ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,206 έως 41,220 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514499

    Tασουλη ο βάζελος ξεκινησε με το δεξι φιλαρακι ……….αντε να δουμε……..!

    Μεγαλη ψυχολογικη ωθηση για τους νεους παικτες φιλε το δυπλο στην εναρξη…….μακαρι να αρχισει η ομαδα να περνει σιγα σιγα τα πανω της γιατι είναι κριμα……..! :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #514514

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα  :heart:

    μου λείψατε μπαγάδησες κι ας είστε Έλληνες κι όχι Μακεδόνες  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514515

    Βασιλάκη το 1984 ήταν τα μωρά του Γιάτσεκ , οι Κάβουρες και οι Καραβίδες , όλοι κορόιδευαν και πήραμε πρωτάθλημα….

    Φυσικά δεν λέω για πρωτάθλημα , αλλά μια αξιοπρεπή παρουσία να έχουμε…

    Το θέμα είναι ο Δώνης να τα ενθαρύνει και να τους ανεβάζει την ψυχολογία γιατί με την πρώτη ήττα ( που θα έρθει ) να μην τα πάρει η κάτω βόλτα…

    Η ομάδα να ξέρεις δεν χρειάζεται σέντερ φορ που λένε όλοι…

    Αν είδες στις φάσεις που κάναμε , βρισκόντουσαν στην αντίπαλη περιοχή 3 παίκτες και δεν ήξερες απο που ξεφυτρώσανε….και απο πισω τους ήταν ο Μπουζουκης ( που αν τον δουλέψουνε σωστά , δεν θα μείνει Ελλάδα )

    Χρειαζόμαστε μια παιχτούρα στα χαφ ….( εχε χαρη που ειμαι 51 )

    Φυσικά το Σάββατο το βράδυ , θα είμαι ΟΑΚΑ….

    2) Δοκίμασε κανείς το κόλπο εαν δουλεύει ;;;

    3) Αύριο και μέχρι Παρασκευή θα λείπω Καστοριά , Κοζάνη , Πτολεμαίδα ,Φλώρινα…θα σας διαβάζω αλλά δεν θα γράφω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    spiros στις #514518

    https://www.youtube.com/watch?v=6WywB8n-wSM 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514519

    Τώρα τι να σχολιάσεις Σπύρο;  Ο αγγλοσαξονας  ( απο τις φωνές κάνει μπαμ ) τι έκανε πίσω από τις φραγκοσυκιες κρυμμένος; Τραβάει βίντεο ένα οπλοφορο και δεν κάνει αισθητή την παρουσία του;; Και η απάντηση του αλλου…. ξεκαμπανα ητανε!!!!!! Ελπίζω να μην έχουμε και εδω τα φαινόμενα της Κύπρου με τίποτα ακτιβιστές του κωλου που πάνε και δημιουργούν επεισόδια επίτηδες και είναι όλοι αλλοδαποί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    spiros στις #514520

    Συμφωνα με το βιντεο αυτος (Ελληνας ειναι γιατι λεει “τι σου κανα?”) εκανε λαθροθηρια εφοσον ειναι Απριλιος και αυτο το ζευγαρι παρακολουθουσε τα πουλια. Φανταζομαι θα τον πηραν βιντεο για να τον καταγγειλουν ισως με στοιχεια, αλλιως αν του μιλουσαν μπορει να μην πυροβολουσε οποτε και να μην ειχαν σοβαρες αποδειξεις. Τωρα αυτο με την Κυπρο δεν το εχω ακουσει! Απλα με θλιβει ολο αυτο το φαινομενο της λαθροθηριας, ιδιατερα των τρυγονιων! Στην Λευκαδα πριν 50 χρονια παιρνουσαν , με μαρτυριες αυτο, χιλιαδες πουλια την ανοιξη αλλα παρολα αυτα δεν υπηραχαν φαινομενα λαθροθηριας η αν υπηρχαν δεν ηταν τουλαχιστον τοσο εντονα  σε σχεση πχ με την Ζακυνθο μιας και εδω δεν το εχουν παραδοση το απριλιατικο κυνηγι. Σημασια εχει οτι ολοι λενε οτι πουλια δεν υπαρχουν οπως παλια και νομιζω οτι δεν κανουν λαθος! 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514521

    Οποιαδήποτε μορφή λαθροθηρίας είναι καταδικαστέα. Τα τρυγόνια πριν 50 χρόνια τα κυνηγούσαν κανονικά και με τον νόμο τον Απρίλη όπως και τις τσιχλες τον Μάρτιο.Οποτε υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που συντελουν στη μειωση των πληθυσμών όπως η καταστροφη των βιοτοπων. Απλα το κυνηγι ειναι ο ευκολος στοχος για να κατηγορησουν και ο λαθροθηρας τους δίνει αφορμες. Και στην αμερικη χτυπανε εκατομμύρια πάπιες και αντί να μειώνονται αυξάνονται. Πως το εξηγεις αυτο;Οσον αφορά αυτο με τους αλλοδαπούς που παρενοχλούν κυνηγούς στην Κύπρο είναι μεγάλο πρόβλημα για τους συναδέλφους εκεί κατω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    spiros στις #514523

    Η μειωση τον βιοτοπων τουλαχιστον στην περιοχη μου που ξερω ειναι σιγουρα ενας πολυ σημαντικος παραγοντας. Προχθες συζητουσα με γνωστο και μου ελεγε για πολλα στρεμματα καλαμποκι και βρωμη κριθαρι τρυφιλλι τα οποια πλεον δεν καλλιεργουνται και ως εκ τουτου λογικο ειναι ο τοπος οταν δεν εχει αφθονη τροφη να μην κραταει και πολλα πουλια. Συγκεκριμενα ουτα λιγα, για την ακριβεια ελαχιστα. Αυτο με την Κυπρο πρωτη φορα το ακουω! Αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο φανταζομαι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514524

    Συμφωνω και εγω με τον Δημητρη καποτε βεβαια το κυνηγι επιτρεποταν μαρτιο και απριλιο και μου ελεγε ο πατεραs μου οτι τα θυραματα ηταν παρα πολλα αρα δεν ειναι απο αυτο η μειωση βεβαια τοτε δεν υπηρχαν τα μεσα που υπαρχουν τωρα,μου ελεγε οτι κυνηγουσαν με ενα δικανο του παππου μου 3 ατομα γιατι δεν υπηρχε αλλο οπλο και τα φυσιγγια που εφιαχναν ηταν λιγοστα γιατι δεν ειχαν λεφτα να αγορασουν,τα αυτοκινητα και ειδικα τα τζιπ ηταν απειροελαχιστα εωs καθολου ολα νομιζω συνεβαλαν γιαυτο το αποτελεσμα συν τα φυτοφαρμακα που χωριs αυτα δεν γινεται τιποτα στα περιβολια συν τα εργοστασια συν στην ρυπανση γενικα αστα να πανε.Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα μου δοθηκε η αφορμη να τα πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514538

    Καλησπέρα παλικάρια μου. Κλείσαμε 15ωρο συνεχούς βροχής!!!! Χόρτασε ο τόπος νεράκι! Έχει ρίξει τόσο νερό σήμερα που σε μερικά χωράφια έχουν σχηματιστεί λιμνες! Ας μας κάνει ο Σεπτέμβρης αλλά 2 τέτοια νερά και είμαστε κομπλε! Καλά το πάει φέτος ως τωρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514539

    Αφεριμ Μητσο…….! :good:

    Εδώ (νοτιοανατολικη αττικη )  φιλε εχει να βρεξει από τις κατατροφικες φωτιες στο Ματι ………! 🙁

    Λες ρε συ πραγματι να αρχισε ο χειμωνας καλοκαιριάτικα……….και να κατεβουν οι μπεκατσαρες από τον Σεπτεμβρη…….χαχαχα :wacko:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514540

    Ρε συ λες ο Τασούλης να πηγε για αυτοψια στην << νοτια Μακεδονια …. :wacko: …>>και να μας παραμυθιασε πως παει για επαγγελματικο ταξιδι ………ρε την κουφ@λιτσα……! :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514541

    Άμα σου πω Bill ότι το ίδιο σκεφτόμουν για τον Τάσο θα το πιστέψεις???? Και εδώ όλος ο Αύγουστος στεγνός περασε. Δροσερός λόγω μελτεμιου αλλά καταξερος. Ακόμα ρίχνει καρέκλες εξω. Πίσω από τη Διρφη έχει συμπληρώσει 24ωρο βροχής και συνεχιζει!!! Απο οτι βλέπω στα καιρικα την αλλη εβδομαδα μπορεί να έχουμε παλι βροχες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514542

    Μήτσο και δεν έχει μπεί κάν ο σεπτέμβριος :good:  :good:  :good:

    Σε βλέπω τέλος σεπτέμβρίου να είσαι στα καρτέρια χαχαχαχαχα :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #514547

    Γεια σας κυνηγοι!Τελικα στην Ελλαδα μερικα πραγματα δεν αλλαζουν.Χθες εκδοθηκε διαταγη απο το Δασαρχειο Θεσσαλονικης,με την οποια απαγορευεται ΠΛΗΡΩΣ το κυνηγι κατω απο την Εθνικη Αθηνων-Θεσσαλονικης ως τη θαλασσα σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εκταση που ξεκινα εξω απο τη Θεσσαλονικη(Καλοχωρι-Γαλλικος river) και φτανει σχεδον ως την πολη της Κατερινης!!!Δηλαδη κοβει εντελως τα υδροβια(και οχι μονον) απο τους κυνηγους :Θεσσαλονικης-Ημαθιας-Πιεριας! :wacko: Μας λενε οτι ηταν λαθος και ΘΑ το διορθωσουν.Ολα εγιναν για την “προστασια της ορνιθοπανιδας”,στο πλαισιο του ΝΑΤURA 2000.Ελυσαν ολα τα φλεγοντα προβληματα της Ελλαδος και αυτο μονο εμενε…Ξερω οτι εκτος απο το Μαριο και ελαχιστους ακομα,σχεδον ολοι ειστε απο Ρουμελη και Μορια,αρα δεν εχετε αμεσο αντικτυπο απο αυτο.Διανοηθειτε ομως τι γ@μησι χωρις βαζελινη ειναι αυτο για εμας… :negative: Καλημερα να εχετε!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,206 έως 41,220 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων