ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ” ΠΑΡΝΗΣ”

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 97 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    rem870 στις #113384

    τελικα πηγα σημερα το απογευμα
    στο σπορτινγκ γιατι το πρωι δεν βρηκα ατομο να
    αγορασουμε φυσιγγια(τα δινει 20 20)
    μου αρεσε παρα πολυ συνηθως πετυχαινα 2ή 3
    στα πεντε…
    καλα ηταν
    αν προλαβω θα ξαναπαω αυριο ή
    την επομενη βδομαδα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #374196

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΝΩΝΥΜΗ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΤΗΚΟΣ ( ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ) ΤΩΝ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ Κα ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΜΕ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    [url=”http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_7918.html”]http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_7918.html[/url]

    Χρονια Πολλα, 'PADELARA'.
    Την επιστολη-απαντηση, γεματη, ερωτηματα, που εστειλα, εγω, στο "TROKTIKO" ομως, δεν την ανεβασαν…οι TΡΩKTIKOI…
    Λες να παιρνουν…θεση ???
    Ισως, ποιος ξερει??
    Παντως, μου απαντησαν (Οι του ΤΡΩΚΤΙΚΟΥ) σε e-mail PM, με την ερωτηση, εκ' μερους τους : Μηπως εχει δικιο, ο ανωνυμος (παντα) αναγνωστης τους ??
    Η αναλογη, απαντηση, εσταλει, εκ' μερους μου…..
    Τα σχολια…περριτευουν!!!!
    Τα γραπτα..μενουν…τα εχω, ολα, εδω!!!
    Ο χαρακτηρισμος σου…ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ..κλπ, ειναι, πολυ ηπιος & πολυ, ευγενικος.Δεν αξιζουν, τετοια αντιμετωπιση, αλλα πολυ χειροτερη!!!
    Το Σκοπευτηριο, τους μαρανε. Τα αυθαιρετα, που χτιζουν, στα καμενα, δεν τους ενοχλουν!!! λιγο πιο πανω??? απο το σκοπευτηριο !!!!
    Ας ερθει, μια καμερα, να τραβηξει & να τους τα βαλει στην μουρη!!!Οικωωωλογοι…σου λεει, ο αλλος !!!

    Billy

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #374202

    Χρονια Πολλα, 'PADELARA'.
    Την επιστολη-απαντηση, γεματη, ερωτηματα, που εστειλα, εγω, στο "TROKTIKO" ομως, δεν την ανεβασαν…οι TΡΩKTIKOI…
    Λες να παιρνουν…θεση ???
    Ισως, ποιος ξερει??
    Παντως, μου απαντησαν (Οι του ΤΡΩΚΤΙΚΟΥ) σε e-mail PM, με την ερωτηση, εκ' μερους τους : Μηπως εχει δικιο, ο ανωνυμος (παντα) αναγνωστης τους ??
    Η αναλογη, απαντηση, εσταλει, εκ' μερους μου…..
    Τα σχολια…περριτευουν!!!!
    Τα γραπτα..μενουν…τα εχω, ολα, εδω!!!
    Ο χαρακτηρισμος σου…ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ..κλπ, ειναι, πολυ ηπιος & πολυ, ευγενικος.Δεν αξιζουν, τετοια αντιμετωπιση, αλλα πολυ χειροτερη!!!
    Το Σκοπευτηριο, τους μαρανε. Τα αυθαιρετα, που χτιζουν, στα καμενα, δεν τους ενοχλουν!!! λιγο πιο πανω??? απο το σκοπευτηριο !!!!
    Ας ερθει, μια καμερα, να τραβηξει & να τους τα βαλει στην μουρη!!!Οικωωωλογοι…σου λεει, ο αλλος !!!

    Billy

    Βασίλη δεν μας κοινοποιείς τουλάχιστον εδω 'μέσα την απάντησή σου.
    Πολύ καλά έκανες και απάντησες.
    Τα επιχειρήματά σου μας χρειάζονται γιατί όλοι κάποια στιγμή βρισκόμαστε μπροστά σε βαμένους που γνωρίζουν μόνο την άποψη των "οικολόγων- κατοίκων".
    Έχω πάει σ' αυτό το σκοπευτήριο και αυτά που διάβασα από το link στο τρωκτικό του συναδέλφου ποιο πάνω τα βρήκα φοβερά υπερβολικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #374205

    Βασίλη δεν μας κοινοποιείς τουλάχιστον εδω 'μέσα την απάντησή σου.
    Πολύ καλά έκανες και απάντησες.
    Τα επιχειρήματά σου μας χρειάζονται γιατί όλοι κάποια στιγμή βρισκόμαστε μπροστά σε βαμένους που γνωρίζουν μόνο την άποψη των "οικολόγων- κατοίκων".
    Έχω πάει σ' αυτό το σκοπευτήριο και αυτά που διάβασα από το link στο τρωκτικό του συναδέλφου ποιο πάνω τα βρήκα φοβερά υπερβολικά

    Naval,
    Την 1η, επιστολη μου, προς το 'ΤΡΩΚΤΙΚΟ' δεν την εχω, διοτι εσταλει, στο προσωπικο τους e-mail.
    Η απαντηση τους, ομως,στο δικο μου προσωπικο e-mail, εχει ως εξης :{ χρονια πολλα Billy> μηπως το κανει για καλο?}
    Στην συνεχεια, το 2ο, e-mail μου, μεσω του Yahoo, προς το "ΤΡΩΚΤΙΚΟ" :
    Re:
    Κυριακη 27 Δεκεμβριος 2009, 10:26
    Καλημερα παιδια.
    Χρονια Πολλα.
    Επαναλαμβανω : Η Κλοπη εντυπωσεων, ειναι ολισθημα!!!
    Ποιο <καλο> ρε παληκαρια????
    Απλα, ο ανωνυμος…ανηκει σε καποια οργανωση,(γνωστη) με αποδοχη τεραστιων Ευρωπαικων, πακετων Ευρω!!!!!!!!!!!!!!
    Κατι, ξερει κι' ο Billy!!
    Καλη δυναμη, για την συνεχεια & Καλη Χρονια.

    Billy

    Αυτα εγραφησαν, μεταξυ μας, (Τρωκτικου & εμου)
    Απαντηση…..ακομα περιμενω!

    Τα σχολια, δικα σας!!

    Billy

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    PADELARAS στις #374251

    Χρονια Πολλα, 'PADELARA'.
    Την επιστολη-απαντηση, γεματη, ερωτηματα, που εστειλα, εγω, στο "TROKTIKO" ομως, δεν την ανεβασαν…οι TΡΩKTIKOI…
    Λες να παιρνουν…θεση ???
    Ισως, ποιος ξερει??
    Παντως, μου απαντησαν (Οι του ΤΡΩΚΤΙΚΟΥ) σε e-mail PM, με την ερωτηση, εκ' μερους τους : Μηπως εχει δικιο, ο ανωνυμος (παντα) αναγνωστης τους ??
    Η αναλογη, απαντηση, εσταλει, εκ' μερους μου…..
    Τα σχολια…περριτευουν!!!!
    Τα γραπτα..μενουν…τα εχω, ολα, εδω!!!
    Ο χαρακτηρισμος σου…ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ..κλπ, ειναι, πολυ ηπιος & πολυ, ευγενικος.Δεν αξιζουν, τετοια αντιμετωπιση, αλλα πολυ χειροτερη!!!
    Το Σκοπευτηριο, τους μαρανε. Τα αυθαιρετα, που χτιζουν, στα καμενα, δεν τους ενοχλουν!!! λιγο πιο πανω??? απο το σκοπευτηριο !!!!
    Ας ερθει, μια καμερα, να τραβηξει & να τους τα βαλει στην μουρη!!!Οικωωωλογοι…σου λεει, ο αλλος !!!

    Billy

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ BILLY ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΝΤΟΡΟ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ . ΠΡΑΣΙΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ , ΠΡΑΣΙΝΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ. ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑ !!!!! ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΝΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ? ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΑΜΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝΕ ΤΑΡΑΞΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΕΣ . ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΣΠΙΤΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ. ΜΕΧΡΙ ΕΝΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΕΦΤΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΙΧΕ 1 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ . ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #133920

    Μην μασάτε με το σκοπευτήριο. Είναι πολύ παλιά η ιστορία αυτή. Το έχει βάλει σκοπό του να μας κλείσει, αλλά το παλεύουμε εδώ και χρόνια. Δεν κλείνει έτσι εύκολα ο ΠΑΡΝΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #374267

    Παιδιά διάβασα στον skopeftis.gr ότι έκλεισε τον σκοπευτήριο στην Μαλακάσα. Τώρα όλο το βάρος της σκοπευτικής κοινότητας νομού Αττικής θα έπεφτε στο σκοπευτήριο της Πάρνηθας….. θέλουν να το κλείσουν και αυτό???? Εγώ με το λίγο μυαλό που διαθέτω δεν καταλαβαίνω γιατί η δοιήκηση του σκοπευτηρίου και οι προέδροι των σκοπευτικών συλλόγων δεν κάνουν την κίνηση να μηνύσουν με την σειρά τους αυτούς που τους μύνησαν, μιάς και τα σπίτια τους είναι αυθέρετα…. ΓΙΑΤΙ?????????????????
    Leo μήπως θα πρέπει οι αρμόδιοι-πρόεδροι-απλοί σκοπευτές-φίλοι της σκοποβολής να κοινητοποιηθούν λιγάκι???? Λέω μήπως?????? :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #374270

    Παιδιά διάβασα στον skopeftis.gr ότι έκλεισε τον σκοπευτήριο στην Μαλακάσα. Τώρα όλο το βάρος της σκοπευτικής κοινότητας νομού Αττικής θα έπεφτε στο σκοπευτήριο της Πάρνηθας….. θέλουν να το κλείσουν και αυτό???? Εγώ με το λίγο μυαλό που διαθέτω δεν καταλαβαίνω γιατί η δοιήκηση του σκοπευτηρίου και οι προέδροι των σκοπευτικών συλλόγων δεν κάνουν την κίνηση να μηνύσουν με την σειρά τους αυτούς που τους μύνησαν, μιάς και τα σπίτια τους είναι αυθέρετα…. [size=5]ΓΙΑΤΙ?????????????????[/size]
    Leo μήπως θα πρέπει οι αρμόδιοι-πρόεδροι-απλοί σκοπευτές-φίλοι της σκοποβολής να κοινητοποιηθούν λιγάκι???? Λέω μήπως?????? :angry:

    Ακριβως τις ιδιες αποριες, εχω κι' εγω 'mafiaworld87'. ;)
    Λεωνιδα, Leo, (off topic) θα ερθω, μια μερα να τα πουμε & απο κοντα…οταν θα σε δω μεσα!!!!Δυο, βηματα…ειμαι…ενα τσιγαρο, δρομος, απο το σπιτι μου!!! :blink:

    Billy

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #133940

    Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά

    Από τέτοιου είδους επιστολές έχει γεμίσει το διαδίκτυο. Συμφωνώ με τον leo έχουν γίνει προσπάθειες και θα συνεχίσουν να γίνονται ώστε να το κλείσουν με γελοίες δικαιολογίες.

    Ήμουν δημότης Αχαρνών από το 1988 ως και το 2008. Το σκοπευτήριο αυτό έχει περάσει τα πάνδεινα από τότε που κατασκευάστηκε.

    Το 1988-89 επί Δημαρχίας Ντίνου Βρεττού (ΠΑΣΟΚ) αποχαρακτηρίστηκε η συγκεκριμένη περιοχή και παραχωρήθηκε από τον Δήμο στον ΚΣ Αχαρνών.
    Αν τα γνωρίζω καλά τα έργα ξεκίνησαν και τελείωσαν το ίδιο έτος αλλά με Δήμαρχο το Τάσο Μουστακατο (ΠΑΣΟΚ)
    Και όλα αυτά υπό την αιγίδα του τότε Βουλευτή Χρήστου Κατσιγιαννη (ΝΔ) και κάποιου συμβούλου του πολιτικού μηχανικού (…)

    Εκείνη την εποχή το συγκεκριμένο σημείο στο Μενίδι είχε γύρω του με το ζόρι 10 σπίτια. Μετά την προσέλευση των Ελληνοποντίων στη χώρα ο δήμος Αχαρνών τους παραχώρησε εκτάσεις περιμετρικά του σημείου αυτού ώστε να εγκατασταθούν και να κάνουν μια νέα αρχή.

    Η πραγματικότητα είναι πως οι άνθρωποι αυτοί ποτέ δεν ενοχλήθηκαν από το σκοπευτήριο αλλά αντίθετα τους βοηθά ώστε να μην "γκετοποιηθεί" η περιοχή.
    Ωστόσο πολλοί παράγοντες επικαλούνται την ενόχλησή τους από το σκοπευτήριο χωρίς ποτέ να έχει εκδηλωθεί δυσαρέσκεια από τους Πρόσφυγες προς το σκοπευτήριο.

    Άλλη μια επιστολή του "Κου" Χριστοφιλακη, που δε κοιτάζουν αναπτύξουν την περιοχή τους, κοιτάζουν πως θα υποαναπτυξουν μια άλλη.

    http://www.elpida-news.gr/news1.php?id=1785

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    polskeeter στις #133949

    Χρόνια πολλά σε όλους και να έχουμε μια καλή χρονιά.

    Δυστυχώς το πρόβλημα με τα σκοπευτήρια είναι πολύ μεγάλο και συμβαίνουν απίθανα πράγματα. Πιστεύω όμως πως ο λόγος των περισσότερων προβλημάτων που αντιμετωπίζει η κοινωνία μας γενικότερα είναι η βαθιά ριζωμένη πελατειακή σχέση που υπάρχει σχεδόν σε κάθε έργο που γίνεται στην Ελλάδα. Πολύ λίγα πράγματα έχουν μείνει αυθεντικά και γίνονται χωρίς ανταπόδοση.

    Ακούω να μιλάτε για το σκοπευτήριο της Πάρνηθας το οποίο λειτουργεί άψογα αλλά δυστυχώς έχει μείνει σαν μια μοναδική πηγή με πολύ λίγο νερό για να ξεδιψάσει μια σημαντική μερίδα ανθρώπων που θέλουν κάτι διαφορετικό από το καφενείο την πρέφα και το προσανατολισμένο κουτί με τα κινούμενα χρώματα.

    Έχει πρόβλημα το σκοπευτήριο της Πάρνηθας γιατί λέει ότι είναι κατασκευασμένο σε κατοικημένη περιοχή….

    Ακούστε κάτι καλύτερο για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας….

    Το σκοπευτήριο της Πάτρας είναι κλειστό από τέλος Ιουλίου 2009 έως και σήμερα με μια μικρή αναλαμπή για τρεις ημέρες τον Σεπτέμβριο 2009 για να γίνουν Πανελλήνιοι αγώνες Σκητ Β κατηγορίας. Για το διάστημα του 2009 που λειτουργούσε το σκοπευτήριο υπήρχε ο όρος να ξεκινά η προπόνηση στις 18:30-20:30 το απόγευμα Δευτέρα και Τετάρτη και το Σάββατο 9:30-13:00 το πρωί. Ο λόγος που δεν ξεκινούσαμε 17:30 το απόγευμα και 8:00 το πρωί που είναι η ώρα τέλους της κοινής ησυχίας δεν έγινε κατανοητός ποτέ αλλά τι να κάνεις.

    Το σημαντικότερο είναι ότι το σκοπευτήριο της Πάτρα βρίσκετε μέσα στο ΠΕΔΙΟ ΒΟΛΗΣ της Αρόης όπου κάνει βολές ο στρατός και η Αστυνομία χρόνια τώρα. Οι κάτοικοι λοιπόν, στην ουσία είναι ένας αλλά με διασυνδέσεις μέσω τοπικού βουλευτή, έστειλαν μια καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη (εμείς δεν είμαστε φαίνετε πολίτες) για όχληση από τις ντουφεκιές, κίνδυνο για την ζωή τους και σκόνη που σηκώνουν τα αυτοκίνητά μας που κινούνται εντός του σκοπευτηρίου για να μεταβούν στους χώρους σκοποβολής. Ο ΣτΠ έκανε μια διαμαρτυρία στο ΓΕΣ και έτσι απλά το Σκοπευτήριο ΈΚΛΕΙΣΕ μέχρι νεοτέρας.

    Τώρα οι άνθρωποι-αθλητές που παρακολουθούσαν την σκοποβολή με αγώνες ταξίδια έξοδα που θα πάνε τί θα κάνουν, μια ακόμα χρονιά χαμένη; Δεν μας ενδιαφέρει κύριε….. να πάτε αλλού. Οι αθλητές που παρακολουθούν το πρωτάθλημα και έχουν επενδύσει χρόνο και χρήμα…….να πάτε αλλού κύριε, να πάτε αλλού.

    Έχετε να πείτε κάτι….Έκλεισαν σκοπευτήριο μέσα σε πεδίο βολής του στρατού το διανοείστε αυτό……Εμένα δεν το χωράει ο νους μου.

    Καλές γιορτές με συγχωρείτε για το μακροσκελές του μηνύματος μου αλλά δεν πάει άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #374278

    Έκλεισαν σκοπευτήριο μέσα σε πεδίο βολής του στρατού

    Τα είπες όλα πιστεύω, με τη παραπάνω κουβέντα.
    Εντεταλμένοι "άνθρωποι" για στημένο παιχνίδι και ακήρυχτο πόλεμο εναντίον οποιασδήποτε δραστηριότητας γύρω από το κυνήγι.
    Αυτό μου θυμίζει όλη η κατάσταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    polskeeter στις #133959

    Φίλε μου δυστυχώς ένας παλιός σκοπευτής μου είπε όταν ξεκινούσα την σκοποβολή και βγήκε αληθινός ότι τα αθλήματα που έχουν όπλο είναι καταδικασμένα από την πολιτεία και δεν τυγχάνουν ούτε την ελάχιστη προβολή από τον τύπο. Φυσικά θα έχετε όλοι διαπιστώσει ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον, ότι δεν κόβει εισιτήρια δεν έχει μέλλον.

    Βέβαια εδώ μπορεί να φταίμε και εμείς που δεν κάνουμε μια προσπάθεια να προβάλουμε το ΑΘΛΗΜΑ, λάθος το οποίο μόλις τώρα ανακαλύψαμε και για το κυνήγι.

    Είναι στο χέρι όλων να βοηθήσουμε την σκοποβολή και πρέπει να το κάνουμε το συντομότερο δυνατό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #374309

    Φίλε μου δυστυχώς ένας παλιός σκοπευτής μου είπε όταν ξεκινούσα την σκοποβολή και βγήκε αληθινός ότι τα αθλήματα που έχουν όπλο είναι καταδικασμένα από την πολιτεία και δεν τυγχάνουν ούτε την ελάχιστη προβολή από τον τύπο. Φυσικά θα έχετε όλοι διαπιστώσει ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον, ότι δεν κόβει εισιτήρια δεν έχει μέλλον.

    Βέβαια εδώ μπορεί να φταίμε και εμείς που δεν κάνουμε μια προσπάθεια να προβάλουμε το ΑΘΛΗΜΑ, λάθος το οποίο μόλις τώρα ανακαλύψαμε και για το κυνήγι.

    Είναι στο χέρι όλων να βοηθήσουμε την σκοποβολή και πρέπει να το κάνουμε το συντομότερο δυνατό.

    Συμφωνώ στα εξής : στην Ελλάδα τουλάχιστον, ότι δεν κόβει εισιτήρια δεν έχει μέλλον & δεν προβάλεται το ΑΘΛΗΜΑ.

    Αλλά αυτά είναι η μισή αιτία.

    Η άλλη μίση δεν είναι του παρόντος γιατί έχει να κάνει με τη νοοτροπία όλων μας (τσιφλικοκρατία, ρεμούλα , αρπαχτή, σνομπάρισμα. ΔΙΧΟΝΟΙΑ … και άλλες τέτοιες αηδίες που μας οπισθοδρομούν)

    ΔΙΧΟΝΟΙΑ : επίτηδες ανέφερα παραπάνω τους δυο Δημάρχους (ΠΑΣΟΚ) και τον Βουλευτή (ΝΔ) που όλοι μαζί ενώθηκαν για την υλοποίηση το έργου και μετά αλληλοφαγώθηκαν για το ποιος πρόσφερε τελικά τα περισσότερα.
    Άστα να πάνε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #133966

    Εγώ να θέσω μιαν άλλη διάσταση κάνοντας το συνήγορο το διαβόλου.

    Εψαξα λίγο με το google και είδα ότι στα 150μ από τους βατήρες περνάει το κανάλι. Και πράγματι είναι ανοιχτό μόνο μπροστά από το σκοπευτήριο (!!) σε ένα μήκος περίπου 140μ. Δεν ξέρω γιατί έμεινε ασκεπές μόνο μπροστά από το σκοπευτήριο. Από τη φωτογραφία του google που είναι περσινή (Ιαν.2008), νομίζω ότι στο συγκεκριμένο σημείο το κανάλι έχει υπερχειλίσει, ίσως για αυτό δεν έχει σκεπαστεί εκεί.
    Πόσο δύσκολο είναι, με κάποια συνεννόηση με την ΕΥΔΑΠ, να σκεπαστεί και αυτό το τμήμα;

    Τα πρώτα σπίτια είναι στα 350μ από τους βατήρες, πράγμα που σημαίνει ότι πράγματι μπορεί να υφίσταται κάποια όχληση του κόσμου που μένει εκεί.
    Πόσο δύσκολο είναι να φυτευτεί ένας πυκνός φράκτης από δέντρα στο τέλος των πεδίων βολής ώστε να απορροφάται ένα σημαντικό μέρος του θορύβου;

    Αυτά για να μείνουν χωρίς βάσιμα επιχειρήματα οι κακοπροαίρετοι.

    Αντιγράφω και το κείμενο από το http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_7918.html

    Κυριακή, 27 Δεκεμβρίου 2009
    [b]κ.Μπιρμπίλη παράνομο σκοπευτήριο μέσα στον δρυμό της Πάρνηθας;[/b]

    Αγαπητή κ.Μπιρμπίλη

    Σας γράφω σχετικά με την λειτουργία του Σκοπευτηρίου "Ο ΠΑΡΝΗΣ¨" στον Εθνικό δρυμό της Πάρνηθας την οποία επανειλημμένως έχω καταγγείλει ως παράνομη χωρίς ποτέ να έχω λάβει απάντηση για τις παρανομίες εκ μέρους του Κράτους.

    Στην περιοχή Λιούγκο της κτηματικής περιφέρειας του Δήμου Άνω Λιοσίων λειτουργεί Σκοπευτήριο "Ο Πάρνης" (η έκταση έχει παραχωρηθεί με απόφαση του Νομάρχη Ανατολικής Αττικής από τον Δήμο Άνω Λιοσίων στον Δήμο Αχαρνών).
    Τον Οκτώβριο 2003 διαπιστώθηκε ότι λειτουργούσε χωρίς άδεια και έκλεισε έως τον Φεβρουάριο 2005 οπότε μετά από πολιτική παρέμβαση του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας κ.Αθανάσιου Μπούρα δίνεται άδεια λειτουργίας έως σήμερα (βλέπε απόκομμα εφημερίδας Νέοι Στόχοι 12.5.2008).

    Η περιοχή Λιούγκο βρίσκεται στην ζώνη Β1 προστασίας του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας, όπως συμπεραίνεται από τον χάρτη αλλά και από την επιστολή 3051/5.9.2008 του Οργανισμού του Ρυθμιστικού Σχεδίου και Περιβάλλοντος Αθήνας. Σύμφωνα με το ΠΔ 336/24.7.2007 περί προστασίας του Εθνικού Δρυμού δεν επιτρέπεται η λειτουργία Σκοπευτηρίου.

    Ακόμη και αν δεχτούμε ότι η περιοχή δεν ανήκει στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας θα έπρεπε σύμφωνα με την ΚΥΑ 19180/26.4.2006 Περί Σκοποπευτηρίων, παράγραφος 10, να έχουν ληφθεί μέτρα ηχομόνωσης και προστασίας των περιοίκων από βολίδες τα οποία φυσικά και δεν έχουν ληφθεί.

    Σε επερώτηση στην Βουλή απάντησε το ΥΠΕΧΩΔΕ, επιστολή 2203Β/29.5.2008 ότι δεν έχει υποβληθεί μελέτη για γνωμοδότηση Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Πως λοιπόν εκδίδεται άδεια από την Περιφέρεια Αττικής αφού δεν υπάρχει μελέτη Μελέτη Περιβαλλονικών Επιπτώσεων σε μία τόσο ευαίσθητη περιοχή;

    Η κατάσταση που επικρατεί σήμερα είναι η εξής:
    -Οι πυροβολισμοί ακούγονται μέχρι και την κεντρική πλατεία των Άνω Λιοσίων από την Πάρνηθα, δηλαδή σε ακτίνα μεγαλύτερης των 3 χιλιομέτρων.
    -Κάτω από το Σκοπευτήριο, βρίσκεται το κανάλι του Μόρνου το οποίο δεν είναι καλυμμένο όπως το υπόλοιπο μέρος του Μόρνου, όπου πέφτουν τα σκάγια με αποτέλεσμα με μεγάλο κίνδυνο για την δημόσια υγεία.
    -Το Σκοπευτήριο διαθέτει γηπεδικούς προβολείς για βολές και μετά την δύση του ηλίου οι οποίες συνεχίζονται μέχρι και τις 22:30 την νύχτα.
    -Η όχληση που δημιουργείται ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες είναι αφόρητη αφού οι βολές ακούγονται μέσα στα σπίτια μας.

    Διαμαρτυρίες κατοίκων
    Έχει αποσταλεί στον Υπουργό ΥΠΕΧΩΔΕ την 12.5.2008συστημένη επιστολή RE103629773GR καταγγελία με υπογραφές 1.091 κατοίκων για την λειτουργία του Σκοπευτηρίου χωρίς ποτέ να έχει απαντηθεί.

    Εξώδικη Πρόσκληση
    Αφού δεν απαντήθηκε η καταγγελία 1.09 κατοίκων της περιοχής σας αποστάλθηκε εξώδικος πρόσκληση αριθμός 10.337 Γ' την 19.9.2008 να απαντήσετε για ποιο λόγο λειτουργεί το Σκοπευτήριο σε περιοχή ου Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας.
    Η ίδια εξώδικος πρόσκληση στάλθηκε και στον Περιφερειάρχη, Νομάρχη Ανατολικής Αττικής, Νομάρχη δυτικής Αττικής Σύνδεσμο της Πάρνηθας, Επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης.

    Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα όλες οι παραπάνω ενέρεγειες θα είχαν απαντηθεί από τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ.
    Εσείς όμως ποτέ δεν έχετε απαντήσει.
    Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι η Ελλάδα φιγουράρει στις πρώτες σε διαφθορά χώρες αφού η Πολιτεία εκδίδει άδεια Σκοπευτηρίου σε προστατευμένη περιοχή του εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας.

    Απορίες Ερωτήματα προς την Υπουργό
    -Γιατί ο Υπουργός ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει απαντήσει στις 1.091 υπογραφές των κατοίκων της περιοχής που διαμαρτύρονται για την λειτουργία Σκοπευτηρίου σε ένα τόσο ευαίσθητο περιβαλλοντικά χώρο;
    -Γιατί ο Υπουργός ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει απαντήσει σε εξώδικο που έχει σταλεί την 19.9.2008;
    -Γιατί δεν εφαρμόζεται το ΠΔ 334/24.7.2007 περί προστασίας του Εθνικού Δρυμού αφού η λειτουργία του Σκοπευτηρίου δεν επιτρέπεται
    -Γιατί το Σκοπευτήριο διαθέτει γηπεδικούς προβολείς για βολές μετά την δύση του ηλίου;
    -Γιατί εκδίδεται άδεια αφού :
    α. η περιοχή Λιούγκο ανήκει σε ζώνη προστασίας Β1 του Εθνικού Δρυμού (ΠΔ334/24.7.2007)και
    β. δεν είχε υποβληθεί μελέτη για γνωμοδότηση Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων ως αναφέρεται στην απάντηση του ΥΠΕΧΩΔΕ επιστολή 2203Β/29.5.2008;

    Αυτή η χώρα πότε θα συμμορφωθεί με την κείμενη νομοθεσία κ.Μπιρμπίλη;
    Πότε θα παύσουμε να είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης;
    Πότε οι εκλεγμένοι βουλευτές και υπουργοί θα παύσουν να λειτουργούν για ίδιο συμφέρον;"

    Φιλικά
    ANAΓΝΩΣΤΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #374317

    Εγώ να θέσω μιαν άλλη διάσταση κάνοντας το συνήγορο το διαβόλου.

    Εψαξα λίγο με το google και είδα ότι στα 150μ από τους βατήρες περνάει το κανάλι. Και πράγματι είναι ανοιχτό μόνο μπροστά από το σκοπευτήριο (!!) σε ένα μήκος περίπου 140μ. Δεν ξέρω γιατί έμεινε ασκεπές μόνο μπροστά από το σκοπευτήριο. Από τη φωτογραφία του google που είναι περσινή (Ιαν.2008), νομίζω ότι στο συγκεκριμένο σημείο το κανάλι έχει υπερχειλίσει, ίσως για αυτό δεν έχει σκεπαστεί εκεί.
    [b]Πόσο δύσκολο είναι, με κάποια συνεννόηση με την ΕΥΔΑΠ, να σκεπαστεί και αυτό το τμήμα;[/b]

    Τα πρώτα σπίτια είναι στα 350μ από τους βατήρες, πράγμα που σημαίνει ότι πράγματι μπορεί να υφίσταται κάποια όχληση του κόσμου που μένει εκεί.
    [b]Πόσο δύσκολο είναι να φυτευτεί ένας πυκνός φράκτης από δέντρα στο τέλος των πεδίων βολής ώστε να απορροφάται ένα σημαντικό μέρος του θορύβου;[/b]

    Αυτά για να μείνουν χωρίς βάσιμα επιχειρήματα οι κακοπροαίρετοι.

    Αντιγράφω και το κείμενο από το [url=”http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_7918.html”]http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_7918.html[/url]

    Νικο, κατ' αρχας, Χρονια Πολλα.

    Οντως, το καναλι, περναει κοντα, απο τους βατηρες.
    Δεν ειναι, ομως 150 μετρα. Ισως, λιγο παρα πανω.
    Τα πρωτα σπιτια (λιγα) ειναι πανω απο 350 μετρα.

    Τελος παντων, οι αποστασεις ειναι, τετοιες που, ουτε καν, φθανουν τα σκαγια!
    Οσο για το καναλι, του Μορνου, ενα μικρο, μονον μερος ειναι ξεσκεπαστο & τα σκαγια ουτε καν, φθανουν, εκει.

    Σου τα λεω αυτα, διοτι μενω πολυ κοντα & μπορω να βλεπω, το καναλι, αυτη την στιγμη, που σου γραφω!!!
    Ειναι ολο σκεπασμενο, μεχρι εκει που φθανει το ματι μου.
    Ειμαι, κοντα στην Παναγια την Καναλα, εαν ξερεις…καταλαβες….

    Ισως,λεω, ισως, μερικα σκαγια, να βγαινουν εξω…ισως!!

    Ναι, συμφωνω, να φυτεψουν μερικα δενδρα η εναν μικρο φραχτη. Σωστα, για κλεισουν μερικα.. κακοπροαιρετα…στοματα.

    Νικολα, ξερεις πολυ καλα, οτι υπαρχουν υστεροβουλες σκεψεις, σε τετοιου ειδους αναρτησεις, οπως το ξερουμε, ολοι μας.

    Billy

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 97 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων