γιατί το δικό του είναι μάπα . πήγε πολλή καλά έως την ώρα που άρχιζα να φέρνω στη φορά όλα τα κέρδη τον οικολόγων στο γυαλί .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Μάλιστα ο καναλαρχις μου απάντησε πώς δεν μπορεί να παίξει αυτό το υλικό και έτσι σταμάτησε η παρολιγον συνεργασία μας.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Έχω μια απορία .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Ζητάνε υποστήριξη από το ΚΕΚ όταν δεν τη περνούνε πάνε και λουφάζουνε στο ΛΑΟΣ άραγε μάχονται για το πλανήτη ή για τη δόξα και τη μάσα.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Γιατί εμείς μαχόμαστε μόνο για το ελεύθερο και παραδοσιακό κυνηγοί φιλοι μου οικολόγοι.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Ο ανορθόγραφος του Άρτεμις. [/size][/font]

    και το ονομα αυτου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #133868

    TO KAKO EINAI OTI I VASIKI PLIROFORISI EINAI I TV PLEON..

    KAI AYTI DEN VOITHAEI KAI KATHOLOU..MIN MILISW GIA TON SKAI..ELEOS..

    EGW PANTWS PARATIRW SE ANTHRWPOUS POU DEN EINAI OUTE KINIGOI OYTE OIKOLOGOI, MIA METASTROFI TIS APOPSIS, OSON AFORA TO KINIGI,,KAI FYSIKI KAKI METASTROFI PROS EMAS..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #133880

    Πραγματι οσο το σκεφτομαι φανταζομαι οτι ολοι αυτοι οι λαλακες εχουν βρει ενα ρολακι , μια ταυτοτητα μεσα απο την οικοευαισθησια τους , οπως λεγαμε καποτε αντιαμερικανος σου λεει ο τυπος ειμαι αντικυνηγος !!! Βρηκε νοημα η μιζερη ζωουλα του , αφεση τα χιλιαδες κοψιδια που εχει καταναλωσει και οι χιλιαδες γκαζιες που εχει μολυνει την ατμοσφαιρα και θα συνεχισει να το κανει μεχρι τα αφεντικα να εφαρμοσουν αντιρρυπαντικη τεχνολογια ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ.
    Για τον καθε καμενο δεν εχει αξια να προβαλεις την αληθεια (ισως οι οικολογοι μαζεψαν πολλους ψηφους απο τις διεκδικησεις τους για δενδρυλλια στα μπαλκονια), σαν οργανωσεις ομως και πρεπει και μπορουμε να αλλαξουμε την πλαστη εικονα που προβαλλουν οι ΜΚΟ και οι παχυλα αμοιβομενοι κολλητοι και σια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #133897

    Η TV το ραδιόφωνο και τα έντυπα ΜΜΕ δεν μπορούν να αρνηθούν πληρωμένες διαφημίσεις – καταχωρήσεις. Να ένας σκοπός για τον οποίο θα μπορούσαν τα λεφτά μας να πιάσουν τόπο δημοσιεύοντας αντίστοιχα μηνύματα η ΚΣΕ. Μήπως και οι υπεύθυνοι επικοινωνίας του κυνηγετικού τύπου πρέπει να τροποποιήσουν το περιεχόμενο των διαφημιστικών τους μυνημάτων, ώστε να περνάνε μυνήματα υπέρ της κυνηγετικής δραστηριότητας παράλληλα με τη διαφήμιση του εντύπου τους. Μήπως και η ΠΕΒΕΚΕ τώρα που κατάλαβε ότι το θέμα δεν πάει καλά θα έπρεπε να το κάνει κι αυτή από κοινού? Θέλει πολλή σκέψη το θέμα?

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    Woody στις #374209

    :angry: Χρόνια πολλά.
    Τι έγινε ρε παιδιά, η γη άρχισε και γεννάει οικολόγους?
    Γιατί την περασμένη εβδομάδα μας διαβεβαίωναν οι αρμόδιοι ότι ήταν μόνον τρεις,
    ή κάνω λάθος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #374216

    :angry: Χρόνια πολλά.
    Τι έγινε ρε παιδιά, η γη άρχισε και γεννάει οικολόγους?
    Γιατί την περασμένη εβδομάδα μας διαβεβαίωναν οι αρμόδιοι ότι ήταν μόνον τρεις,
    ή κάνω λάθος?

    Χρονια πολλα Φιλε μου,
    Μην σου φαινεται περιεργο που η γη αρχισε να γενναει Οικολογους .
    Παντα στην γη γεννωνται και εκτρωματα , αυτο δεν μπορει να αλλαξει. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    pentaggeli στις #133925

    Η οικολογική συνείδηση όλων ξεκινά εκεί που σταματά να επηρρεάζει την τσέπη τους. Πόσες φορές έχουμε δει στην τηλεόραση να γκρεμίζουν αυθαίρετα σε ρέματα και να πηγαίνουν οι ιδιοκτήτες να σταματήσουν οι μπουλντόζες. Εκεί ποιά είναι η θέση των οικολόγων?Πόσες φωτιές βλέπουμε κάθε καλοκαίρι στην χώρα μας. Πώς βοηθάνε οι οικολόγοι στην ανάπλαση του περιβάλλοντος και που πάνε και τα χρήματα από τις διάφορες χρηματοδοτήσεις υπέρ οικολογικών οργανώσεων? Πόσες φορές εχουμε δει εργοστάσια να μολύνουν Γη και υδροφόρους ορίζοντες. Πού είναι οι οικολόγοι εκεί? Η είναι οι ίδιοι μέσα στα εργοστάσια? Αρκετά πια με τις απειλές τισ φοβέρες και τις απαγορεύσεις. Ίσως είναι καιρός να ψαχτούμε και εμείς με κανένα ερώτημα στο Ελληνικό Κοινοβούλιο για το τί γίνεται με τους οικολόγους και τις χρηματοδοτήσεις, ίσως να βαλουμε και εμείς κανένα εισαγγελέα να ψάξει, αλλα παιδία οργανωμένα. Οι κυνηγετικοί σύλλογοι πού είναι? Έμεις πληρώνουμε, πού είναι οι διεκδικήσεις οι δικές μας? Πότε θα βγούν κάποιοι επίσημα να εκφράσουν τα δικά μας παράπονα, για τις παράλογες απαγορεύσεις,για τις φόλες στα σκυλιά μας? Πότε?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #374266

    Οι κυνηγετικοί σύλλογοι πού είναι? Έμεις πληρώνουμε, πού είναι οι διεκδικήσεις οι δικές μας? Πότε θα βγούν κάποιοι επίσημα να εκφράσουν τα δικά μας παράπονα, για τις παράλογες απαγορεύσεις,για τις φόλες στα σκυλιά μας? Πότε?

    Δυστυχώς φίλε μου οι ΚΣ είναι δέσμιοι του ιεραρχικού οργανογράμματος της κυνηγετικής κοινωνίας. Ο Κ.Σ. δεν μπορεί να σηκώσει αντάρτικο και να δράσει μόνος του. Πιο ψηλά είναι το πρόβλημα. Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας; Πάμε να ψηφίσουμε και να ενημερωθούμε για το τι πρεσβεύει ο κάθε πρόεδρος ενός κυνηγετικού συλλόγου; Είμαστε έτοιμοι ακόμα και εμείς οι ίδιοι να δηλώσουμε υποψηφιότητα σε εκλογές αν δούμε ότι αυτά που ακούμε δεν μας εκφράζουν; Το ότι πληρώνουμε δεν αρκεί πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    stega στις #374273

    Δυστυχώς φίλε μου οι ΚΣ είναι δέσμιοι του ιεραρχικού οργανογράμματος της κυνηγετικής κοινωνίας. Ο Κ.Σ. δεν μπορεί να σηκώσει αντάρτικο και να δράσει μόνος του. Πιο ψηλά είναι το πρόβλημα. Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας; Πάμε να ψηφίσουμε και να ενημερωθούμε για το τι πρεσβεύει ο κάθε πρόεδρος ενός κυνηγετικού συλλόγου; Είμαστε έτοιμοι ακόμα και εμείς οι ίδιοι να δηλώσουμε υποψηφιότητα σε εκλογές αν δούμε ότι αυτά που ακούμε δεν μας εκφράζουν; Το ότι πληρώνουμε δεν αρκεί πάντα.

    Για τον λογω αυτο υπαρχει ο ΣΕΣΚΦ. Δεν ειναι αναγκη να ξερεις καθε προεδρος του ΚΣ τι πρεσβεβει, γιατι ποτε δεν προκειτε να σου πουν, αφου ολοι παιρνουν την γραμμη της ΚΣΕ. Ενω με τον ΣΕΣΚΦ γνωριζεις εκ τον προτερων για τι μαχεται και τι υποστηριζει, εξω απο διαφορα πολιτικα παιχνιδια και με γνωμονα παντα το καλο του κυνηγιου και την εικονα του κυνηγου που καποτε πρεπει να αλλαξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    pentaggeli στις #374277

    Δυστυχώς φίλε μου οι ΚΣ είναι δέσμιοι του ιεραρχικού οργανογράμματος της κυνηγετικής κοινωνίας. Ο Κ.Σ. δεν μπορεί να σηκώσει αντάρτικο και να δράσει μόνος του. Πιο ψηλά είναι το πρόβλημα. Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας; Πάμε να ψηφίσουμε και να ενημερωθούμε για το τι πρεσβεύει ο κάθε πρόεδρος ενός κυνηγετικού συλλόγου; Είμαστε έτοιμοι ακόμα και εμείς οι ίδιοι να δηλώσουμε υποψηφιότητα σε εκλογές αν δούμε ότι αυτά που ακούμε δεν μας εκφράζουν; Το ότι πληρώνουμε δεν αρκεί πάντα.

    Συγνώμη αν τα βάζω με τους κυνηγετικούς συλλόγους αλλα τουλάχιστον εκεί που ανήκω ούτε με ειδοποιεί κανείς για τα συμβούλια, ούτε για τις εκλογές και στην ουσία να σου πώ την αλήθεια το μόνο που ξέρω για αυτούς είναι μόνο πότε να ανανεώσω την άδεια. Σε ένα σωστό και οργανωμένο σύλλογο τουλάχιστον θα έπρεπε να έχουν έστω την ευθιξία να ζητούν έστω την διεύθυνση των μελών τους για να τους ενημερώνουν για τα δρώμενα του συλλόγου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #133952

    Οι κυνηγετικοί μας σύλλογοι έχουν αυτονομία κινήσεων στα πλαίσια του ισχύοντος νομικού πλαισίου και του καταστατικού τους. Μπορούν να αποφασίσουν ό,τι θέλουν σε ένα ΔΣ ή σε μια ΓΣ (κατά περίπτωση), αρκεί να μην αντιβαίνει στο καταστατικό και το νόμο. Μην ξεχνάμε ότι είναι σωματεία συνεργαζόμενα και ελεγχόμενα ως προς τη διαχείριση από την Πολιτεία (και όχι από την ΚΣΕ).

    Οποιος θέλει να συμμετέχει στις συνελεύσεις και εκλογές του συλλόγου του, μπορεί να το κάνει έστω κι αν ο σύλλογος συνήθως δεν ειδοποιεί προσωπικά. Ολοι ξέρουμε ότι οι συνελεύσεις γίνονται την Ανοιξη. Αρχές Μαρτίου λοιπόν αρχίζουμε τα τηλέφωνα στο σύλλογό μας και έτσι θα μάθουμε σίγουρα πότε θα γίνει η συνέλευση. Και το σημαντικότερο που πρέπει να μάθουμε είναι μέχρι πότε είναι η προθεσμία για την υποβολή υποψηφιοτήτων για το ΔΣ ώστε να υποβάλλουμε έγκαιρα και τη δική μας…

    Πρέπει να κάνουμε όλοι μια προσπάθεια να βελτιώσουμε την κατάσταση στους συλλόγους μας με τη συμμετοχή μας, την καλόπιστη κριτική αλλά και την προσφορά βοήθειας όταν χρειάζεται. Η απαξίωση και η κακόπιστη κριτική εκ του μακρόθεν δεν προσφέρουν τίποτα.
    – Οταν κάτι δεν μου αρέσει, συμμετέχω και το αλλάζω.
    – Οποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει.
    – Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι αλλά και οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν.

    Ολα τα παραπάνω τα λέω για να τα ακούσω και εγώ!!

    Οι άλλοι σύλλογοι (ΩΡΙΩΝ, ΣΕΣΚΦ, κλπ) δεν φτιάχτηκαν (νομίζω) για να υποκαταστήσουν τις κυνηγετικές μας οργανώσεις αλλά να βοηθήσουν και να αναλάβουν δράση (ως πιο ανεξάρτητοι και ευέλικτοι) στα σημεία που οι ΚΟ παρουσιάζουν εγγενείς αδυναμίες και προβλήματα.

    Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, οι "οικολόγοι" χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες.
    Από την κυρία που δεν έχει πατήσει ποτέ χώμα και το μόνο της επιχείρημα είναι "τα καημένα τα πουλάκια" μέχρι τους πλέον γνώστες και ψαγμένους περί αειφορίας και διαχείρισης περιβάλλοντος.
    Από τους πιό ανιδιοτελώς προσφέροντες μέχρι τα λαμόγια που έχουν μόνο στόχο την κάρπωση κονδυλίων για αλλότριους σκοπούς.
    Από τους αποκλειστικά και κατά συνείδηση χορτοφάγους μέχρι όσους η οικολογική τους ευαισθησία εξαντλείται στα θηράματα των κυνηγών αλλά όχι στο αρνάκι γάλακτος.
    Κατά περίπτωση χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση και επιχειρηματολογία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #134010

    Καλημερα

    Σημερα διαβαζοντας την ηλεκτρονικη εκδοση της Ελευθεροτυπιας, επεσα σε ενα δημοσιευμα καποιας εκπαιδευτικου, και στην εμπειρια που ειχε σε ενα βουνο. Σας το παραθετω σαν λινκ, για να το διαβασετε.

    http://www.enet.gr/?i=animals-farm.el&id=115668

    Αυτο που εχει ομως εξαιρετικο ενδιαφερον, και με εκανε να γελασω, και να αγανακτησω, ηταν το επομενο αρθρο για το Χριστουγεννιατικο τραπεζι, που εκτος των αλλων προτεινει αγριογουρουνο (ναι, αυτο το ιδιο που η προηγουμενη κυρια αναρωτιονταν γιατι σκοτωνουμε αφου δε πειναει κανεις μας), σολωμο, και γαριδες. Που φυσικα αυτα μπορουμε ανετα να φαμε, γιατι δε τα εχουμε πιασει εμεις ωστε να εχουμε τυψεις για το θανατο τους.

    http://www.enet.gr/?i=gourmet.el&id=110505

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #374356

    Η TV το ραδιόφωνο και τα έντυπα ΜΜΕ δεν μπορούν να αρνηθούν πληρωμένες διαφημίσεις – καταχωρήσεις. Να ένας σκοπός για τον οποίο θα μπορούσαν τα λεφτά μας να πιάσουν τόπο …………..

    [font=”Verdana”]Κι όμως φίλε Κώστα!!! ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ!!!!

    Απ' ότι θυμάμαι πριν μερικά χρόνια, ΜΜΕ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να παίξουν σποτάκι της Δ' ΚΟΣΕ επί πληρωμή!!

    Κι αναρωτιέμαι: αυτό δεν είναι ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ – ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ;;; <_<

    Θα τολμούσε κάποιο ΜΜΕ να αρνηθεί να παίξει σποτάκι κάποιας άλλης κοινωνικής ομάδας ή μειονότητας;[/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων