ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,056 έως 41,070 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513895

    Αγόρια καλησπέρα.

    στον Πειραιά φορτώνει για μπόρα. Έχουν τρελαθεί πια τα καλοκαίρια. Το πρωί καύσωνα, το βράδυ καταιγίδα. Ίσως και αυτά τα πάνω κάτω θερμοκρασίας και φαινομένων να αλλάζουν τις συνήθειες των πουλιών.

    θυμηθηκα οτι την επόμενη της λήξης φετοσ, που φάγαμε τον τόπο στην Αργολίδα με πολυ πενιχρά αποτελέσματα, μαύρισε ο τόπος από πουλιά στα επιστροφια, και έμεινε μαύρος για καμία εβδομάδα. Γι αυτό φιλαράκια εκτός μεγάλης πόλης, σας λέω τυχερούς.

    ας πούμε, ο Μητσος που ειναι κάθε μέρα έξω, υπάρχει περίπτωση να χάσει τοπικό του πέρασμα, ακόμη κι αν κρατήσει ώρες; οχι βέβαια….

    γι αυτό και σας ζηλεύω μάγκες…..με την Καλη την έννοια…..

    καλη τύχη με τον τρύγο στους φορουμιτες μελισσοκόμους. Πρέπει να βάλετε μια λοταρία στο φόρουμ με λαχνούς μου φαίνεται για κανένα δοχείο μέλι …..το αγνο δεν συγκρίνεται με τίποτα. Τώρα κατάλαβα τον φιλο ξυλοκοπο, μετά τις φωτιές στην Κορίνθια, προ δεκαετίας και βάλε, που επειδη του καήκανε κοτέτσια – κότες, του πηγαίναμε κανένα αυγό αγοραστό και δεν μπορούσε ούτε να το μυρίσει….

    αντε καλο ξημέρωμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513896

    Γεια σας συναδελφοι!Και αλλη συλληψη λαθροθηρα αγριοχοιρων.Μαλιστα ειχε σκοτωσει 2 γουρουνια!Η κρεατεμπορια αγριοχοιρινου κρεατος καλα κρατει.Αυτοι ειναι οι “μαγκες”,που ταχα εχουν αναγκη και οι υπολοιποι ειμαστε τα ΚΟΡΟΙΔΑ!Πρεπει να τους σκισει η δικαιοσυνη,για να μαθουν!Μεχρι να συλληφθουν,θα θεωρουσαν τους εαυτους τους ”αετους!¨. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #513897

    …… Μάριε για λεγε πληροφορίες για τις προμήθειες!!!! Που είσαι ρε Γιώργο;;;; …

     

    Καλημέρα Λεβέντες μου  :rose:

    Μήτσο το θέμα το χειρίζεται ο Woodman! Πρόκειται για φυσίγγια σκητ και 30 γρ για τσιχλοειδή κυρίως… αν έχω νέα θα σας ενημερώσω  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513900

    Λεβεντόπαιδα καλημέρα – η καληνύχτα.

    καθε φορά όταν πλησιάζει η έναρξη με πιάνει μια ανησυχία για τα τσιχλακια…..Θα Ε ρθουν; η οχι; θα μείνουν; που και ποσα και για ποσο;;;

    Αυτό βέβαια παρότι όπως εχω ξαναγράψει πριν την επέτειο της 28ης δεν βγαίνω, όποτε και εχω αρκετό χρόνο να ανησυχήσω. Φέτος ομως θα κάνω εξαίρεση γιατί πρέπει να βγει και το σπρινγκερακι….περσυ με άφησε με λίγο γλυκόπικρη γεύση στο τσιχλοαπορτ και φέτος πρέπει να βγει νωρίτερα.

    ξερω οτι οι συνάδελφοι με τα ευγενέστερα θηράματα και τις ευγενέστερες ράτσες θα γελάνε με την αδημονία για τα τσιχλακια, αλλά έτσι ειναι τα σκαλωματα.

    καλα αποτελέσματα στους συναδέλφους που έχουν παιδιά που δίνανε για την ανώτερη εκπαίδευση.

    Καλο ξημέρωμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513901

    Ηλια,δεν ειναι θεμα τσιχλων και κοτσυφιων μονον.Γνωρισα καποιους κυνηγους ,απο βουνισια κυριως χωρια,που χλευαζουν οι ”εξυπνοι” οσους κυνηγουν ΦΑΣΣΕΣ(!!)Αυτοι κυνηγουν ΜΟΝΟ αγριοχοιρο και λαγο και απαξιωνουν τους αλλους… :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513927

    Γιατρέ μου το κυνηγι ειναι τρόπος ζωής. Άρα, παντελως αδιάφορο τι μπορεί να λέει ο κάθε πονηρός και εξυπνάκιας. Ο κάθε κυνηγός κάνει και πρέπει να κάνει το κομμάτι το δικό του, οχι του αλλου….

    εμένα προσωπικά με εξιτάρει εξίσου με την ίδια την κυνηγετική στιγμή, η προετοιμασία, το ταξίδι, η παρέα, ο λασποδρομος, η ομίχλη, η μυρωδιά της βρεγμένης γης, η ταβέρνα και όλα τα υπόλοιπα.

    ως νεαρός, φοιτητης στην μετέπειτα……νότια Μακεδονία, εχω κυνηγήσει τέσσερα χρόνια σερί γουρούνι και μόνο γουρούνι.  Εν συνέχεια, κατα βάση λαγό. Μετά, κατα βάση υδρόβια. Δυο χρόνια στην Αγγλία μόνο φάσσα και κουνέλια. Ένα χρόνο, βασικά μόνο πέρδικα και μπεκάτσα.

    μεχρι που εδώ και μια δεκαετία κατάλαβα οτι με ευχαριστεί η τσίχλα – περπατητο κυρίως και δευτερευόντως καρτέρι. Τώρα, να απολογηθώ για την επιλογή μου, θα έπρεπε να είμαι πολυ ανόητος…..όπως και ο καθένας μας δηλαδή. Όπως θα πρέπει να ειναι κανεις ανόητος για να θεωρεί ευγενέστερο το ένα από το άλλο κυνηγι. Αναμφίβολα, ορισμένα ειναι δυσκολότερα και κυρίως πιο απαιτητικά από άποψη προσπάθειας. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το πόση ικανοποίηση έλκει ο καθένας μας από αυτό που κάνει.

    καλο ξημέρωμα και καλο σκ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513931

    Καλο Σ.Κ. και σε σενα Ηλια!Αλλες 37 μερες ακομη! :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513933

    Γεια σας,απανταχου κυνηγοι!Δεν ξερω αν προλαβατε να το δειτε,αλλα κυκλοφορουν εντονες ιντερνετικες φημες οτι θα μειωθει το οριο ημερησιας καρπωσης του τρυγονιου!Ελπιζω πως οχι,γιατι αλλιως θα ειναι κακη αρχη για τα επομενα χρονια… :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #513971

    καλημέρα στα λεβεντόπαιδα.

    όλοι σε απεργία (ή σε παραλία…..) απ ο,τι φαίνεται.

    αν είναι αλήθεια η ανάρτηση στο πλάι, φέτος θα μας τα πάρουν πάλι, αλλά τουλάχιστον νωρίτερα, ώστε να μην τρέχουμε όλοι παραμονή της έναρξης.

    Γιατρέ μου, ελπίζω να μην ξεκινήσει έτσι το έργο, με μειώσεις, γιατί σε όλα με τον ίδιο τρόπο θα πάει.

    καλή δύναμη. Έξω ήδη 36 και ανεβαίνει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513981

    Καλησπερα σε ολους σας!Ηλια,απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι για τις ΜΗ μειωσεις καρπωσης!Συγχιστηκα σημερα με τους δαιμονες-υπανθρωπους:μετεδωσαν τα τοπικα ΜΜΕ(με φρικτες εικονες μαλιστα) το απαισιο γεγονος της αγριας δολοφονιας μιας ενηλικης γατουλας(ισως γατουλη) στην Καλαμαρια με δυνατα χτυπηματα με (ματωμενο πλεον)κουτσουρο! :negative: Η Αστυνομια το πηρε σοβαρα και ψανουν συντονισμενα να βρουν το καθαρμα,για να το γ@μησουν!Φυσικα οι ψυχιατροι λενε οτι οποιο καθικι κανει τετοια σε ζωακια,μπορει να τα κανει ανετα(αν πιστευει οτι δε θα τιμωρηθει) και σε ανθρωπους…Σκ@τα στην ψυχη του!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513990

    Καλησπέρα παλικάρια. Από τους 39 εχθές στους 32 σήμερα και με βροχή στη Διρφη τα ξημερώματα! Λοιπόν κοντεύουν οι μέρες και έχει αρχίσει να με τρώει και να θέλω να μαζέψω πυρομαχικά!!! Τα oscar τι λενε; Έχετε αποψη;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514003

    Μητσο προφανος απευθηνεσαι  στο κοκκινο το οσκαρ ……….!

    Δεν μπορω να σου πω ρε φιλε γι΄αυτο ……..αλλα για το πρασινο το διασπορας που το δουλεψα περσι σε ορτυκι και μπεκατσα αν δεν το επερνες το πουλι ηταν απλα ασημαδευτο ………του τεστην απεχτο…….! :good:  :bye:

    ΕΛΑ ΡΕ ΟΜΑΔΑΡΑ ……….ΕΝΑς ΕΜΕΙΝΕΕΕΕΕΕ…………………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514005

    Καλησπέρα!!!! Ένας Bill αλλά όσο ζυγώνει η ευλογημένη ώρα τόσο πιο αργά περνάει ο χρόνος!!! Θα μου φέρει ένας φίλος μερικά κουτιά oscar σε 32 και 30 γραμμάρια στα 6€ για δοκιμη.  Δεν έχω ρίξει ποτέ φυσίγγια του αλλά τρελαίνομαι για δοκιμές!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514006

    H γνωμη μου Μητσο είναι ότι θα είναι καλα……κι αυτό το υποθετω επιδη τα διασπορας είναι λιγο ποιο δυσκολο φυσιγγι…….κι αφου είναι αυτά ζωγραφιζουν  ετσι και τα συγκεντρωτικα του πιστευω να είναι καλα……..!

    Εξαλου μια δοκιμη θα σε πεισει……… :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #514008

    Βασίλη,

    κι εγώ έτσι κρίνω, ότι θα είναι καλά. Απ ο,τι είδα στην σελίδα της εταιρίας, ο τεχνικός τους σύμβουλος, είναι ο προηγούμενος διευθυντής του Lambro αν θυμάμαι το όνομα του, άρα μιλάμε κατ’ αρχήν για ασφαλή και με εμπειρία φτιαγμένα φυσίγγια.

    Μήτσο, λέω όμως και το εξής: αν έχεις βρεί το φυσίγγι που σκοτώνει και στην τιμή που σου κάνει, γιατί να αλλάξεις;;;  ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. αλλά το ψώνιο της δοκιμής στα φυσίγγια – όπλα, δεν αλλάζει…..

    εγώ άλλαξα πέρσυ από το A1 lambro που πολύ με ευχαριστούσε, για έναν λόγο μόνο, λόγω τιμής.  και ξεκίνησα τα πατρινά του Ρουμελιώτη, από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος, σε απόδοση και τιμή, χωρίς να τον ξέρω τον άνθρωπο και χωρίς να κάνω διαφήμιση.

    ένα θετικό επιπλέον,  κατέβηκα και σε γραμμάρια….και πάλι τον ίδιο βαθμό επιτυχίας (ή αποτυχίας, αναλόγως του πως θα δεις το ποτήρι – μισογεμάτο ή μισοάδειο) έχω….

    γιατρέ, στην τσίχλα είδα ότι έγραφες μεσ το μαύρο χάραμα…..έλεγα ότι το μόνο θύμα της αΰπνίας εδώ μέσα ήμουν εγώ – ελπίζω να γύρναγες από μπουζούκια, όχι να είχες αΰπνίες…..

    καλό σκ

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,056 έως 41,070 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων