Επιλογη Ωτασπιδων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #153366

    Την περασμένη εβδομάδα παρήγγειλα κι εγώ ένα ζευγάρι ηλεκτρονικές ωτασπίδες, από το CABELA'S. Συγκεκριμένα επέλεξα τις "HOWARD LEIGHT Impact Sport Earmuff", κυρίως λόγω του πολύ λεπτού προφίλ, αφού ένα ζευγάρι απλές που έχω εδώ και χρόνια (της SILENCIO) είναι σχετικά ογκώδεις και πέραν του ότι με κουράζουν, με ενοχλούν και στην επώμιση, αφού "βρίσκει" το κοντάκι. Ετσι όλα αυτά τα χρόνια συνήθως απόφευγα να τις φοράω, με αποτέλεσμα τώρα τελευταία να αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ψιλοπροβλήματα στην ακοή μου, που σημαίνει ότι η ζημιά όχι μόνο έχει αρχίσει, αλλά μάλλον έχει προχωρήσει ήδη. Γι' αυτό αποφάσισα να πάρω τις παραπάνω, με την ελπίδα ότι θα μου είναι πιο άνετες, κι έτσι μήπως καταφέρω να μην προχωρήσει η ζημιά παραπέρα.
    Το θέμα είναι ότι παρακολουθώντας την πορεία της παραγγελίας, μέσω του σχετικού λινκ της UPS που μου έδωσαν, είδα σήμερα ότι το δέμα έφτασε στο αεροδρόμιο των Σπάτων, αλλά γράφει το εξής που με ανησύχησε:

    Tracking Detail
    Your package has experienced an exception.
    Tracking Information
    Tracking Number:
    1Z6E88R16749709750
    Status:
    Exception
    See description below

    Shipped To:
    HANIA, GR
    Shipped/Billed On:
    08/31/2010
    Type:
    Package

    και παρακάτω:

    SPATA, GR – 09/06/2010 – 10:44 A.M. – ADDITIONAL CUSTOMS CLEARANCE PROCESSING IS REQUIRED FOR FORMAL ENTRY SUBMISSION

    Τι σημαίνουν αυτά (που έχω υπογράμμίσει); Πρόβλημα με το τελωνείο; Να σημειώσω ότι το συνολικό κόστος μαζί με τα έξοδα αποστολής ήταν 99,99 $. Τί γίνεται τώρα; Να ανησυχώ;;;;
    Υ.Γ. Από τον CABELA'S είχα πάρει και τη μηχανή LEE LOAD ALL, και μου την είχαν φέρει στο γραφείο σε 7-8 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό ήταν πριν από 6 χρόνια (το 2004)!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #153374

    ADDITIONAL CUSTOMS CLEARANCE PROCESSING IS REQUIRED FOR FORMAL ENTRY SUBMISSION

    Αυτο συντεκνε πολυ φοβαμαι οτι σημαινει κατα 99% πως την πατησες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #153408

    Συντεκνε η UPS ετσι βγαζει χρηματα.
    Σαν φορο συνηθως υπολογιζε 30% της τιμης που κοστιζει δλδ γυρω στα 25-30 ευρω μα η ταριφα της UPS ειναι 70 ευρω για εργατικα!!!!!
    Ξερω οτι σε απογοητευω αλλα την εχω πατησει 2 φορες και τα χρηματα που ζητησαν ηταν τα ιδια και στις δυο περιπτωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #153416

    Καλησπέρα σας

    Στο εξής, η αγορά από ΗΠΑ θα είναι όλο και δυσκολότερη – σχεδόν κάθε μια θα περνά από τελωνείο. Συνεπώς, ψάξτε για Αγγλικά ή Γαλλικά sites.
    Π.χ.: http://performanceshootinghq.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #153505

    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΠΛΕΣ ΩΤΑΣΠΙΔΕΣ…ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΦΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΦΟΡΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΣΤΑ STAND ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #153508

    Λοιπόν τελικά το «αγγούρι» είναι μεγαλύτερο κι από ότι είχα φανταστεί κι από ότι είχε αναφέρει ο φίλος Enduras1 παραπάνω!!!
    Σήμερα πήρα τηλέφωνο στη UPS στο αεροδρόμιο, και μου είπαν ότι το δέμα κρατήθηκε στο τελωνείο, και για να το πάρω πρέπει να πληρώσω (φόρο, τέλη αποθήκης, αμοιβή εκτελωνιστών και δεν ξέρω τι άλλα «κερατιάτικα») σύνολο γύρω στα 135 €.
    Μάλιστα το φορολογητέο ποσό δεν είναι μόνο η καθαρή αξία του προϊόντος, αλλά το συνολικό ποσό μαζί με τα μεταφορικά.
    Μου είπαν επίσης ότι το αφορολόγητο όριο για ιδιώτες είναι … 22 € !!!
    Τελικά ένα πραγματάκι αξίας 50 € θα μου στοιχίσει γύρω στα 210 – 215 € !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Blackriton στις #153569

    Δες την περίπτωση να τους πεις ότι δεν παραλαμβάνεις το είδος υπό αυτές τις συνθήκες και να το στείλουν πίσω. Δεν ξέρω αν θα σου στοιχίσει και πόσο αλλά σίγουρα δεν αξίζει να πληρώσεις τόσα λεφτα. Είχες βάλει τρόπο αποστολής USPS στο δέμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #153574

    Δυστυχως ειχε UPS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #153576

    Φιλαράκι, περαστικά.

    Κι εγώ τώρα θέλω να παραγγείλω ένα σετ ξύλα για ένα όπλο και η εταιρεία στέλνει μόνο UPS. Τους έχω στείλει μηνυματάκι ότι η UPS στο Ελλάντα είναι μάφια. Για να δούμε αν θα στείλουν με άλλον τρόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #153577

    Λεο μπορεισ να στειλεις κανα site για ξυλα γιατι ενδιαφερομαι και εγω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #153591

    Δεν έχω βρει κάτι σε falconet, δυστυχώς. Τι πρόβλημα έχεις με τα ξύλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #155414

    Tι λετε για αυτες τις ωτοασπιδες??
    τις εχει δοκιμασει κανενας ??
    δεν χρειαζονται και τελωνειο!!

    http://www.scottcountry.co.uk/products_det…?productID=3921

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #158254

    Το παρακάτω πόστ το είχα ετοιμάσει προ καιρού όταν παρέλαβα τις ωτασπίδες από το CABELAS, αλλά δεν το είχα στείλει τελικά. Τώρα με ρώτησε ένας φίλος με πμ τι έκαμα τελικά, οπότε το βάζω για να μην την πατήσει και κανείς άλλος συνάδελφος.

    "Καλημέρα. Αφού αναφέρθηκα προ ημερών στο πάθημά μου με την παραγγελία ωτασπίδων από το CABELA’S, ας το ολοκληρώσω, με την ελπίδα να μην την πατήσουν κι άλλοι συνάδελφοι.
    Λοιπόν, τελικά παρέλαβα το δέμα την περασμένη Παρασκευή πληρώνοντας το ποσόν των 128,20 €.
    Θα προσπαθήσω να αναλύσω πως προκύπτει αυτό το ποσόν, όσο μπόρεσα να καταλάβω κι εγώ, σύμφωνα με τα παραστατικά που συνόδευαν το δέμα.
    Έχουμε και λέμε:
    Δύο τιμολόγια της UPS:
    1) Το ένα αναφέρει:
    Δασμός ΦΠΑ τρίτων χωρών = 26,83 €
    Διάφορα = 18,22 €
    Σύνολο = 45,05 €2) Το άλλο αναφέρει:
    Εκτελωνιστική εργασία = 55,00 €
    Έκδοση διατακτικής = 12,60 € (υπογραμμίζω αυτό το ποσό γιατί θα το δούμε παρακάτω)
    Σύνολο (προ ΦΠΑ) = 67,60 €
    Σύνολο ΦΠΑ (23%) = 15,55 €
    Τελική αξία = 83,15 €
    Οπότε έχουμε: 45,05 + 83,15 = 128,20 €
    Ως εδώ καλά, θα μου πείτε.
    Όμως παρατήρησα κάποια «περίεργα» πράγματα, που δεν έχω καταλάβει:
    Ενώ στην παραγγελία μου, κατά το checkout, αλλά και στο email επιβεβαίωσης, το ποσό που φαίνεται είναι: 59,99 $ (αξία) + 40,00 $ (μεταφορικά) = 99,99 $ (συνολικό ποσό), στο τιμολόγιο (INVOICE) του CABELAS που συνόδευε το δέμα, αναφέρει άλλα:
    Total value: 59,99
    Freight: 43,65
    Other: 29,07
    Total invoice amount: 132,71 USD
    Γιατί αυτό;;; Τι είναι αυτά τα “other” 29,07 δολάρια, δεν έχω καταλάβει!
    Κι ερχόμαστε στο Τελωνείο. Σύμφωνα με το συνημμένο έγγραφο, αυτά τα 132,71 δολάρια τα στρογγυλεύει σε 133, τα μετατρέπει (με συντελεστή ισοτιμίας 1,288) σε 103,26 €, προσθέτει τα 12,60 € που υπογράμμισα παραπάνω (Έκδοση Διατακτικής) και ακόμη 0,15 € (που δεν ξέρω τι είναι) και στο άθροισμα αυτό: (103,26+12,60+0,15) = 116,01 € υπολογίζει φόρο 23% = 26,68 €, προσθέτει και 0,15 € (που επίσης δεν ξέρω τι είναι) και βγάζει το συνολικό φόρο = 26,83 €.
    Έλα όμως που το ποσό των 12,60 € είχε ήδη φορολογηθεί με ΦΠΑ 23%, όπως φαίνεται στο προαναφερόμενο τιμολόγιο της UPS, κι εδώ φορολογείται ξανά με 23% !!! Δεν έχω σχέση με λογιστικά – φοροτεχνικά κλπ, αλλά το φτωχό μου μυαλό αυτό το αντιλαμβάνεται σαν διπλή φορολόγηση.
    Τέλος, το ποσόν: Διάφορα = 18,22 €, του πρώτου τιμολογίου της UPS, όπως προκύπτει από τα αντίστοιχα έγγραφα, είναι: 16,22 € για την GOLDAIR HANDLING S.A. (ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΕΔΑΦΟΥΣ Α.Ε.) και 2,00 € στο τελωνείο για Δ.Ε.Τ.Ε. (Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών) (????)
    Τώρα μένει να έρθει ο λογαριασμός της κάρτας μου, να δω τι μου έχει χρεώσει ο CABELAS τελικά: 99,99 $ (77,63 €) όπως πίστευα ή 132,71 $ (103,03 €) για να δω πόσο τελικά μου στοίχισαν (205,83 ή 231,23 €).

    (Σημείωση: Στην κάρτα μου τελικά χρεώθηκε από το CABELAS το ποσόν των 99,99 $ – κάπου 78 € – και όχι 132,71 $ που φαίνεται στο τιμολόγιο!)

    Και κάτι ακόμη:
    Δυστυχώς «κατόπιν εορτής», ανακάλυψα ότι οι συγκεκριμένες ωτασπίδες (Impact Sport Electronic Earmuff) υπάρχουν και στην Ελλάδα, σε δύο τουλάχιστον «ηλεκτρονικά μαγαζιά», στο http://www.airgunshop.gr και στο http://www.diamanco.gr, σε τιμή 220-225 €. Είναι βέβαια με την επωνυμία BILSOM και όχι HOWARD LEIGHT, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εξάλλου, (όπως ανακάλυψα επίσης) αυτές οι δυο είναι «αδελφές εταιρείες», κι ανήκουν στο Group της SPERIAN PROTECTION, πολυεθνικής με αντικείμενο τα είδη ατομικής προστασίας (personal protection equipment).
    Λυπάμαι που δεν το ήξερα πρωτύτερα.
    Τέλος πάντων, τις ωτασπίδες αυτές τις δοκίμασα το απόγευμα στο σκοπευτήριο, (δυο πούλες SKEET και ένα κουτί σφαίρες 9 mm στο σταθερό στόχο με το πιστόλι ενός φίλου) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Είναι άνετες, ελαφριές και αρκετά αποτελεσματικές."

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #159160

    Παιδιά καλησπέρα ,

    μία ερώτηση ,

    με ποια μέθοδο από τις τρεις που σας βγάζει ψωνίζετε από τον cabella ?

    την 1, 2 η 3 ?

    International Enhanced

    International Surface η

    INTERNATIONAL AIR ?

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΔΑΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ..

    αν έχετε ψωνίσει κατι απο κει ποιον τρόπο διαλέξατε ?

    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #159511

    εγω πηρα προχθες ενα δεμα και μου εβαλαν τον παραπανω φορο+60 τοσα ευρω
    για αγορα 200 δολ.Να τα ξεχασεις αυτα μου ειπαν στο τελωνειο που πληρωνες 3ευρω
    με international surface τωρα ερχονται 2 με 3δεματα την βδομαδα και τα κανουν ελεγχο
    ολα.Σα να μου λενε οτι οταν ειχε δουλεια δηλαδη πολλα δεματα αυτοι τα εξιναν και τα περνουσαν ετσι
    οποτε τερμα οι αγορες απο cabelas

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων