ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΥΚΟΙ!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #134373

    Οκ φίλε μου σωστά διατυπώθηκε το θέμα και έτσι είναι αλλά νομίζω και η συνάδελφοι αυτό ήθελαν να πουν αλλά λογο φόρτισης καταλαβαίνεις


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #134384

    Περσι κυνηγωντας στην αντιθετη περιοχη (αποΕλληνικο προς Επταλοφο)επεσα σε ''σφαγειο'' απο λυκους ,επτα-οχτω προβατα σφαγμενα -παραταγμενα .Ωρες μετα και αφου ακουσα τον τσομπανο με τα προβατα να ερχεται,εβγαλα τα κιαλια και αντιλαμαβανομαι ενα απο τα ''σκυλια'' να κινειται περιεργα.Ηταν λυκος μερα μεσημερι μεσα στο κοπαδι χωρις ιχνος φοβου .Λιγο μετα την κοπανησε .Παντως μελετωντας χαρτη της περιοχης η απεναντι κοψη (προς το πρωην πεδιο βολης ) λεγεται Λυκοραχη ,ονομα και πραμα…Απιστευτος αριθμος ιχνων λυκου και απιστευτα μεγεθη
    Η εικονα του ζωου αυτου δεν μου εδωσε αισθηση αγριμιου σε αντιθεση με αυτους που συναντησω στην περιοχη που κυνηγω συνηθως οι οποιοι σημειωτεον εχουν πελωωωωρια ορεξη…
    Παντως οι κτηνοτροφοι αποζημιωνονται ικανοποιητικα για τις απωλειες του ζωικου κεφαλαιου που οφειλονται σε λυκο και δεν δινει δικαιολογια σε κανεναν για πραξεις ''αυτοδικιας''.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #374727

    Περσι κυνηγωντας στην αντιθετη περιοχη (αποΕλληνικο προς Επταλοφο)επεσα σε ''σφαγειο'' απο λυκους ,επτα-οχτω προβατα σφαγμενα -παραταγμενα .Ωρες μετα και αφου ακουσα τον τσομπανο με τα προβατα να ερχεται,εβγαλα τα κιαλια και αντιλαμαβανομαι ενα απο τα ''σκυλια'' να κινειται περιεργα.Ηταν λυκος μερα μεσημερι μεσα στο κοπαδι χωρις ιχνος φοβου .Λιγο μετα την κοπανησε .Παντως μελετωντας χαρτη της περιοχης η απεναντι κοψη (προς το πρωην πεδιο βολης ) λεγεται Λυκοραχη ,ονομα και πραμα…Απιστευτος αριθμος ιχνων λυκου και απιστευτα μεγεθη
    Η εικονα του ζωου αυτου δεν μου εδωσε αισθηση αγριμιου σε αντιθεση με αυτους που συναντησω στην περιοχη που κυνηγω συνηθως οι οποιοι σημειωτεον εχουν πελωωωωρια ορεξη…
    Παντως οι κτηνοτροφοι αποζημιωνονται ικανοποιητικα για τις απωλειες του ζωικου κεφαλαιου που οφειλονται σε λυκο και δεν δινει δικαιολογια σε κανεναν για πραξεις ''αυτοδικιας''.

    Με αφορμη την παρατηρηση , με την οποια γενικα συμφωνω , θα προσθεσω πως το τι θα κανει ο καθε κτηνοτροφος αντιμετωπος με το λυκο ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓ/ΜΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374736

    Δν μιλάω για τις οχιές…
    Απο οχιά οικολόγων κόντεψε να πεθάνει η γιαγιά μου…
    Ηρθανε κ τις αφησάνε ακριβω΄ς εκεί που τελειώνε το χωριό….

    Μιλάω για τους λύκους…
    Ειπα ότι ο καθένας αν του συμβεί μια στραβή θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος και να ξέρει να το αντιμετωπίσει…
    Αλλα απο εκεί μέχρι το στηνόμαστε καρτέρι στο ποτάμι κ ότι βγει κολυμπώντας το τουφεκάμε εχει διαφορά…

    Προσέξτε…
    Δν κρίνω….Σίγουρα οι λύκοι κάνουν ζημια….

    Απλά , πολύ απλα ότι δν κυνηγιέται με βάση την ρυθμιστική , ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ….
    Οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και εσείς τουφεκάτε , ξέρετε πως λέγεται???
    ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ…

    Το τι κάνει ο καθένας για να προστατέψει το σκύλο του ή το κοπάδι του , δν έχει σχέση με το κυνήγι….

    Γιαυτό κ δν πρέπει να αναφέρεται εδώ….

    Εδώ πήρανε την φωτό του Μπιρι με το ζαρκάδι και την κανανε group στο facebook….Καταλαβαίνετε γιατί προπαγάνδα μιλάμε…..???

    Θα πάρει ο άλλος το ένα post και θα τπ δημοσιεύσει!!!
    Με θέμα….Κυνηγοί στήνουν καρτέρια σστουε λύκους , καθώς προσπαθουν να περάσουν το ποτάμι!!!!!!!!!!!

    Ξεκολλάτε λίγο μν δίνετε τροφή…..

    Και για να τελειώνουμε….
    Ολοι πρέπει να έχουμε μονόβολα πάνω μας….
    Παντα!!!Ακόμα κ στα ορτύκια….και στις τσίχλες!!

    Ο νοών νοείτω…..

    Αν βρεθεί κανας admin ας το συμμαζέψει λίγο!

    ++++100
    Και εμένα με ενοχλούν πολλοί άνθρωπιο τι να κάνω να πάρω το όπλο… Επίσης, νομίζω πως και ο Ελγα αποζημιώνει τους κτηνοτρόφους… Επίσης, ο λύκος δεν ανήκει στην ρυθμιστική και είναι είδος προς εξαφάνιση… κάτι τέτοια βλέπουν οι οικολόγοι και οι κάθε οικολόγοι (και εδώ που τα λέμε στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν και δίκιο) και πατάνε με επιχειρήματα πλήρως νομιμοποιημένα τόσο από τον νομοθέτη όσο και από τον απλό πολίτη μη κυνηγό.

    Τώρα, αν οι λύκοι προκαλούν ζημίες τότε νομίζω ότι από τον να παίρνει τον νόμο στα χέρια του ο καθένας και να προσβάλλει την κυνηγετική οικογένεια με τις πράξεις όχι μόνο δεν θα καταφέρει τίποτα, γιατί αφενός έχασε τα ζώα, αλλά κινδυνευεί με την ισχύουσα νομοθεσία αρκετά.

    Παρακαλώ, τους συντονιστές να απομακρύνουν τα παραπάνω σχόλια για συγκεκριμένες πράξεις…

    Επίσης, αναφέρω τις παραπάνω σκεψεις όχι μόνο για να μη δώσουμε τροφή στους οικολόγους… νομίζω πως κανένας ευσυνήδητος κυνηγός δεν επιθυμεί να σηκώσει το όπλο του σε ένα ζώο που κινδυνευεί από εξαφάνιση… γεγονός το οποίο δεν θέλλω να χρεωθώ εγώ σαν μέος της κυνηγετικής οικογένειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374738

    Αγαπητέ φίλε δεν νομίζω να είναι χαζομάρες η οχιές καθόταν στον καναπέ ο χωρικός και την είδε ξαφνικά μπροστά του
    καλη χρονια και χρονια πολλα φιλε !!
    φιλικα θεοδωρος

    Αγαπητέ φίλε, οι λύκοι συμβίωναν με τους κυνηγούς και με τους κτηνοτρόφους για πολλά χρόνια όπως και με τις οχιές…τώρα αν κάποιοι αν@μάλοι άφησαν οχιές και δεν ξέρω και εγ΄ώ τι, τι να πω έχεις απόλυτο δίκιο…

    Πάντως όσον αφορά τους λύκους επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το θέμα οι κτηνοτρόφοι και παίρνουν την αποζημώση από τον Ελγα και σκοτώνουν και τους λύκους και τις αρκούδες. Δεν ξέρω αν τους λύκους τους άφησαν οικολόγοι, πάντως σε ορισμένες περιοχές υπήρχαν πριν τους βοσκούς… χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν επαγγελματία (άλλωστε προέρχομαι εξ ολοκλήρου από αγροτική οικογένεια) όσον αφορά τους κτηνοτρόφους αρκετοί ευθύνονται για πολλά ζημιογόνα ζητήματα εναντίον της φύσης και την πληρώνουμε εμείς οι κυνηγοί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #134406

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ…ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΙΚΡΟ STATOUS ΤΑ YPOLOIPA ΗΤΑΝΕ ΛΟΓΙΚΑ ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΜΕΙΣ Η ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΑΣ ΠΡΑΤΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ……..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΗΞΑΝ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΑΤΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #374742

    Μια που το topic έχει για θέμα του τους λύκους, στη Σουηδία το Κοινοβούλιο αποφάσισε ότι ο πληθυσμός των λύκων υπερέβη ένα συγκεκριμένο όριο και επέτρεψε το κυνήγι τους μετά από 45 χρόνια!!!! :) Για τους οικολόγους αυτά. <_<
    Σχετικά
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit…mp;lngDtrID=252

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374746

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ…ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΙΚΡΟ STATOUS ΤΑ YPOLOIPA ΗΤΑΝΕ ΛΟΓΙΚΑ ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΜΕΙΣ Η ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΑΣ ΠΡΑΤΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ……..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΗΞΑΝ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΑΤΕ

    Τι ανοικτά ρε παιδία ή κλειστά είμαστε σε ένα δημόσιο διάλογο και μπορεί να μας διαβάσει ο καθένας, άσχετατο κάθε συμβάν και τι έγινε δεν μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε και ιδίως αν αυτά θίγουν το κυνήγι και τους κυνηγούς… Αυτά τα κρατάει ο καθένας μέσα του δεν το βγάζουμε βούκεινο… Δεν καταλαβαίνετε ότι πρόκειται περί λαθροθηρίας και παρανομίας… Αν κινδυνευεί ο καθένας θα κάνει ότι νομίζει αυτός σωστό…

    ¨η μήπως ξεχάσατε αυτά που έγιναν 3 βδομάδες πριν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374747

    Μια που το topic έχει για θέμα του τους λύκους, στη Σουηδία το Κοινοβούλιο αποφάσισε ότι ο πληθυσμός των λύκων υπερέβη ένα συγκεκριμένο όριο και επέτρεψε το κυνήγι τους μετά από 45 χρόνια!!!! :) Για τους οικολόγους αυτά. <_<
    Σχετικά
    [url=”http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1090616&lngDtrID=252″]http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit…mp;lngDtrID=252[/url]

    Δεν είμαστε Σουηδία, και εδώ ο λύκος είναι προστατευόμενο είδος συνεπώς πρέπει να τον προστατεύσουμε διότι εμείς πραγματικά νοιαζόμαστε για το περιβάλλον ή τουλάχιστον αυτό ελπιζω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #374749

    Δεν είμαστε Σουηδία, και εδώ ο λύκος είναι προστατευόμενο είδος συνεπώς πρέπει να τον προστατεύσουμε διότι εμείς πραγματικά νοιαζόμαστε για το περιβάλλον ή τουλάχιστον αυτό ελπιζω…

    Δεν λέω να επιτραπεί το κυνήγι του λύκου, αλλά επισημαίνω το ρόλο του κυνηγίου στη διαχείρηση θηραμάτων και πως βλέπουν το κυνήγι οι ξένοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374753

    Δεν λέω να επιτραπεί το κυνήγι του λύκου, αλλά επισημαίνω το ρόλο του κυνηγίου στη διαχείρηση θηραμάτων και πως βλέπουν το κυνήγι οι ξένοι.

    ¨οχι κατ΄΄αλαβα πως το εννοούσες και συμφωνώ μαζί σου αλλά πρέπει να προσέχουμε και προπάντων να μην δημιουργούμε προβλήματα που θίγουν πραγματικά εμάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #134536

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374903

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Verdana”]ΜΆΛΛΟΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΎΓΧΥΣΗ!!!
    Αυτά τα όντα που απελευθερώνουν οι "οικολόγοι" (τρομάρα τους) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΥΚΟ (ευρωπαϊκό λύκο – Canis Lupus)

    πρόκειται περί υβριδίων τα οποία συν τοις άλλοις ΜΟΛΥΝΟΥΝ ΓΕΝΕΤΙΚΑ τον δικό μας γηγενή Λύκο!

    Απ' όσο μπορώ να ξέρω είναι επιμειξίες με: κόκκινο Λύκο – Canis lupus Rufus, Μεξικάνικο λύκο (Canis lupus baileyi), Ιβηρικό (ισπανικό) λύκο(Canis lupus signatus) Lobo Ibérico ακόμα και με ….. σκύλο. Γι' αυτό τα ονομάζουμε "λυκοειδή" κι όχι "λύκους"!!

    Αυτά τα "κόκκινα" που αναφέρει ο Μάνος κατά πάσα πιθανότητα είναι επιμειξίες με κόκκινο Λύκο….

    Παλαιότερα είχαν βρεθεί άσπροι (αρκτικοί) Λύκοι!!!

    Όλα αυτά τα "λυκοειδή" έχουν "περίεργη" – αφύσικη συμπεριφορά που απέχει παρασάγγες από αυτή του ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΛΥΚΟΥ!!!

    Για μένα ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΗΘΙΚΟ ΔΙΛΗΜΜΑ στο ΤΙ πρέπει να κάνουμε αν συναντήσουμε τέτοια "όντα"…
    Για το "παρακράτος" των "οικολόγων" και του Υπουργείου …. δεν ξέρω…….

    Ασφαλώς συμφωνώ πως ο δικός ΜΑΣ Λύκος πρέπει να προστατεύεται…[/font][/color][/size]

    Υπό αυτή την προυπόθεση συμφωνώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #134538

    Ενημερωση, οσον αφορα το θεμα "ΛΥΚΟΙ"

    Οποιος θελει, ας ριξει μια ματια στο 'In.gr' Ειδησεις της 2/01/2010 "Η Σουηδια κυνηγα τους λυκους"….

    Αρκετα κατατοπιστικη ενημερωση, για το τι κανουν, μερικοι Λαοι… που ειναι λιγο πιο μπροστα απο μας!!!

    Το θεμα, αφορα μονον τους Λυκους σ' αυτη την Χωρα !!!

    Billy

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #134555

    ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ Κ ΑΣΧΕΤΟ….

    ΤΟ ΤΣΑΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΕΙΞΙΑ ΛΥΚΟΥ ΜΕ ΑΛΕΠΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΓΕΝΝΕΤΙΣ ΤΣΑΚΑΛΙ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων