ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,091 έως 42,105 (από 43,262 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521820

    Ακόμα εδώ είναι οι ατιμες! Όχι όσες είχε πριν από 10 μέρες αλλά υπάρχουν ακόμα μερικές αλλά και μέσα στην Αθήνα είναι περίεργο.  Μένω στο χωριό Γιάννη , εχω χρόνο και χώρο  και προσπαθώ αυτά που κάνω (μελίσσια, ζωα) να τα κανω όσο το δυνατον καλύτερα μπορω. Πρώτα για τον εαυτό μου!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521821

    Ακόμα εδώ είναι οι ατιμες! Όχι όσες είχε πριν από 10 μέρες αλλά υπάρχουν ακόμα μερικές αλλά και μέσα στην Αθήνα είναι περίεργο. Μένω στο χωριό Γιάννη , εχω χρόνο και χώρο και προσπαθώ αυτά που κάνω (μελίσσια, ζωα) να τα κανω όσο το δυνατον καλύτερα μπορω. Πρώτα για τον εαυτό μου!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    και πολυ καλα κανεις καλο πασχα προσωπικα και σε ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #521830

    Γεια σε ολους σας!Μ.Τεταρτη βραδακι πηγα με τα ποδια σε γειτονικο μου σουπερμαρκετ,που ανηκει σε μεγαλη πανελληνια αλυσιδα.Ειχε αρκετο κοσμο,οχι ομως πολυ.Παρολα αυτα αρκετες φορες περασα ξυστα η και ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ αλλους πελατες στους στενους διαδρομους του καταστηματος!Και αν προσθεσουμε το τι γινεται στις λαικες αγορες καθως και στις Τραπεζες,δεν μπορω παρα να σκεφτω οτι το προβλημα μας,ως χωρας,θα ηταν η,με προσοχη παντοτε,μεταδοση του Αγιου Φωτος η μηπως τα μεγαφωνα των ιερων ναων τετοιες μερες?Παντως εγω πολυ θα ηθελα να ακουσω μερος των ιερων ακολουθιων της Μ.Εβδομαδας απο το μπαλκονι μου…

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #521840

    τεστ 2

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521845

    καλή Ανάσταση στους θαμώνες του καφενέ,

    και σ όλο τον κόσμο.

    γιατρέ μου, η σκέψη για τα μεγάφωνα είναι

    προφανώς ότι θα κινητοποιούν τον κόσμο, έστω

    και υποσυνείδητα να πάει έξω από τον περίβολο

    της εκκλησίας, ακούγοντας την λειτουργία από

    τα μεγάφωνα. Που είναι όντως πιθανό.

     

    αυτό που βασανίζει όλους μας πιστεύω, είναι πως

    θα πάψει αυτή η κατάσταση. Δηλαδή, ότι ανοσία στον

    γενικό πληθυσμό δεν μπορεί να δημιουργηθεί, το καταλάβαμε

    πια. Είτε στην Ιταλία είσαι, με 20 χιλ νεκρούς, και ας πούμε 10% ανοσία

    γενικού πληθυσμού, είτε στην Ελλάδα με 100 νεκρούς και 0,01 ανοσία

    γενικού πληθυσμού, το ίδιο κάνει. Αφού χρειάζεσαι 70% ανοσία στον

    γενικό πληθυσμό για να θεωρηθεί ως γενικευμένη ανοσία ενός

    πληθυσμού.

    Άρα, καμιά χώρα δεν μπορεί να θυσιάσει τις χιλιάδες που χρειάζονται

    για να κάνει αυτό το “αναγκαστικό γενικό εμβόλιο”.

    Ούτε μπορεί ν αντέξει καμιά κοινωνία χιλιάδες νεκρούς,

    γιατί εκεί μέσα δεν θα ναι μόνο ηλικιωμένοι, που και αυτοί

    πρέπει να ζήσουν και να τους περιθαλψουν και είναι μανάδες

    και πατεράδες μας, αλλά και νέοι, που όσο

    και μικρό να ναι το ποσοστό που καταλήγουν, ως απόλυτος

    αριθμός θα είναι μεγάλος.

    Νομίζω γι αυτό η σκέψη ήταν, όσο το δυνατόν

    λιγότερες νοσηλείες, για ν αντέξει το σύστημα και

    όσο το δυνατόν λιγότεροι θάνατοι, για ν αντέξει

    η κοινωνία.

    Αλλά κάποια στιγμή το ρίσκο θα το πάρουμε…..

    ο θεός βοηθός.

    και του χρόνου καλύτερα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #521846

    Ηλια,πραγματι ο Θεος βοηθος,ειδικα σε αυτες τις πρωτογνωρες συνθηκες που ζουμε…Εμενα με ανησυχει πολυ αυτο που μας λενε απο τωρα για το φθινοπωρο και οτι πρεπει να κανουμε 2 χρονια υπομονη με τον covid19!Kαι πως θα ζουν οι Ελληνες τοσον καιρο?Με το μαγκα Χαρδαλια,τον Τσιοδρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στις τηλεορασεις και το φοβο του αστυφυλακα ετσι και πας να ουρησεις χωρις την απαιτουμενη υπευθυνη δηλωση?Ασε και την Εθνικη μας Οικονομια που θα υποχωρησει σε συνθηκες ΠΡΟπολεμικες πλεον!Σου λεω οτι μετα τη ληξη του κυνηγιου δεν πηγα αμεσως το τζιπακι μου για πλυσιμο απο τη λασπουρια  και την αλμυρα(απο κατω) και πλακωσε η απαγορευση κυκλοφοριας.Το πηγα τελικα,με φοβο,αφου,οπως ξερεις,δεν υπαρχει κωδικος εξοδου για πλυντηριο η συνεργειο αυτοκινητων.Και σκεψου οτι το πλυντηριο απεχει 150-200 μετρα απο το σπιτι μου!Αλλα αν τυχαινα σε καποιον αστυνομικο με κακο χαρακτηρα και καπως χαζο,να τα 150 ευρω προστιμο!Ολα αυτα ειναι κλιμα τρομοκρατιας.Αλλο αυτοι που γυρνανε ασκοπα και απερισκεπτα…Τελοσπαντων,ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους μας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521850

    Χριστός Ανέστη.

    καθε καλο σε σας και τις οικογένειες σας και σε όλο τον κόσμο.

    η Ανάσταση του Χριστού μας ας φέρει την ανάσταση και στις ζωές μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521862

    Γεια σε ολους σας!Μ.Τεταρτη βραδακι πηγα με τα ποδια σε γειτονικο μου σουπερμαρκετ,που ανηκει σε μεγαλη πανελληνια αλυσιδα.Ειχε αρκετο κοσμο,οχι ομως πολυ.Παρολα αυτα αρκετες φορες περασα ξυστα η και ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ αλλους πελατες στους στενους διαδρομους του καταστηματος!Και αν προσθεσουμε το τι γινεται στις λαικες αγορες καθως και στις Τραπεζες,δεν μπορω παρα να σκεφτω οτι το προβλημα μας,ως χωρας,θα ηταν η,με προσοχη παντοτε,μεταδοση του Αγιου Φωτος η μηπως τα μεγαφωνα των ιερων ναων τετοιες μερες?Παντως εγω πολυ θα ηθελα να ακουσω μερος των ιερων ακολουθιων της Μ.Εβδομαδας απο το μπαλκονι μου…[/quote

    ως γιατρός θα έπρεπε να ξέρεις πως χωρίς τροφή (λα’ι’κή, supermarket) ο ανθρωπος δε ζει. χωρις θρησκείες μια χαρά τα κατεφέρνει. τα μεγάφωνα μου φαντάζουν οσαν μιναρεδες και μουφτηδες. θα ταν καλυτερα για φετος να αφησουμε τα θρησκευτιακα δρομενα λιγο στο περιθωριο μπας και τη σκαπουλαρει κανας παππουλης και καμια γιαγια.

    χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #521864

    jhn1,αληθως ανεστη ο Κυριος και χρονια πολλα και σε σενα!Δε χρειαζεται να εισαι γιατρος για να ξερεις οτι χωρις φαγητο δε ζεις.Το προβλημα ειναι ομως οτι κοσμος μαζευεται ΚΑΙ αλλου.Μπροστα στο σπιτι μου υπαρχει παρκο.Καθε βραδυ βλεπεις να γινεται χαμος απο παρεες,με πυκνη διαταξη,νεαρων κυριως αλλα και μεγαλυτερων ανθρωπων.Επειτα ειναι και το θεμα της ανισοτητας σε βαρος ημων των Ελληνων.Εχουμε σχεδον ολοι μας δει λαθρομεταναστες(ουτως η αλλως οι προσφυγες ειναι ελαχιστοι) να κυκλοφορουν σε μπουλουκια,οχι των 10 αλλα των 20 ανθρωπων!!Που ειναι τοτε η ΕΛ.ΑΣ και ο μαγκας Χαρδαλιας?Αρα ο νομος εφαρμοζεται για τους ιθαγενεις μονον…Στις 24 Απριλιου αρχιζει για 1 μηνα το Ραμαζανι τους.Λες να τους αναγκασουν σε βουβαμαρα οπως εμας?Διοτι ο κινδυνος της διασπορας του ιου υπαρχει και αν αυτοι οι ανθρωποι νοσησουν και διασπειρουν κατοπιν τον ιο!Να εισαι καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521865

    πρέπει να σεβόμαστε τις πραξεις νομοθετικου περιεχομένου. στο χέρι σου είναι να ενημερώνεις τις αρμοδιες αρχές για κάθε παράβαση που αντιλαμβάνεσαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    panos citori στις #521877

    Ολο αλλαγες γηνοντε στο φορουμ. Και μου τι δηνουν οι αλλαγες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521878

    Καλησπερα και απο μενα χρονια πολλα και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ προς ολους.Εχτες στο χωριο που πηγα ειδα πολλα τρυγωνια πανω απο 10 συκοφαους και μελισουργους,ελπιζω να τα δουμε και τον Αυγουστο αν ολα πανε καλα με τον κορονοιο μην ερθει και δευτερο κυμα το φθινοπορο οπως λενε και μας κοψουνε και το κυνηγι.Να εισται ολοι καλα και υγεια προς ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521881

    Χρόνια πολλά στους Γιωργηδες που γιορτάζουν σημερα! Τρυγόνια και συκοφαγια εδώ είχε την Μεγάλη Πέμπτη. Μιλαμε για πολλά πουλιά που τα σταμάτησε η κακοκαιρία εξπρές της προηγούμενης μερας. Για κάτι τέτοιο παρακαλάω το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτέμβρη αλλά ποτέ δεν κάθεται το ατιμο!!!!

    Όσο για το κυνήγι και τον covid 19 η πρώτη απόπειρα για απαγόρευση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έγινε μετά από πρόταση των Οικολόγων και των αριστερών. Ανάμεσα τους Σύριζα και Μερα25 του Μπαρούφα φυσικά , πως ήταν δυνατόν να λείπουν από κάτι τέτοιο άλλωστε!!!  Επιχείρημα τους το γεγονός οτι ίσως ο ιός προήλθε από την βρώση άγριων ζώων και επομένως η θήρα πρέπει να απαγορευτει.   Είναι κοινώς γνωστό ότι οι Ευρωπαίοι κυνηγοί χτυπάμε και τρώμε νυχτερίδες , σαύρες και φίδια και μυρμηγκοφαγους αιώνες τωρα.   Όπως ήταν αναμενόμενο τον ήπιαν παλι με καταψήφιση των προτάσεων τους με διαφορά καμία 350αρια ψήφων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521882

    Χρόνια πολλά στους Γιώργηδες και τις γεωργίες…..

    Μητσο, μη μου κατηγορείς το αστέρι και με στεναχωρείς που σ έχω συμπαθήσει κιόλας, χωρίς να σε ξέρω…..

    ρε, αυτός ο απιθανος, παραλίγο να μας έκανε Βολιβία με τα πειράματα του, και σου κάνει εντύπωση ο χειρισμός του στην ευρωβουλή ;;;;

    Jhn1, δεν μου πέφτει λόγος, αλλά ορισμένες διατυπώσεις σου είναι κατά την γνώμη μου υπέρμετρα απόλυτες στην έκφραση, και νομίζω κάπως έντονες σε επίπεδο ευγένειας για χομπιστικο φόρουμ. Αναφέρομαι στην κορονοσυζητηση παραπάνω, με την έννοια ότι δεν νομίζω πως χρειάζεται κανένας υγειονομικός υπενθύμιση για τους τρόπους μεταδόσεως μολύνσεως και με την έννοια, και πάλι κατά την γνώμη μου, ότι χωρίς θρησκείες, κανένας ΔΕΝ τα καταφέρνει. Δεν υπάρχει άθρησκος πληθυσμός πουθενά στον πλανήτη – από τον θεό Ήλιο μέχρι Χριστό, Αλλαχ, Βούδα, Χαρε Κρισνα και ο τι μπορείς να φανταστείς, αναλόγως του βαθμού ανάπτυξης κάθε κοινωνίας. Δεν μιλάω για άτομα, μην παρεξηγηθώ, μιλάω για ανθρώπινες κοινότητες.
    οποτε, το αν κάποιος από εμάς έχει περισσότερο η λιγότερο την ανάγκη ν ακούσει την λειτουργία και από το μεγάφωνο της εκκλησίας, και να σκεφτεί κάπως ευκολότερα τον εαυτό του μέσα στον ναό, δεν νομίζω ότι είναι επιλήψιμο υπό τις συνθήκες αυτές – όταν μπορεί ο πιστός, όμως, να είναι μέσα, συμφωνώ ότι το μεγάφωνο περισσεύει, γιατί βάζει και αυτόν που ΔΕΝ θέλει ν ακούσει την λειτουργία, να την ακούσει με το ζόρι……

    με τον γιατρό συμφωνώ στο ότι δεν επιβλέφθηκε εξίσου η μη λειτουργία ισλαμικών λατρευτικών χωρων, αυτοσχέδια τζαμια και τα ρέστα.

    τελος, αφιερωμένη στους απανταχού οικολόγους, η φωτό που πήρα χθες στο κέντρο του Πειραιά…..

    γλαρος – περιστέρι, σημειώσατε ένα……

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #521889

    Ηλια,σε ευχαριστω ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ για τη συμπαρασταση!Οσο για τους λαθραιους,τρεφουμε φιδια στον κορφο μας,αλλα οι διαφοροι αφελεις φιλανθρωποι θα το αντιληφθουν οταν πλεον θα ειναι πολυ αργα…Προ 10 περιπου ετων πηγαινα στο γυμναστηριο της ΧΑΝΘ για κατι σχετικα ειδικο.Εκει γνωρισα ενα μηχανικο του Πολυτεχνειου,ο οποιος  ειχε εργαστει μερικα χρονια στο βασιλειο της Σαουδικης Αραβιας.Οι μισθοι ηταν οντως ΠΟΛΥ υψηλοτεροι απο της Ελλαδος.Μου διηγηθηκε οτι εκει εχουν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ αστυνομια!!Ενας ιερωμενος τους με συνοδεια δυο αστυνομικων κανει περιπολο οταν εχουν τις ωρες της προσευχης τους και ΑΛΙ σε οποιον δει να μη γονατιζει για προσευχη!Ακομη τα παντρεμενα ζευγαρια μπορουν να πανε σε ενα π.χ. ζαχαροπλαστειο,αλλα η συζυγος πρεπει να εχει ΕΝΤΕΛΩΣ καλυμμενο το προσωπο της!!Κατι τετοιων ιδεων ειναι οι ψευτο μεταταναστες που μας φερνουν εδω και αυτο προκυπτει απο την παραβατικοτητα και το θρασος τους απεναντι στη χωρα που τους φιλοξενει.Να δουμε που θα καταληξει αυτη η κατασταση,κυριως τωρα με τον κορωνοιο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,091 έως 42,105 (από 43,262 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων