ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,241 έως 42,255 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #523193

    Γεια σε ολους σας!17/9/20 σκοτωσα την πρωτη μου αγριοπαπια για φετος:ηταν μια αρσενικη κοκκινοκεφαλη βαρους πολυ λιγο πανω απο 1kg.Ευχομαι καλη αρχη για φετος και στους βαλτοκυνηγους!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523197

    Mπράβο γιατρέ , και στα ταιρια της , επί 100

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523206

    Καλή αρχή γιατρέ. Μακάρι η κάθε εξόρμηση σου να έχει επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #523209

    Τασο και Μητσο,σας ευχαριστω για τις ευχες σας!Παντως,για να πω την πασα αληθεια,οι επιδοσεις μου σε θηραματα(κυριως υδροβια) ειναι σχετικα φτωχες.Πηγαινω συνηθως μονος και δεν καθομαι ατελειωτες ωρες(οπως πολλοι συναδελφοι που μενουν στο καρτερι και ωρες της νυχτας,κινδυνευοντας ΚΑΙ απο το θηροφυλακα ΚΑΙ απο καμμια αδεσποτη στο σκοταδι).Θεωρω επιτυχια μου ακομη και τη θηρευση μιας μονο παπιας,αρκει να μπορεσω να την παρω απο τα νερα χωρις να κινδυνευσω…Αφου το ετησιο ρεκορ μου σε αγριοπαπιες ηταν 30 παπιες πριν χρονια.Η δευτερη ετησια επιδοση μου ηταν 26 παπια…Δεν πειραζει ομως,παω για το κεφι μου και οχι για βιοπορισμο ουτε για στειρο ανταγωνισμο σε νουμερα με αλλους κυνηγους.Να ειστε ολοι καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523211

    Καλημέρα από την φθινοπωρινή Εύβοια. Δεν μας έκανε πολύ βροχή αυτή τη φορά αλλά φυσάει λυσσασμένα. Γιατρέ έτσι πρέπει να πάμε ολοι. Ούτε για τον καταψύκτη ούτε για να μπούμε στο μάτι άλλων.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523212

    Καλημέρα σε ολους..

    Θα γράψω τα της σημερινής μέρας στο καφενείο …

    5.15 χτυπάει το ξυπνητήρι , βγαινω εξω να δω τον καιρό όλα καλά , άντε ντυσου να φευγουμε λέω…

    Μπαίνοντας στο αμάξι , χωρίς πλάκα άκουσα μέσα στην νύχτα 3-4 τσιν Τσιν…

    Φτάνοντας στα ΚΤΕΛ της Χαλκίδας και μέχρι την Ριτσώνα δεν έβλεπα απο την βροχή….αφού ξεκίνησα λέω ας πάω μέχρι Θήβα να δουμε…

    Πράγματι απο Ριτσώνα έως Αλίαρτο παντελώς στεγνός ο δρόμος και ξαστεριά….μέσα στην τρελλή χαρά εγώ….

    Φτάνοντας Αλίαρτο και στρίβοντας δεξια στο εκκλησάκι , περιπολικό με αναμμένα φώτα και φάρους με σταματάει….Κύριε δεν περνάτε απαγορεύεται λόγω κακοκαιρίας….έχουμε περιπολικά να μην επιτρέπεται η είσοδος στην Κωπαιδα…ααχαχαχαχαχα. Που να ηξερες καλό μου οτι απευθύνεται στον ιδρυτή και ιδιοκτήτη της.  χαχαχαχαχα

    Γύρισε πίσω και μπήκα απο άλλο δρόμο…

    Ελα όμως που αρχισε να μαζεύει σύννεφα και κατα τις 7.30 άνοιξαν οι ουρανοί κυριολεκτικά….

    Και εκεί συνέβη το κορυφαίο…..

    Χτυπάει το τηλέφωνο , η γυναικα μου ήτανε για να μου πει οτι 2 τσίχλες ήτανε στον κήπο στην δάφνη και τρωγανε τα μπιλακια της….

    Μιλάω σοβαρά ….

    Αν δεν έχετε οι τσιχλοκυνηγοι κάτι άλλο , πηγαίνετε στα καρτερια σας αύριο …..ποιος ξέρει

    Οσον αφορα τα ορτύκια , κυνήγησε μονο μισή ωρα γιατί έριχνε καρέκλες….

    Αυτά για σήμερα , καλη συνέχεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523213

    Αυτό τωρα είναι καλό η κακο???? Είναι πολύ νωρίς για να φαίνονται πουλια εδώ κατω. Είδε ο …θείος του Μάνου , ο Μάκης είδε,  ο Τάσος άκουσε και η γυναίκα του ειδε άρα έχουν έρθει τσιχλες. Άντε να δούμε που θα μας βγαλει φετος μετα απο 2 ισχνές χρονιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523218

    Γεια και χαρά στα ομορφόπαιδα.

    Τασο, και δω, κορινθια μεριά, σήκωσα δυο μέσα σ ένα αμπέλι. Αλλά δεν θα πήγαινα και στο καρτέρι το πρωί. Κάθε χρόνια βλέπω και μερικές πρώιμες.

    κατα τα λοιπά έκανα εγκαίνια στο μπερετακι. Πήγα μια επίσκεψη σε κάτι περιστέρια που ξέρω, και πεταγανε σφεντόνα με τα 7 μποφόρ που είχα.

    αλλα μετά από ώρα στρώσανε ένα μικρό κοπαδακι σε κάτι ψηλές αγριάδες.
    πηγα και τα σήκωσα στα 30 μέτρα από χάμω σαν ορτύκια, και ναι, τρία στα τρία  σε ένα σήκωμα, στις πρώτες τρεις τουφεκιές που έκανα με ένα τουφέκι που είχα επωμισει μόνο στο μαγαζί.
    με εννιάρια και τρία άστρα αυτά. Γιατί σαν μ@λ@κ@σ είχα ξεχάσει τα τςοκ και αλλα νούμερα.

    στο απογευματινό αλλά τρία. Όλα μεγάλα και φαγωμένα.
    εννοειται στο τέλος γυρνώντας στο αμάξι  έκανα και μια Τουφεκιά στο γνωστό γάμο, πανεύκολη, στα δέκα μέτρα……

    αντε βγάλε άκρη τώρα……

    αντε καλο και στεγνό ξημέρωμα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523281

    γεια και χαρά.
    Αυτό το σκ είπα να πάρω και τον πιτσιρικά να πάρει και εκείνος το βάπτισμα του πυρός. Εννοείται μεσημεράκι στο ισαδι στα ίδια περιστέρια, για να μη ταλαιπωρηθεί, σκάρτα έξι χρονων.

    πραγματι, τα περιστεράκια πιο μπασμένα από φασσες, το είχαν πάρει γραμμή το έργο, και μπαίνανε πολύ διστακτικά, με κύκλους πάνω από το χωράφι.
    απαξ μαλακας, πάντα μαλακας, όλα μες το σακίδιο όπως τα χα αφήσει, δηλαδή, ψιλά σκάγια και ανοιχτό τσοκ.

    να γαμοσταυριζεις μπροστά στο παιδί πάει; Δεν πάει.

    το κατάπια και υπομονεψα στο καρτέρι, το ίδιο και ο μικρός, και τελικά τουφέκισα ένα κοντινό που έπεσε φτερουγια. Έμαθα και τα εξής: πρώτον, ότι ο πιτσιρικάς δεν είναι κρότοφοβος (τον είχα ξεκινήσει με το κρακ του αεροβόλου και μετά το φλόμπερ) και δεύτερον, ότι είναι καλός απορταδορος.

    μετα τον πηγα να του δείξω μια γουρουνολουτσα και τα πατήματα, και φύγαμε χαρωπά.

    μονο πρόβλημα, θέλει το όπλο τώρα…..όταν λέμε τώρα, εννοούμε τώρα, να τουφεκίσει!!!!

    με πήρε και μια μαμά από το σχολείο σήμερα, να μου πει ότι έχει καλέσει όλα τ αγόρια στο νήπιο να κυνηγήσουν αγριογούρουνα……

    παει, θα με φάνε ζωντανό οι οικολόγοι……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523286

    με πήρε και μια μαμά από το σχολείο σήμερα, να μου πει ότι έχει καλέσει όλα τ αγόρια στο νήπιο να κυνηγήσουν αγριογούρουνα……

    χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχχαχαχχαχαχχαχαχαχαχχα……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523290

    Και καλά κάνει ο πιτσιρίκος Ηλία!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523333

    γεια και χαρά.

    με πήρε ο φιλαράκος να πάμε για πέρδικα.

    και επειδή ξέρει ότι την ψιλοβαριέμαι αυτή

    την ανάβαση, πήγε να με ψήσει ότι θα πάρει

    κοντά το σκυλί που ξέρει και τον λαγό, να

    τουφεκίσω εγώ, γιατί έχει πολύ λαγό ο τόπος…..

     

    βλέποντας τον καιρό που θα χει, λέω να κάνω τα του

    Μήτσου…..

    άμα έχει μπουνάτσα, ψαροτούφεκο

    το Σάββατο – έχει κάτι προηγούμενα

    με μπάφες που πρέπει να τις συστήσω

    στην ψησταριά μου…..

    αν όχι, τα γνωστά περιστεράκια.

    α, αυτή το φορά το θυμήθηκα!!!!

    τα τσόκ και τα εξάρια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523360

    Συνεχίζω από το προηγούμενο μήνυμα, δυο μέρες μετά: τα θυμήθηκα και γώ, εξορια και τρία άστρα, αλλά θυμήθηκαν το μάθημα τους και τα πουλάκια……

    ακρα του τάφου σιωπή……

    βρηκα όμως στο καρτέρι μου εξαρια αυτής της εβδομάδας που πέρασε, που δεν ήταν εκεί το προηγούμενο σκ, άρα, τα κάψανε και μεσοβδόμαδα στο τουφεκίδι……

    πάμε γι αλλου – πάμε γι αλλου που λέει και το τραγούδι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #523628

    Καλημέρα σας παιδιά. Χρόνια Πολλά κι ευτυχισμένα με υγεία, στους εορτάζοντες σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,241 έως 42,255 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων