ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΥΚΟΙ!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #375130

    καλησπερα και απο μενα. τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως. σε πολλες περιοχές οι λυκοι και τα υπολοιπα αγρια ζωα προηπυρχαν του ανθρωπου. δεν εχουμε δικαιωμα να τα αφανισουμε. επισης ο χαρακτηρισμος "μπασταρδοι" για ενα ζωο (ειτε ειναι θηραμα ειτε οχι) ειναι πολυ ασχημος και αδικος. καθε ζωο εχει δικαιωμα στη ζωη. εμεις πρεπει να προσεχουμε, οι λυκοι δεν εχουν αλλη επιλογή απο το να τραφούν. ειναι αληθεια οτι ορισμενα ζωα κανουν ζημιες στον ανθρωπο. ειναι ομως επισης αληθεια οτι τις περισοτερες φορες οι ανθρωποι σκοτωνουν τα συγκεκριμενα ζωα οχι απο αναγκη προστασιας αλλα απο ευχαριστηση,κακη πληροφορηση και καθαρη βαρβαροτητα και βλακεια. ζω κοντα στις περιοχες που ανεφεραν ο μανος και ο αλλος μανος. βλεπω λυκους απο μικρο παιδι. και πριν αφησουν οι "οικολογοι"(?) και μετα.εχω ακουσει πολλες ιστοριες για ανθρωπους που τους εφαγαν οι λυκοι και για δρακους με πρασινα κερατα που εβγαζαν φωτιες απο τον κωλο τους. η αληθεια ειναι οτι ο λυκος μπορει να φαει εναν ανθρωπο μονο ομως απο σπανιες και ιδιαιτερες συνθηκες. σιγουρα το 99,9% των σημερινων Ελληνων δεν κινδυνευουν απο τους λυκους. στα ζωα οντως κανουν ζημιες. ζημιες εκαναν και παλια, ακομα περισοτερες . και τι να γινει δηλαδη? να τους πιασουμε και να τους πουμε "καθιστε και λυμοκτονηστε"? η λυση δεν ειναι η εξολοθρευση αλλα η προληψη. οι παπουδες μου ζουσαν 10 μηνες το χρονο στα βουνα με χιλιαδες προβατα και ειχαν ελαχιστες απολειες. γιατι τα προσεχαν και ειχαν σκυλια. πολλα και καλα σκυλια. και οι απωλειες παντα ειναι μεσα στο "παιχνιδι" εξαλλου. σημερα τι γινεται, εχει ο αλλος 50 προβατα ολα και ολα, τα βγαζει 4 μηνες το χρονο εξω ολο και ολο, τα δινει σε ενα αλβανοπουλο 17 χρονων που κοιμαται κατω απο το δεντρο , σκυλια δεν εχει παρα μονο κατι μαιμουνια (για να κανει οικονομια και στο φαι) και μετα περιμενει οι λυκοι να μη του φανε ουτε ενα προβατο.. ε δεν παει ετσι ρε παιδια. ας συνελθουμε λιγο. δεν μπορει ολη η φυση να λειτουργει οπως την θελει ο ανθρωπος. να βαλουμε και λιγο νερο στο κρασι μας.
    τα τελευταια 5 χρονια επεσα με τα σκυλια μου 5 φορες πανω σε λυκους. και οταν λεω πανω, κυριολεκτω. απωλεια δεν ειχα ουτε μια. ισως επειδη με ειδαν οι λυκοι και εφυγαν. παντως ποτε μου δεν ενιωα απειλη απο τους λυκους. αν ενιωθα και πραγματικα δεν μπορουσα να κανω αλλιως, τοτε ναι, θα αμυνομουν. πολλοι αλλοι ομως που επεσαν φετος και περσυ πανω στην ιδια αγελη, τους τουφεκισαν και τουσ σκοτωσαν χωρις κανενα απολυτως λογο. αυτη ειναι η καταρα του λυκου εδω και χιλιαδες χρονια. τον σκοτωνουμε με τ που τον δουμε, χωρις καν να προλαβει να σκεφτει να μας πειραξει…ειναι στη φυση μας η βαρβαροτητα και η αδικια.η πουστια. λαγοκυνηγος απο το διπλανο χωριο που του επνιξαν περσυ μια σκυλα (πιθανον οι λυκοι) δεν πηγε να τους τουφεκισει.απλα αλλαξε μερος. δεν ξαναπηγε στο συγκεκριμενο ρεμα. επαθε τιποτε? δηλαδη τι επρεπε να κανει? να τους αφανισει ολους? η πλακα ειναι οτι στις παρυφες του χωριού του υπαρχει αγελη αδεσποτων αγριοσκυλων που πλεον κανουν πολυ περισοτερες ζημιες και στα θηραματα και στα οικοσιτα ζωα και στα κυνηγοσκυλα. αλλα με αυτα εν ασχολειται κανεις! βλεπετε αυτα δεν ειναι "σαταναδες" λυκοι…

    η αποψη μου, η προληψη σωζει. η γενοκτονια δεν ειναι δικαιη λυση.επισης, οντως ας προσεχουμε εδω μεσα τι λεμε για την αγρια πανιδα γιατι παλι στημενη μας την εχουν μερικοι καραγκιοζηδες

    φιλικα Κωστας, αγροτης απο κτηνοτροφικη οικογενεια, κυνηγος και πραγματικος οικολογος

    μπραβο μπραβο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #134723

    και να κανω και μια διευκρινυση, οταν λεω λυκους και αγρια πανιδα, ενοω την ντοπια αγρια πανιδα. οχι τα υβριδια. τωρα θα μου πειτε, πως θα τα ξεχωρίσουμε? δεν ειναι ευκολο. το χρωμα και η συμπεριφορα δεν ειναι παντα σωστο κριτηριο. ο ντοπιος Ελληνικος λυκος, ο ευρωπαικος δηλαδη, ορισμενες φορες ιδιαιτερα καποιες εποχες ειναι γκριζοκοκκινος. οχι σκετος γκριζος. αν προσπαθησουμε να κανουμε μονοι μας τον διαχωρισμο και να πουμε θα προστατεψουμε τον ντοπιο λυκο αλλα θα εξοντωσουμε τον εισαγωμενο, τοτε φοβαμαι οτι ορισμενοι θα διαπραξουν ηθελημενη γενοκτονια καλυπτομενοι απο το προσχημα αυτο! αυτο θα ηταν δουλεια του κρατους. το οποιο για ακομα μια φορα φυσικα ειναι ανυπαρκτο…

    επισης, κατι επιπλεον για τους λυκους. ο λυκος οταν μπει στο μαντρι ή οταν πεσει πανω σε αφυλακτα προβατα, δεν πνιγει ενα αλλα πολλα. μπορει σε λιγα λεπτα να πνιξει 20 προβατα, να παρει ενα μονο και να φυγει. παραμενει αγνωστο γιατι το κανει αυτο. υποθεσεις μονο υπαρχουν. το θεμα ειναι οτι ο κτηνοτροφος που θα βρει στο μαντρι του 19 πνιγμενα προβατα μπορει να τα παει και να αποζημιωθει. δεν θα αποζημιωθει για το ενα που λειπει…τα πανε ομως?(οχι οτι το κρατος βεβαια ειναι ο καλος ο πληρωτης. ισα ισα). μερικοι γουσταρουν πολυ να σκοτωνουν τα ζωα αυτα, ακομα και αν δεν τους κανουν παρα ελαχιστες ζημιες,ή ακομα και καθολου ζημιες. νομιζω οτι μερικοι ξερετε τι λεω. το εχετε ζησει.αυτο πρεπει να αλλαξει

    οσο για τους ψευτο-οικολογους τις δεκαρας, αυτοι οντως θελουν κρεμασμα. γιατι εκτος οτι με τις βλακωδεις του ενεργιες καταστρεφουν μερικως την ντοπια πανιδα και χλωριδα, βαζουν σε κυνδινο και ανθρωπους (π.χ με τις οχιες που αφηνουν ανεξελενκτα).σε αυτο συμφωνω 100% . ειναι επικυνδυνοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375138

    και να κανω και μια διευκρινυση, οταν λεω λυκους και αγρια πανιδα, ενοω την ντοπια αγρια πανιδα. οχι τα υβριδια. τωρα θα μου πειτε, πως θα τα ξεχωρίσουμε? δεν ειναι ευκολο. το χρωμα και η συμπεριφορα δεν ειναι παντα σωστο κριτηριο. ο ντοπιος Ελληνικος λυκος, ο ευρωπαικος δηλαδη, ορισμενες φορες ιδιαιτερα καποιες εποχες ειναι γκριζοκοκκινος. οχι σκετος γκριζος. αν προσπαθησουμε να κανουμε μονοι μας τον διαχωρισμο και να πουμε θα προστατεψουμε τον ντοπιο λυκο αλλα θα εξοντωσουμε τον εισαγωμενο, τοτε φοβαμαι οτι ορισμενοι θα διαπραξουν ηθελημενη γενοκτονια καλυπτομενοι απο το προσχημα αυτο! αυτο θα ηταν δουλεια του κρατους. το οποιο για ακομα μια φορα φυσικα ειναι ανυπαρκτο…

    επισης, κατι επιπλεον για τους λυκους. ο λυκος οταν μπει στο μαντρι ή οταν πεσει πανω σε αφυλακτα προβατα, δεν πνιγει ενα αλλα πολλα. μπορει σε λιγα λεπτα να πνιξει 20 προβατα, να παρει ενα μονο και να φυγει. παραμενει αγνωστο γιατι το κανει αυτο. υποθεσεις μονο υπαρχουν. το θεμα ειναι οτι ο κτηνοτροφος που θα βρει στο μαντρι του 19 πνιγμενα προβατα μπορει να τα παει και να αποζημιωθει. δεν θα αποζημιωθει για το ενα που λειπει…τα πανε ομως?(οχι οτι το κρατος βεβαια ειναι ο καλος ο πληρωτης. ισα ισα). μερικοι γουσταρουν πολυ να σκοτωνουν τα ζωα αυτα, ακομα και αν δεν τους κανουν παρα ελαχιστες ζημιες,ή ακομα και καθολου ζημιες. νομιζω οτι μερικοι ξερετε τι λεω. το εχετε ζησει.αυτο πρεπει να αλλαξει

    οσο για τους ψευτο-οικολογους τις δεκαρας, αυτοι οντως θελουν κρεμασμα. γιατι εκτος οτι με τις βλακωδεις του ενεργιες καταστρεφουν μερικως την ντοπια πανιδα και χλωριδα, βαζουν σε κυνδινο και ανθρωπους (π.χ με τις οχιες που αφηνουν ανεξελενκτα).σε αυτο συμφωνω 100% . ειναι επικυνδυνοι

    19X20=380 ευρώ αποζημίωση. Αδιανόητο….
    Σωστά και ουσιαστικά αυτά που λες, αλλά σε ένα σωστό και ουσιαστικό κράτος με σωστή και ουσιαστική οικολογία. Δυστυχώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375144

    σιγουρα το κρατος μας ειναι για γελια δυστυχως, αλλα επιμενω, χρειαζεται να εχουμε ψυχραιμια. να προστατευτουμε απο τους λυκους, αλλα οχι να τους αφανισουμε. μη φτανουμε απο το ενα ακρο στο αλλο. δεν αποτελει λυση. ουτε ειναι δικαιο.

    που χαθηκες εσυ? μηπως ησουν στην αγγλια? :lol: εγω παρα λιγο θα πηγαινα αυστρια αλλα στο τσαφ δεν πηγα και μαλλον καλα εκανα γιατι δεν ειχε χιονι ουτε για δειγμα απο οτι μου ειπα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375145

    σιγουρα το κρατος μας ειναι για γελια δυστυχως, αλλα επιμενω, χρειαζεται να εχουμε ψυχραιμια. να προστατευτουμε απο τους λυκους, αλλα οχι να τους αφανισουμε. μη φτανουμε απο το ενα ακρο στο αλλο. δεν αποτελει λυση. ουτε ειναι δικαιο.

    που χαθηκες εσυ? μηπως ησουν στην αγγλια? :lol: εγω παρα λιγο θα πηγαινα αυστρια αλλα στο τσαφ δεν πηγα και μαλλον καλα εκανα γιατι δεν ειχε χιονι ουτε για δειγμα απο οτι μου ειπα

    Αφού η Αυστρία περνάει τον βαρύτερο χειμώνα των τελευταίων 60 ετών…

    Πάντως συμφωνώ με αυτά που γράφεις και μπράβο σου διότι ανήκεις στα επαγγέλματα που δύναται να ζημιωθούν απο τους λύκους…

    Μάλλον όμως όχι από τους άγριους… τους άλλους λύκους με τα κοστόμια που είναι στο σύνταγμα και σε κάτι υπουργεία οικόσοιτοι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375148

    Αφού η Αυστρία περνάει τον βαρύτερο χειμώνα των τελευταίων 60 ετών…

    Πάντως συμφωνώ με αυτά που γράφεις και μπράβο σου διότι ανήκεις στα επαγγέλματα που δύναται να ζημιωθούν απο τους λύκους…

    Μάλλον όμως όχι από τους άγριους… τους άλλους λύκους με τα κοστόμια που είναι στο σύνταγμα και σε κάτι υπουργεία οικόσοιτοι…

    η αγγλια και η σκανδιναβια περνανε χειμωνα, στην αυστρια τα πραγματα ειναι χαλαρα. το φιλαρακι μου γυρισε χτες το βραδι απο βιεννη και ινσμπρουκ, ουτε 5 ποντους χιονι δεν εχει. λασπουρα παντου. μουφα…

    τι δυναται να ζημιωθουμε..ζημιωνομαστε εδω και χρονια με αποκορυφωμα φετος…οι κουστουματοι ληστες καλα περνανε.πληρωνουν οποτε θελουν, αν θελουν, εμεις περιμενουμε σαν μαλακες και οταν τα παρουμε μας πουλανε και ειρωνια οτι μας δωσανε κανενα σοβρο ποσον…και φυσικα ολα κυλανε με ρυθμους μεξικου..περιμενεις τα λεφτα τον νοεμβριο και τα περνεις τον ιουνιο…η τα περνεις σε δοσεις. η πρωτη δοση μετα απο ενα χρονο, η δευτερη μετα απο 2 και την τριτη την χαριζεις επειδη βαρεθηκες να περιμενεις :lol: φερνουν το σταρι απο την ουκρανια και την βουλγαρια, το δικο μας το περνουν οι μεσαζοντες και οι μεγαλεμποροι για εξεφτελιστικη τιμη, το κρατος δεν κανει τιποτα και αντι ο Ελληνας να τρωει εξαιρετικης ποιοτητας Ελληνικο σταρι, τρωει μαπα ουκρανικοβουλγαρικο και το πληρωνει και ακριβα…τελος παντων, κλαφτα χαραλαμπε.την Ελλαδα την κυβερνανε τα συμφεροντα(που ουτε καν Ελληνικα δεν ειναι) οι σιωνιστες και οι αχρηστοι. το κρατος κοιμαααααται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375151

    η αγγλια και η σκανδιναβια περνανε χειμωνα, στην αυστρια τα πραγματα ειναι χαλαρα. το φιλαρακι μου γυρισε χτες το βραδι απο βιεννη και ινσμπρουκ, ουτε 5 ποντους χιονι δεν εχει. λασπουρα παντου. μουφα…

    τι δυναται να ζημιωθουμε..ζημιωνομαστε εδω και χρονια με αποκορυφωμα φετος…οι κουστουματοι ληστες καλα περνανε.πληρωνουν οποτε θελουν, αν θελουν, εμεις περιμενουμε σαν μαλακες και οταν τα παρουμε μας πουλανε και ειρωνια οτι μας δωσανε κανενα σοβρο ποσον…και φυσικα ολα κυλανε με ρυθμους μεξικου..περιμενεις τα λεφτα τον νοεμβριο και τα περνεις τον ιουνιο…η τα περνεις σε δοσεις. η πρωτη δοση μετα απο ενα χρονο, η δευτερη μετα απο 2 και την τριτη την χαριζεις επειδη βαρεθηκες να περιμενεις :lol: φερνουν το σταρι απο την ουκρανια και την βουλγαρια, το δικο μας το περνουν οι μεσαζοντες και οι μεγαλεμποροι για εξεφτελιστικη τιμη, το κρατος δεν κανει τιποτα και αντι ο Ελληνας να τρωει εξαιρετικης ποιοτητας Ελληνικο σταρι, τρωει μαπα ουκρανικοβουλγαρικο και το πληρωνει και ακριβα…τελος παντων, κλαφτα χαραλαμπε.την Ελλαδα την κυβερνανε τα συμφεροντα(που ουτε καν Ελληνικα δεν ειναι) οι σιωνιστες και οι αχρηστοι. το κρατος κοιμαααααται

    Μην μου τα λές τα ξέρω και εγώ από αγροτική οικογένεια προέρχομαι (κατά κύριο επάγγελμα αγρότης ο πατέρας μου)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #134733

    εντωμεταξυ με κατεστρεψες.. μπηκα για 10 λεπτα και με βλεπω να καθομαι ωρες…ειχα να μπω καιρο βλεπεις. ελεγα ομως το πρωι να παω για λαγο. μαλλον θα το παρω σερι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    kostask στις #375167

    Αγαπητέ φίλε, οι λύκοι συμβίωναν με τους κυνηγούς και με τους κτηνοτρόφους για πολλά χρόνια όπως και με τις οχιές…τώρα αν κάποιοι αν@μάλοι άφησαν οχιές και δεν ξέρω και εγ΄ώ τι, τι να πω έχεις απόλυτο δίκιο…

    Πάντως όσον αφορά τους λύκους επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το θέμα οι κτηνοτρόφοι και παίρνουν την αποζημώση από τον Ελγα και σκοτώνουν και τους λύκους και τις αρκούδες. Δεν ξέρω αν τους λύκους τους άφησαν οικολόγοι, πάντως σε ορισμένες περιοχές υπήρχαν πριν τους βοσκούς… χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν επαγγελματία (άλλωστε προέρχομαι εξ ολοκλήρου από αγροτική οικογένεια) όσον αφορά τους κτηνοτρόφους αρκετοί ευθύνονται για πολλά ζημιογόνα ζητήματα εναντίον της φύσης και την πληρώνουμε εμείς οι κυνηγοί…

    Δηλαδή τι μου λέτε ρε παιδιά ότι οι οικολόγοι εκτρέφουν λύκους και οχιές και μετά τις αμολαν στο βουνό ?

    Ας σοβαρευτούμε συνάδελφοι ποιος από όλους μας έχει δει αυτά τα εκτροφεία ?

    Ο λύκος είναι προστατευόμενο είδος και στατιστικά μειώνεται όπως και το τσακάλι .

    Το σίγουρο είναι ότι άμα κάποιος από εμάς είναι τόσο τυχερός και τους συναντήσει στο βουνό αυτός που θα τρομάξει πιο πολύ θα είναι ο λύκος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #375289

    Δηλαδή τι μου λέτε ρε παιδιά ότι οι οικολόγοι εκτρέφουν λύκους και οχιές και μετά τις αμολαν στο βουνό ?

    Ας σοβαρευτούμε συνάδελφοι ποιος από όλους μας έχει δει αυτά τα εκτροφεία ?

    Ο λύκος είναι προστατευόμενο είδος και στατιστικά μειώνεται όπως και το τσακάλι .

    Το σίγουρο είναι ότι άμα κάποιος από εμάς είναι τόσο τυχερός και τους συναντήσει στο βουνό αυτός που θα τρομάξει πιο πολύ θα είναι ο λύκος .

    καλημερα και χρονια πολλα σε ολους και απο εμενα καλη χονια να εχουμε ολοι παιδια αυτο ακριβως κανουν οι οικολογοι εχω δει να αμολανε οχιες!λυκους οχι!αλλα για να μην μπερδευομαστε δεν προκειται για κοινους λυκους ειναι σασν τα αγριοσκυλα της αφρικης παρδαλα με βουλες οτι χρωμα θες αν τα δεισ θα παθεις πλακα!επισεις ειναι πολυ πιο επιθετικα απο τους λυκους και παντα ειναι σε αγελες!πολυ αιμοβορικα ζωα λενε οτι ειναι διασταυρωση λυκου με λυκοσκυλο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375297

    Δηλαδή τι μου λέτε ρε παιδιά ότι οι οικολόγοι εκτρέφουν λύκους και οχιές και μετά τις αμολαν στο βουνό ?

    Ας σοβαρευτούμε συνάδελφοι ποιος από όλους μας έχει δει αυτά τα εκτροφεία ?

    Ο λύκος είναι προστατευόμενο είδος και [b][size=6]στατιστικά μειώνεται όπως και το τσακάλι .[/size][/b]

    Το σίγουρο είναι ότι άμα κάποιος από εμάς είναι τόσο τυχερός και τους συναντήσει στο βουνό αυτός που θα τρομάξει πιο πολύ θα είναι ο λύκος .

    ποιές στατιστικές το λένε αυτό;;;;;

    Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    savvas415 στις #375317

    [b]ποιές στατιστικές το λένε αυτό;;;;;[/b]Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα.

    +1000

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όλοι έχουν γίνει οιδήμονες για το ποιο είδος απειλείται με εξαφάνιση χωρίς να έχουν ιδέα για το τι πραγματικά ισχύει. Από τη στιγμή που δεν έχουν δαπανηθεί λεφτά για μια ερευνα δεν μπορούμε να ξέρουμε τον πληθυσμό της ενδημικης πανίδας. Λυκό δεν έχει τύχει να σηναντήσω ποτέ στο βουνό (μονο μια φορά νομίζω το 2001 ήταν με τα πολλά χιόνια που έκανε και ένας λύκος είχε κατέβει στο χωριό μου και έκανε βόλτες εκεί γύρω). . Πάντως έχω δει αρκετές φορές φαγωμένα πρόβατα από λύκους. Επίσης κάποιοι βοσκοί που γνωρίζουμε, έχουν συναντήσει αρκετες φορές λύκους και τα σκυλιά τους έχουν δώσει αρκετές μάχες με αυτούς όπως και με αρκούδες, των οποίων ο πληθυσμός αυξάνεται συνεχώς. Τέλος ένα άλλο είδος το οποίο για μένα κακώς συνεχίζει να απαγορεύεται είναι το ζαρκάδι. Δεν ξέρω για άλλες περιοχές αλλά τα βουνά της Δράμας κυριολεκτικά έχουν γεμίσει από ζαρκάδια. Φέτος στο νομό μας πιο συχνά συναντουσες ζαρκάδι από μπεκάτσες πάντως…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #134974

    για φιδια εχω ακουσει και εγω,για λυκους κατι 'ψιλα' αλλα δεν το νομιζω γιατι καπου θα ειχανε εκτροφεια.να λοιπον η αποψη μου για τον πολαπλασιασμο αυτων.το παω αντιστροφα.οι παλαιοι κυνηγοι θα θυμουνται τι τραβουσαμε για να βρουμε γουρουνια.εγω προσωπικα εφευγα απο την πρεβεζα για τα ελληνοαλβανικα για να τα βρω.ακουγα ιστοριες απο τον παππου μου οτι στα νειατα του το χωριο μου ητανε γεματο γουρουνια αλλα αυτα χαθηκανε καποια στιγμη και σιγουρα οχι απο το κυνηγι.τοτε ειχε και λυκους και πολλα τσακαλια που ετοιχε να προλαβω το τελευταιο κοπαδι στο βουνο διπλα στον βαλτο στο χωριο στρογγυλη πρεβεζας.τωρα?το χωριο αλλα και οι γυρω περιοχες ειναι γεματες γουρουνια,τα αφησανε οι οικολογοι?εθεαθησαν ζαρκαδια που απο οτι μου λενε οι πιο παλαιοι δεν υπηρχαν ποτε στην περιοχη.μικρος που πηγαινα με τον πατερα μου στο χωραφι ηξερα 3 φωλιες με λυγκες και τους συναντουσα συνεχεια.με τα χρονια χαθηκανε.βρηκα εναν πριν 3 χρονια ξανα αφου ειχα να συναντησω λυγκα 25 χρονια.νας σας πω την γνωμη μου?η φυση επανερχεται,καταλαμβανει αυτα που της ανηκανε και τα ειχαμε κανει καλιεργειες με τονους φυτοφαρμακα και γουσταρω πολυ που επανερχεται.τωρα αν αυτο σημαινει οτι θα επανελθουν και οι λυκοι μακαρι να ελθουν και αυτοι και τα τσακαλια.δεν ειμαστε εχθροι της φυσης,ειμαστε φιλοι της.τωρα αν ο λυκος πεσει στα προβατα θα το κανει γιατι ειναι στην φυση του,οπως ειναι της αλεπους στα αλλα θηραματα,του γερακιου κλπ.στο μοναδικο που θα ηθελα να επεμβει ο ανθρωπος στην φυση,γιατι απο δικα μας σφαλματα γινεται αυτο(πολαπλασιασμος αλεπουδων επειδη εχουνε μπολικο φαγιτο απο τα σκουπιδια μας πχ)ειναι ο ελεγχος των πληθυσμων οταν αυτος ξεφευγει και ειναι εις βαρος της υπολοιπης πανιδας.ουφ αυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #375709

    Ένας από τους βιότοπους του λύγκα ή ρύσσου είναι και η οροσειρά του Ταϋγετου (το έμαθα στο Δημοτικό και μου έκανε τρομερή εντύπωση). Υποτίθεται ότι είχε εξαφανιστεί και από εκεί, αλλά κάποιοι ευτυχώς επιβίωσαν και μακάρι να επανακάμψουν.

    η αγγλια και η σκανδιναβια περνανε χειμωνα, στην αυστρια τα πραγματα ειναι χαλαρα. το φιλαρακι μου γυρισε χτες το βραδι απο βιεννη και ινσμπρουκ, ουτε 5 ποντους χιονι δεν εχει. λασπουρα παντου. μουφα…

    τι δυναται να ζημιωθουμε..ζημιωνομαστε εδω και χρονια με αποκορυφωμα φετος…οι κουστουματοι ληστες καλα περνανε.πληρωνουν οποτε θελουν, αν θελουν, εμεις περιμενουμε σαν μαλακες και οταν τα παρουμε μας πουλανε και ειρωνια οτι μας δωσανε κανενα σοβρο ποσον…και φυσικα ολα κυλανε με ρυθμους μεξικου..περιμενεις τα λεφτα τον νοεμβριο και τα περνεις τον ιουνιο…η τα περνεις σε δοσεις. η πρωτη δοση μετα απο ενα χρονο, η δευτερη μετα απο 2 και την τριτη την χαριζεις επειδη βαρεθηκες να περιμενεις :lol: φερνουν το σταρι απο την ουκρανια και την βουλγαρια, το δικο μας το περνουν οι μεσαζοντες και οι μεγαλεμποροι για εξεφτελιστικη τιμη, το κρατος δεν κανει τιποτα και αντι ο Ελληνας να τρωει εξαιρετικης ποιοτητας Ελληνικο σταρι, τρωει μαπα ουκρανικοβουλγαρικο και το πληρωνει και ακριβα…τελος παντων, κλαφτα χαραλαμπε.την Ελλαδα την κυβερνανε τα συμφεροντα(που ουτε καν Ελληνικα δεν ειναι) οι σιωνιστες και οι αχρηστοι. το κρατος κοιμαααααται

    Φίλε kryptia, η αποικία των Άγγλων που ονομάζεται Ελλάδα, παραχωρήθηκε στους Αμερικάνους μετά τον Β' Παγκόσμιο και παραμένει μια αποικία από τότε. Θέλετε και απόδειξη; Πότε οι πολιτικοί αυτού του τόπου έκαναν κάτι καλό για τους πολίτες του; Ποιοί μας κυβερνάνε τόσα χρόνια; Όσοι τόλμησαν να πράξουν υπέρ του δημόσιου συμφέροντος που βρίσκονται τώρα; Ποιοί επωφελούνται από τη γεωστρατηγική μας θέση; Γιατί "στενοχωρούμε" τις ΗΠΑ όταν τολμάμε να κοιτάξουμε προς τη Ρωσία;
    Και εμείς στενοχωριόμαστε για το που είναι τα εκτροφεία των Οικολόγων.
    Πριν από 10-15 χρόνια περίπου περίπου εμφανίστηκε λύκος στην Αρκαδία. Από την Πελοπόννησο έχουν εξαφανιστεί μετά τον Εμφύλιο. Πως βρέθηκε εκεί; Πέρασε τον ισθμό κολυμπώντας; Πήρε το λεωφορείο; Νοίκιασε βάρκα από την Στερεά; Όταν τελικά παγιδεύτηκε, διαπιστώθηκε ότι ήταν υβρίδιο!!!
    Κάτι χάνουμε, βρε συνάδελφοι, από την πραγματικότητα που ζούμε και που μας έχουν επιβάλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    silentmover στις #135945

    Καλημέρα, και που κοντά είναι αφτά?? Εννοώ τα μέρη, Ριζιανά, Ελληνικό κτλ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων