ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 40,966 έως 40,980 (από 43,244 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513405

    Καλησπέρα παλικάρια! Ποτιστικη βροχή εδώ και 1 ωρα επιτέλους!!!! Τάσο είχε σε μερικά σημεία μαύρα αλλά ήταν πολύ μέτρια η χρονιά για τα μαυρα. Σε καρτερια που έκανες εύκολα 10-15 πουλιά τη χρονιά που πέρασε δεν κουνιόταν φτερό!!! Στο περπατητο εβρισκες σε μερικες μεριες αρκετα.Προσωπικά πιστεύω ότι ο ηπιοτατος χειμώνας τα κράτησε ψηλά στα δασωμενα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #513406

    Γειά σας παλικάρια μου  :heart:

    :rose: ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ :heart:

    :rose: ιδιαίτερες ευχές στους: κυρίαρχο, ksap, sniper, caveman και λοιπούς Κωνσταντίνους του φόρουμ!!!!  :rose:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513408

    Kαλησπερα! Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #513409

    Καλησπέρα σε όλους…

    Χρόνια πολλά και καλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες…

    Μήτσο τι έγινε ;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513411

    Καλημέρα στα λεβεντόπαιδα. Καλημέρα ο λόγος το λέει, αλλά  μιάμιση τη νύχτα τι να πω;; καληνύχτα;;;

    Βασίλη αν ήξερα οτι έψηνες δίπλα μου το Πάσχα θα σου είχα στείλει πμ να δοκιμάσεις το κοκορέτσι μου. Του χρόνου με το καλο.

    Μητσο, μια απορία μελισσοκομικη. Απ όλα τα μέλια προτιμώ το ελατισσιο, σαν αυτό που τρυγησες. Το παίρνω στην Ζήρεια.

    το καλοκαίρι φέρνω από το Τσιριγο θυμαρίσιο. Εντελώς αλλιώτικη γεύση. Η ερώτηση μου ειναι, πέρα από την γεύση  και την προσωπική προτίμηση, υπάρχει κάποιος τύπος μελιού που ειναι εγγενώς καλύτερος από τους άλλους τύπους;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513412

    Καλημέρα παλικάρια. Ηλία η γεύση και το άρωμα παίζει ρόλο στην προτίμηση του μελιού. Το ελατισιο  είναι το αγαπημένο των περισσότερων και παίρνει και τη δική μου ψηφο και το ζητάνε συνέχεια. Είναι παχυρευστο και δεν γλυκιζει όσο τα ανθομελα και το πευκο. Επίσης δεν κρυσταλλωνει ποτε. Το θυμάρι είναι ο βασιλιάς των ανθομελων. Το μέλι της καστανιάς και της ερεικης είναι το πιο φορτωμένο σε ουσίες που κάνουν καλό στον οργανισμό. Να ξέρετε ένα πράγμα: όλα τα μέλια έχουν κάτι καλό να προσφέρουν στον άνθρωπο εκτός και αν είναι νοθευμένα με ζάχαρη και γλυκόζη. Επίσης ένα μέλι που παγώνει να μην το θεωρείτε κακό μελι. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί αυτό και κάθε είδος το κάνει σε διαφορετικό βαθμό και χρόνο εκτός από το ελατισιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #513414

    Eλα ρε Λιακο σοβαρα ……;;;;

    Σε ποιο χωριο ακριβος κατοικοεδρεύεις ειπαμε μπας και ανταμοσουμε καποια στιγμη τωρα το καλοκαιρι……..;;;;; :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513417

    Βασίλη νόμιζα οτι το είχα γράψει. Εξοχικό εννοείται. Κοκκωνι. Δίπλα σας ακριβώς δηλαδή.

    με το καλο το καλοκαίρι αν κατεβαίνετε να ανταμώσουμε.Ελπίζω να μας αφήσουν οι τσούχτρες να κάνουμε καμία βουτιά. Γιατί προς το παρόν εχω επιφυλάξεις.

    την κόρη μου την κάνανε εμπριμέ το Σάββατο μπροστά στο Μάρε.

    μητσο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γεγονός παραμένει οτι το θυμαρίσιο ειναι το ακριβότερο. Παρά ταύτα, εμένα το ελατομελο, όταν ανοίγω το βάζο και το μυρίζω, με στέλνει καρσι στα αλπικά και πιο συγκεκριμένα μου φέρνει στο μυαλό την μυρωδιά από τον πρώτο λαγό που καθάρισα πάνω στις σαρες, πριν από εικοσιπέντε χρόνια.

    καλο ξημέρωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #513424

    Επίσης ένα μέλι που παγώνει να μην το θεωρείτε κακό μελι. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί αυτό και κάθε είδος το κάνει σε διαφορετικό βαθμό και χρόνο εκτός από το ελατισιο.

    Έχουμε ένα γνωστό γείτονα παραγωγό που προμηθευόμαστε θυμαριού – ελάτης και εσπεριδοειδών (κυρίως πορτοκαλιάς). Το θυμαρίσιο με ενημέρωσε πως θα “παγώσει” όπως και έγινε. Στην ερώτησή μου πως να το ξεπαγώσω τώρα μου πρότεινε να το καταναλώσουμε όπως είναι και να μη το βάλουμε σε μπεν-μαρί ή άλλο τρόπο. Συμφωνείτε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513425

    Καταρχήν Ηλία και εγώ στα αλπικά και στους ελατιαδες , χειμωνα – καλοκαιρι , χάνω το μυαλό μου η … το βρίσκω , όπως το πάρει κανείς.  Όσον αφορά το παγωμένο μέλι ναι κύριε Γιάννη συμφωνώ. Οι υψηλές θερμοκρασίες καταστρέφουν τις ευεργετικές ουσίες του μελιού καθιστώντας το ένα απλό γλυκαντικο. Ο γείτονας σας είπε την αλήθεια.  Όλα τα μέλια που προέρχονται από άνθη αργα η γρήγορα θα κρυσταλλωσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513437

    καλημέρα και καλό τριήμερο στα καλόπαιδα.

    Μήτσο αυτό με το “χανω ή βρίσκω το μυαλό μου” που έγραψες είναι

    πολύ ωραίο.

    κάπως έτσι το αισθάνομαι και εγώ μετά και το τελευταίο έλατο, ιδίως όταν η νέφωση είναι πιο χαμηλά από εσένα και την βλέπεις να στεφανώνει τις κορφές.

    αυτή η απεραντοσύνη σε κάνει να σκέφτεσαι πολύ, πόσο μικρός είναι ο άνθρωπος απέναντι στην φύση.

    τυχερός εσύ και όσοι η δουλειά τους τους βγάζει στους τόπους αυτούς.

    συμπτωματικά πριν από πέντε λεπτά με έπαιρνε στο τηλέφωνο από το κινητό ο τσοπάνης που βγαίνουμε παρέα εκεί ψηλά, από τα περδικοτόπια και λαγοτόπια που είναι τώρα με τα πράματα.

    Να πω ότι ζήλεψα θα είναι λίγο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #513439

    Καταρχήν Ηλία και εγώ στα αλπικά και στους ελατιαδες , χειμωνα – καλοκαιρι , χάνω το μυαλό μου η … το βρίσκω , όπως το πάρει κανείς. Όσον αφορά το παγωμένο μέλι ναι κύριε Γιάννη συμφωνώ. Οι υψηλές θερμοκρασίες καταστρέφουν τις ευεργετικές ουσίες του μελιού καθιστώντας το ένα απλό γλυκαντικο. Ο γείτονας σας είπε την αλήθεια. Όλα τα μέλια που προέρχονται από άνθη αργα η γρήγορα θα κρυσταλλωσουν.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    <p style=”text-align: center;”>

    </p>
    <p style=”text-align: center;”>ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #513477

    :heart: καλημέρα και ΚΑΛΟΝ ΜΗΝΑ σε όλους τους θαμώνες του καφενέ μας :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513478

    Καλημέρα παλικάρια και καλό μηνα. Ήρθε και το καλοκαίρι  (μπλιαχ) και ελπίζω να μην μας αλλάξει τα φώτα με καύσωνες!  Από την άλλη όμως 79 και σήμερα……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513479

    καλο μήνα και καλό καλοκαίρι στους λεβέντες.

    η αντίστροφη μέτρηση συνεχίζεται….τουλάχιστον για όσους βγαίνουν στην έναρξη.

    όσοι περιμένουν να δροσίσει καλά, όπως εγώ, άλλη αντίστροφη μέτρηση…..

    καλό σκ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 40,966 έως 40,980 (από 43,244 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων