ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,776 έως 41,790 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518506


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518508

    Τάσο αν ξεφυτρωσουν αιολικά πάρκα στις καρβουνιασμενες πλαγιές δεν θελουν δυναμίτη και να πανε στο διαβολο;;;

    Αν και πιστεύω ότι η  ξυλεία ηταν ο στόχος αυτων που μας ξεπατωσαν φέτος. Έχουν τρία άτομα και τα ανακρίνουν οι αρχές. Εδώ για πέμπτη μέρα τα ελικόπτερα κάνουν ρίψεις από νωρίς το πρωί και βρωμάει καμμενο όλος ο τοπος.

    Επισης κατα την διάρκεια της πυρκαγιάς μαθαμε ότι προσπαθούσαν οι πυροσβέστες να κοψουν πεύκα και να κάνουν αντιπυρικες και η δασονομος των Ψαχνών  , με την μεγαλη της σοφια, τους έβαλε χερι και τους σταματησε!!!! Αν ειναι δυνατον!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #518512

    Μητσο άμα ρωτήσεις ιδιώτη δασολόγο, θα σου πει οτι την σχολή τους στην Θεσσαλονίκη την λένε μικρή Μόσχα, γιατί ο πιο δεξιός εκεί μέσα ειναι του ΜΛ ΚΚΕ…..συνηθως δηλαδή φουλ οικολογος με την ακραία έννοια.

    έχουν οι άνθρωποι ένα κατι τις με τα δέντρα, σαν να τα θεωρούν εκθέματα μουσείου ένα πράγμα, και έτσι, ειναι ικανοί για να σώσουν ένα, να χάσουν χίλια. Από εμμονή.

    βλεπουν το βουνό και το δάσος σαν μουσείο, σαν τόπο που πρέπει ο άνθρωπος να ειναι αποκλεισμένος από αυτό, οχι να συλλειτουργει μαζί του. Γι αυτό και  δεν  θέλουν αντιπυρικές ζώνες και γι αυτό βασανίζουν και τον ιδιώτη που έβαλε ο ίδιος στο χωράφι του ένα πεύκο και θέλει να το κόψει.

    εψαχνα κάποτε να βρω έναν κλαδευτη να μου κόψει ένα πεύκο που μου έσπαγε την μάντρα, δικό μου πεύκο, μέσα στην ιδιοκτησία μου, και τρέμανε όλοι το αυτόφωρο.

    ακριβοι στα πίτουρα, φτηνοί στις κότες….

    τώρα, για την ξυλεία που λες, επειδή εχω αγοράσει στο κιατο μια χρόνια καψαλα από την μεγάλη φωτιά στη Ζήρεια, αν είχα σκεφτεί την πιθανότητα αυτή που λες, δεν θα είχα πάρει ποτε. Ούτε και καίγεται καλά η καψαλα στο τζάκι.

    αλλα, αν υπάρχει η ελάχιστη πιθανότητα να καινε το δασος για να πάρουν καψαλα, πρέπει το καμμένο βουνό να ξυλευτει και την ξυλεία όλη να την πάρει η πολιτεία. Να μπορούν μόνο τα κατα τόπους δασαρχεία να πωλούν, και να πωλούν μόνο σε ιδιώτες, μέχρι δυο τόνους.

    και αυτό να γίνει με νόμο, οτι ξυλεία από καψαλα περιέρχεται μόνο στο δημόσιο και την εκποιεί μόνο το δημόσιο και μόνο σε ιδιώτες σε ποσότητες αναμενόμενες για ιδιωτική οικιακή χρήση.

    να πάψουν να έχουν κίνητρο τέτοια @ρχιδι@……

    μ αυτά, ξέχασα να πω, καλη έναρξη, με υγεία και ευτυχία και πρωτίστως με ασφάλεια. Για να μπορούν να υπάρχουν τα προηγούμενα. Αύριο ξεκινάω για πολυ βόρεια, και ο θεος βοηθός. Αλλά, έχει δεν έχει, ο μεζές, τα πειράγματα, η παρέα και όλα τα υπόλοιπα της εξόρμησης, θα ειναι εκεί.

    και του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518516

    Ηλια στην δασολογια του ΑΠΘ ειχα παρακολουθήσει μερικα επιλεγόμενα όταν σπούδαζα πανω και έχω κι ιδέα!!! Εχουν κολλήματα οι τύποι και επίσης μεγάλη κόντρα με την πυροσβεστική από τότε που αφαίρεσαν την δασοπυρόσβεση από το δασαρχείο. Αυτο που εγινε με την δασονομο των Ψαχνών είναι απλα παράνοια. Όταν πέρασε η φωτιά και δεν άφησε τίποτα έμαθα ότι οι πυροσβέστες , 2 παιδιά από χωριά της περιοχής,  τις είπαν βαλτα στον κ…λο σου τωρα τα πευκα!

    Όσο για τα ξύλα δεν πάνε απαραίτητα για καυσόξυλα που όντως δεν καίνε καλα. Υπάρχουν και εταιρείες που αγοράζουν τους κορμούς και φτιάχνουν παλέτες και οικοδομική ξυλεία. Πολλά έχουν ακουστεί στο παρελθόν.

    Καλή τύχη στην εξόρμηση και από ότι ακούω όσο πιο βόρεια τόσο καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518517

    Καλημέρα σε όλους…..

    Έτοιμο το καφεδάκι , ελάτε ….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    leuteris στις #518528

    Καλησπέρα κι απο εμένα, εύχομαι σε όλους σας καλη και πάνω απ’ όλα ασφαλή κυνηγετική χρονιά. Έχω ήδη εξοπλιστεί απο ένα eshop http://www.tsianikas.gr στο οποίο βρήκα ότι χρειαζόμουν. Σε σχέση με τα παραπάνω, δυστυχώς όσο υπάρχουν αρρωστημένα μυαλά τα οποία τα υποκινούν αρρωστημένα συμφέροντα, κάθε χρόνο θα ζούμε τέτοιες καταστροφές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518533

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους….

    Άντε 21 ωρίτσες μείνανε….

    Μήτσο , κάνε μια βόλτα στον Νηρέα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #518534

    Λεβέντες καλησπέρα.

    στην κατόπτευση σήμερα, με προβλέψεις μέτριες ως πολυ μέτριες απ όσο είδαμε. Πέρα ομως από το οτι μπορεί να βάλει αύριο πουλιά, το ηθικό παραμενει ακμαίο – όπως και η διάθεση. Καλη έναρξη στους φόρουμιτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518539

    Καλή έναρξη αύριο σε όλους μας. Γεροί να ξεκινήσουμε και γεροί να τελειώσουμε πάλι φέτος. Εχει δεν έχει πουλιά η τελετουργία της προετοιμασίας είναι η ίδια για εμένα για 21 συναπτά έτη! Με το καλό όλοι αύριο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518600

    https://scontent.fath6-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/69004852_898029763923622_7156380899230089216_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_eui2=AeGzs82qThTfbW16-3e28tDgW3gSH3HWJ44R9NnJGGSn8FzF9tDytYji_g7A0l9vwxgXa4zgxx-Cq1Rs_EL2pV-VQe91lVVXDiM7yfLB2lI2bA&_nc_oc=AQlvwuxue3QyaMlrdcF9LaWhbTUanzIqPj3zec4S3l-O7E0cQLeLNN0QZOq2e9E4QAI&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=2846bddfeaf29018a8a6ff0789a49752&oe=5DD4E021

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518601

    Δεν ξέρω τι λες εσύ Τάσο , εμένα ο Κουλης μου έφερε γουρι. Τα τρία τρυγόνια που έβλεπα μέχρι τις 19/8 στις 20/8 τετραπλασιαστηκαν!!!!!! Η γουρικη αύρα του πρωθυπουργού αλλάζει τα πάντα παγκοσμίως. Εδώ ο Αμαζονιος απο ζούγκλα θα γίνει απέραντος σιταροκαμπος!!! Όλα αυτά επί Κουλη παρακαλω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #518602

    Γεια και χαρά στα παληκαρια.

    την παραμονή της έναρξης στην σιτάρια και τα πέριξ δέντρα παίζανε πάνω από χίλια πουλιά.

    την επόμενη τουφεκίστηκαν πολυ, στο απογευματινό κόψανε και την επόμενη μέρα ταξιδέψανε…..

    προλαβαμε ευτυχώς να κάνουμε τα τουφεκια μας και τις επόμενες δυο μέρες καθίσαμε από συνήθεια και βαρεμάρα.

    καλη σαιζόν σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518608

    Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, κείμενο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518609

    Που τα ξεσηκωνεις ρε θηριο;;; Τα ξημερώματα θα πάω και εγώ για ψαρεματακι. Για τρυγόνια θα κάνω 2 απογευματινά μέσα στην εβδομάδα και πρωί το άλλο Σ/Κ πλεον!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #518628

    Ομορφάντρες τι κάνετε; :bye:

    Μήτσο τι έγινε πήγες για ψαρεματάκι?είχε τίποτα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,776 έως 41,790 (από 43,265 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων