Baikal mp 153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #335556

    Ησουνα πολυ κατατοπιστικός φ.ιλε Παναγι.ωτη.Εγω χρησιμοποιώ bereta 34 gr ολα τα νούμερα και τα εχω βρει πολυ καλα.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #347729

    Παιδια sos. Καθως καθαριζα το οπλο εχασα αυτο το πυρακι μαζι με το ελατηριακι απο τον χειροφυλακτηρα. Εννοω αυτο το πυρακι που οταν βιδωνεις το καπακι στο πανω απο τον χειροφυλακτηρα στο σφυξιμο ακογετε το ”κλακ κλακ κλακ” Λετε να υπαρχει οποιαδηποτε μορφη προβληματος? Εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι για να μη ξεβιδωνετε ευκολα το καπακι κατα τις βολες.  Παραθετω μια φωτο για να δειτε ποιο λεω. Παρακαλω αν ξερεις καποιος ας βοηθησει. Ευχαριστω!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #347894

    Παιδια sos. Καθως καθαριζα το οπλο εχασα αυτο το πυρακι μαζι με το ελατηριακι απο τον χειροφυλακτηρα. Εννοω αυτο το πυρακι που οταν βιδωνεις το καπακι στο πανω απο τον χειροφυλακτηρα στο σφυξιμο ακογετε το »κλακ κλακ κλακ» Λετε να υπαρχει οποιαδηποτε μορφη προβληματος? Εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι για να μη ξεβιδωνετε ευκολα το καπακι κατα τις βολες. Παραθετω μια φωτο για να δειτε ποιο λεω. Παρακαλω αν ξερεις καποιος ας βοηθησει. Ευχαριστω!

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 42 λεπτά πριν από τον alekasas.

    Attachments:


    baikal.png

    Αλεξανδρε θα σου στειλω ενα σετ ,δεν ειναι κατι σοβαρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    giorgos_1 στις #389838

    Γειά σας , όταν αγόρασα το όπλο η ρύθμιση των αερίων ηταν για ελαφριά φυσίγγια , αν ρίξω βαριά φυσίγγια χωρίς να αλλάξω ρύθμιση θα εχω πρόβλημα ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #389869

    Γειά σας , όταν αγόρασα το όπλο η ρύθμιση των αερίων ηταν για ελαφριά φυσίγγια , αν ρίξω βαριά φυσίγγια χωρίς να αλλάξω ρύθμιση θα εχω πρόβλημα ;

    Αρκεί να εχεις στρώσει πρώτα το όπλο ρίχνωντας 100 φυσίγγια εως 34 γρ.Μετα τα πρώτα 100 ρίχνεις οτι θέλεις και δεν θα εχεις καμια εμπλοκή.Φυσικά πρέπει να το καθαρίσεις καλά αφαιρώντας τα εργοστασιακά γράσσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #389874

    Παιδιά θα ηθελα να μου λύσετε μια απορία.Ολοι συμβουλεύουν οτι το πλέον δημοφιλή τσόκ ειναι με τα ***.Εγώ γίατί οταν βάζω στο οπλο το *(full) οι επιτυχίες σκόπευσης ειναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και οταν βάζω τα *** παίρνω τα 3α μου?Μήπως τα τσόκ της baikal mp153 δεν ειναι σωστά υπολογισμένα ?Xωρίς υπερβολές σπάνια μου εχει ξεφύγει πουλι σε λογικες αποστάσεις με το full τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    giorgos_1 στις #389950

    giorgos_1 wrote:
    Γειά σας , όταν αγόρασα το όπλο η ρύθμιση των αερίων ηταν για ελαφριά φυσίγγια , αν ρίξω βαριά φυσίγγια χωρίς να αλλάξω ρύθμιση θα εχω πρόβλημα ;

    Αρκεί να εχεις στρώσει πρώτα το όπλο ρίχνωντας 100 φυσίγγια εως 34 γρ.Μετα τα πρώτα 100 ρίχνεις οτι θέλεις και δεν θα εχεις καμια εμπλοκή.Φυσικά πρέπει να το καθαρίσεις καλά αφαιρώντας τα εργοστασιακά γράσσα.

    ετσι εχω κανει κι εγω εχω ριξει περιπου 300 φυσιγγια εως 34γρ ομως τωρα ριχνω τα b&p 50γρ  (γαματα) και δεν αλλαξα τη ρυθμιση , αυτος ηταν ο λογος που εγηνε η ερωτηση. Ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    giorgos_1 στις #389952

    Παιδιά θα ηθελα να μου λύσετε μια απορία.Ολοι συμβουλεύουν οτι το πλέον δημοφιλή τσόκ ειναι με τα ***.Εγώ γίατί οταν βάζω στο οπλο το *(full) οι επιτυχίες σκόπευσης ειναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και οταν βάζω τα *** παίρνω τα 3α μου?Μήπως τα τσόκ της baikal mp153 δεν ειναι σωστά υπολογισμένα ?Xωρίς υπερβολές σπάνια μου εχει ξεφύγει πουλι σε λογικες αποστάσεις με το full τσοκ.

    φιλε μου ακριβως το ιδιο θεμα εχω κι εγω με τα τσοκ….  στα περισοτερα κυνηγια μου ακομη και στο ορτυκι το full εβαζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #390234

    BAIKALAS wrote:
    Παιδιά θα ηθελα να μου λύσετε μια απορία.Ολοι συμβουλεύουν οτι το πλέον δημοφιλή τσόκ ειναι με τα ***.Εγώ γίατί οταν βάζω στο οπλο το *(full) οι επιτυχίες σκόπευσης ειναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και οταν βάζω τα *** παίρνω τα 3α μου?Μήπως τα τσόκ της baikal mp153 δεν ειναι σωστά υπολογισμένα ?Xωρίς υπερβολές σπάνια μου εχει ξεφύγει πουλι σε λογικες αποστάσεις με το full τσοκ.

    φιλε μου ακριβως το ιδιο θεμα εχω κι εγω με τα τσοκ…. στα περισοτερα κυνηγια μου ακομη και στο ορτυκι το full εβαζα.Εχω την εντύπωση φίλε giorgo οτι εαν θέλουμε αλλαγή τσοκ πάμε για after market.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    giorgos_1 στις #390331

    giorgos_1 wrote:

    BAIKALAS wrote:
    Παιδιά θα ηθελα να μου λύσετε μια απορία.Ολοι συμβουλεύουν οτι το πλέον δημοφιλή τσόκ ειναι με τα ***.Εγώ γίατί οταν βάζω στο οπλο το *(full) οι επιτυχίες σκόπευσης ειναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και οταν βάζω τα *** παίρνω τα 3α μου?Μήπως τα τσόκ της baikal mp153 δεν ειναι σωστά υπολογισμένα ?Xωρίς υπερβολές σπάνια μου εχει ξεφύγει πουλι σε λογικες αποστάσεις με το full τσοκ.

    φιλε μου ακριβως το ιδιο θεμα εχω κι εγω με τα τσοκ…. στα περισοτερα κυνηγια μου ακομη και στο ορτυκι το full εβαζα.Εχω την εντύπωση φίλε giorgo οτι εαν θέλουμε αλλαγή τσοκ πάμε για after market.

    έχεις δει κάποιο ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #390364

    Αυτο πηρα εγω για την Baikal μου. Παρα πολυ ωραιο τσοκ και σε προσιτη τιμη. Αν ενδιαφερεσαι εχω ατομο στην αθηνα που φερνει. Μπορω να σου δωσω και τηλεφωνο αν θες να συνενοηθεις μαζι του. Φιλικα Αλεξανδρος

     

    http://www.choketube.com/choke-tube-product-details.php?Tru-Choke-Choke-Tubes&mf=2

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    giorgos_1 στις #390417

    Αυτο πηρα εγω για την Baikal μου. Παρα πολυ ωραιο τσοκ και σε προσιτη τιμη. Αν ενδιαφερεσαι εχω ατομο στην αθηνα που φερνει. Μπορω να σου δωσω και τηλεφωνο αν θες να συνενοηθεις μαζι του. Φιλικα Αλεξανδρος http://www.choketube.com/choke-tube-product-details.php?Tru-Choke-Choke-Tubes&mf=2

    Αλεξανδρε εσυ ποιο τσοκ πηρες (*  **    ***   **** ) και ποσο ευχαριστημενος εισαι με τις κατανομες του ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #390506

    Εγω θυμαμαι παντα ειχα προβλημα με το 3αρι το εργοστασιακο, δεν επερνα πουλι μετα τα 25 μετρα. Και σε κατανομες φενοταν οτι κατι δεν παει καλα με τα μαμα τσοκ.  Λοιπον, καπου ειχα διαβασει οτι τα εργοστασιακα τσοκ της Baikal ειναι απαραδεκτα. Το 3αρι ειναι στην ουσια κατι σαν 4.5 δηλαδη λιγο μεγαλυτερο σε διαμετρο απο το 4αρι και λιγο μικροτερο απο 5αρι. Το φουλ τσοκ ειναι στην ουσια λιγο ποιο σφηχτο 3αρι. Δηλαδη κατι σαν 2.5.

     

    Οσο για αυτο που αγορασα πηρα μονο το ***. Απο κατανομες ειναι πολυ καλο. Στο κυνηγι ειδα διαφορα με αυτο το τσοκ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Stefan0s στις #391483

    Στο δικό μου(magnum με 66 εκ. κάνη)  η διάμετρος του αυλου της κάνης είναι στα 18,4mm. Οι 3 εργοστασιακές συσφίξεις είναι 18,6mm 18,4mm και 18,1mm. Δηλαδή το στενότερο τσοκ είναι απλά ένας σφικτός βελτιωμένος κύλινδρος (πράγμα που συνεπάγεται οτι αν κάποιος θέλει στενότερες συσφίξεις πρέπει να προσανατολιστεί στην αγορά aftermarket τσοκ).

    Παρ’όλα αυτά ,και χωρίς κανένα ίχνος αντικειμενικότητας (αν και έχω στην κατοχή μου BAIKAL 43 , 153 , BENELLI VINCI και BERETTA 302):

    BAIKAL ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #395607

    Στο δικό μου πάλι, magnum ξύλινο, 18,4 71 πόντους κάννη τα τρία τσοκάκια είναι : full-> 17.6  demi-> 18.1  improved modified-> 18.3   ,  πήρα επίσης απο Καλκαντζάκο  Improved Modified 17.9 και gemini full 17.5 έσω έξω 5 εκατοστά  το οποίο μου δίνει καλύτερη κατανομή απο το εργοστασιακό φουλ ( πιο γεμάτη ) σε χαρτί 1χ1 δοκιμασμένο. Κατά τα άλλα πολύ ευχαριστημένος απο το όπλο, αν και λίγο βαρύ, για τα φράγκα του αξίζει!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων