ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 39,436 έως 39,450 (από 43,244 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504431

    !Νόστιμο ψάρι με σφιχτό λευκό κρέας! Αν σε κεντρίσουν τα ραχαία αγκάθια του ,προκαλούν μούδιασμα, μέχρι πόνο και το αντίδωτο του, είναι να φας το ίδιο το ψάρι!{Το ίδιο ισχύει και για τη σμέρνα}

    <hr />

    Σπύρος Αιγάλεω

     Τα δόντια της σμέρνας  μικρά ,πριονωτά και κοφτερά , έχουν κάποια  μολυσματικά και δηλητηριώδη βακτηρίδια ,{‘οπως ο δράκος του Κομόντο}  που αφήνουν στην πληγή που θα προξενήσουν, με αποτέλεσμα  μούδιασμα και φριχτός πόνος !Το αντίδοτο είναι να φάς το κρέας του !Μου έχει συμβεί και με τα 2 προλεγόμενα ψάρια ,στη σμέρνα, την στιγμή που την έγδερνα με ακούμπησαν στην παλάμη τα μικρά δοντάκια και μετά από λίγο τα είδα όλα από τον πόνο!Μου ήρθε όμως στο μυαλό μια αληθινή ιστορία από κάποιο νησί της πατρίδας μας όπου κάποιος που έπιανε χταπόδια με τα χέρια σε θαλάμια ,έχασε 2 δάχτυλα από μεγάλη σμέρνα .Ένας ντόπιος ψαρας που γνώριζε ,τον ρώτησε πως πάει το χέρι και η απάντηση ήταν ότι φριχτοί πόνοι σε όλη την παλάμη δεν τον αφήνουν και μάλιστα  ήταν δυνατότεροι απ΄ότι στο τραύμα με τα ράμματα που είχε κάνει! Ο ψαράς σχεδόν τον διέταξε να πιάσει και να φάει την ίδια σμέρνα ,που αφού και έτσι έπραξε ο παθός, με αποτέλεσμα να του περάσουν οι πόνοι μέσα σε μισή ώρα!Έτσι κι εγώ ,την τηγάνισα ,την έφαγα και μετά από λίγο δεν υπήρχε αυτός ο περίεργος πόνος που  αφήνει το δάγκωμα !!!!

    :bye: Καλή μας όρεξη !!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504432

    Γεια χαρα σε ολους! :bye: Σπυρο πιες και για μενα…. εις υγειαν!!! Ηλια δωστους να καταλαβουν φιλε μου… πεντανοστιμες ειναι οι ατιμες! Εγω ετοιμαστηκα απο χθες και με βλεπω την Κυριακη να χαλαρωνω καθιστος στο βραχο και να περιμενω πρωτα να μου το γλυψουν και μετα να μου το ροφηξουν ολοκληρο για να τις καρφωσω δυνατα….. με το αγκιστρι τις κουρκουνες εννοω ετσι? :yahoo: που πηγε ο νους σας? :yahoo:

    <hr />

    Αχιλλεας- οχι αυτος της Τροιας, της κυνηγολατρειας! Απο την νησο Κυπρος!!!!

    Αχιλλέα εμένα το μυαλό μου πήγε στους κοχλιούς  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #504450

    Καλημεριζω την παρεα!  :bye:  Ευχες για ενα ομορφο σκ οπως το γουσταρει ο καθενας σας!!!  :good:   :rose:  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #504451

    καλημέρα στην παρέα, εχθές κάποιοι έκαναν την ζημιά τους, στην επόμενη ελπίζω να είμαι και εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #504456

    Kαλημερα ολη μερα :bye: εμαθα οτι χθες το βραδυ επεσαν πολλες ντουφεκιες :yahoo: :yahoo: μεταξυ κρασιου και μεζε!! :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #504458

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504463

    Υγεία και χαρά σε όλους!!! Μιχάλη ,Γιώργο,κανονίστε την επόμενη φορά [ίσως στην έκθεση],να πάρετε απουσία, αλλά ξέρω νηστεύατε κι εσείς, όπως κι εμείς εχτές χαχαχα!Περάσαμε όμορφα στο παρεήστικο καφενεδάκι, με καλό κρασί και κυνηγετικούς και όχι μόνο μεζέδες!Να είμαστε καλά να το ματακάνουμε!! :good:  :bye:  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #504474

    καλησπέρα σε όλους,τι κάνουν τα παλουκάρια;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #504475

    Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια και καλό Σαββατοκύριακο :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #504489

    καλημέρα σε όλους τους κυνηγαρέους  :bye: κατάστημα καφέ θα πιουμεεε 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #504494

    Μονο καφε? Ποτα με ολα τα συνοδευτικα τους θα πιουμε :yes:  Γεια σου Μανοbmw και Μανο65  :good: ….Χαιρετω και τα υπολοιπα παιδια!!!!  :bye:  Πρωτη αποπειρα σημερα για κουρκουνες… ουτε τσιμπημα  :yahoo:  Η αληθεια ειναι οτι καθολου δεν με ενοιαξε αφου η ηρεμια και η γαληνη στο απεραντο γαλαζιο ειναι ολα τα λεφτα!!!!  :rose: Απο κυνηγετικης αποψης τωρα, ειδα ενα τρυγονι στο δρομο, μια τσιχλα και ενα ορτυκι φρεσκο θαλασσινο που περασε απο διπλα μου καθως καθομουν στο βραχο!!!  :mail:  Ειναι λιγο νωρις ακομη για τις κουρκουνες (μεσα Μαιου ερχονται) αλλα δεν πειραζει…. χαλαρωσαμε παρεα με τον κουμπαρο…. γεμισαμε τις μπαταριες και ολα καλα!!!  Καλο βραδυ σε ολους σας παιδες και καλη βδομαδα να μας ερθει :heart:   :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504497

    Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους :bye: !!Αχιλλέα ίσως είναι νωρίς όπως γράφεις, αλλά πάλι εγώ πέρσι τη Μεγάλη βδομάδα τους έβγαζα στη Μάνη! Μπορεί ο καιρός να τις καθυστερεί να βγουν!Κανα μελανούρι ή σαργουδάκι δεν βγάλατε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #504502

    Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους τους φιλους :bye: πρωτη μερα της Ανοιξης σημερα :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #504541

    καλησπέρα στους συναγωνιστές και καλή εβδομάδα.

     

    Μεταφέρω (θηραματικά) νέα όπως υποσχέθηκα από τον Άθω.

    τσίχλες ούτε μια, κοτσύφια πολλά κατά τόπους (τα ντοπιάρικα προφανώς)

    γουρούνια αμέτρητα, κρίνοντας από τα σκαλίσματα, μπεκάτσες δεν είδα στο σούρουπο.

    λαγούς απ’ οτι λένε οι γέροντες, πολλοί.

    Τρυγόνια, ούτε ένα να μπαίνει από το πέλαγος, και τα πρώτα χελιδόνια παίζανε.

    Η βλάστηση, ζούγκλα, και τα βαρκά ατέλειωτα. Λογικά το βασίλειο της μακρομύτας τον χειμώνα. Βέβαια, άνευ αντικειμένου η εικόνα, αλλά για πεζοπορία στο βουνό, μαγεία.

    Αυτά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    BillS4 στις #504544

    Καλησπέρα παρέα και καλή εβδομάδα! !!Η άνοιξη όντως καταφθάνει και σιγά σιγά πρέπει να γουστάρουμε με γλυκάνισο. …..καφενεεεεεςς ένα Πλωμάρι και ένα Μίνι για όλα τα γούστα :yahoo:  :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 39,436 έως 39,450 (από 43,244 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων