ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 39,751 έως 39,765 (από 43,245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506176

    Ζεστη δε λες τιποτα Μητσο!!! Χτυπησαμε το πρωτο 40αρι σημερα υπο σκια και μαλλον ετσι και χειροτερα θα μας παρει μεχρι τον Αυγουστο!  :wacko: Υπομονη Βασιλη…. εσυ ρε μαγκα εισαι ο μονος που επιτρεπεται να διαμαρτυρεται τελικα!!!  :good: Παντως για σημερα χορτασε το ματι μου απο φασσες παιδια…. πηγαμε το παιδι στο παρκο και γινοταν της τρελλης!!! Καθονταν στους ευκαλυπτους απο πανω μας 3-3, 5-5….. εγω να αφριζω που τις εβλεπα και απο την αλλη ειχα και τον μικρο να κλαιει που ξεχνουσα να σπρωξω την κουνια!!!!  :wacko:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #506178

    καλημέρεςςςς καλή βδομάδαααα  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506179

    Χαιρετω!!! Καλη βδομαδα αγορια…   :mail:  54 μερες και ποψε!!!   :wacko:  :wacko:  :wacko:  :wacko:   :wacko:  :wacko:  :wacko:   :wacko:  Δεν την παλευω με τιποτα – ειλικρινα!!!  :negative: Ειναι και αυτη η ζεστη που βαραει την κεφαλα μου  🙁  ουφ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #506188

    Καλημέρααααα

    Μπενέτο τι μΕ θύμισες μπρε παιδί!  :good:

    κι είχα ξεκινήσει να ετοιμάζω τότε κι άλλη φωτοανταπόκριση αλλά δεν την ανέβασα

    Αχιλλέα ξεκίνα από εδώ:

    φωτοανταποκρισεις κυνηγετικων εξορμησεων

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506204

    Καλημερα παρεα!!! Οταν ξυπνας στις 6 και βλεπεις αυτη την κατασταση εξω…. απλα λες “γαμωτο, θα μας καψει σημερα”!!! Αυτος ο συνδυασμος υγρασιας με 41-42 βαθμους υπο σκια…. δεν σε αφηνει ουτε να αναπνεεις  :negative:  :wacko:  :wacko:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #506206

    Καλημέρα στην παρέα  :bye:

    Αχιλλέα παλεψέ τοοοοοοο  :unsure:

    χμμμμ σκέψου ότι κάνεις τζάμπα σάουνα  :negative:  (κρύο το αστείο μου ότι πρέπει για να σε δροσίσει)  :yahoo:

     

    και μόλις μπορέσεις βρες χρόνο και δες αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=IptsrlCfqpQ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506222

    Το αντεχουμε Μαριε, δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιως!!!  :wacko:  Αντε την Κυριακη σπαει το 50αρι παντως, μπαινουμε στον Ιουλη και αμα φυγει κι αυτος νομιζω πως δεν θα προφτανουμε να φτιαχνουμε καφεδες στο καφενε!!!!  :yahoo:  :yahoo:  Παπουσκα ετοιμασου κοριτσι μου, εχεις εναμιση μηνα αδεια ακομα  :yes:  Παντως για να πω την αληθεια σκεφτομαι συνεχεια αυτο….. ειμαι αρρωστος? 51 και ποψε  :mail:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #506224

    καλημέρα, θα ξαναεπανέλθω στο θέμα της κλοπής του όπλου. διότι δεν είναι κλοπή παραμάνας αλλά ΟΠΛΟΥ, εργαλείου που θέλουμε δε θέλουμε ΣΚΟΤΏΝΕΙ. και αυτός που τελεί τη πράξη της κλοπής, ε δεν μπορουμε να τον χαρακτηρίσουμε και άγιο. υποτεθίστο ότι ο μάγκας που έκλεψε το όπλο διαπράτει ανθρωποκτονία με το κλεμένο όπλο. ο νόμος, που πολύ σωστα επιβάλει να φυλάσουμε τα όπλα μας οσαν κόρη οφθαλμού, αυτό προσπαθεί να αποτρέψει. δεν είναι δυνατό να έχουμε τα όπλα μας στο τοίχο ή στη ντουλάπα ή κατω απο το κρεβάτι ή σε κοινή θέα. κλέφτης μπορεί να μη το πάρει, μπορεί όμως να το περιεργαστεί κάποιος αδαής ή κάποιο μικρό παιδί. το κακό αγαπητοί συνάδελφοι δεν αργεί να γίνει, έχει συμβεί τραγωδία σε συγγενικό μου πρόσωπο. καλύτερα να τα έχουμε κλειδαμπαρωμένα και όχι σε κοινή θέα και ετοιμοπόλεμα. ο νόμος είναι σωστός και πρέπει να το σεβώμαστε και να τον τηρούμε.

    καλό Σ/Κ να έχουμε σε ό,τι και να κάνει ο καθένας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #506227

    Καλημέρα πέρα για πέραααα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #506247

    Τα περισοτερα καλα τα λες ……………………αν και οποιος θελει να σκοτωσει δεν χρειαζετε να κλεψει το δικο μου το οπλο για να το κανει .

    Οσο για τις τραγωδιες που συμβενουν κατά καιρους από τα  κακος φυλασομενα οπλα, κυριος από μικρα παιδια με βρισκεις απολυτος συμφωνο .

    Καλο ΣΚ από την νοτιοανατολικη Αττικη  με την θερμοκρασια σημερα να αγγιζει τους 42………………………..και ο θεος βοηθος………………! :wacko:  :wacko:  :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506248

    Χαιρετω!!!  :bye:  Εχω λιωσει κανονικα σημερα  :wacko:  :wacko:  και απο οτι λενε αυριο θα ειναι περισσοτερο!!!  :unsure: Ποσες ειπαμε? 50 και ποψε ετσι?  :yahoo:  :yahoo:  Καλο σκ να εχετε ολοι σας και μακρυα απο τις παραλιες!!! Σπιτι-κλιματιστικο- φραπε-υπνος!!!  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #506270

    Συναδελφε jhn1,σωστα τα λες σχετικα με την προστασια απο δυστυχηματα με τα οπλα μας.Τι γινεται ομως  με το γεγονος οτι αν σου κλεψουν το οπλο μεσα απο το σπιτι σου,θα βρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το μπελα σου για πλημμελη φυλαξη?Αυτο θα συμβει εστω και αν εχεις πακτωμενο οπλοβαστο!Θα συρθεις στα δικαστηρια,οπου ΙΣΩΣ βρεις το δικιο σου…Οσο για τα δικαστικα εξοδα(δικηγορος κλπ),λεφτα ναχεις να πληρωνεις!Αυτο συμβαινει διοτι στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τον οπλοβαστο,αντιθετα με ο,τι ισχυει στη Μ.Βρετανια.Επαφιεσαι λοιπον στην καλη θεληση του εκαστοτε διοικητου Ασφαλειας.Δεν ειναι δικη μου σοφια αυτη,αλλα γραφομενα του γνωστου Κυπριδημου,ο οποιος σπουδασε Νομικη στην Αγγλια και εζησε εκει χρονια.Ασφαλως θα ειναι αληθεια ολα αυτα.Καληνυχτα! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506271

    Καλημερα παληκαρια και καλη βδομαδα να εχουμε!!! 47 μερες……  :good:  Μας εχει τρελλανει η ζεστη  ε? :wacko:  Φραπεδακι κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #506272

    Συναδελφε jhn1,σωστα τα λες σχετικα με την προστασια απο δυστυχηματα με τα οπλα μας.Τι γινεται ομως με το γεγονος οτι αν σου κλεψουν το οπλο μεσα απο το σπιτι σου,θα βρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το μπελα σου για πλημμελη φυλαξη?Αυτο θα συμβει εστω και αν εχεις πακτωμενο οπλοβαστο!Θα συρθεις στα δικαστηρια,οπου ΙΣΩΣ βρεις το δικιο σου…Οσο για τα δικαστικα εξοδα(δικηγορος κλπ),λεφτα ναχεις να πληρωνεις!Αυτο συμβαινει διοτι στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τον οπλοβαστο,αντιθετα με ο,τι ισχυει στη Μ.Βρετανια.Επαφιεσαι λοιπον στην καλη θεληση του εκαστοτε διοικητου Ασφαλειας.Δεν ειναι δικη μου σοφια αυτη,αλλα γραφομενα του γνωστου Κυπριδημου,ο οποιος σπουδασε Νομικη στην Αγγλια και εζησε εκει χρονια.Ασφαλως θα ειναι αληθεια ολα αυτα.Καληνυχτα! :bye:

    Τι έχω κάνει, και τι θα ήταν φρόνιμο να κάνει κάθε ένας που έχει όπλο που σκοτώνει.αγοράζεις οπλοβαστό, παίρνεις το παραστατικό αγορας, τις προδιαγραφές του οπλοβαστού, τοποθετείς τον οπλοβαστό στο σπίτι σου, βγάζεις κανα δυό φωτογραφίες, περιλαμβάνεις και μία απλή τεχνική έκθεση που να λέει πόσα ούπα και τι τύπος είναι (διαστάσεις, αν είναι χημικά) και όλα αυτά τα στοιχεία τα προσκομείς στην ασφάλεια που έχεις φάκελο οπλοκατοχής και ΑΠΑΙΤΕΙΣ όλα αυτά να περιληφθούν στο φάκελο σου. έτσι μόνο θα αποδήξεις πως δεν είσαι ελέφαντας, και για να λέμε και του στραβού το δίκιο… είναι και το σωστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #506277

    καλη εβδομάδα.

    το 1998 σπούδαζα στο Λονδίνο και αγόραζα ένα ποζέ που μου είχε υποδείξει ο Νικήτας  ο Κυπρίδημος (γνωριζόμασταν προσωπικά από τότε που είχε το ΚκΣ στο Χαλάνδρι), και είχαμε κάνει ολόκληρη κουβέντα για τον οπλοβαστό που θα έπρεπε να βάλω και τις προδιαγραφές του.

    τελικά δεν μπορούσα να κάνω την αγορά γιατί ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα εκεί δεν επέτρεπε την εγκατάσταση.

    Το 2002, όντας τέσσερα χρόνια στην Ελλάδα, μου έκλεψαν ένα κυνηγετικό από το εξοχικό κοντά στο γυναικοχώρι του Βασίλη, στην Κορινθία, μετά από σοβαρή διάρρηξη όπου έγιναν και μεγάλες ζημιές στο σπίτι.

    Το ανακάλυψα Σάββατο, το δήλωσα άμεσα στην αστυνομία και ευτυχώς, γιατί με το όπλο αυτό έγινε απόπειρα ανθρωποκτονίας την Δευτέρα στα Γιάννενα από τα Αλβανά καλόπαιδα που το είχαν βουτήξει στην διάρρηξη.

    στο δικαστήριο αθωώθηκα και καταδικάστηκε ο ταξιτζής που τους κουβάλησε από την Κορινθία στα Γιάννενα και δεν πρόσεξε την οπλοθήκη, ώστε να ενημερώσει τις αρχές.

    τα συμπεράσματα τα δικά μου και η άποψη μου: Το σπίτι μου είναι το σπίτι μου. Αν χρειάζεται οπλοβαστό, τον χρειάζεται για να μη γίνει καμιά μαλακία με πιτσιρίκια, και εκεί τον ανώριμο και ανεύθυνο ενήλικο ας τον δικάσουν χίλιες φορές γιατί φταίει ένα εκατομμύριο φορές.

    άλλο αυτό, το ενδογενές,  που προέρχεται από το δικό σου περιβάλλον και τις δικές σου αποφάσεις (ούτε τις χλωρίνες και τα μαχαίρια τα αφήνεις εκεί που μικρά παιδιά μπορούν να τα πιάσουν και να κάνουν ή να πάθουν ζημιά ή και τα δύο) και άλλο το να σου γ@μ@ει ο άλλος την ιδιοκτησία σου, και να φταίς και γι’ αυτό. Η κλοπή από κλειστό σπίτι δεν έπρεπε να αφορά τον ιδιοκτήτη, αλλά η ζημιά σε ανοιχτό σπίτι από κακή φύλαξη τον αφορά και να τιμωρείται.

    Γιατί αυτό που δεν συζητάμε εδώ, είναι ότι στην Αγγλία σου αφαιρούν την άδεια ακόμη και αν σου βουτήξουν το όπλο από το καλά κλεισμένο αμάξι, καλυμμένο κάτω από την εταζέρα, όσο κάθεσαι για μια μπιρίτσα. Αυτό θέλουμε;; Να πας να κάτσεις για μεζέ μετά το κυνήγι και να πρέπει να φέρεις μεσ την ταβέρνα το όπλο;

    και αν στο πάρουν (ακόμη ευκολότερα) όταν πεταχτείς στο μπάνιο για κατούρημα;;

    ας το λύσουμε λοιπόν εμείς πρώτα στο μυαλό μας, τι σημαίνει φύλαξη από ανήλικους και ανίδεους, και τι από αυτούς που πρέπει η Πολιτεία να μαζεύει και τα λέμε μετά….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 39,751 έως 39,765 (από 43,245 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων