Baikal mp 153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375353

    αυτος θελει κανονι για να καταλαβει ανακρουση…….

    Φανταστείτε τον τύπο να είναι για κυνήγι στο βουνό και να τον κυνηγάει αρκοούδα… μόνο φανταστείτε τον να τρέχει…

    Επιστημονική Φαντασία πάντα γιατί στην πραγματικότητα θα την κατεβάζει αμάσητη την αρκούδα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #375356

    Φανταστείτε τον τύπο να είναι για κυνήγι στο βουνό και να τον κυνηγάει αρκοούδα… μόνο φανταστείτε τον να τρέχει…

    Επιστημονική Φαντασία πάντα γιατί στην πραγματικότητα θα την κατεβάζει αμάσητη την αρκούδα…

    :lol: :D :D το χεσαμε το τοπικ…… :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #375374

    αυτος θελει κανονι για να καταλαβει ανακρουση…….

    κι όμως, οι "γεματούληδες" αισθάνονται περισσότερο την ανάκρουση από ό,τι οι αδύνατοι, γιατί παλλινδρομούν λιγότερο προς τα πίσω. Εμένα πχ (180, 68 κιλά) το δίκαννό μου με τραντάζει για τα καλά, οπότε την ανάκρουση την απορροφά ολόκληρο το σώμα μου, σιγά-σιγά. Ο γεματούλης είναι πιο σταθερός και την τρώει απότομα στον ώμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375389

    :lol: ;) B) το χεσαμε το τοπικ…… :D

    Πάντως φίλε επειδή ξεφύγαμε πριν οποιαδήποτε απόφαση σου θα σου πρότεινα και άλλα όπλα… αν θέλεις γρήγορες τουφεκίες όπως σε ένα περπατητό κυνήγι δεν είμαι σίγουρος ότι το όπλο θα σε ικανοποιήσει… αν πάλι το δίκαννο σε έχει βολέψει αγόρασε απλώς το ίδιο με διαφορετικές ή εναλλασόμενες συσφίξεις…

    Δεν μας είπες όμως στο περπατητό τι κυνηγάς…

    Γιατί αλλίως είναι να κυνηγάς στον κάμπο τσίχλες και αλλίως πέρδικα σε αλπικές ζώνες… στην πρώτη περίπτωση μια βαριά καραμπίνα δεν είναι τόσο πρόβλημα… στην δεύτερη όμως άστα, ακόμα και 50 γραμμάρια όταν πιάνεις την ανηφόρα σου φαίνεται σαν να κουβαλάς τον τύπο στο βίντεο στην πλάτη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #134891

    φιλε το οπλο το εχω εγω με θαλαμη 3,5 καννη 66 πλαστικα μερη. το οπλο μου εκανε πολλες εμπλοκες ομως τελικα εφταιγε η ρυθμιση στο πιστονι αεριων
    τελικα σταματησαν οι εμπλοκες αλλα επειδη μου χαλασε ολοι την διαθεση περσι ολη αυτη η ιστορια μεχρι να βρω ακρη , αγορασα μια benelli comfort και
    βρηκα την υγεια μου, παντως ειναι πολυ βαρυ οπλο και κουραζει γρηγορα τον κυνηγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375403

    ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΦΑΣΣΑΣ-ΤΣΙΧΛΑΣ Κ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΤΣΟΚ 1-3 ΑΣΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΟ ΔΙΚΑΝΝΟ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ..

    συμφωνώ κι εγώ….. μήπως να κρατήσεις το ίδιο όπλο και ένα κομμάτι από τα έξτρα χρήματα που θα έδινες να τα επένδυες στο εαυτό σου με μια επίσκεψη σε έναν δάσκαλο σκοποβολής;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #134899

    Θα έλεγα επίσης να δοκιμάσεις να "παίξεις" και με φυσίγγια διασποράς και με μάλλινη τάπα με τα τσοκ που έχεις. Για το περπατητό μιλάω. Πίστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει σαν λύση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #134904

    Λοπον το περπατητο που κανω ειναι για κοτσυφια και τσιχλες. Βασικα το φουλ τσοκ ειναι που με χαλαει τρελα, με το *** μια χαρα μου ανοιγουνε τα σκαγια. Ειχα δοκιμασει φυσιγγια διασπορας (lampro 34 9αρια) και με το * στα 20 μετρα μου ανοιξαν μονο 30 εκατοστα! Ειναι ποιο πολυ γουρουτφουφεκο πιστευω. Για να βαλω τσοκ μου ζητησανε 80 ευρο το σπειρωμα στην καθε καννη + 60 ευρο το καθε τσοκ. Στον Παπατσαρούχα δεν ρωτησα επιδει ακουσα οτι μονο ο Κουρκουλος ειναι καταληλος για αυτην την δουλεια. Οντως εχει ρυθμιση για της για τα γραμμαρια των φυσιγγιων. Εχει 2 επιλογες: Φυσιγγια μεχρι 34 γρ. και φυσιγια απο 36 και πανω. Νομιζω βγαζεις την παπια και υπαρχει η ρυθμιση καπου εκει. Παντως κλεινω προς το να παρω την Baikal 153 παρα να κρατησω το δικανο. Το σχολιο στο youtube που λεει: Some diet will help εγω το ειχα γραψει!! χαχαχαχαχαχαχα ειναι οντως ακρουδιαρης και αμιλητος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375409

    Λοπον το περπατητο που κανω ειναι για κοτσυφια και τσιχλες. Βασικα το φουλ τσοκ ειναι που με χαλαει τρελα, με το *** μια χαρα μου ανοιγουνε τα σκαγια. Ειχα δοκιμασει φυσιγγια διασπορας (lampro 34 9αρια) και με το * στα 20 μετρα μου ανοιξαν μονο 30 εκατοστα! Ειναι ποιο πολυ γουρουτφουφεκο πιστευω. Για να βαλω τσοκ μου ζητησανε 80 ευρο το σπειρωμα στην καθε καννη + 60 ευρο το καθε τσοκ. Στον Παπατσαρούχα δεν ρωτησα επιδει ακουσα οτι μονο ο Κουρκουλος ειναι καταληλος για αυτην την δουλεια. Οντως εχει ρυθμιση για της για τα γραμμαρια των φυσιγγιων. Εχει 2 επιλογες: Φυσιγγια μεχρι 34 γρ. και φυσιγια απο 36 και πανω. Νομιζω βγαζεις την παπια και υπαρχει η ρυθμιση καπου εκει. Παντως κλεινω προς το να παρω την Baikal 153 παρα να κρατησω το δικανο. Το σχολιο στο youtube που λεει: Some diet will help εγω το ειχα γραψει!! χαχαχαχαχαχαχα ειναι οντως ακρουδιαρης και αμιλητος!

    Τι λέτε ρε παιδία θα πάει περπατητό για τσίχλα με 1 και 3 εδώ με μούφα κυνηγάμε και το γυρίσαμε στα speader τσόκ… εγώ στην μπεκάτσα έχω τσοκ διασποράς με μάλλινη τάπα και στο πολύ πυκνό διασποράς με τσόκ διασποράς…

    Πάντως νομίζω πως ο παπατσαρούχας ενδύκνειται απόλυτα για να σου φτιάξει ένα baikal είναι ο πλέον αρμόδιος… δεν θα σου πάρει πολλά.

    Πάντως όσο καλή και να είναι η baikal για τσιχλοκυνήγι δεν ενδείκνυται, αυτό είναι ένα όπλο να βάλεις και να ρίχνεις δυναμίτη… υδρόβια, χήνες αγριογούνουρα, τα τέρατα της Α400 κτλ…

    Δώσε λίγα παραπάνω και πάρε την vitoria ή φτιάξε το δικαννάκι που έχεις…

    Δηλαδή θα πάρεις ένα όπλο super magnum και θα ρίχνεις 30 γρ και 32γρ…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #375411

    Τι λέτε ρε παιδία θα πάει περπατητό για τσίχλα με 1 και 3 εδώ με μούφα κυνηγάμε και το γυρίσαμε στα speader τσόκ… εγώ στην μπεκάτσα έχω τσοκ διασποράς με μάλλινη τάπα και στο πολύ πυκνό διασποράς με τσόκ διασποράς…

    Πάντως νομίζω πως ο παπατσαρούχας ενδύκνειται απόλυτα για να σου φτιάξει ένα baikal είναι ο πλέον αρμόδιος… δεν θα σου πάρει πολλά.

    Πάντως όσο καλή και να είναι η baikal για τσιχλοκυνήγι δεν ενδείκνυται, αυτό είναι ένα όπλο να βάλεις και να ρίχνεις δυναμίτη… υδρόβια, χήνες αγριογούνουρα, τα τέρατα της Α400 κτλ…

    Δώσε λίγα παραπάνω και πάρε την vitoria ή φτιάξε το δικαννάκι που έχεις…

    Δηλαδή θα πάρεις ένα όπλο super magnum και θα ρίχνεις 30 γρ και 32γρ…?

    Η Baikal mp 153 βγαινει σε 2 εκδοσεις, magnum και super magnum. Εγω την Magnum θα παρω. Το οπλο το εχω κρατησει στα χερια, το εχω επομισει και μου αρεσε πολυ. Το θεμα ειναι οτι με 200 ευρο παιρνω καινουριο οπλο ενω για να φτιαξω το δικανακι θελω τουλαχιστον 300. Το μαγαζι που μου κραταει το δικανο, δυστυχως εχει μονο μια καραμπινα της beneli δεν θυμαμαι ποια ακριβως και την εχει 1000 μεταχειρισμενη! Τωρα θα μου πειτε οτι πληρωνεις παιρνεις…. Εγω παντως κολησα με το Baikal mp 153. Παντως ενω ειναι σκυλι οπλο δεν ακουω και τα καλυτερα λογια. Τωρα θα δω θα κοιταξω κατι και σε μεταχειρισμενο αν φεριε τπτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375415

    Η Baikal mp 153 βγαινει σε 2 εκδοσεις, magnum και super magnum. Εγω την Magnum θα παρω. Το οπλο το εχω κρατησει στα χερια, το εχω επομισει και μου αρεσε πολυ. Το θεμα ειναι οτι με 200 ευρο παιρνω καινουριο οπλο ενω για να φτιαξω το δικανακι θελω τουλαχιστον 300. Το μαγαζι που μου κραταει το δικανο, δυστυχως εχει μονο μια καραμπινα της beneli δεν θυμαμαι ποια ακριβως και την εχει 1000 μεταχειρισμενη! Τωρα θα μου πειτε οτι πληρωνεις παιρνεις…. Εγω παντως κολησα με το Baikal mp 153. Παντως ενω ειναι σκυλι οπλο δεν ακουω και τα καλυτερα λογια. Τωρα θα δω θα κοιταξω κατι και σε μεταχειρισμενο αν φεριε τπτ.

    Πήγαινε και σε κανά άλλο μαγαζί τότε… σαν όπλο καλή είναι η βαικαλ αλλά σαν χρηστικότητα σε περπατητό κυνήγι τσίχλας δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος… πιάσε και άλλα όπλα στα χέρια σου και πιο ελαφριά… Αν μπορείς να κατέβεις αθήνα τότε πήγαινε από Καλκαντζάκο να δεις πολλά όπλα και τότε ίσως αλλάξεις γνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #134906

    Θα το κοιταξω φιλε Zed ισως κατεβω και αθηνα οπως λες. Ξεχασα να πω οτι εκανα παλι τα χαρτια στην αστυνομια για αδεια πωλησης και αδεια αγορας και θα καθυστερησουνε παλι καμια 20 μερες. Οποτε περιμενουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375416

    Θα το κοιταξω φιλε Zed ισως κατεβω και αθηνα οπως λες. Ξεχασα να πω οτι εκανα παλι τα χαρτια στην αστυνομια για αδεια πωλησης και αδεια αγορας και θα καθυστερησουνε παλι καμια 20 μερες. Οποτε περιμενουμε…

    Κοίταξε έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς… και όταν μιλάμε για μαι αγορά στο μέγεθος ενός κυνηγετικού όπλου το οποίο δύναται να σε συντροφευεί μια ζωή χρειάζεταιπολύ σκέψη πριν από οποιαδήποτε απόφαση. Να σου αναφέρ ωπως το όπλο που σε ενδιαφέρει είναι στους μελλοντικούς μου στόχους, αλλά για τελείως διαφορετικές συνθήκες και θηράματα…

    Εσύ αφού θα έχεις ένα όπλο για όλες τις δουλείες (γιατί σήμερα θα κυνηγάς τσίχλες, αύριο μπορεί όχι) χρειάζεσαι ένα εύχρηστο, αξιόπιστο και λειτουργίκο όπλο… το οποίο δεν θα πρέπει να είναι εξειδικευμένο. κατά την γνώμη μου η βαικαλ είναι εξειδικευμένο όπλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #375486

    ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΦΑΣΣΑΣ-ΤΣΙΧΛΑΣ Κ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΤΣΟΚ 1-3 ΑΣΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΟ ΔΙΚΑΝΝΟ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ..

    Σωστος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #134945

    Εγω θα κραταγα το παραδοσιακο δικκανο μπαικαλ(εχω ενα) και θα επαιζα με τα φυσιγγια.Δηλαδη ενα με διασπορεα και ενα μαλλινοταπα.Με το δικκανο (το μπαικαλ) κανω φανταστικες τουφεκιες ακομη και αρκετα πανω απο 40 μετρα,το θεωρω μανα για καρτερι.Τωρα για περπατητο αν εχεις δει και πιασει την καραμπινα (μπαικαλ) και δεν σε προβληματιζει και εχεις την καψα τοτε παρτην, θα την εχεις μια ζωη.Μην σε προβληματιζει η φθηνη τιμη της,οπως ολα τα ρωσικα φθηνα και ακριβα κοστιζουν αρκετες φορες πιο πανω απο οτι πουλιουνται στην αγορα !!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων