ΤΑ ΝΕΑ (ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ) ΤΗΣ ΤΕΩΣ ΥΠΕΚΑ Τ. ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ,ΚΑΙ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 688 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #135897

    [code]Δημοσιεύθηκε: 19:49 – 18/01/10

    Αύριο, Τρίτη 19 Ιανουαρίου, στις 11.30 πμ. η Υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Τίνα Μπιρμπίλη, θα συναντηθεί με τον Αμερικανό πρεσβευτή κ. Ντάνιελ Β. Σπέκχαρντ.

    Πρόκειται για επίσκεψη γνωριμίας του κυρίου Σπέκχαρντ στην Υπουργό και δεν θα ακολουθήσουν δηλώσεις.[/code]

    Y.Γ.Δεν θα παραστει το πτηνο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #136055

    http://www.kourdistoportocali.com.asp1-4.d…aspx?pageid=923

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #136108

    Γράμμα στην Τίνα
    ……………
    ….Μέσα απ’ αυτόν τον αγώνα κα Υπουργέ γεννήθηκε το Θαλάσσιο Πάρκο Αλοννήσου Βορείων Σποράδων και όχι μέσα απ’ τα ασύστολα ψεύδη που προωθούν παντί τρόπω (τηλεοράσεις, εφημερίδες, φυλλάδια κ.τ.λ.) ότι «δημιούργησαν το Πάρκο», αυτοί που εμφανίστηκαν ύστερα από σχεδόν είκοσι χρόνια και αφού οσμίστηκαν το γλυκό χρήμα της Ε.Ε. για να «πουλήσουν» προστασία. Αυτός ήταν και ο λόγος που 33 οικολογικές οργανώσεις του ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ (ΠΑΝ.Δ.ΟΙ.ΚΟ) το 2006 αλλά και το 2009 με πρότειναν για μέλος του Δ.Σ. του Διαχειριστικού Φορέα του ΕΘΠΑΒΣ. Η προηγούμενη διαχείριση του ΥΠΕΧΩΔΕ σεβάστηκε αυτήν την πρόταση και με όρισε ως αναπληρωματικό μέλος μη κυβερνητικής περιβαλλοντικής οργάνωσης, με τακτικό μέλος προερχόμενο από την εξ Αθηνών «εταιρεία», των «προστατών της φώκιας. Εσείς βέβαια ως «δημοκρατικό κόμμα» με διακηρύξεις περί «συμμετοχικής δημοκρατίας» (δηλαδή άμεσης δημοκρατίας) δεν το τολμήσατε, και διορίσατε ως τακτικό μέλος τον πρόεδρο των εξ Αθηνών «προστατών» και αναπληρωματικό την πρώην τακτικό μέλος των «προστατών» αφού βέβαια «βαφτίστηκε» μέλος άλλης έξ Αθηνών «εταιρείας προστασίας» (δηλαδή άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα αλλιώς).
    Δηλαδή διορίσατε τρία μέλη (πρόεδρο, τακτικό και αναπληρωματικό μέλος από την ίδια ΜΚΟ) από την εξ Αθηνών «εταιρεία» και περιμένετε να σας πιστέψουμε, ίσως, ότι σεβόσαστε τις αρχές που διακηρύσσει ο πρωθυπουργός για «Συμμετοχική Δημοκρατία-Διαφάνεια και Αξιοκρατία»;;
    ……..
    ………… Η «εταιρεία» κα Υπουργέ από την οποία επιλέξατε και διορίσατε την πρόεδρο και άλλα δύο μέλη, δεν έχει ποτέ δημιουργήσει πρωτότυπη σκέψη και πρωτότυπο επιστημονικό και ερευνητικό έργο αντίστοιχο των εκατομμυρίων Ευρώ που έχει καρπωθεί από κοινοτικούς και εθνικούς πόρους. Αυτός που έκανε έρευνα στην Ελλάδα, πολλά χρόνια και κατέχει διδακτορικό από το Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, για την βιολογία και οικολογία της φώκιας Monachus monachus, είναι ο Daniel Cebrian Menchero.
    ……Το «έργο» της εταιρείας αυτής δεν έχει δώσει συγκεκριμένα πορίσματα ή συμπεράσματα τα οποία να έχουν χρησιμοποιηθεί ή να είναι αξιοποιήσιμα για την ανέλιξη της ντόπιας κοινωνίας ή των ψαράδων που ζούν σε μια διαρκή απελπισία ή ακόμα και για την ίδια την φώκια. Η «εταιρεία» αυτή είναι γνωστή και έχει πράγματι «επιβληθεί» σε ένα μέρος της Ελληνικής κοινωνίας μέσα από ένα κυριολεκτικά όργιο επικοινωνιακής τακτικής με πανάκριβες διαφημίσεις και κυρίως μέσα από τις λουστραρισμένες, φανφαρόνικες τελετές επανένταξης μικρών φωκιών (τα οποία ονόμαζαν ορφανά) και καλούσαν Υπουργούς, βουλευτές, νομάρχες, δημάρχους, κανάλια, ραδιόφωνα, εφημερίδες) και VIPs που προσγειώνονταν (μεγαλοπρεπώς) με τα ιδιωτικά τους ελικόπτερα και τις συνοδείες τους.

    Το να ξέρεις να ταΐζεις ένα «ορφανό» φωκάκι δεν σημαίνει ότι μπορείς να διοικείς και να διαχειρίζεσαι ένα ολόκληρο και πολύπλοκο οικοσύστημα, όπως το μεγαλύτερο και ένα από τα σημαντικότερα Θαλάσσια Πάρκα της Ευρώπης.

    Έχει όμως την καπατσοσύνη να «θρονιάζεται» πάντα σε έργα που άλλοι έχουν μοχθήσει να δημιουργήσουν όπως στο έργο της δημιουργίας του πάρκου από τον Dr. Thomas Schultze-Westrum, τους ψαράδες και τους κατοίκους της Αλοννήσου και σήμερα στο έργο που συγκροτήθηκε από τον καθηγητή Χρήστο Νεοφύτου και το συμβούλιό του, τον Φορέα Διαχείρισης. Και αυτό με την δική σας αρωγή και συναίνεση.

    http://www.kourdistoportocali.com.asp1-4.d…aspx?pageid=923

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    MrC4RB0n στις #136109

    Ρε παιδιά διάβασα καλά;
    Σε "Μη Κυβερνητική Οργάνωση" ΜΚΟ ορίζει πρόεδρο η κυβέρνηση;

    Κάποια στιγμή…δεν ξέρω πότε…θα πέσει πολύ ξύλο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #136803

    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εφαρμόζουν μέτρα που ήδη ισχύουν στην Γερμανία και στην Αυστρία. Π.χ. όλα τα νέα σπίτι έχουν υποχρεωτικά σύστημα συλλογής του βρόχινου νερού το οποίο το χρησιμοποιούν είτε για πότισμα είτε στην τουαλέτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να ακαλύψουν από την αρχή τον τροχό. Αυτή η υπόθεση ΒΡΩΜΑΕΙ

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136844

    Ειχε συνεντευξη η μπιρμπιλη σημερα στον κυρτσο ;και οταν τη ρωτησαν τη θα γινη με το κυνηγι,ειπε οτι θα επιτρεπετε μονο σε συγκεκριμενες περιοχες.
    Το ακουσε κανεις;

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136848

    λοιπον,
    θα παρω ενα κουτι πρασινη λαδομπογια και θα βαψω τον σκυλο μου ,το οπλο μου τα ρουχα μου για να μπορω να κυνηγω στα πρασινα λιβαδια και οχι σε συγκεκριμενα μερη…………τοτε τι θαχει να μου πει οτι δεν ειμαι πρασινος περιβαντολογος????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #136859

    Εγώ περιμένω να δω την απάντηση της ΚΣΕ…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136861

    το φωναζω εδω και καιρο!!!

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!! ηγεσια απο την βαση των κυνηγων!ο καθενας μας ας παρει την τυχη του κυνηγιου στα χερια του!!!!!!!!!!

    πρεπει να βγει καινουργια ηγεσια δυνατη και ναχει την συμπαρασταση ολου του κυνηγητικου κοσμου!!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136862

    και που να μαθετε κι τ΄αλλα???????

    θα παω στην μαννα μου να μου μαθει να πλεκω πουλοβερ!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #136863

    Και αν δωσει απαντηση η ΚΣΕ τι θα γινει?

    Θα λυθει το προβλημα?

    Ετσι λυνονται τα προβληματα..με μια απαντηση?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136864

    ναι αλλα θα παρετε και τα ραβδωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ετσι στα ειδικα μερη που σκεφτονται να κυνηγουμε να σκοτωνομαστε πιο αποτελεσματικα!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    stega στις #136865

    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ????????????

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136867

    φιλαρακι τοχω ξαναγραψει και το επαναλαμβανω!!!!!!!!!!!!

    μεχρι της 12 φλεβαρη την βλεπω εκει??????μετα θα παρει φυλλο πορειας για αλλο υπουργειο .ξερετε τι καλο μας κανουν οι αγροτες??????????????αυτοι θα την φορτωθουν!!!!!!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #136868

    η βαση να αντιδρασει????

    ουτε την φωτο της δεν θελουν να βλεπουν!!!!!!!!!!!!

    δεν μας ειπαν γιατι την σιχτιρισαν απο την Κοπενχαγη???????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 688 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων