benelli beccaccia

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #134141

    Έριξα με το συγκεκριμένο όπλο γομώσεις 36, 38, 42.
    Μέχρι και τα 38 είναι καλά,στα 42 είναι πιο αισθητή η ανάκρουση.
    Εμένα δεν μου φάνηκαν οι 36+ υπερβολικές και θα τις ξαναρίξω
    δοθείσεις ευκαιρίας(σε καμιά φασσούλα).
    Βέβαια πρέπει να είναι και το όπλο στα μέτρα σου γιατί
    αν δε είναι και 32 να ρίχνεις θα σου φαίνεται υπερβολική η ανάκρουση.
    Όσο για το μήκος των κανών που αναφέρει ο χιμικός00 εγώ με 61 cm κάνη καρμπίνα
    είναι πιο μακρή το όπλο από ένα δικανο baikal με 71 cm κάνες που έχω.
    Τέλος πάντων όλα είναι σχετικά, όπως βολεύεται ο καθένας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #374512

    Έριξα με το συγκεκριμένο όπλο γομώσεις 36, 38, 42.
    Μέχρι και τα 38 είναι καλά,στα 42 είναι πιο αισθητή η ανάκρουση.
    Εμένα δεν μου φάνηκαν οι 36+ υπερβολικές και θα τις ξαναρίξω
    δοθείσεις ευκαιρίας(σε καμιά φασσούλα).

    Για τις ελαχιστες βολες στη μπεκατσα κανενα προβλημα , εγω τριτο φυσιγγι εχω παντα 35-36 γρ.Αν πουμε οτι παμε για φασσες και ριχνουμε ενα κουτι δε θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #134152

    nai alla alo na reixnhs 1 me 2 fusigia 36-38-42 gramaria kai alo na eisai se perasma fasas h papias kai na rixnhs synexos tetoia fishgia tote nomizo oti o omos sou tha thn akoush kala.pantos h gnomimoy einai kapoios pou theli na kanei perpatito kynhgi se ayta ta leuta pernh ena polh kalhs poiotitas dykano pou tha einai zhgismeno kai tha tou prosferei kai dio diaforetikes epiloges.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    d vlaxos στις #134163

    kalhspera k xronia polla.ayto to oplo gia tsixles den kanei;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #134165

    Εγώ πιστεύω ότι χρυσή τομή δεν υπάρχει πουθενά. Οπότε θα πρέπει να έρουμε για τι χρήση προορίζουμε το όπλο που θα αγοράσουμε για να κάνουμε την κατάλληλη επιλογή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #134169

    Εγω πιστευω πως η χρηση τομη βρισκεται σε καραμπινα με κανη 66εκ, επιμηκυμενο κωνο, διευρυμενο αυλο, συστημα αεριων και φυσικα εναλλαξιμα τσοκ. Ολα αυτα σε βαρος 2950-3050(πραγματικο). Αλλωστε οι εποχες που ριχνονταν 100-250 φυσιγγια σε ημερησιο καρτερι εχουν περασει ανεπιστρεπτι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #374549

    nai alla alo na reixnhs 1 me 2 fusigia 36-38-42 gramaria kai [b]alo na eisai se perasma fasas h papias kai na rixnhs synexos tetoia fishgia tote nomizo oti o omos sou tha thn akoush kal[/b]a.pantos h gnomimoy einai kapoios pou theli na kanei perpatito kynhgi se ayta ta leuta pernh ena polh kalhs poiotitas dykano pou tha einai zhgismeno kai tha tou prosferei kai dio diaforetikes epiloges.

    Έχεις δίκιο σε αυτό που λές.
    Εγώ το αγόρασα για κυνήγι μπεκάτσας και ορτυκιού που ασχολούμε πιο συστηματικά,
    για καρτέρι έτυχε φέτος να πάω λόγω και παρέας.
    Σε αυτά τα λεφτά (1300€) πιστεύω δεν έχει τόσο κάλης ποιότητας δίκανα για περπατητό κυνήγι,
    θες πάνω από 1500-1700€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #374564

    Έχεις δίκιο σε αυτό που λές.
    Εγώ το αγόρασα για κυνήγι μπεκάτσας και ορτυκιού που ασχολούμε πιο συστηματικά,
    για καρτέρι έτυχε φέτος να πάω λόγω και παρέας.
    Σε αυτά τα λεφτά (1300€) πιστεύω δεν έχει τόσο κάλης ποιότητας δίκανα για περπατητό κυνήγι,
    θες πάνω από 1500-1700€.

    σε αυτα τα χρηματα εγω θα επαιρνα το Fabarm Elos AL……ειναι πολυ φτηνο για αυτα που προσφερει και αρκετα ελαφρυ….γυρω στα 2800 με 66εκ
    Υπαρχει και η εκδοση Tula με ενα σταθερο τσοκ τυπου Tula για κοντινες και μεσαιες αποστασεις(10-25m) και μια κανη με εναλλαξιμα τσοκ Hyperbolic μονο σε μηκος 61εκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #374565

    σε αυτα τα χρηματα εγω θα επαιρνα το Fabarm Elos AL……ειναι πολυ φτηνο για αυτα που προσφερει και αρκετα ελαφρυ….γυρω στα 2800 με 66εκ
    Υπαρχει και η εκδοση Tula με ενα σταθερο τσοκ τυπου Tula για κοντινες και μεσαιες αποστασεις(10-25m) και μια κανη με εναλλαξιμα τσοκ Hyperbolic μονο σε μηκος 61εκ

    +1. To έχω δοκιμάσει το όπλο και έχει υπέροχη αίσθηση στα χέρια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #374568

    Εγω έχω το "παιδικό" (cal 20) όπως το λένε οι φιλοι μου για να με πειράξουν <_< και είμαι πολύ ευχαρηστημένος. Κυνηγάω Περδικα Μπεκάτσα Ορτύκι αλλά και Φασιανο (πάντα με σκύλο φέρμας) με αυτο και φέτος το χρησιμοποίησα και σε καρτέρι τσίχλας. Στην επώμηση μου έρχεται γάντι και το πολύ καλό ζύγισμα σε συνδιασμό με το βάρος του (2.500 γρ) με κάνουν να κερδίζω περίπου μισό δευτερόλεπτο για την πρώτη τουφεκιά. Χρησιμοποιώ 28γρ σκάγια πάντα με συγκεντρωτήρα (αν και είμαι fan της μάλλινης τάπας με το συγκεκριμένο όπλο δεν έχω βρει ακόμη ένα φυσιγγι με καλές κατανομές ίσως είναι και πρόβλημα του εικοσαριού) και σαν τρίτο (ή και δευτερο στη πέρδικα) 33γρ αλλά δεν είναι για πολλές τουφεκιές με αυτά τα γραμμάρια. Τα ξύλα του είναι πολύ καλής ποιότητας αν και δεν το έχω στραπατσάρει και πολύ το όπλο. Δεν είναι όπλο για όλα τα κυνήγια μα εξειδικευμένο γαι τις πολύ γρήγορες και κοντινές τουφεκιές χωρίς αυτό να μειώνει την φονικότητα στα 35μτ. Από εκεί και πέρα εγώ προτιμώ να μην ρίχνω μα είναι δική μου επιλογή (μιλάμε πάντα για περπατητό ή καρτέρι τσίχλας).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    axixatz75 στις #374597

    Χρονια πολλα με υγεια και οτι αλλο επιθυμειτε. Φιλος ενδιαφερεται για την αγορα της BENELLI BACCACCIA.Αν μπορουμε να τον βοηθησουμε μεταφεροντας εντυπωσεις και αποψεις απο το οπλο.

    εχω αγορασει το οπλο μεταχειρησμενο το καλοκαιρι. απλα εχω παθει πλακα. το καλοκαιρι με της ζεστες, τοχειμωνα στο κυνηγι της μπεκατσας με το ζυγισμα του και το μηδενικο του βαρος! θα σου προτεινα να το δοκιμασεις πρωτα και θα σου φυγουν ολες οι αμφιβολιες. δοκοιμασε αν μπορεις και τσοκακια crio. με 3 αστρα θα κανεις αντιαεροπορικες βολες! οσο για τα γραμμαρια,εγω δεν δουλευω πανω απο 38γρ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #134231

    Να συμπληρωσω οτι φετος πηρα 3 μπεκατσες στα 40+ μετρα (μετρημενα) με κυλινδρο παντα και με φυσιγγια νουμερο απο 9,5 εως και 6 ΟΛΑ ΞΕΡΑ.
    Και γω αν αλλαξω οπλο θα το κανω μονο για το ιδιο σε 20ρι …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    moisis στις #134234

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ 391 LIGHT ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    geork_ij-26 στις #134767

    Το αντικραδασμικο πελμα που εχει η BENELLI σαν αξεσουαρ κανει δουλεια.Εαν δεν κανω λαθος ειναι gel? Τι λεει ειναι αποτελεσματικο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #375214

    Το αντικραδασμικο πελμα που εχει η BENELLI σαν αξεσουαρ κανει δουλεια.Εαν δεν κανω λαθος ειναι gel? Τι λεει ειναι αποτελεσματικο?

    Δε θα σου χρειαστει κανενα ιδιαιτερο πελμα για γομωσεις εως 34γρ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων