ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,296 έως 41,310 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514929

    Ρε μαγκες καντε τη δουλεια σας και γραψτε τους ολους στα απόκρυφα σας …….!

    Εγω όταν τυνχανει κανας τετειος στην παρεα και μου τα πρηζει , του λεω ότι αν θελει να δει τι πρεσβευω αντι να λεει κλ@π@ρχιδιες αμα γουσταρει να ερθει μια μερα μαζι και μετα να μιλαει ………….αν τελικα είναι τοσο υσχιρογνωμων  τοτε απλος κανω ότι σας ειπα παραπανω …………αμεεεεεεε :good:  :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514946

    Kαλησπέρα σε όλους…

    Επιστροφή από επαγγελματικό ταξίδι Φθιώτιδα….

    Στο δρόμο για Καρπενήσι , έξω απο την Μακρακώμη είδα ένα κοπαδάκι ψαρόνια 10-20 πουλιά , την Τρίτη το πρωι…..αν λέει τίποτα αυτό…

    Το ένα μάτι είχα στο δρόμο και το άλλο γύρω-γύρω…χαχαχαχχα

    Billy όπως και να το κάνουμε είναι φοβερο μεζεδάκι το ορτυκάκι για τα σκυλιά…βάλε σε μια ψιλή κάλτσα ή ενα τούλι ένα φετινό ορτύκι και ξεκίνα από την αρχή , να του το πετας για να στο φέρνει με μπράβο και επιβραβεύση με μια λιχουδιά …

    Θέλει λίγο επιμονή και υπομονή….αλλά έχει αποτέλεσμα

    Το θέμα είναι να προλάβεις να μην του γίνει βίωμα ότι τρώμε τα ορτύκια…

    Σ/Κ έλα εξοχικό…

    Μάριε έρχομαι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514948

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514956

    Ρε συ εχω απογοητευτεί με το εξοχικο φετος ……….νεκρα μεγαλη φιλε …….!

    Να κανω τοσα χιλιόμετρα – εξοδα – ξενυχτη- ταλαιπορια…………και να μην κανω και τιποτα ………αστο καλυτερα….!

    Προχθες όμως που πηγα Λεγρενα πηρα ένα σκαγι στην πλατη από έναν μαλακιδη…….! :negative:

    Δεν ξερω θα παρω πρωτα πληροφοριες και βλεπω μετα……!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #514959

    Χαιρετώ την παρέα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #514964

    <p style=”text-align: left;”>Καλημέρα σε όλους τους φίλους,από εβδομάδα θα έχω και το λάπτοπ για να τα λέμε πιο συχνά</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #514965

    Αγόρια καλημερα.

    προ ημερών ανέβηκα στα Γερανεια, στα καμμένα.

    καιγεται η καρδιά σου να βλέπεις αυτό το μέρος, πως έγινε το δασος και πως έγινε αυτό το κυνηγοτοπι…..να θυμασαι τούφα τούφα τα πουλιά που έβγαλες και να βλέπεις αυτό το κατράμι.

    μια συμβουλή – έχει κάνει ήδη μερικές βροχές και έχει ξηλώσει το μισό βουνό. Έχει ρίξει και πολλά δέντρα στον δρόμο. Η πίσω πρόσβαση προς την θέση Αέρα, γλυστραει ήδη σαν μερεντα. Μετάφραση, μην ανεβεί κανεις χωρίς αργό διαφορικό – έχει γεμίσει λόφους και κρατήρες ο τόπος. Οχι οτι έχει και νόημα -να παει κάποιος , το κυνηγι απαγορεύτηκε ούτως η άλλως…..απλώς εγώ το εχω συνδέσει πολυ με κυνήγια που έκανα εκεί δυο χρόνια, με συγκεκριμένη παρέα, οχι τόσο για κυνηγι, αλλά για διέξοδο.

    ειτε έτσι είτε αλλιώς δυσκολευεσαι να το βλέπεις – ιδίως σκεπτόμενος οτι μπορεί να μην φτάνει η ζωή σου να το ξαναδείς όπως ήταν. Μόνο σαράντα χρονάκια είπαν οι δασολόγοι οτι θέλει η αναγέννηση – αν δεν το ξανακάψουν εννοείται….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514967

    Kαλησπέρα σε όλους…

    Για κοιταξτε τα μερομήνια που έβγαλα 31/8……

    Πάει καλά ο τύπος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514970

    Δηλαδή θα χεστουμε στο αποδημητικο φέτος Τάσο???? Αυτό το Σ/Κ κόβω ξύλα και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί μας έδωσαν νωρίς τις άδειες φέτος και δεν θα χάσω Σ/Κ τον Οκτώβριο!!! Μερικές παρατηρήσεις από το δάσος είναι ότι έχει πάρα πολύ κουμαρο άρα θα κρατήσει ψηλά τα τσιχλοκοτσυφα μέχρι να τον φάνε και ότι οι αριες και τα δέντρα είναι τιγκαρισμενα με βελανι! Εντόπισα ένα ξέφωτο αρκετά καθαρό όπου έχει 5-6 τεράστιες βελανιδιές που ξεχωρίζουν από μακρια. Είναι πιθανόν οι φασσες να επισκέπτονται ένα τέτοιο μέρος;;;; Αξίζει να καρτερωσω εκει;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514971

    Mακάρι να έχει αποδημητικά Μήτσο…

    Στο ξέφωτο που βρήκες , ήδη έπρεπε να είχες στήσει αντίσκηνο…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514972

    Δεν χρειάζεται Τασο! Οι ντόπιοι είναι γέροντες πλέον και όσοι κυνηγάνε πάνε για λαγο. Και το σημείο είναι άγνωστο στους ξένους! Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και για μπασιματα αφού έχεις πιάτο το Αιγαίο από κάτω και εκεί είναι τα πρώτα βουναλακια που βρίσκει ότι αποδημητικο μπαίνει από θάλασσα. Ο πατέρας μου παλιά έλεγε ότι στα περάσματα περνούσαν πολλά πουλιά παλιότερα. Θα δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου εκει! Όσο για τον καιρό,  απο Τετάρτη μεγάλη κακοκαιρία μας χτυπάει πιθανότατα. Με βροχή και κρύο και τα πρώτα χιόνια στα ψηλά βουνα παρακαλώ!!!! Για ακονιστε τα σκοπευτικα σας σιγά σιγα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #514983

    …Εντόπισα ένα ξέφωτο αρκετά καθαρό όπου έχει 5-6 τεράστιες βελανιδιές που ξεχωρίζουν από μακρια. Είναι πιθανόν οι φασσες να επισκέπτονται ένα τέτοιο μέρος;;;; Αξίζει να καρτερωσω εκει;;;;;

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Μήτσο, το συγκεκριμένο πουλί “κυνηγά” τέτοια σημεία, όπου μπορεί να σταθεί με ασφάλεια και να βόσκει τριγύρω, συνήθως πριν πέσουν για βοσκή στέκουν για λίγο πάνω σε τέτοια ψηλά και ξεκομμένα συνήθως δέντρα. Έρχεται πάντα σχεδόν ένα τμήμα του κοπαδιού, κάνει μια βόλτα γύρω από τα δέντρα, φεύγει και επανέρχεται όλο το κοπάδι.

    Μαζί με αυτά τα δέντρα – τις μέρες με συννεφιά ή ομίχλη – επιστρέφοντας στην κούρνια, τους αρέσει να “γλείφουν” απόκρημνες, βραχώδεις και χωρίς βλάστηση ορθοπλαγιές που βάζουν σημάδι από μακριά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514993

    Θανάση το μέρος είναι πολλά υποσχόμενο και με αυτά που μου λέει ο πατερας μου θα ρισκάρω 2-3 εξόδους εκει. Κατά τα άλλα μας εψησε κανονικά σήμερα με 33 βαθμούς αλλά αύριο ψοφολογαει το βρωμοκαλοκαιρο. Οι θερμοκρασίες πέφτουν και θα κρυώσει αρκετά και θα ρίξει και νερά αλλά το κακό είναι οι θυελλώδεις βοριαδες. Ειλικρινά πιστεύω στην πρώτη ξαστεριά θα ακουστούν αναφορές για τα πρώτα αποδημητικά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #514999

    Θανάση το μέρος είναι πολλά υποσχόμενο και με αυτά που μου λέει ο πατερας μου θα ρισκάρω 2-3 εξόδους εκει…

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Καλό θα είναι προτιμήσεις τις ημέρες μετά την 28η Οκτωβρίου που θα λείπουν οι “ταλιμπάν”. Εκεί γύρω στις 15 Νοέμβρη και αργότερα, που τα πουλιά θα έχουν στρώσει από τα μπασίματα και θα είναι σε αναζήτηση τροφής.

    Βέβαια ο πατέρας σου θα είναι πιο γνώστης της περιοχής και των συνηθειών των πουλιών.

    Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για Εύβοια; Αν ναι, μόλις πιάσει χιονάκι η Οίτη και η Όρθρυς (Γκούρα), ετοιμάσου για παιχνίδι… χαμηλό και γρήγορο!  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515000

    Ναι στην Εύβοια!!! Παλιά όπως λέει ο πατέρας μου χαρακτηριστικά βρωμούσε ο τόπος από φασσες και φασσοπεριστερα στα περάσματα αλλά κρατούσε και ο τόπος πουλιά αργότερα γιατί υπάρχει φαγητό πολύ. Πλέον όμως τα σημεία που μπορείς να τις καρτερωσεις είναι ελάχιστα γιατί πυκνωσε πολύ το δάσος. Θα δοκιμάσω σίγουρα φετος. Κατά τα άλλα καλό χειμώνα παλικάρια!!! 33 βαθμούς είχε χθες εδώ και τώρα γράφει……..19!!!!!! Φυσάει πολύ και στην οροσειρά βρέχει. Αν ηταν 15-20 μερες αργοτερα θα με ετρωγε για κανα απογευματινό!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,296 έως 41,310 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων